PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2019 m.                 d. nutarimu Nr.

 

PERKELIAMOJO ASMENS STATUSO SUTEIKIMO IR PANAIKINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Perkeliamojo asmens statuso suteikimo ir panaikinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Lietuvos Respublikos asmenų perkėlimo į Lietuvos Respubliką įstatyme (toliau – Įstatymas) nurodytų asmenų perkėlimo iš humanitarinės krizės ištiktos užsienio valstybės ar jos dalies į Lietuvos Respubliką nuolat gyventi prašymų suteikti perkeliamojo asmens statusą ir išduoti dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, pateikimo, nagrinėjimo, sprendimų dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo ir panaikinimo, dokumento, patvirtinančio ar suteikiančio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, panaikinimo priėmimo tvarką, šio dokumento negaliojimą, nustato prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo formą.

2.    Apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Įstatyme, Lietuvos Respublikos pilietybės įstatyme ir Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“.

3.    Sprendimai dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo (nesuteikimo) ir panaikinimo priimami vadovaujantis Įstatymo 4, 5 ir 6 straipsniais.

Sprendimai dėl dokumento, patvirtinančio ar suteikiančio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išdavimo ir panaikinimo priimami vadovaujantis Įstatymo 6 ir 7 straipsniais, įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nuostatomis.

4.    Perkeliamojo asmens statusą įgijusiems asmenims netaikomos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 26 straipsnio 1 dalies 1–3 punktuose nustatytos sąlygos ir to paties įstatymo 35 straipsnio 1 dalies 11 punkte nustatytas pagrindas, kai toks asmuo kreipiasi dėl dokumento, suteikiančio užsieniečiui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išdavimo.

5.    Prašymai dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo pateikiami Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus sprendimą dėl asmenų perkėlimo iš humanitarinės krizės ištiktos užsienio valstybės ar jos dalies į Lietuvos Respubliką, per nustatytą prašymų dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo pateikimo laikotarpį.

 

II SKYRIUS

PRAŠYMO DĖL PERKELIAMOJO ASMENS STATUSO SUTEIKIMO PATEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS IR DOKUMENTO, PATVIRTINANČIO AR SUTEIKIANČIO TEISĘ NUOLAT GYVENTI LIETUVOS RESPUBLIKOJE, IŠDAVIMAS

 

6.       Prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo (Aprašo 1 priedas) asmuo asmeniškai pateikia Migracijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas) per perkėlimo į Lietuvos Respubliką koordinatorių (toliau – perkėlimo koordinatorius). Vaikų, nesukakusių 18 metų, ir neveiksnių asmenų prašymus dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo pateikia jų atstovai.

7.       Kartu su prašymu dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo asmuo pateikia:

7.1.    asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

7.2.    Įstatymo 10 straipsnio 1, 2 ir (ar) 3 dalyje nurodytus dokumentus;

7.3.    Aprašo 9.3 papunktyje nurodytus biometrinius duomenis;

7.4.    jeigu teikiant prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo nėra galimybės pateikti biometrinius duomenis – dvi asmens nuotraukas, kurios turi būti tapačios ir atitikti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro patvirtintus nuotraukų asmens dokumentams reikalavimus.

8.       Prašymai dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo ir prie jų pridedami dokumentai, išskyrus kelionės dokumentus, įtrauktus į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro patvirtintą kelionės dokumentų, kurie suteikia teisę užsieniečiui atvykti į Lietuvos Respubliką, sąrašą (toliau – kelionės dokumentas), turi būti surašyti lietuvių kalba arba pateikiamas šių prašymų dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo ir dokumentų vertimas į lietuvių kalbą, kuris turi būti patvirtintas vertimo iš vienos kalbos į kitą paliudijimo teisę turinčio asmens ar institucijos. Šie dokumentai taip pat gali būti pateikti surašyti originalia anglų kalba arba gali būti pateiktas kita kalba surašyto šio dokumento vertimas į anglų kalbą, patvirtintas vertėjo parašu. Įgalioto Migracijos departamento valstybės tarnautojo prašymu asmuo privalo pateikti šių dokumentų vertimus į lietuvių kalbą, patvirtintus vertėjo parašu.

