Projektas

 

 

SEIMO NUTARIMO „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO 2002 M. GEGUŽĖS 28 D. NUTARIMO NR. IX-907 „DĖL NACIONALINIO SAUGUMO STRATEGIJOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO“ PROJEKTAS

 

2020 m.                 d.

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Seimas n u t a r i a:

1 straipsnis.

Pakeisti  Nacionalinio saugumo strategijos Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. sausio 17 d. nutarimu Nr. XIII-202 patvirtintos naujos redakcijos kai kuriuos straipsnius pagal priedą (pridedama).

 

NACIONALINIO SAUGUMO STRATEGIJA

 

1. Pakeisti II skyriaus 5 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

5. Nacionalinis saugumas – valstybės klestėjimo pagrindas. Tik saugioje aplinkoje įmanoma užtikrinti brandžios demokratinės konstitucinės santvarkos funkcionavimą, tvarų ekonomikos augimą, žmogaus teisių ir laisvių apsaugą, pilietinės visuomenės gyvybingumą, pakankamą valstybinį maisto produktų rezervą. Būtina nacionalinio saugumo sąlyga – sąmoningų piliečių indėlis į šalies saugumo ir gerovės kūrimą, pasirengimas kritiniu atveju prisidėti prie valstybės gynybos;“

 

2. Pakeisti II skyriaus 10 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

10. Lietuvos Respublikos saugumui yra būtina jos vidaus gyvenimo sričių pažanga, užtikrinanti tvarią valstybės raidą, todėl socialinės atskirties, demografiniai, ekonominiai, energetiniai, aplinkosauginiai, agrariniai, informacinio, kibernetinio ir viešojo saugumo klausimai yra neatskiriama šalies nacionalinio saugumo dalis;“

 

3. Pakeisti III skyriaus 11 straipsnį papildant jį nauju 4 punktu ir visą šį straipsnį išdėstyti taip:

 

11. Gyvybiniai Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesai – interesai, kuriems apsaugoti naudojamos visos teisėtos priemonės ir kuriuos pažeidus kiltų grėsmė Lietuvos valstybės ir visuomenės egzistavimui. Gyvybiniai Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesai yra:

11.1. suverenitetas, teritorijos vientisumas, demokratinė konstitucinė santvarka;

11.2. pilietinė visuomenė, pagarba žmogaus ir piliečio teisėms bei laisvėms ir jų apsauga;

11.3. taika ir gerovė valstybėje;

11.4. apsirūpinimas savo gamybos maisto ištekliais.“

 

4. Pakeisti III skyriaus 12 straipsnio 3 punktą  ir šį straipsnį išdėstyti taip:

 

12.3. valstybės raidos tvarumas: ekonominis, energetinis, aplinkosauginis, žemės ūkio, informacinis, kibernetinis, socialinis saugumas;“

 

5. Pakeisti IV skyriaus 14 straipsnio 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

 

14.11. demografinė krizė – mažėjantis Lietuvos, ypač kaimo vietovėse, gyventojų skaičius dėl mažo gimstamumo, visuomenės senėjimo ir vis dar didelio emigracijos masto kelia grėsmę ilgalaikiam Lietuvos socialiniam, ekonominiam ir politiniam stabilumui, bei ūkio, ypač žemės ūkio, plėtrai. Užsitęsusios neigiamos demografinės tendencijos mažina Lietuvos ekonominį potencialą, stabdo valstybės ūkio ir kaimo plėtrą ir trukdo siekti tvaraus ekonominio augimo ir gerovės;”

 

6. Pakeisti IV skyriaus 14 straipsnio 13 punktą ir jį išdėstyti taip;

 

14.13. organizuotas nusikalstamumas – šio reiškinio plitimas ir skverbimasis į šalies ūkį ir finansų rinkas gali kelti rimtą pavojų visuomenės saugumui, neigiamai veikti valstybės ekonominį, ūkinį ir politinį gyvenimą;“

 

7. Pakeisti IV skyriaus  14straipsnio  14 punktą ir jį išdėstyti taip:

 

14.14. valstybės ir tarptautinio lygio ekstremaliosios situacijos – dėl gamtinių, techninių, ekologinių, socialinių įvykių, užkrečiamųjų ligų protrūkių susidariusios situacijos, galinčios sukelti staigų didelį pavojų ar žalą daugumos šalies gyventojų sveikatai ar gyvybei, aplinkai, žemės ūkiui, sutrikdyti valstybės valdymą ar ypatingos svarbos infrastruktūros funkcionavimą. Tokių situacijų gali daugėti dėl klimato kaitos sukeliamų neigiamų padarinių ir branduolinių incidentų;“

 

8. Pakeisti V skyriaus 18 straipsnio 1 punkto 2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

 

18.1.2. didins kariuomenės kovinę galią, ypač daug dėmesio skirdama sausumos koviniams pajėgumams, oro erdvės stebėjimo ir gynybos pajėgumams, ugnies paramos pajėgumų plėtrai, atsargų, ypač maisto, kaupimui“.

