Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 5, 11, 18, 22, 32, 35 IR 39 STRAIPSNIŲ pakeitimo

ĮSTATYMAS

 

Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 5 straipsnio 2 dalį 8 punktu:

8) užsiima arba užsiėmė veikla ar turi ryšių arba yra kitų su asmeniu susijusių aplinkybių ar faktų, kurie sudaro pagrindą manyti, kad asmens veikla būtų nesuderinama su Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesais, jeigu nuo šių veiklų, ryšių, aplinkybių pabaigos nepraėjo 3 metai. Veikla, nesuderinama su Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesais, apima asmenų slaptą bendradarbiavimą su Rusijos Federacijos, Baltarusijos Respublikos ir (ar) Kinijos Liaudies Respublikos teisėsaugos, teisėtvarkos ir (ar) šių šalių saugumo tarnybomis.“

2. Pakeisti 5 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Asmens, siekiančio tapti valstybės tarnautoju, veikla pastaruosius 3 metus turi nekelti pagrįstų abejonių dėl asmens atitikties šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 6 ir 10 punktuose nurodytiems valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principams. Asmuo, siekiantis tapti valstybės tarnautoju, turi užpildyti Vyriausybės patvirtintos formos deklaraciją, kurioje pateikiami duomenys dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams ir šioje dalyje nurodytiems valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principams. Jeigu nustatoma, kad asmuo, siekiantis tapti valstybės tarnautoju, nuslėpė ar pateikė tikrovės neatitinkančius duomenis dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams ar šioje dalyje nurodytiems valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principams, jis į valstybės tarnautojo pareigas nepriimamas, o jeigu šios aplinkybės nustatomos, kai valstybės tarnautojas į šias pareigas priimtas, jis atleidžiamas iš valstybės tarnautojo pareigų.“

 

2 straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 11 straipsnio 3 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) kai priimama prireikus pakeisti laikinai negalintį eiti pareigų karjeros valstybės tarnautoją, – iki grįžta negalintis eiti pareigų tarnautojas, bet ne ilgiau kaip 3 metams;“.

 

3 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 18 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

7. Kai valstybės tarnautojo tarnybinė veikla įvertinama kaip atitinkanti lūkesčius, jo teisinė padėtis nesikeičia ir valstybės tarnautojo tarnybinės veiklos vertinimas yra baigiamas, išskyrus atvejus, kai valstybės tarnautojas, išskyrus įstaigos vadovą, nesutinka su tiesioginio vadovo pateiktu tarnybinės veiklos vertinimu.“

2. Pakeisti 18 straipsnio 13 dalį ir ją išdėstyti taip:

13. Valstybės tarnautojas, išskyrus įstaigos vadovą, nesutinkantis su tiesioginio vadovo pateiktu tarnybinės veiklos vertinimu, turi teisę kreiptis į valstybės tarnautoją į pareigas priimantį asmenį (jo įgaliotą asmenį) prašydamas įvertinti tarnybinės veiklos vertinimo objektyvumą ir pagrįstumą. Jei valstybės tarnautoją į pareigas priimantis asmuo (jo įgaliotas asmuo) padaro išvadą, kad valstybės tarnautojo, išskyrus įstaigos vadovą, tarnybinė veikla įvertinta neobjektyviai ir nemotyvuotai, valstybės tarnautojo tiesioginis vadovas atlieka pakartotinį valstybės tarnautojo tarnybinės veiklos vertinimą. Įstaigos vadovo tarnybinės veiklos objektyvumo ir pagrįstumo vertinimas neatliekamas.  Sprendimas dėl valstybės tarnautojo tarnybinės veiklos vertinimo gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.“

 

4 straipsnis. 22 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 22 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) iki 2 pareiginių algų dydžio pinigine išmoka už asmeninį išskirtinį indėlį įgyvendinant valstybės ar savivaldybės institucijai ar įstaigai nustatytus tikslus arba pasiektus rezultatus ir įgyvendintus uždavinius (tačiau ne dažniau kaip du kartus per kalendorinius metus);“.

 

5 straipsnis. 32 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 32 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Šio įstatymo 35 straipsnio 1 dalies 4 ar 13 punkte nurodytais pagrindais atleidžiamam iš pareigų valstybės tarnautojui atleidimo iš pareigų dieną išmokama vieno mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.“

2. Pakeisti 32 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Šio įstatymo 35 straipsnio 1 dalies 6 punkte nurodytu pagrindu atleistam iš pareigų politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojui vieno mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka mokama, jeigu jis ėjo pareigas ne mažiau kaip pusę jį į pareigas pasirinkusio valstybės politiko ar kolegialios valstybės institucijos įgaliojimų laiko, Seimo frakcijoje – ne mažiau kaip pusę frakcijos veiklos laikotarpio.“

 

6 straipsnis. 35 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 35 straipsnio 1 dalies 18 punktą ir jį išdėstyti taip:

18) iš Korupcijos prevencijos įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka pateiktos informacijos, iš šio įstatymo 39 straipsnyje nurodyto registro gautos informacijos apie asmenis, atleistus iš valstybės tarnautojo pareigų už šiurkštų tarnybinį nusižengimą ar pripažintus padariusiais tarnybinį nusižengimą, už kurį jiems turėtų būti skirta tarnybinė nuobauda – atleidimas iš pareigų, iš kitų duomenų, gautų šio įstatymo 5 straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka, paaiškėja, kad valstybės tarnautojas neatitinka nepriekaištingos reputacijos reikalavimų, arba paaiškėja, kad valstybės tarnautojas negalėjo būti priimtas į pareigas, nes priėmimo į valstybės tarnautojo pareigas metu asmens veikla kėlė pagrįstų abejonių dėl jo atitikties šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 6 ir 10 punktuose nurodytiems valstybės tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principams;“.

2. Pakeisti 35 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Valstybės tarnautojas, išskyrus įstaigos vadovą, negali būti atleistas iš pareigų laikinojo nedarbingumo laikotarpiu ir atostogų metu, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 1, 3–9, 13–16, 18–20 punktuose nurodytus atvejus.“

 

7 straipsnis. 39 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 39 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyto valstybės registro valdytoja yra Vyriausybės įgaliota institucija ar įstaiga.“

 

8 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2024 m. liepos 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2024 m. birželio 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 5 straipsnio 2 dalies 8 punkte nustatyti reikalavimai iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos į pareigas priimtiems valstybės tarnautojams taikomi tik tais atvejais, kai faktai ar aplinkybės, dėl kurių valstybės tarnautojai gali būti pripažinti neatitinkančiais šių reikalavimų, bus įvykę po šio įstatymo įsigaliojimo dienos.

4. Šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 5 straipsnio 2 dalies 8 punkte ir 4 dalyje nustatyti reikalavimai netaikomi asmenims, priimamiems į valstybės tarnautojo pareigas, jeigu priėmimo ar statuso atkūrimo procedūros yra prasidėjusios iki šio įstatymo įsigaliojimo.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas