Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINĖS KRAŠTO APSAUGOS TARNYBOS STATUTO 2, 3, 7, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 20 IR 22 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR 8 STRAIPSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS ĮSTATYMAS

 

2016 m.                       d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Statutinio tarnautojo tarnybos santykius reglamentuoja Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas, šis Statutas ir Valstybės tarnybos įstatymas.“

 

2 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 3 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Į civilinę krašto apsaugos tarnybą gali būti priimamas fizinis asmuo, atitinkantis Valstybės tarnybos įstatymo 11 straipsnio 1 ir 2 punktų, 14 ir 15 straipsnių ir šiuos reikalavimus:

1) yra įgijęs pagrindinį karinį parengtumą arba išėjęs krašto apsaugos ministro nustatytą specialųjį karinio parengimo kursą ar specialiai mokytas tarnauti civilinėje krašto apsaugos tarnyboje;

2) turi įgijęs pakankamai specialių žinių ir patirties specifinėms funkcijoms ir pareigoms krašto apsaugos sistemoje atlikti ir atitinka pareigybės aprašyme nustatytus specialiuosius reikalavimus. Pretendento į civilinę krašto apsaugos tarnybą įgytų specialių žinių lygį, patirtį ir atitiktį pareigybės aprašyme nustatytiems specialiesiems reikalavimams patikrina Krašto apsaugos ministerijoje veikianti Kvalifikacinės atrankos ir atestacijos komisija. Šios komisijos sudėtį ir jos darbo tvarką nustato krašto apsaugos ministras;

3) pateikė apie save visus duomenis, galinčius turėti reikšmės sprendžiant klausimą dėl leidimo dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija išdavimo arba įslaptintos informacijos apsaugai, taip pat turinčius reikšmės atliekant tarnybos pareigas ar galinčius būti interesų konflikto priežastimi, jeigu atlikus patikrinimą buvo nustatyta, kad nurodytos aplinkybės neturės įtakos atlikti tarnybos pareigas;

4) pagal sveikatos būklę yra tinkamas civilinei krašto apsaugos tarnybai;

5) atitinka reikalavimus, būtinus išduodant leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija arba asmens patikimumo pažymėjimą – kai pagal jo pareigas tokį leidimą arba pažymėjimą būtina turėti;

6) yra ne jaunesnis kaip 18 metų ir ne vyresnis kaip Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatyto senatvės pensijos amžiaus.“

2. Papildyti 3 straipsnį 3 dalimi:

3. Jeigu į civilinę krašto apsaugos tarnybą priimamas asmuo nėra išėjęs krašto apsaugos ministro nustatyto specialiojo karinio parengimo kurso ar specialiai mokytas tarnauti civilinėje krašto apsaugos tarnyboje, priimant į civilinę krašto apsaugos tarnybą jam nustatomas iki 6 mėnesių bandomasis laikotarpis, kurio metu asmuo siunčiamas išeiti krašto apsaugos ministro nustatytą specialųjį karinio parengimo kursą ar specialiai mokomas tarnauti civilinėje krašto apsaugos tarnyboje. Atostogų ir ligos (laikinojo nedarbingumo) laikas į bandomąjį laikotarpį neįskaitomas. Šioje straipsnio dalyje įtvirtintas bandomasis laikotarpis nėra taikomas asmeniui, kuris yra įgijęs pagrindinį karinį parengtumą.“

 

3 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

7 straipsnis. Su civiline krašto apsaugos tarnyba nesuderinama veikla

Su civiline krašto apsaugos tarnyba nesuderinamos veiklos atvejus nustato Valstybės tarnybos įstatymo 26 straipsnis ir Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 73 straipsnio 6 dalis su 7 dalyje nurodyta išimtimi.“

 

4 straipsnis. 8 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

Pripažinti 8 straipsnį netekusiu galios.

