Projektas

 

 

 

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ ĮSTATYMO NR. IX-2135 3, 5, 34, 66, 68, 78 STRAIPSNIŲ IR 1 PRIEDO PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

 

 

2015 m.                d. Nr.

 

Vilnius

 

 

 

 

 

1 straipsnis. 3 straipsnio papildymas

Papildyti 3 straipsnį nauja 61 dalimi:

61. Ribotinų veiksmų sąrašas – veiksmų seka (algoritmas), kuri (-is) sudaro prielaidas spręsti, kad viešosios judriojo telefono ryšio paslaugos naudojamos nusikalstamoms veikoms daryti.“

 

2 straipsnis. 5 straipsnio papildymas

Papildyti 5 straipsnio 1 dalį 3 punktu:

3) suteikia įgaliojimus, vadovaujantis ribotinų veiksmų sąrašu, nurodyti viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų ryšių paslaugų teikėjams nutraukti viešųjų judriojo telefono ryšio paslaugų teikimą abonentams ar registruotiems elektroninių ryšių paslaugų naudotojams.“

Papildyti 5 straipsnio 2 dalį 7 punktu:

7) Tvirtina su viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjais suderintą ribotinų veiksmų sąrašą.“

 

3 straipsnis. 34 straipsnio pakeitimas

1.   Pakeisti 34 straipsnio 16 dalį ir ją išdėstyti taip:

16. Teismas, nustatęs, kad viešieji ryšių tinklai ir (arba) viešosios elektroninių ryšių paslaugos buvo panaudoti nusikalstamoms veikoms, turi teisę nurodyti viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjams nutraukti minėtų paslaugų teikimą.“

2.   Papildyti 34 straipsnį 17 dalimi:

17.   Vyriausybės įgaliota institucija, vadovaudamasi ribotinų veiksmų sąrašu, turi teisę nurodyti viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjams nutraukti viešųjų judriojo telefono ryšio paslaugų teikimą abonentams ar registruotiems elektroninių ryšių paslaugų naudotojams.“

3.   Papildyti 34 straipsnį 18 dalimi:

18.   Viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai, nustatę, kad naudojantis viešųjų judriojo telefono ryšio paslaugomis vykdomi veiksmai, kurie sudaro ribotinų veiksmų sąraše nurodytų veiksmų seką (algoritmą), privalo nutraukti minėtų paslaugų teikimą abonentams ar registruotiems elektroninių ryšių paslaugų naudotojams.“

4.   Papildyti 34 straipsnį 19 dalimi:

19. Prieš nutraukdami viešųjų judriojo telefono ryšio paslaugų teikimą, kai nustatoma, kad naudojantis minėtomis paslaugomis vykdomi veiksmai sudaro ribotinų veiksmų sąraše nurodytų veiksmų seką (algoritmą), viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai elektroninėmis ryšio priemonėmis apie tai informuoja abonentą ar registruotą elektroninių ryšių paslaugų naudotoją.“

 

4 straipsnis. 66 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 66 straipsnį nauja 9 dalimi:

9. Viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai šio Įstatymo 65 straipsnio 2 dalyje nurodytus asmens duomenis, susijusius su viešąja elektroninių ryšių paslauga, kuri iš anksto apmokėta, tvarko vadovaudamiesi Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.“

2. Buvusias 66 straipsnio 9 ir 10 dalis atitinkamai laikyti 10 ir 11 dalimis.

 

5 straipsnis. 68 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 68 straipsnį 5 dalimi:

5. Siekiant nustatyti dingusių be žinios asmenų buvimo vietą, užtikrinti, kad asmenims būtų suteikta neatidėliotina pagalba ir tiriant sunkius bei labai sunkius nusikaltimus, viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai neatlygintinai teikia vietos nustatymo duomenis realiu laiku be abonento ar registruoto elektroninių ryšių paslaugų naudotojo sutikimo kriminalinės žvalgybos subjektams, žvalgybos institucijoms ir ikiteisminio tyrimo įstaigoms. Tokie duomenys pateikiami iš karto, kai tik kriminalinės žvalgybos subjektai, žvalgybos institucijos ir ikiteisminio tyrimo įstaigos pateikia motyvuotą užklausą.“

2. Papildyti 68 straipsnį nauja 6 dalimi:

6. Kriminalinės žvalgybos subjektai, žvalgybos institucijos ir ikiteisminio tyrimo įstaigos, įgyvendindamos jiems pavestus uždavinius, turi teisę neatlygintinai gauti telefono ryšio numerį iš viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjų pagal abonento ar registruoto elektroninių ryšių paslaugų naudotojo vardą, pavardę ar asmens kodą. Tokie duomenys pateikiami iš karto, kai tik kriminalinės žvalgybos subjektai, žvalgybos institucijos ir ikiteisminio tyrimo įstaigos pateikia motyvuotą užklausą.“

 

6 straipsnis. 78 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 78 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Nenugalimos jėgos ir ekstremalių situacijų ar kitų ypatingų aplinkybių atvejais, taip pat siekdama pasirengti visuotinei mobilizacijai, valstybės gynybai, užtikrindama valstybės ir visuomenės saugumą bei viešąją tvarką, Vyriausybė ar jos įgaliota institucija įstatymų bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka gali duoti ūkio subjektams, teikiantiems elektroninių ryšių tinklus ir (ar) paslaugas, taip pat aparatūros ir įrenginių savininkams ar naudotojams privalomus nurodymus, užduotis ir užsakymus apsaugoti ir palaikyti reikalingus elektroninių ryšių tinklus, taip pat juos sujungti ir prireikus apriboti visuomenės galimybę naudotis elektroninių ryšių tinklais.“

 

 

7 straipsnis. 1 priedo pakeitimas

 

Pakeisti 1 priedą ir išdėstyti jį taip:

 

„Lietuvos Respublikos

elektroninių ryšių įstatymo

1 priedas

 

DUOMENŲ, KURIE TURI BŪTI SAUGOMI, KATEGORIJOS

 

1. Duomenys, būtini ryšio šaltiniui išaiškinti ir nustatyti:

1.1. susiję su fiksuoto telefono ryšio tinklu ir judriuoju telefono ryšiu:

1.1.1. telefono ryšio numeris, iš kurio skambinta;

1.1.2. abonento ar registruoto elektroninių ryšių paslaugų naudotojo vardas ir pavardė (pavadinimas), asmens (įmonės) kodas ir adresas;

1.2. susiję su interneto prieiga, interneto elektroniniu paštu ir interneto telefonija:

1.2.1. suteikti naudotojų atpažinimo kodai;

1.2.2. naudotojo atpažinimo kodai ir telefono ryšio numeriai, suteikti visiems ryšiams, patenkantiems į viešąjį telefono tinklą;

1.2.3. abonento ar registruoto elektroninių ryšių paslaugų naudotojo, kuriam ryšio metu buvo suteiktas interneto protokolo (IP) adresas, naudotojo atpažinimo kodas ar telefono ryšio numeris, vardas ir pavardė (pavadinimas), asmens (įmonės) kodas ir adresas;

1.3. susiję su viešąja elektroninių ryšių paslauga, kuri iš anksto apmokėta:

1.3.1. telefono ryšio numeris, ICCID numeris, tarptautinis judriojo ryšio abonento identifikatorius (IMSI);

1.3.2. abonento vardas ir pavardė, asmens kodas ir adresas.

2. Duomenys, būtini ryšio paskirties taškui nustatyti:

2.1. susiję su fiksuoto telefono ryšio tinklu ir judriuoju telefono ryšiu:

2.1.1. rinktas telefono ryšio numeris ar numeriai (telefono ryšio numeris, į kurį skambinta), o papildomų paslaugų, pvz., skambučių peradresavimo ar skambučių persiuntimo, atvejais – telefono ryšio numeris arba numeriai, į kuriuos nukreiptas skambutis;

2.1.2. abonento ar registruoto elektroninių ryšių paslaugų naudotojo vardas ir pavardė (pavadinimas), asmens (įmonės) kodas ir adresas.

2.2. susiję su internetu perduodamu elektroniniu paštu ir internetine telefonija:

2.2.1. telefono skambučių internetu numatomo (-ų) gavėjo (-ų) naudotojo atpažinimo kodas ar telefono ryšio numeris;

2.2.2. abonento ar registruoto elektroninių ryšių paslaugų naudotojo vardas ir adresas ir telefono skambučių internetu numatomo gavėjo naudotojo atpažinimo kodas.

3. Duomenys, būtini ryšio datai, laikui ir trukmei nustatyti:

3.1. susiję su fiksuoto telefono ryšio tinklu ir judriuoju telefono ryšiu – ryšio data bei ryšio pradžios ir pabaigos laikas arba ryšio pradžios laikas ir ryšio trukmė;

3.2. susiję su prieiga prie interneto, internetu perduodamu elektroniniu paštu ir internetine telefonija:

3.2.1. prisijungimo prie interneto ir atsijungimo nuo interneto prieigos paslaugų data ir laikas tam tikroje laiko juostoje, dinamiškas ar statiškas interneto protokolo (IP) adresas, kurį ryšiui suteikė prieigos prie interneto paslaugos teikėjas, ir abonento ar registruoto elektroninių ryšių paslaugų naudotojo atpažinimo kodas;

3.2.2. prisijungimo prie interneto ir atsijungimo nuo internetu perduodamo elektroninio pašto paslaugos ar internetinės telefonijos paslaugos data ir laikas tam tikroje laiko juostoje.

4. Duomenys, būtini ryšio tipui nustatyti:

4.1. susiję su fiksuoto telefono ryšio tinklu ir judriuoju telefono ryšiu – telefono ryšio paslauga, kuria pasinaudota;

4.2. susiję su interneto prieiga, internetu perduodamu elektroniniu paštu ir internetine telefonija – interneto paslauga, kuria pasinaudota.

5. Duomenys, būtini naudotojų ryšio įrangai ar tam, kas turėtų būti ryšio įranga, nustatyti:

5.1. susiję su fiksuoto telefono ryšio tinklu – telefono ryšio numeriai, į kuriuos ir iš kurių skambinta;

5.2. susiję su judriuoju telefono ryšiu:

5.2.1. telefono ryšio numeriai, į kuriuos ir iš kurių skambinta;

5.2.2. kviečiančiosios šalies tarptautinis judriojo ryšio abonento identifikatorius (IMSI);

5.2.3. kviečiančiosios šalies tarptautinis judriojo ryšio įrangos identifikatorius (IMEI);

5.2.4. kviečiamosios šalies tarptautinis judriojo ryšio abonento identifikatorius (IMSI);

5.2.5. kviečiamosios šalies tarptautinis judriojo ryšio įrangos identifikatorius (IMEI);

5.2.6. jei viešoji elektroninių ryšių paslauga iš anksto apmokėta, paslaugos pirminio aktyvavimo Lietuvos Respublikoje data ir laikas bei vietovės, kurioje paslauga buvo aktyvuota, žyma (Cell ID);

5.3. susiję su interneto prieiga, internetu perduodamu elektroniniu paštu ir internetine telefonija:

5.3.1. telefono, iš kurio skambinama, ryšio numeris, naudojamas tiesioginio rinkimo interneto ryšiui;

5.3.2. skaitmeninė abonento linija (DSL) ar kiti pranešimo siuntėjo galiniai tinklo taškai.

6. Duomenys, būtini judriojo ryšio įrangos vietai nustatyti:

6.1. vietovės žyma (Cell ID) ryšio pradžioje;

6.2. duomenys, reikalingi nustatyti geografinę tinklo įrangos vietą, atitinkančią vietovės žymą (Cell ID), tuo momentu, kai ryšio duomenys buvo išsaugoti.;

6.3. duomenys apie judriojo ryšio paslaugas teikiančio ūkio subjekto aktyvias (naudojamas) bazinių stočių aprėpties celes:

6.3.1. vietovės žyma (Cell ID);

6.3.2. geografinės koordinatės;

6.3.3. užklausos metu esanti skleidžiamo signalo kryptis.“

 

8 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1.   Elektroninių ryšių paslaugos naudotojams iki šio įstatymo įsigaliojimo įsigytos viešosios elektroninių ryšių paslaugos, kurios iš anksto apmokėtos, teikiamos, jeigu jie viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjui yra nurodę savo vardą, pavardę, asmens kodą, gyvenamosios vietos adresą.

2.   Vyriausybės įgaliota institucija iki šio įstatymo įsigaliojimo sudaro ribotinų veiksmų sąrašą.

3.   Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki šio įstatymo įsigaliojimo nustato asmens duomenų, susijusių su viešąja elektroninių ryšių paslauga, kuri iš anksto apmokėta, rinkimo ir tvarkymo tvarką.

4.   Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 1 dalį, įsigalioja 2016 m. gegužės 1 d.

5.   Šio straipsnio 1 dalis įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

Respublikos Prezidentas