Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS POLITIKŲ IR VALSTYBĖS PAREIGŪNŲ DARBO APMOKĖJIMO ĮSTATYMO NR. VIII-1904 PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2019 m.                          d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 nauja redakcija

Pakeisti Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymą Nr. VIII-1904 ir jį išdėstyti taip:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS POLITIKŲ IR VALSTYBĖS PAREIGŪNŲ

DARBO APMOKĖJIMO

ĮSTATYMAS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo užmokesčio dydžius ir darbo apmokėjimo sąlygas.

 

2 straipsnis. Įstatymo taikymas

1. Šio įstatymo nustatyti darbo užmokesčio dydžiai ir darbo apmokėjimo sąlygos taikomi šiems valstybės politikams:

1) Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui;

2) Lietuvos Respublikos Seimo pareigūnams;

3) Seimo nariams;

4) Ministrui Pirmininkui;

5) ministrams;

6) savivaldybių merams ir merų pavaduotojams;

7) savivaldybių tarybų nariams.

2. Šio įstatymo nustatyti darbo užmokesčio dydžiai ir darbo apmokėjimo sąlygos taip pat taikomi šiems valstybės pareigūnams:

1) valstybės kontrolieriui ir jo pavaduotojams;

2) Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriams;

3) Lietuvos Respublikos lygių galimybių kontrolieriui;

4) Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriui;

5) žurnalistų etikos inspektoriui;

6) Seimo, Seimo Pirmininko, Respublikos Prezidento ar Ministro Pirmininko paskirtiems valstybės institucijų ir įstaigų, finansuojamų iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, vadovams (išskyrus Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktorių ir jo pavaduotojus) bei pareigūnams;

7) Seimo, Respublikos Prezidento, kitų pagal specialius įstatymus paskirtų valstybinių (nuolatinių) komisijų ir tarybų pirmininkams, jų pavaduotojams ir nariams (išskyrus Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininką ir narius);

8) žvalgybos pareigūnams;

9) Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovams.

 

3 straipsnis. Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo užmokestis

1. Valstybės politikų darbo užmokestis susideda iš:

1) pareiginės algos;

2) priedo už tarnybos Lietuvos valstybei stažą.

2. Valstybės pareigūnų, išskyrus žvalgybos pareigūnus, darbo užmokestis susideda iš:

1) pareiginės algos;

2) priedo už tarnybos Lietuvos valstybei stažą;

3) vienkartinės priemokos.

3. Žvalgybos pareigūnų darbo užmokestis susideda iš:

1) pareiginės algos;

2) priedo už tarnybinį rangą ar kario laipsnį;

3) priedo už tarnybos stažą;

4) priemokos už su ypatinga specifika susijusių funkcijų atlikimą.

4. Žvalgybos pareigūnų priedo už tarnybinį rangą ar kario laipsnį, priedo už tarnybos stažą ir priemokos už su ypatinga specifika susijusių funkcijų atlikimą dydžius nustato Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatymas.

5. Duomenys apie valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo užmokestį yra vieši. Šie duomenys teikiami Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nustatyta tvarka.

 

4 straipsnis. Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų pareiginės algos

1. Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų pareiginėms algoms skaičiuoti taikomas Seimo patvirtintas atitinkamų metų Lietuvos Respublikos valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų bei valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinis dydis (toliau – bazinis dydis). Ateinančių finansinių metų bazinis dydis, atsižvelgus į praėjusių metų vidutinę metinę infliaciją (skaičiuojant nacionalinį vartotojų kainų indeksą), minimaliosios mėnesinės algos dydį ir kitų vidutinio darbo užmokesčio viešajame sektoriuje dydžiui ir kitimui poveikį turinčių veiksnių įtaką, nustatomas nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje. Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje sulygtą bazinį dydį tvirtina Seimas iki Seimo pavasario sesijos pabaigos. Jeigu nacionalinė kolektyvinė sutartis nesudaryta arba pakeista iki einamųjų metų birželio 1 dienos, ateinančių finansinių metų bazinį dydį Vyriausybės teikimu, įvertinęs ir atsižvelgęs į šioje dalyje numatytas aplinkybes, tvirtina Seimas iki Seimo pavasario sesijos pabaigos. Tvirtinamas naujas bazinis dydis negali būti mažesnis už esamą bazinį dydį, išskyrus atvejus, kai Lietuvos Respublikos fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme nustatyta tvarka nustatomos ir paskelbiamos išskirtinės aplinkybės.

