Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
NESĄŽININGOS KOMERCINĖS VEIKLOS VARTOTOJAMS DRAUDIMO ĮSTATYMO NR. X-1409 2, 5, 6 IR 7 STRAIPSNIŲ IR PRIEDO PAKEITIMO
ĮSTATYMAS
2025 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas
1. Papildyti 2 straipsnį nauja 1 dalimi:
2. Papildyti 2 straipsnį nauja 2 dalimi:
„2. Ekologiškumo teiginys – bet kokios formos pranešimas ar pareiškimas, įskaitant tekstus, paveikslus, grafinius vaizdus ar simbolius, pavyzdžiui, žymenis, ženklus, komercinės veiklos subjekto ar produkto pavadinimus, kurio pateikimas vartotojui nėra privalomas pagal Europos Sąjungos ar Lietuvos Respublikos teisės aktus ir kuris teikiamas kaip komercinis pareiškimas, kad produktas, produkto kategorija, žymuo ar komercinės veiklos subjektas daro teigiamą poveikį, nedaro jokio poveikio aplinkai, aplinkai kenkia mažiau nei kiti produktai, produktų kategorijos, žymenys ar komercinės veiklos subjektai arba neigiamas poveikis ilgainiui sumažėjo.“
4. Papildyti 2 straipsnį nauja 6 dalimi:
6. Papildyti 2 straipsnį nauja 10 dalimi:
8. Papildyti 2 straipsnį nauja 12 dalimi:
„12. Pripažintas puikus aplinkosauginis veiksmingumas – aplinkosauginis veiksmingumas, atitinkantis 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 66/2010 dėl ES ekologinio ženklo su visais pakeitimais reikalavimus, I tipo ekologinio ženklo reikalavimus pagal standartą LST EN ISO 14024 ar kitą standarto EN ISO 14024 perimtąjį standartą arba aukščiausią aplinkosauginį veiksmingumą pagal kitą taikomą Europos Sąjungos teisės aktą.“
10. Papildyti 2 straipsnį nauja 16 dalimi:
„16. Tvarumo ženklas – savanoriškai naudojamas viešas ar privatus patikimumo, kokybės ar kitoks lygiavertis ženklas, kuriuo siekiama išskirti ir reklamuoti produktą, procesą, komercinės veiklos subjektą ar jo veiklą dėl aplinkosauginių ir (ar) socialinių savybių. Tvarumo ženklu nelaikomas ženklas, kurį naudoti privaloma pagal Europos Sąjungos ar Lietuvos Respublikos teisės aktus.“
11. Papildyti 2 straipsnį nauja 17 dalimi:
„17. Tvarumo ženklo sertifikavimo sistema – trečiojo asmens patikrinimo sistema, kuria patvirtinama, kad produktas, procesas ar komercinės veiklos subjektas atitinka tvarumo ženklo naudojimo reikalavimus, kurie kartu su kitomis sąlygomis yra viešai prieinami, ir kuri atitinka visus šiuos kriterijus:
1) sistema skaidriomis, sąžiningomis ir nediskriminacinėmis sąlygomis gali naudotis visi komercinės veiklos subjektai;
2) sistemos reikalavimus nustato sistemos savininkas, konsultuodamasis su ekspertais ir suinteresuotaisiais subjektais;
3) sistemoje nustatytos procedūros, taikomos sistemos reikalavimų nesilaikymo atveju, numatant leidimo komercinės veiklos subjektui naudoti tvarumo ženklą panaikinimą ar sustabdymą;
4) komercinės veiklos subjekto atitikties sistemos reikalavimams stebėsenai taikoma objektyvi procedūra ir ją atlieka trečiasis asmuo, kurio kompetencija ir nepriklausomumas nuo sistemos savininko ir komercinės veiklos subjekto grindžiami tarptautiniais, Europos Sąjungos ar nacionaliniais standartais ir procedūromis.“
2 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas
1. Pakeisti 5 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:
„2) pagrindinių produkto savybių, pavyzdžiui, prieinamumo, naudingumo, pavojingumo, atlikimo, sudėties, aplinkosauginių arba socialinių savybių, priedų, žiediškumo aspektų, pavyzdžiui, patvarumo, taisomumo ar perdirbamumo, vartotojui teikiamo garantinio aptarnavimo, skundų nagrinėjimo, pagaminimo ar pateikimo metodo ir datos, pristatymo, tinkamumo paskirčiai, vartojimo (naudojimo) sąlygų, kiekio, techninių reikalavimų, geografinės arba komercinės kilmės, rezultatų, kurių galima tikėtis jį vartojant (naudojant), arba produkto bandymų ar patikrų esminių bruožų ir rezultatų;“.
2. Papildyti 2 dalį 4 punktu:
„4) ekologiškumo teiginio, susijusio su būsimu aplinkosauginiu veiksmingumu, skelbimą nenustačius aiškių, objektyvių, viešai prieinamų ir patikrinamų įsipareigojimų, nustatytų išsamiame ir realistiškame įgyvendinimo plane, į kurį įtraukti išmatuojami ir per nustatytą laiką įvykdytini tikslai ir kiti atitinkami elementai, būtini jo įgyvendinimui užtikrinti, pavyzdžiui, išteklių skyrimas, ir kurį reguliariai tikrina nepriklausomas trečiojo asmens ekspertas, kurio išvados pateikiamos vartotojams;“.
3 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas
1. Papildyti 6 straipsnį nauja 6 dalimi:
„6. Jeigu komercinės veiklos subjektas teikia paslaugą, kuri leidžia palyginti produktus, ir vartotojui teikia informaciją apie produktų arba tų produktų tiekėjų veiklos aplinkosaugines ir (ar) socialines savybes arba žiediškumo aspektus, pavyzdžiui, patvarumą, taisomumą ar perdirbamumą, informacija apie palyginimo metodą, lyginamus produktus ir jų tiekėjus, taip pat šios informacijos atnaujinimo priemones laikoma esmine.“
4 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas
1. Papildyti 7 straipsnį nauju 3 punktu:
3. Papildyti 7 straipsnį nauju 6 punktu:
4. Papildyti 7 straipsnį nauju 7 punktu:
5. Papildyti 7 straipsnį nauju 8 punktu:
7. Papildyti 7 straipsnį nauju 15 punktu:
9. Papildyti 7 straipsnį 33 punktu:
10. Papildyti 7 straipsnį 34 punktu:
11. Papildyti 7 straipsnį 35 punktu:
12. Papildyti 7 straipsnį 36 punktu:
13. Papildyti 7 straipsnį 37 punktu:
14. Papildyti 7 straipsnį 38 punktu:
5 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas
Pakeisti Įstatymo priedą ir jį išdėstyti taip:
„Lietuvos Respublikos nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo
priedas
ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI
2005 m. gegužės 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2005/29/EB dėl nesąžiningos įmonių komercinės veiklos vartotojų atžvilgiu vidaus rinkoje ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 84/450/EEB, Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas 97/7/EB, 98/27/EB bei 2002/65/EB ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2006/2004 (Nesąžiningos komercinės veiklos direktyva) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2024 m. vasario 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2024/825.
___________________“.