 

5 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Statutiniai tarnautojai atestuojami ne rečiau kaip kas 2 metai, taip pat tais atvejais, kai sprendžiamas statutinio tarnautojo tinkamumo civilinei krašto apsaugos tarnybai klausimas.“

 

6 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 10 straipsnio 1 dalies 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10) jam paskirta tarnybinė nuobauda – atleidimas iš tarnybos už Valstybės tarnybos įstatymo 45 straipsnio 2 dalies 1, 3, 5, 6, 9 ir 10 punktuose nurodytus šiurkščius tarnybinius nusižengimus;“.

2. Pripažinti 10 straipsnio 1 dalies 16 punktą netekusiu galios.

3. Papildyti 10 straipsnio 1 dalį 18 punktu:

18) bandomojo laikotarpio priimant į civilinę krašto apsaugos tarnybą metu asmuo dėl savo kaltės neišeina krašto apsaugos ministro nustatyto specialiojo karinio parengimo kurso arba nėra apmokomas tarnauti civilinėje krašto apsaugos tarnyboje.“

 

7 straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 11 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Jeigu statutinis tarnautojas suserga ir teisę nutraukti su statutiniu tarnautoju civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartį turintis asmuo yra išleidęs įsakymą dėl sutarties nutraukimo šio Statuto 10 straipsnio 1 dalies 4, 5, 9, 11, 13, 18 punktuose ir 2 dalies 1, 2 punktuose nustatytais atvejais, o statutinis tarnautojas suserga iki numatytos atleidimo iš civilinės krašto apsaugos tarnybos dienos, iš civilinės krašto apsaugos tarnybos jis gali būti atleistas ir ligos metu. Šiuo atveju jo atleidimo iš civilinės krašto apsaugos tarnybos diena nukeliama į kitą dieną po paskutinės ligos dienos, bet ne ilgiau kaip 60 dienų.“

 

8 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

12 straipsnis. Išlaidų, susijusių su statutinio tarnautojo mokymu, profesiniu parengimu ar kvalifikacijos kėlimu, atlyginimas

Kai civilinės krašto apsaugos tarnybos sutartis nutraukiama šio Statuto 10 straipsnio 1 dalies 1, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 13, 15, 17 punktuose ir 2 dalyje nustatytais pagrindais, statutinis tarnautojas atlygina išlaidas, tiesiogiai susijusias su jo mokymu, profesiniu parengimu ar kvalifikacijos kėlimu, įskaitant ir mokymosi užsienio mokyklose bei kursuose išlaidas. Neįvykdžius šių reikalavimų, išlaidos iš jo gali būti išieškomos įstatymų nustatyta tvarka, bet ne daugiau kaip už 2 paskutinius tarnybos metus.“

 

9 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

15 straipsnis. Perkėlimas į kitas pareigas

1. Statutinis tarnautojas gali būti perkeliamas į kitas pareigas Valstybės tarnybos įstatymo 30 ir 31 straipsniuose nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

2. Kai yra laisvos civilinės krašto apsaugos tarnybos pareigos, statutinis tarnautojas, jeigu jis atitinka pareigybės aprašyme nustatytus specialiuosius reikalavimus, jo paties prašymu arba sutikimu krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka gali būti perkeltas į kitas lygiavertes, aukštesnes ar žemesnes civilinės krašto apsaugos tarnybos pareigas toje pačioje arba kitoje krašto apsaugos sistemos institucijoje.

3. Statutinis tarnautojas, kurio pareigybė naikinama, perkeliamas į kitas lygiavertes laisvas civilinės krašto apsaugos tarnybos pareigas toje pačioje gyvenamojoje vietovėje, o jeigu tokių pareigų nėra, statutinis tarnautojas jo rašytiniu sutikimu gali būti perkeltas į kitas lygiavertes laisvas civilinės krašto apsaugos tarnybos pareigas kitoje gyvenamojoje vietovėje arba žemesnes civilinės krašto apsaugos tarnybos pareigas. Jeigu iki pareigybės panaikinimo statutinis tarnautojas į kitas pareigas neperkeliamas, jis iš pareigų atleidžiamas. Statutiniam tarnautojui apie pareigybės panaikinimą turi būti pranešta raštu ne vėliau kaip prieš 1 mėnesį iki pareigybės panaikinimo. Neįgaliajam, nėščiai moteriai (kai likviduojama krašto apsaugos sistemos institucija, kurioje ji atlieka civilinę krašto apsaugos tarnybą), moteriai ir (ar) vyrui, auginantiems vaikus (vaiką) iki 14 metų, asmeniui, kuriam iki teisės gauti visą senatvės pensiją liko ne daugiau kaip 5 metai, apie pareigybės panaikinimą turi būti pranešta raštu prieš 3 mėnesius.

4. Statutiniam tarnautojui, kurio pareigybės aprašyme yra nustatytas specialus reikalavimas atitikti reikalavimus, būtinus išduodant asmens patikimumo pažymėjimą arba leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, arba turėti kitas specialiąsias teises, uždraudus dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija ir paslapčių subjekto vadovui ar jo įgaliotam asmeniui nusprendus, kad tas statutinis tarnautojas negali vykdyti pavestų funkcijų nesinaudodamas įslaptinta informacija, arba praradus kitą specialiąją teisę, šis tarnautojas gali būti perkeltas į kitas pareigas, kurių pareigybės aprašyme nėra nustatytas specialus reikalavimas atitikti reikalavimus, būtinus išduodant asmens patikimumo pažymėjimą arba leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, arba turėti kitas specialiąsias teises.“

 

10 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 16 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Statutiniai tarnautojai už tarnybinius nusižengimus (toliau – nusižengimas) traukiami tarnybinėn atsakomybėn. Statutiniams tarnautojams už nusižengimus skiriamos šios tarnybinės nuobaudos:

1) pastaba;

2) papeikimas;

3) perkėlimas į žemesnes pareigas;

4) atleidimas iš tarnybos.“

 

11 straipsnis. 17 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 17 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Parenkant ir skiriant tarnybinę nuobaudą, turi būti vadovaujamasi Valstybės tarnybos įstatymo 44 ir 45 straipsniais, 46 straipsnio 2, 5 ir 6 dalimis, 48 straipsniu. Prieš skiriant tarnybinę nuobaudą, statutiniam tarnautojui turi būti suteikiama galimybė raštu pasiaiškinti dėl padaryto nusižengimo.“

2. Pakeisti 17 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Nusižengimo tyrimas pradedamas krašto apsaugos ministro ar jo įgaliotų asmenų iniciatyva arba jiems gavus oficialią informaciją apie statutinio tarnautojo nusižengimą. Tarnybinė nuobauda skiriama krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka atlikus nusižengimo tyrimą. Nusižengimo tyrimas statutiniam tarnautojui gali būti nepradedamas arba jis gali būti atleidžiamas nuo tarnybinės atsakomybės, jeigu dėl statutinio tarnautojo padaryto nusižengimo dalyko, pasekmių ar kitų požymių nusižengimas yra mažareikšmis (kuriuo padaryta žala yra labai nedidelė).“

3. Pakeisti 17 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Paaiškėjus, kad nusižengimas turi nusikalstamos veikos ar administracinio nusižengimo požymių, nusižengimo tyrimas sustabdomas ir nusižengimo tyrimo medžiaga perduodama tirti kompetentingai institucijai. Nusižengimo tyrimas sustabdomas ir paaiškėjus, kad dėl šios statutinio tarnautojo veikos yra pradėtas baudžiamasis procesas arba bylos dėl administracinio nusižengimo teisena. Jeigu atsisakoma pradėti ikiteisminį tyrimą, bylos dėl administracinio nusižengimo teiseną arba pasibaigia baudžiamasis procesas ar bylos dėl administracinio nusižengimo teisena, nusižengimo tyrimas tęsiamas, o tarnybinė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per 30 dienų nuo šių sąlygų atsiradimo. Kai statutinio tarnautojo veika turi savarankiško nusižengimo požymių, pagal kuriuos akivaizdžiai galima šį nusižengimą atriboti nuo nusikalstamos veikos ar administracinio nusižengimo, nusižengimo tyrimas tęsiamas neatsižvelgiant į baudžiamojo proceso ar bylos dėl administracinio nusižengimo teisenos eigą.“

4. Pakeisti 17 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Duomenys apie paskirtą tarnybinę nuobaudą įrašomi į statutinio tarnautojo asmens bylą ir pateikiami Pareigybių ir asmenų, dirbančių valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose, registrui.“

 

12 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 18 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Kol galioja tarnybinė nuobauda, statutinio tarnautojo asmens byloje ir valstybės tarnautojų registre būna galiojančios žymos apie statutinio tarnautojo padarytą nusižengimą ir jam paskirtą tarnybinę nuobaudą. Šiuo laikotarpiu statutinis tarnautojas neturi teisės į paskatinimą ir apdovanojimą. Į galiojančią nuobaudą gali būti atsižvelgiama statutiniam tarnautojui siekiant aukštesnių pareigų.“

2. Pakeisti 18 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Praėjus šio straipsnio 1 dalyje nurodytam laikui, žymos apie statutinio tarnautojo padarytą nusižengimą ir jam paskirtą tarnybinę nuobaudą statutinio tarnautojo asmens byloje ir Pareigybių ir asmenų, dirbančių valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose, registre panaikinamos.“

 

13 straipsnis. 19 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 19 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

19 straipsnis. Paskatinimai ir apdovanojimai

1. Statutiniai tarnautojai skatinami ir apdovanojami:

1) padėka;

2) vardine dovana;

3) papildomu mokymu, reikalingu einamoms pareigoms, krašto apsaugos sistemos institucijos, kurioje atliekama civilinė krašto apsaugos tarnyba, lėšomis. Šios lėšos negali viršyti 1 Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžio;

4) iki 3 apmokamų poilsio dienų (tačiau ne daugiau kaip 10 darbo dienų per metus) arba atitinkamai sutrumpinant darbo laiką;

5) iki 2 pareiginių algų dydžio pinigine išmoka už asmeninį indėlį įgyvendinant institucijai nustatytus tikslus ar užtikrinant jos vidaus administravimą;

6) iki 2 vidutinių paskutinių 3 mėnesių institucijos statutinių tarnautojų pareiginių algų dydžio pinigine išmoka institucijos statutinių tarnautojų grupei už bendrą indėlį įgyvendinant institucijai nustatytus tikslus ar užtikrinant vidaus administravimą;

7) krašto apsaugos sistemos medaliu.

2. Paskatinimo ir apdovanojimų tvarką, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 5 punkte nustatytą piniginę išmoką, nustato krašto apsaugos ministras. Šio straipsnio 1 dalies 5 punkte nustatytu būdu skatinama Valstybės tarnybos įstatyme nustatyta tvarka.

3. Už ypatingus nuopelnus valstybės tarnybai statutiniai tarnautojai gali būti teikiami valstybės apdovanojimui gauti.“

 

14 straipsnis. 20 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 20 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

20 straipsnis. Darbo užmokestis

Statutinių tarnautojų darbo apmokėjimą reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymo nuostatos.“

 

15 straipsnis. 22 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 22 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Statutiniai tarnautojai taip pat turi teisę į Valstybės tarnybos įstatyme nustatytas nemokamas atostogas, atostogas dėl dalyvavimo Europos Sąjungos, tarptautinės organizacijos, užsienio valstybės finansuojamuose paramos teikimo arba vystomojo bendradarbiavimo projektuose ir teikiant humanitarinę pagalbą, atostogas dėl statutinio tarnautojo perkėlimo į kitas pareigas ir teisę į Darbo kodekse nustatytas nėštumo ir gimdymo atostogas, tėvystės atostogas, atostogas vaikui prižiūrėti ir mokymosi atostogas.“

 

16 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 3 dalį ir 11 straipsnio 3 dalį, įsigalioja 2016 m. spalio 1 d.

2. Šio įstatymo 11 straipsnio 3 dalis įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

3. Krašto apsaugos ministras iki 2016 m. rugsėjo 30 d. priima įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

Respublikos Prezidentas