 

9. Pakeisti V skyriaus 18 straipsnio 5 punkto 1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

 

18.5.1. stiprins dvišalius santykius su JAV politinėje, karinėje, ekonominėje, energetinio saugumo, socialinėje, kultūros, žemės ūkio ir kitose srityse, plėtos bendradarbiavimą tarptautinėse organizacijose, laikydama strateginę partnerystę su JAV vienu svarbiausių palankios saugumo aplinkos formavimo įrankių, o aktyvią JAV narystę NATO ir karinį buvimą Lietuvos Respublikoje ir Baltijos regione – esminiu Lietuvos Respublikos saugumo garantu”;

 

10. Pakeisti V skyriaus 18 straipsnio 5 punkto 2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

 

18.5.2. stiprins strateginę partnerystę ir bendradarbiavimą su Estijos Respublika, Latvijos Respublika ir Lenkijos Respublika karinėje, transporto, energetinio saugumo, žemės ūkio  ir kitose srityse, sieks europinės energetikos ir transporto sistemų integracijos, plėtodama bendrus infrastruktūros projektus;“

 

11. Pakeisti V skyriaus 18 straipsnio 5 punkto 3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

 

18.5.3. ypatingą dėmesį skirs dvišaliam ir daugiašaliam bendradarbiavimui su Baltijos ir Šiaurės valstybėmis saugumo, politikos, strateginės komunikacijos, švietimo ir mokslo, kultūros, ekonomikos, finansų, energetikos, transporto, aplinkosaugos, žemės ūkio ir kitose srityse. Bus siekiama, kad šių aštuonių valstybių ryšiai ir efektyvesnis išteklių naudojimas prisidėtų prie sėkmingo atstovavimo bendriems interesams tarptautinėse organizacijose ir kitose šalyse. Lietuvos Respublika taip pat sieks aktyvesnio Baltijos ir Šiaurės valstybių bendradarbiavimo saugumo ir gynybos srityje, įskaitant galimus bendrus karinius projektus;“

 

12. Pakeisti 18 straipsnio 14 punkto 3 papunktį ir į išdėstyti taip:

 

18.14.3. stiprins gyventojų patriotiškumą, pilietinį ir politinį aktyvumą, jų bendruomeniškumą, ypač kaimo vietovėse, puoselės istorinę atmintį, siekdama skatinti visuomenę prisiimti atsakomybę už valstybės gyvenimą ir ypatingą dėmesį skirdama vaikams ir jaunimui, taip pat tiems šalies regionams, kuriuose, tyrimų duomenimis, yra menkesnis pilietiškumas;“

 

13. Pakeisti 18 straipsnio 15 punkto 2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

 

”18.15.2. vykdys priemones, neleidžiančias vienam Lietuvos Respublikos ar užsienio investuotojui vyrauti strateginiuose ūkio sektoriuose ir užkertančias kapitalo, neatitinkančio nacionalinio saugumo interesų, skverbimąsi į šalies įmones, užtikrins strateginių ūkio sektorių, įmonių ir įrenginių apsaugą, taip pat priemones žemės ūkio sektoriuje, neleidžiančias ūkio subjektams, neatitinkantiems nacionalinio saugumo interesų, perimti žemės plotus;“

 

13. Pakeisti V skyriaus 18 papunktį jį papildant nauju 18.19 punktu ir jį išdėstyti taip:

 

18.19. Žemės ūkio ir kaimo saugumo užtikrinimas. Pripažindama, kad žemės ūkis yra prioritetinė Lietuvos Respublikos ūkio šaka, kuri atsakinga už valstybinio įvairiapusiško maisto rezervo kaupimą bei gyvybingo kaimo plėtrą, Lietuvos Respublika:

18.19.1. imsis efektyvių priemonių sumažinti kaimo žmonių emigraciją į kitas šalis;

18.19.2. parengs efektyvių priemonių planą grįžtantiems iš emigracijos Lietuvos piliečiams įsidarbinti kaimo vietovėse ypač žemės ūkio  sektoriuje;

18.19.3. ypatingą dėmesį skirs kaimo gyventojų, sulaukusių garbingo amžiaus  bei vienišų kaimo žmonių saugumo užtikrinimui;

18.19.4. daugiau dėmesio skirs kaimo žmonių sveikatos, ekonominių, socialinių, komunikacijos poreikių tenkinimui.“

 

Seimo Pirmininkas

 

 

Teikia Seimo nariai:

 

Kazys Starkevičius

 

Rasa Petrauskienė

 

Laurynas Kasčiūnas