2. Pareiginė alga apskaičiuojama šio įstatymo priedėlyje nustatytą atitinkamą pareiginės algos koeficientą ar iš koeficientų intervalo žvalgybos pareigūnui nustatytą koeficientą padauginus iš bazinio dydžio. Komisijų ir tarybų, kurių posėdžiai vyksta periodiškai, narių, nurodytų šio įstatymo priedėlio II skyriuje, pareiginės algos dydis apskaičiuojamas proporcingai dirbtam laikui.

3. Savivaldybių tarybų narių pagrindinėje darbovietėje negautas atlyginimas už laiką, praleistą tarybos, komitetų, komisijų, kolegijos posėdžiuose, taip pat už laiką, praleistą vykdant kitas savivaldybės tarybos nario pareigas, mokamas Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nustatytais pagrindais.

4. Jei savivaldybės teritorijoje yra kurortinė teritorija, savivaldybės merui ir mero pavaduotojams šio įstatymo priedėlio I skyriaus 5.1 ir 5.2 papunkčiuose nustatytas pareiginės algos koeficientas didinamas 4 procentais, o, jei savivaldybės teritorijoje yra kurortas, savivaldybės merui ir mero pavaduotojams šio įstatymo priedėlio I skyriaus 5.1 ir 5.2 papunkčiuose nustatytas pareiginės algos koeficientas didinamas 5 procentais.

5. Savivaldybės mero ir mero pavaduotojo pareiginėms algoms taikytini koeficientai nustatomi atsižvelgiant į savivaldybės gyventojų skaičių, nustatytą pagal kalendorinių metų, einančių prieš kalendorinius metus, kuriais vyko paskutiniai savivaldybių tarybų rinkimai, sausio 1 dienos gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų ir neturinčių gyvenamosios vietos asmenų apskaitos duomenis, paskelbtus Lietuvos Respublikos gyventojų registro tvarkytojo interneto svetainėje šio tvarkytojo nuostatuose nustatyta tvarka ir terminais. Nustatyti koeficientai galioja iki pirmojo naujai išrinktos savivaldybės tarybos posėdžio.

 

5 straipsnis. Priedas už tarnybos Lietuvos valstybei stažą

1. Valstybės politikams ir valstybės pareigūnams mokamas priedas už tarnybos Lietuvos valstybei stažą, nurodytą Valstybės tarnybos įstatymo 47 straipsnio 1 ir 2 dalyse, apskaičiuojamą Vyriausybės nustatyta tvarka.

2. Priedą už tarnybos Lietuvos valstybei stažą sudaro 1 procentas valstybės politiko ar valstybės pareigūno pareiginės algos už kiekvienus tarnybos Lietuvos valstybei metus, tačiau šio priedo dydis neturi viršyti 30 procentų pareiginės algos.

6 straipsnis. Vienkartinė priemoka

1. Valstybės pareigūnams metų pabaigoje už viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis išmokama ne didesnė kaip pareiginės algos dydžio vienkartinė priemoka. Ji mokama neviršijant valstybės pareigūnų darbo užmokesčiui skirtų lėšų. Jeigu šių lėšų nepakanka, taip pat jei valstybės pareigūnas valstybės institucijoje ar įstaigoje nėra išdirbęs visų metų, priemokos dydis perskaičiuojamas proporcingai esamoms darbo užmokesčio lėšoms ir dirbtam laikui tais metais.