Užsienio valstybių išduoti dokumentai, išskyrus kelionės dokumentus,  turi būti legalizuoti ar patvirtinti pažyma (Apostille), jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys arba Europos Sąjungos teisės aktai nenumato kitaip.

Jeigu humanitarinės krizės ištiktoje užsienio valstybėje ar jos dalyje nėra galimybės patvirtinti pažyma (Apostille) kartu su prašymu dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo teikiamų dokumentų, perkeliamasis asmuo ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo atvykimo į Lietuvos Respubliką dienos kreipiasi į artimiausią humanitarinės krizės ištiktos užsienio valstybės diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą dėl dokumentų patvirtinimo pažyma (Apostille).

Jeigu humanitarinės krizės ištiktoje užsienio valstybėje ar jos dalyje nėra galimybės legalizuoti kartu su prašymu dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo teikiamų dokumentų, perkeliamasis asmuo ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo atvykimo į Lietuvos Respubliką dienos dėl šių dokumentų legalizavimo kreipiasi į artimiausią humanitarinės krizės ištiktos užsienio valstybės diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministeriją. 

Jeigu humanitarinės krizės ištiktoje užsienio valstybėje ar jos dalyje nėra galimybės išversti į lietuvių kalbą kartu su prašymu dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo teikiamų dokumentų ir dėl šios priežasties Migracijos departamentas negali priimti sprendimo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, dokumentų vertimo į lietuvių kalbą procedūrą organizuoja Migracijos departamentas. Šios išlaidos apmokamos iš lėšų, skirtų perkeliamųjų asmenų perkėlimo į Lietuvos Respubliką išlaidoms apmokėti.

Jeigu humanitarinės krizės ištiktoje užsienio valstybėje ar jos dalyje nėra galimybės išversti į lietuvių kalbą kartu su prašymu dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo teikiamų dokumentų ir šie dokumentai nebuvo išversti priimant sprendimą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, perkeliamasis asmuo ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo atvykimo į Lietuvos Respubliką dienos pateikia šių dokumentų vertimus Migracijos departamentui.

Dokumentų vertimo į lietuvių kalbą ir dokumentų legalizavimo procedūros atliekamos perkeliamojo asmens lėšomis. Šios išlaidos perkeliamajam asmeniui kompensuojamas Vyriausybės nustatyta tvarka.

9.       Perkėlimo koordinatorius, priimantis asmens prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, atlieka šiuos veiksmus:

9.1.    įvertina, ar pateiktas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas priklauso jį pateikusiam asmeniui ir ar jame nėra klastojimo požymių (pvz., ar asmens tapatybę patvirtinančiame dokumente nepakeista asmens nuotrauka (veido atvaizdas), duomenys, nepakeisti įrašai, nepersiūti puslapiai, nesuklastoti spaudai ir pan.);

9.2.    sutikrina prašyme dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo įrašytus duomenis su  prie prašymo pateiktais dokumentais;

9.3.    nuskaito asmens, kuris kreipiasi dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo (nuo 12 metų), dešinės ir kairės rankų dviejų pirštų (smilių) atspaudus. Jeigu kairysis arba dešinysis smilius sužalotas, jo nėra arba jo atspaudo ISO/IES 19794-4 vertė yra nuo 0 iki 25, tai nuskaitomi aiškūs tos pačios rankos didžiojo ar bevardžio pirštų arba nykščio atspaudai, jeigu jų ISO/IES 19794-4 vertė aukštesnė. Jeigu visų vienos rankos pirštų atspaudų kokybė prasta pagal minėtą kokybės vertę, daromas aiškus piršto, kurio vertė didžiausia, atspaudas. Jei dėl asmens nuolatinės negalios negalima nuskaityti jokių vienos rankos pirštų atspaudų, tai atspaudams nuskaityti šiame papunktyje nustatyta eiliškumo tvarka parenkami du kitos rankos pirštai. Apie tai, kad nenuskaityti smilių atspaudai, kad negalima nuskaityti jokių vienos rankos pirštų atspaudų ar kad dėl asmens nuolatinės negalios negalima nuskaityti jokių jo pirštų atspaudų, pažymima prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo eilutėje ir nurodoma, dėl kokių priežasčių nenuskaityti pirštų atspaudai. Biometriniai duomenys sunaikinami praėjus 5 mėnesiams nuo prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo pateikimo dienos arba nuo prašymo dėl dokumento, patvirtinančio ar suteikiančio užsieniečiui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išdavimo ar prašymo dėl asmens tapatybės kortelės ar paso išdavimo, jeigu perkeliamasis asmuo yra Lietuvos Respublikos pilietis,  pateikimo dienos.

Jeigu nėra techninių galimybių pateikti biometrinius duomenis, perkėlimo koordinatorius priima sprendimą, kad biometriniai duomenys pateikiami perkeliamajam asmeniui atvykus į Lietuvos Respubliką. Biometriniai duomenys nuimami Migracijos departamente perkeliamajam asmeniui teikiant prašymą dėl dokumento, patvirtinančio arba suteikiančio užsieniečiui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, arba kreipiantis dėl Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančio dokumento, jeigu perkeliamasis asmuo yra Lietuvos Respublikos pilietis.

Asmeniui atsisakius pateikti biometrinius duomenis, kai Aprašas nustato, kad pirštų atspaudai privalo būti nuskaitomi, prašymas dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo nepriimamas;

9.4.    padaro prie prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo pridedamų dokumentų kopijas, jas patvirtina pagal Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytus dokumentų rengimo reikalavimus, taip pat patvirtina asmens, teikiančio prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, parašą.

10.     Perkėlimo koordinatorius padaro prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo ir pridedamų dokumentų skaitmenines kopijas ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos suderintu elektroninio pašto adresu persiunčia Migracijos departamentui, o prašymo originalą su patvirtintomis dokumentų kopijomis išsiunčia Migracijos departamentui perkėlimo koordinatoriaus pasirinktu saugiu būdu.

11.     Įgaliotas Migracijos departamento valstybės tarnautojas, nagrinėjantis asmens prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, atlieka  šiuos veiksmus:

11.1.  įvertina, ar pateikti visi Įstatymo 10 straipsnio 1–3 dalyse nurodyti dokumentai, taip pat ar pakanka informacijos, patvirtinančios Įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nustatytas perkeliamojo asmens statuso suteikimo sąlygas;

11.2 sudaro asmens, pateikusio prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, asmens bylą. Kiekvienam asmeniui, pateikusiam prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, neatsižvelgiant į jo amžių, sudaroma atskira asmens byla;

11.3.  patikrina duomenis apie asmenį Lietuvos Respublikos gyventojų registre, ar nėra duomenų apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje ir išduotus Lietuvos Respublikos pilietybę ar teisę gyventi Lietuvos Respublikoje patvirtinančius ar suteikiančius dokumentus;

11.4.  patikrina duomenis apie asmenį Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registre ir Ieškomų asmenų, neatpažintų lavonų ir nežinomų bejėgių asmenų žinybiniame registre;

11.5 patikrina duomenis apie asmenį Interpolo generalinio sekretoriato duomenų bazėje, ar nepaskelbta asmens tarptautinė paieška; jeigu nustato, kad paskelbta asmens tarptautinė paieška, išsiunčia Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybai pranešimą apie pateiktą prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo;

11.6.  patikrina Viešųjų paslaugų, susijusių su asmens ir kitų dokumentų išdavimu, konsultavimu, teikimo Lietuvos Respublikoje piliečiams ir užsieniečiams informacinės sistemoje, ar yra (nėra) duomenų apie asmens pateiktus prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės, teisės atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę ar lietuvių kilmę patvirtinančio pažymėjimo išdavimo, Lietuvos Respublikos pilietybės netekimą;

11.7.  patikrina duomenis apie asmenį Užsieniečių registrear asmuo (vyresnis nei 14 metų) nėra (nebuvo) įtrauktas į Užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, nacionalinį sąrašą, ar nebuvo priimtas sprendimas dėl jo įpareigojimo išvykti ar išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos arba grąžinimo į užsienio valstybę;

11.8 patikrina duomenis apie asmenį Lietuvos nacionalinėje antrosios kartos Šengeno informacinėje sistemoje – ar kita Šengeno valstybė pagal 2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1987/2006 dėl antrosios kartos Šengeno informacinės sistemos (SIS II) sukūrimo, veikimo ir naudojimo 24 straipsnį nėra pateikusi perspėjimo dėl draudimo asmeniui atvykti ar apsigyventi. Nustačius, kad kita Šengeno valstybė yra paskelbusi perspėjimą dėl draudimo asmeniui atvykti ar apsigyventi, Migracijos departamentas Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos SIRENE nacionaliniam skyriui ne vėliau kaip kitą darbo dieną išsiunčia paklausimą dėl duomenų apie asmenį, dėl kurio paskelbtas šis perspėjimas, patikrinimo. Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos SIRENE nacionalinis skyrius, patikrinęs duomenis apie asmenį, dėl kurio kita Šengeno valstybė yra paskelbusi perspėjimą, nedelsdamas apie tai informuoja Migracijos departamentą;

11.9.  suderintu elektroninio pašto adresu išsiunčia Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui paklausimą, ar asmens (vyresnio nei 14 metų) atvykimas ir buvimas Lietuvos Respublikoje nekelia grėsmės valstybės saugumui;

11.10.         suderintu elektroninio pašto adresu išsiunčia Policijos departamentui ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba) paklausimą, ar asmens (vyresnio nei 14 metų) atvykimas ir buvimas Lietuvos Respublikoje nekelia grėsmės viešajai tvarkai ar visuomenei.

12.     Aprašo 11.7–11.8 papunkčiuose nurodyti veiksmai atliekami tik dėl asmenų, kurie nėra Lietuvos Respublikos piliečiai.

13.     Jeigu, atlikus Aprašo 11.1 papunktyje nurodytus veiksmus, Migracijos departamentas nustato, kad pateiktų dokumentų nepakanka patvirtinti, kad asmuo tenkina perkeliamojo asmens statuso suteikimo pagrindus, nurodytus Įstatymo 4 straipsnyje, Migracijos departamentas prireikus organizuoja asmens apklausą elektroninėmis komunikacijos priemonėmis arba Migracijos departamento įgaliotam valstybės tarnautojui nuvykus susitikti su asmeniu į humanitarinės krizės ištiktą užsienio valstybę ar jos dalį. Tokiu atveju perkėlimo koordinatorius imasi visų įmanomų veiksmų, kad sudarytų Migracijos departamento įgaliotam valstybės tarnautojui sąlygas apklausti asmenį. Atliekant šią apklausą, Migracijos departamento įgaliotas valstybės tarnautojas taip pat gali pasitelkti ir kitų Lietuvos Respublikos valstybės institucijų atstovus.

14.     Valstybės saugumo departamentas, Policijos departamentas ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba išvadas dėl asmens atvykimo ir buvimo Lietuvos Respublikoje pateikia Migracijos departamentui per 5 darbo dienas nuo Aprašo 11.9 ir 11.10 papunkčiuose nurodytų paklausimų gavimo dienos. Tuo atveju, jeigu dėl svarbių priežasčių Valstybės saugumo departamentas, Policijos departamentas arba Valstybės sienos apsaugos tarnyba negali pateikti šiame punkte nurodytų išvadų per nustatytą terminą, jie apie tai informuoja Migracijos departamentą. Bendras išvados pateikimo terminas negali viršyti 10 darbo dienų nuo paklausimo gavimo dienos.

15.     Atlikus Aprašo 11 punkte nurodytus veiksmus ir gavus Aprašo 14 punkte nurodytas išvadas, kuriose nenurodoma, kad asmens atvykimas ar buvimas Lietuvos Respublikoje gali kelti grėsmę valstybės saugumui, viešajai tvarkai ar visuomenei, ir nustačius, kad asmuo pateikęs prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo atitinka Įstatymo 4 straipsnyje nurodytus pagrindus, Migracijos departamento įgaliotas valstybės tarnautojas prašyme dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo pažymi apie priimtą sprendimą suteikti perkeliamojo asmens statusą, nurodo sprendimo priėmimo datą, savo pareigas, vardą (-us), pavardę ir pasirašo, deda antspaudą su Lietuvos valstybės herbu.

Įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje nustatytu atveju, atlikus Aprašo 11 punkte nurodytus veiksmus ir gavus Aprašo 14 punkte nurodytas išvadas, kuriose nenurodoma, kad asmens atvykimas ar buvimas Lietuvos Respublikoje gali kelti grėsmę valstybės saugumui, viešajai tvarkai ar visuomenei, ir nustačius, kad asmuo pateikęs prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo atitinka Įstatymo 4 straipsnyje nurodytus pagrindus, Migracijos departamento įgaliotas valstybės tarnautojas parengia nustatytomis faktinėmis aplinkybėmis ir teisės aktų normomis pagrįsto sprendimo suteikti perkeliamojo asmens statusą projektą.

16.     Jeigu atlikus Aprašo 11 punkte nurodytus veiksmus ir gavus Aprašo 14 punkte nurodytas išvadas, kuriose konstatuojama, kad asmens atvykimas ir buvimas Lietuvos Respublikoje gali kelti grėsmę valstybės saugumui, viešajai tvarkai ar visuomenei, nustatomi Įstatymo 5 straipsnyje nurodyti pagrindai, dėl kurių perkeliamojo asmens statusas nesuteikiamas, Migracijos departamento įgaliotas valstybės tarnautojas parengia nustatytomis faktinėmis aplinkybėmis ir teisės aktų normomis pagrįsto sprendimo nesuteikti perkeliamojo asmens statuso projektą.

17.     Sprendimą suteikti (nesuteikti) perkeliamojo asmens statusą priima Migracijos departamento direktorius arba jo įgaliotas valstybės tarnautojas Įstatymo 12 straipsnyje nustatytais terminais.

18.     Migracijos departamentas, priėmęs sprendimą suteikti perkeliamojo asmens statusą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną įtraukia duomenis apie asmenį į perkeliamųjų asmenų sąrašą (Aprašo 2 priedas) ir suderintu elektroninio pašto adresu išsiunčia perkėlimo koordinatoriui pranešimo apie priimtą sprendimą suteikti perkeliamojo asmens statusą skaitmeninę kopiją, o Aprašo 15 punkto antrojoje pastraipoje nurodytu atveju –  sprendimo skaitmeninę kopiją. Perkėlimo koordinatorius supažindina asmenį, pateikusį prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, su Migracijos departamento sprendimu, perkeliamojo asmens teisėmis ir pareigomis.

Migracijos departamentas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo suteikti perkeliamojo asmens statusą priėmimo dienos apie priimtą sprendimą informuoja Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

19.     Migracijos departamentas, priėmęs sprendimą nesuteikti perkeliamojo asmens statuso, ne vėliau kaip kitą darbo dieną suderintu elektroninio pašto adresu išsiunčia sprendimo skaitmeninę kopiją perkėlimo koordinatoriui, kuris supažindina asmenį, pateikusį prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, su Migracijos departamento sprendimu ir įteikia jam sprendimo kopiją, patvirtintą pagal Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytus dokumentų rengimo reikalavimus.

20.    

Lietuvos Respublikos pilietybės neturinčiam asmeniui, kuriam yra suteiktas perkeliamojo asmens statusas ir kuris neturi galiojančio kelionės dokumento, kelionei į Lietuvos Respubliką gali būti išduotas vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka patvirtintas kelionės dokumentas. Sprendimą dėl šio kelionės dokumento išdavimo priima Migracijos departamento direktorius ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas. Apie šį sprendimą informuojamas perkėlimo koordinatorius.

21.     Prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo nagrinėjimas nutraukiamas, jeigu:

21.1.  prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo nagrinėjimo metu asmuo mirė;

21.2.  asmuo raštu pareiškė norą nutraukti prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo nagrinėjimą.

22.     Per 5 darbo dienas nuo Aprašo 21 punkte nurodytų aplinkybių paaiškėjimo Migracijos departamente dienos Migracijos departamento direktorius ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas prašyme dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo pažymi apie prašymo nagrinėjimo nutraukimą, nurodo sprendimo priėmimo datą, savo pareigas, vardą (-us), pavardę ir pasirašo, deda antspaudą su Lietuvos valstybės herbu. Ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo nutraukti prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo nagrinėjimą priėmimo dienos, Migracijos departamentas suderintu elektroninio pašto adresu išsiunčia pranešimą apie prašymo dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo nagrinėjimo nutraukimą perkėlimo koordinatoriui. Aprašo 21.2 papunktyje nurodytu atveju perkėlimo koordinatorius supažindina asmenį, pateikusį prašymą dėl perkeliamojo asmens statuso suteikimo, su Migracijos departamento sprendimu.

23.     Atvykęs į Lietuvos Respubliką, perkeliamasis asmuo privalo per 1 mėnesį nuo atvykimo dienos kreiptis į Migracijos departamentą dėl dokumento, patvirtinančio ar suteikiančio užsieniečiui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išdavimo. Šie dokumentai išduodami vidaus reikalų ministro nustatyta dokumento, suteikiančio užsieniečiui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išdavimo arba dokumento, patvirtinančio užsieniečiui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išdavimo tvarka. Dokumentas, patvirtinantis ar suteikiantis užsieniečiui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, yra išduodamas įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nustatytam terminui.

Jeigu perkeliamasis asmuo (sukakęs 16 metų), kuris yra Lietuvos Respublikos pilietis, neturi galiojančios asmens tapatybės kortelės ar paso, jis privalo per 1 mėnesį nuo atvykimo į Lietuvos Respubliką dienos Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo 6 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka kreiptis dėl asmens tapatybės kortelės ar paso išdavimo.

 

III SKYRIUS

PERKELIAMOJO ASMENS STATUSO PANAIKINIMAS IR DOKUMENTO, PATVIRTINANČIO AR SUTEIKIANČIO UŽSIENIEČIUI TEISĘ NUOLAT GYVENTI LIETUVOS RESPUBLIKOJE, PANAIKINIMAS BEI NEGALIOJIMAS

 

24.       Paaiškėjus, kad perkeliamasis asmuo, atitinka vieną iš Įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje nustatytų pagrindų, Migracijos departamento direktorius ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per vieną mėnesį, o jeigu šio perkeliamojo asmens gyvenimas Lietuvos Respublikoje gali kelti grėsmę valstybės saugumui, viešajai tvarkai ar žmonių sveikatai – ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo perkeliamojo asmens statuso panaikinimo pagrindo paaiškėjimo dienos priima sprendimą panaikinti perkeliamojo asmens statusą, išskyrus Aprašo 25 punkte nustatytus atvejus. Jeigu perkeliamojo asmens gyvenimas Lietuvos Respublikoje gali kelti grėsmę valstybės saugumui, viešajai tvarkai ar žmonių sveikatai ir perkeliamasis asmuo turi dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išduotą pagal Įstatymo 7 straipsnio 4 dalį, kartu priimamas sprendimas panaikinti ir dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę perkeliamajam asmeniui nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.

25.       Įgaliotas Migracijos departamento valstybės tarnautojas, nustatęs, kad yra Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 1–4 punktuose nustatyti perkeliamojo asmens statuso panaikinimo pagrindai ir perkeliamasis asmuo turi dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išduotą pagal Įstatymo 7 straipsnio 4 dalį, nedelsdamas išsiunčia pranešimą perkeliamajam asmeniui per 14 darbo dienų nuo šio pranešimo išsiuntimo dienos vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka pateikti prašymą išduoti dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nustatytu pagrindu, išskyrus atvejus, kai šio asmens gyvenimas Lietuvos Respublikoje gali kelti grėsmę valstybės saugumui, viešajai tvarkai ar žmonių sveikatai.

Jeigu perkeliamasis asmuo per 14 darbo dienų nuo šio punkto pirmojoje pastraipoje nurodyto pranešimo išsiuntimo dienos nepateikia prašymo išduoti dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį užsieniečiui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nustatytu pagrindu ir raštu nepraneša, kad dėl objektyvių priežasčių negali nurodytu laiku pateikti šių dokumentų, tai Migracijos departamento direktorius ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo pranešimo išsiuntimo perkeliamajam asmeniui dienos priima sprendimą panaikinti perkeliamojo asmens statusą ir dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę perkeliamajam asmeniui nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, išduotą pagal Įstatymo 7 straipsnio 4 dalį.

Jeigu perkeliamasis asmuo vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka pateikia prašymą išduoti dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nustatytu pagrindu, sprendimas panaikinti perkeliamojo asmens statusą priimamas kartu su sprendimu išduoti arba neišduoti dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį šiam asmeniui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje. Jeigu Migracijos departamentas nusprendžia išduoti dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį asmeniui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, perkeliamojo asmens turimas dokumentas, patvirtinantis ar suteikiantis perkeliamajam asmeniui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, skelbiamas negaliojančiu nuo naujo dokumento įteikimo asmeniui dienos. Jeigu Migracijos departamentas nusprendžia neišduoti dokumento, patvirtinančio ar suteikiančio asmeniui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, perkeliamojo asmens turimas dokumentas, patvirtinantis ar suteikiantis užsieniečiui teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, panaikinamas.

26.       Jei  sudarytoje sutartyje dėl paramos integracijai teikimo nustatytas paramos integracijai teikimo laikotarpis nėra pasibaigęs, sprendimas dėl perkeliamajam asmeniui išduoto dokumento, patvirtinančio ar suteikiančio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, panaikinimo priimamas tuo pagrindu, kad asmeniui buvo panaikintas perkeliamojo asmens statusas. Jei  sudarytoje sutartyje dėl paramos integracijai teikimo nustatytas paramos integracijai teikimo laikotarpis yra pasibaigęs, sprendimas dėl perkeliamajam asmeniui išduoto dokumento, patvirtinančio ar suteikiančio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, panaikinimo priimamas įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nurodytais teisės gyventi Lietuvos Respublikoje ar dokumento, suteikiančio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, panaikinimo pagrindais.

27.       Įgaliotas Migracijos departamento valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo panaikinti perkeliamojo asmens statusą ir asmeniui išduotą dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, priėmimo dienos šį sprendimą išsiunčia asmeniui jo prašyme išduoti dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, nurodytu elektroninio pašto adresu.

Įgaliotas Migracijos departamento valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo panaikinti perkeliamojo asmens statusą (kai perkeliamajam asmeniui nėra išduotas dokumentas, patvirtinantis ar suteikiantis teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje) priėmimo dienos šį sprendimą suderintu elektroninio pašto adresu išsiunčia perkėlimo koordinatoriui, jeigu perkeliamasis asmuo dar neatvykęs į Lietuvos Respubliką, arba valstybės paramos perkeliamųjų asmenų integracijos operatoriui, jeigu perkeliamasis asmuo jau atvykęs į Lietuvos Respubliką, kuris supažindina asmenį, kuriam panaikintas perkeliamojo asmens statusas, su priimtu Migracijos departamento sprendimu ir įteikia jam sprendimo kopiją, patvirtintą pagal Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytus dokumentų rengimo reikalavimus.

28.       Priėmus sprendimą panaikinti perkeliamojo asmens statusą, šis asmuo ne vėliau kaip kitą darbo dieną išbraukiamas iš perkeliamųjų asmenų sąrašo.

29.       Įgaliotas Migracijos departamento valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo panaikinti perkeliamojo asmens statusą priėmimo dienos apie priimtą sprendimą informuoja perkėlimo koordinatorių,  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministeriją ir Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos

30.       Įgaliotas Migracijos departamento valstybės tarnautojas, nustatęs, kad per įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 138 straipsnyje nurodytą skundo dėl sprendimo panaikinti perkeliamajam asmeniui išduotą dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, padavimo terminą šis sprendimas nėra apskųstas teismui, o jeigu sprendimas apskųstas – įsiteisėjus teismo sprendimui, kuriuo sprendimas panaikinti perkeliamajam asmeniui išduotą dokumentą, patvirtinantį ar suteikiantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, pripažįstamas teisėtu, atlieka veiksmus pagal vidaus reikalų ministro patvirtintą tvarką, reglamentuojančią asmeniui išduoto dokumento, patvirtinančio ar suteikiančio teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, panaikinimą.

31.       Perkeliamajam asmeniui išduotas dokumentas, patvirtinantis ar suteikiantis teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, negalioja atitinkamai įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 56 straipsnyje ir 1031 straipsnyje nustatytais pagrindais.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32.     Aprašo 17, 22 ir 24 punktuose nurodyti sprendimai registruojami Sprendimų dėl perkeliamojo asmens statuso registre (Aprašo 3 priedas).

33.     Perkeliamųjų asmenų bylos saugomos Migracijos departamente 10 metų.

 

________________________________________