2. Valstybės institucijų ir įstaigų teisės aktuose (statutuose, nuostatuose), reglamentuojančiuose valstybės pareigūnų darbą, atsižvelgiant į šio straipsnio nuostatas, sukonkretinamos šio straipsnio 1 dalyje nurodytos priemokos išmokėjimotvarka.

 

7 straipsnis. Materialinės pašalpos

Valstybės pareigūnams, nurodytiems šio įstatymo priedėlio II skyriuje, kurių materialinė būklė tapo sunki dėl jų pačių ligos, artimųjų giminaičių, sutuoktinio, partnerio, sugyventinio, jo tėvų, vaikų (įvaikių), brolių (įbrolių) ir seserų (įseserių), taip pat išlaikytinių, kurių globėju ar rūpintoju įstatymų nustatyta tvarka yra paskirtas valstybės pareigūnas, ligos ar mirties, stichinės nelaimės ar turto netekimo, jeigu yra valstybės pareigūno rašytinis prašymas ir pateikti atitinkamą aplinkybę patvirtinantys dokumentai, gali būti skiriama iki 5 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio materialinė pašalpa iš valstybės institucijai ar įstaigai skirtų lėšų.

 

 

 

 

Lietuvos Respublikos

valstybės politikų ir valstybės

pareigūnų darbo apmokėjimo

įstatymo

priedėlis

 

I SKYRIUS

VALSTYBĖS POLITIKŲ PAREIGINĖS ALGOS KOEFICIENTAI

 

(Baziniais dydžiais)

Eil. Nr.

Pareigų pavadinimas

Pareiginės algos koeficientas

1.

Seimo Pirmininkas

29,20

2.

Seimo pareigūnai:

2.1.

Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas

26,22

2.2.

Seimo Pirmininko pavaduotojai, Seimo opozicijos lyderis

25,31

2.3.

Komitetų pirmininkai

24,52 

2.4.

Komitetų pirmininkų pavaduotojai

23,16

2.5.

Pakomitečių pirmininkai, nuolatinių komisijų pirmininkai

22,83

2.6.

Nuolatinių komisijų pirmininkų pavaduotojai

22,15

2.7.

Frakcijų vadovai, jei frakcijos dydis:

Seniūnai

Seniūnų pavaduotojai

2.7.1.

nuo 7 iki 10 narių

22,60

22,15

2.7.2.

nuo 11 iki 20 narių

22,83

22,49

2.7.3.

nuo 21 iki 30 narių

23,39

22,71

2.7.4.

nuo 31 iki 40 narių

24,26

23,39

2.7.5.

daugiau kaip 40 narių

24,75

23,96

3.

Seimo nariai

22,00

4.

Vyriausybė:

4.1.

Ministras Pirmininkas

29,20

4.2.

Ministrai

26,89

5.

Savivaldybių merai ir merų pavaduotojai:

 

Savivaldybės gyventojų skaičius

per 500 tūkst. gyventojų

nuo 100 tūkst. gyventojų iki 500 tūkst. gyventojų

nuo 50 tūkst. gyventojų iki 100 tūkst. gyventojų

nuo 15 tūkst. gyventojų iki 50 tūkst. gyventojų

iki 15 tūkst. gyventojų

5.1.

Merai

21,0

20,5

20,0

19,5

19,0

5.2.

Merų pavaduotojai

18,0

17,5

17,0

16,5

16,0

 

 

II SKYRIUS

VALSTYBĖS PAREIGŪNŲ PAREIGINĖS ALGOS KOEFICIENTAI

 

(Baziniais dydžiais)

Eil. Nr.

Pareigų pavadinimas

Pareiginės algos koeficientas

1.

Valstybės kontrolė:

 

1.1.

Valstybės kontrolierius

24,2

 

1.2.

Valstybės kontrolieriaus pavaduotojai

21,8

 

2.

Seimo kontrolieriai:

 

2.1.

Įstaigos vadovas

24,2

 

2.2.

Seimo kontrolieriai

21,8

 

3.

Lygių galimybių kontrolierius 

19,5

 

4.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierius

19,5

 

5.

Žurnalistų etikos inspektorius, akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius  

17

 

6.

Seimo, Seimo Pirmininko, Respublikos Prezidento ar Ministro Pirmininko paskirtų institucijų:

 

6.1.

Konkurencijos tarybos, Ryšių reguliavimo tarnybos:

 

6.1.1.

Pirmininkai ar direktoriai

19,5

 

6.1.2.

Pavaduotojai

17,6

6.1.3.

Nariai

16,7

 

6.2.

Viešųjų pirkimų tarnybos ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos:

 

6.2.1.

Pirmininkai ar direktoriai

18,5

6.2.2.

Pavaduotojai

16,7

6.2.3.

Nariai

16,0

6.3.

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos ir Lietuvos kultūros tarybos:

 

6.3.1.

Pirmininkai ar direktoriai

18,0

 

6.3.2.

Pavaduotojai

16,2

 

6.3.3.

Nariai

15,4

 

7.

Vyriausiosios rinkimų komisijos:

 

7.1.

Pirmininkas

19,0

 

7.2.

Pavaduotojai

17,1

 

7.3.

Nariai

16,2

 

8.

Seimo, Respublikos Prezidento, kitų pagal specialius įstatymus paskirtų valstybinių (nuolatinių) komisijų ir tarybų:

 

8.1.

Pirmininkai   

16,2

 

8.2.

Pavaduotojai

14,6

 

8.3.

Nariai

13,9

 

9.

Kiti Seimo ar Respublikos Prezidento paskirti institucijų ir įstaigų:

 

9.1.

Vadovai

11,5

 

9.2.

Pareigūnai

10,4

 

10.

Mokestinių ginčų komisijos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės:

 

10.1.

Pirmininkas

18,0

 

10.2.

Nariai

17,0

 

11.

Lietuvos administracinių ginčų komisijos:

 

11.1

Pirmininkas

18,0

 

11.2

Pirmininko pavaduotojas

17,5

 

11.3

Nariai

17,0

11.4.

Pirmininko pavaduotojai teritoriniuose padaliniuose

12,5

 

11.5.

Teritorinių padalinių nariai

11,5

 

12.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius

14,5

 

13.

Vyriausybės atstovai:

 

13.1.

Įstaigos vadovas

21,0

 

13.2.

Vyriausybės atstovas

19,0

 

 

III SKYRIUS

ŽVALGYBOS PAREIGŪNŲ PAREIGINĖS ALGOS KOEFICIENTAI

 

(Baziniais dydžiais)

 

Eil. Nr.

Pareigų pavadinimas

Pareiginės algos koeficientas

1.

Direktorius

19

2.

Direktoriaus pavaduotojas

18

3.

Valdybos viršininkas

17

4.

Valdybos viršininko pavaduotojas

16

5.

Skyriaus viršininkas

13,5–15,5

6.

Skyriaus viršininko pavaduotojas

13–14,5

7.

Poskyrio viršininkas

12,5–14,5

8.

Vyriausiasis specialistas

12–14

9.

Vyresnysis specialistas

11–13

10.

Specialistas

10–11,5

11.

Jaunesnysis specialistas

8–10“.

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas

1. Šis įstatymas įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.

2. Valstybės pareigūnams, kurių darbo užmokestis (pareiginė alga ir priedas už tarnybos Lietuvos valstybei stažą), įsigaliojus šiam įstatymui, mažesnis, palyginti su darbo užmokesčiu, buvusiu nustatytu iki 2019 m. gruodžio 31 d., mokamas iki šio įstatymo įsigaliojimo buvęs nustatytas darbo užmokestis, kol jie eina tas pačias pareigas.

3. Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko, Lietuvos Respublikos Seimo pareigūnų ir Seimo narių darbo užmokesčio dydis ir darbo apmokėjimo sąlygos pradedami taikyti nuo pirmojo naujai išrinkto Seimo posėdžio dienos.

 

3 straipsnis. Įstatymo pripažinimas netekusiu galios

Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 priedėlio pakeitimo įstatymą Nr. XIII-2431.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas