Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2006 M. GEGUŽĖS 22 D. ĮSAKYMO NR. D1-255 „DĖL PLANŲ AR PROGRAMŲ IR PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS ĮGYVENDINIMO POVEIKIO ĮSTEIGTOMS AR POTENCIALIOMS „NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m.                      d. Nr.      

Vilnius

 

 

2

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 22 d.                        įsakymą Nr. D1-255 „Dėl Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir išdėstau jį nauja redakcija:

„LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PLANŲ, PROGRAMŲ IR PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS ĮGYVENDINIMO PASEKMIŲ AR POVEIKIO EUROPOS EKOLOGINIO TINKLO „NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 3 punktu, įgyvendindamas planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 18 d. nutarimu Nr. 967 „Dėl Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 6.3 papunktį,

t v i r t i n u Planų, programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo pasekmių ar poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).“

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2006 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. D1-255

(Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2024 m.                         d. įsakymo Nr. D1-           redakcija)

 

 

PLANŲ, PROGRAMŲ IR PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS ĮGYVENDINIMO PASEKMIŲ AR POVEIKIO EUROPOS EKOLOGINIO TINKLO „NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Planų, programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo pasekmių ar poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja planų, programų įgyvendinimo pasekmių ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo (toliau – reikšmingumas) nustatymo procedūras. Tvarkos aprašas taikomas ir teritorijoms, įrašytoms į Vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąrašą, skirtą pateikti Europos Komisijai, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. D1-210 „Dėl Vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąrašo, skirto pateikti Europos Komisijai, patvirtinimo“ (toliau šios teritorijos kartu su Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijomis vadinamos „Natura 2000“ teritorijomis).

2. Reikšmingumo pagal Tvarkos aprašą nustatyti neprivaloma planuojant remontuoti statinį (rengiant statinio remonto (kapitalinio ir paprastojo) projektą), planuojant pastatą atnaujinti (modernizuoti) (rengiant atnaujinimo (modernizavimo) projektą), išskyrus, kai statinyje yra Europos bendrijos svarbos šikšnosparnių rūšių buveinių, ir rengiant planus ir programas, nurodytas Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 18 d. nutarimu Nr. 967 „Dėl Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, (toliau – SPAV tvarkos aprašas) 3 punkte.

3. Reikšmingumas vertinamas natūralioms buveinėms ar rūšims, esančioms „Natura 2000“ teritorijose. Tokios natūralios buveinės ir rūšys nurodytos Buveinių apsaugai svarbių teritorijų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2018 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. D1-317 „Dėl buveinių apsaugai svarbių teritorijų nustatymo“, Vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąraše, skirtame pateikti Europos Komisijai, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. D1-210 „Dėl Vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąrašo, skirto pateikti Europos Komisijai, patvirtinimo“, ir Paukščių apsaugai svarbių teritorijų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. kovo 14 d. įsakymu Nr. D1-281 „Dėl paukščių apsaugai svarbių teritorijų nustatymo“.

4. Nustatant, ar plano arba programos įgyvendinimas bus susijęs su „Natura 2000“ teritorijos artima aplinka, ar vietovė, kurioje numatoma įgyvendinti planuojamą ūkinę veiklą, patenka į „Natura 2000“ teritorijos artimą aplinką, turi būti atsižvelgiama į plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos mastą, pobūdį, tikėtiną suminį poveikį kartu su kitais planais, programomis ar planuojamomis ūkinėmis veiklomis, vietos ypatumus, jos gamtinius ryšius su „Natura 2000“ teritorija ir „Natura 2000“ teritorijoje saugomų natūralių buveinių ir rūšių ekologines ypatybes (gyvavimo trukmę, atsikūrimo ir dauginimosi greitį, jautrumą trikdymui, migraciją).

5. Natūralių buveinių specifinė struktūra, funkcijos ir tipinės rūšys identifikuojamos pagal Europos Sąjungos buveinių interpretavimo vadovą, skelbiamą Aplinkos ministerijos interneto svetainėje.

6. Plano ar programos rengimo organizatorius, planuojamos ūkinės veiklos organizatorius  ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjas, teikdami Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos (toliau – VSTT) ar saugomų teritorijų direkcijoms (toliau – direkcijos) reikšmingumui nustatyti reikalingus duomenis apie vietovės, kurioje numatoma įgyvendinti planą, programą ar planuojamą ūkinę veiklą, biologinę įvairovę, turi surinkti ir pateikti informaciją apie natūralias buveines ir rūšis (remdamasis jų tyrimų, inventorizacijų, stebėsenos, Saugomų rūšių informacinėje sistemoje (SRIS), Lietuvos erdvinės informacijos portale ar kitose informacinėse sistemose sukauptais duomenimis). Kad reikšmingumas būtų tinkamai nustatytas, duomenys apie vietovės biologinę įvairovę turi būti pateikiami ne senesni kaip 6 metų. Jeigu vietovės biologinė įvairovė nėra ištirta arba tirta seniau negu prieš 6 metus, plano, programos rengimo organizatorius ar planuojamos ūkinės veiklos organizatorius privalo organizuoti lauko tyrimus (augalų žydėjimo, gyvūnų veisimosi sezonų metu) ir surinkti duomenis arba juos patikrinti, jeigu jie surinkti seniau kaip prieš 6 metus. Reikalavimas organizuoti lauko tyrimus netaikomas, kai reikia nustatyti plano (išskyrus vietovės lygmens teritorijos planavimo dokumentą) ar programos įgyvendinimo reikšmingumą „Natura 2000“ teritorijai pagal SPAV tvarkos aprašo nuostatas.

7. Reikšmingumas nenustatomas, kai iš Tvarkos aprašo 1 priede nurodytoje formoje pateiktos informacijos reikšmingumui nustatyti matyti, kad planas, programa ar planuojama ūkinė veikla negali būti įgyvendinama, nes uždrausta įstatymais. VSTT arba direkcija, gavusi informaciją reikšmingumui nustatyti, raštu informuoja pareiškėją nurodydama, pagal kokius įstatymus planuojama veikla uždrausta.

8. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatyme, Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatyme, SPAV tvarkos apraše.

 

II SKYRIUS

PLANŲ IR PROGRAMŲ ĮGYVENDINIMO PASEKMIŲ „NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMAS

 

9. Jei pagal SPAV tvarkos aprašo 6.1 ir 6.2 papunkčius turi būti atliekamas plano ar programos strateginis pasekmių aplinkai vertinimas, kai plano ar programos įgyvendinimas susijęs su „Natura 2000“ teritorijomis ar „Natura 2000“ teritorijų artima aplinka, reikšmingumo nustatymo procedūros pagal Tvarkos aprašą neatliekamos. Poveikis „Natura 2000“ teritorijoms įvertinamas atliekant strateginį pasekmių aplinkai vertinimą. 

10. Kai pagal SPAV tvarkos aprašo 10 punktą turi būti atliekama plano ar programos atranka strateginiam pasekmių aplinkai vertinimui atlikti, o plano ar programos įgyvendinimas bus susijęs su „Natura 2000“ teritorijomis ar „Natura 2000“ teritorijų artima aplinka, plano ar programos rengimo organizatorius kartu su plano ar programos atrankos strateginiam pasekmių aplinkai vertinimui atlikti dokumentu skaitmeniniu formatu bendruoju VSTT elektroniniu paštu pateikia VSTT Tvarkos aprašo 1 priede nurodytą informaciją ir 2 priede nurodytus dokumentus, kad būtų nustatyta, ar plano, programos įgyvendinimas (atskirai ar kartu su kitais planais ar programomis) gali turėti reikšmingų pasekmių „Natura 2000“ teritorijoms. Rašytinė informacija turi būti pateikta *.odt arba *.docx formatu, o grafinė – vienu iš šių formatų: *.pdf, *.jpg, *.gif, *.tif, *.png, *.svg.

11. Rengdamas kitokius planus ar programas, nei nurodyta SPAV tvarkos aprašo 6.1,6.2 papunkčiuose ir 10 punkte, kurių įgyvendinimas bus susijęs su „Natura 2000“ teritorijomis ar „Natura 2000“ teritorijų artima aplinka, plano ar programos rengimo organizatorius pradinėje planavimo stadijoje (teritorijų planavimo parengiamajame etape) parengia Tvarkos aprašo 1 priede nurodytą informaciją ir pateikia ją VSTT kartu su Tvarkos aprašo 2 priede nurodytais dokumentais (skaitmeniniu formatu), kad būtų nustatyta, ar plano ar programos įgyvendinimas (atskirai ar kartu su kitais planais ar programomis) gali turėti reikšmingų pasekmių „Natura 2000“ teritorijoms.

12. VSTT, gavusi iš plano ar programos rengimo organizatoriaus Tvarkos aprašo 10 ar 11 punktuose nurodytus dokumentus, nustato, ar plano arba programos įgyvendinimas (atskirai ar kartu su kitais planais ar programomis) gali turėti reikšmingų pasekmių „Natura 2000“ teritorijoms, atsižvelgdama į „Natura 2000“ teritorijų apsaugos tikslus (jeigu teritorijos apsaugos tikslai nenustatyti, – į rūšis ir natūralias buveines, kurioms išsaugoti teritorija yra nustatyta), plano ar programos įgyvendinimo pasekmių dydį, erdvinį mastą, tikimybę, pobūdį, intensyvumą, trukmę, dažnumą, grįžtamumą, suminį poveikį su kitais planais, programomis ar planuojamomis ūkinėmis veiklomis ir galimybes pasekmių išvengti arba užkirsti joms kelią.

13. VSTT, įvertinusi plano ar programos įgyvendinimo vietos ypatumus, tikėtinus pokyčius (jų mastą) „Natura 2000“ teritorijose ar jų artimoje aplinkoje dėl plano ar programos įgyvendinimo, gali pareikalauti iš plano ar programos rengimo organizatoriaus papildomos informacijos, reikalingos reikšmingumui nustatyti. Jei nurodytam tikslui pasiekti yra reikalingi papildomi fizinių asmenų duomenys, juos pateikti reikalaujama, laikantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) nustatytų asmens duomenų tvarkymo principų.

14. Išvadą dėl reikšmingumo (pagal Tvarkos aprašo 3 priede nurodytą formą) VSTT pateikia plano ar programos rengimo organizatoriui organizatoriaus nurodytu elektroniniu paštu per 10 darbo dienų nuo visos informacijos ir dokumentų, nurodytų 10, 11 ir 13 punktuose, gavimo dienos.

15. VSTT išvada dėl reikšmingumo galioja 3 metus nuo jos priėmimo dienos. Jeigu per 3 metus nuo tokios išvados priėmimo nebuvo priimtas sprendimas dėl plano ar programos patvirtinimo, tai plano ar programos rengimo organizatorius prieš tvirtindamas planą ar programą turi pakartotinai kreiptis į VSTT dėl naujos išvados gavimo.

 

III SKYRIUS

PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS ĮGYVENDINIMO POVEIKIO „NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMAS, KAI PLANUOJAMA ŪKINĖ VEIKLA ĮRAŠYTA PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS POVEIKIO APLINKAI VERTINIMO ĮSTATYMO 1 AR 2 PRIEDE

 

16. Kai planuojama ūkinė veikla įrašyta Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 1 priede arba kai planuojamos ūkinės veiklos organizatorius ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjas, vadovaudamasis Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nuostatomis, nusprendžia pradėti poveikio aplinkai vertinimą be atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo procedūros, ir planuojamą ūkinę veiklą numatoma įgyvendinti „Natura 2000“ teritorijoje ar „Natura 2000“ teritorijos artimoje aplinkoje, reikšmingumo nustatymo procedūros pagal Tvarkos aprašą neatliekamos. Poveikis „Natura 2000“ teritorijoms įvertinamas atliekant poveikio aplinkai vertinimą Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatyme nustatyta tvarka

17. Kai planuojamą ūkinę veiklą, įrašytą Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 2 priede, numatoma įgyvendinti „Natura 2000“ teritorijoje ar „Natura 2000“ teritorijos artimoje aplinkoje, planuojamos ūkinės veiklos organizatorius ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjas, prieš pradėdamas rengti atrankai reikalingą informaciją ar ją rengdamas, kreipiasi į VSTT dėl planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio reikšmingumo „Natura 2000“ teritorijoms nustatymo pateikdamas Tvarkos aprašo 1 priede nurodytą informaciją ir 2 priede nurodytus dokumentus. Skaitmeniniu formatu informacija turi būti pateikta *.odt arba *.docx formatu, o grafinė gali būti pateikta vienu iš šių formatų: *.pdf, *.jpg, *.gif, *.tif, *.png, *.svg.

18. Kai VSTT, gavusi iš planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjo Tvarkos aprašo 17 punkte nurodytus dokumentus, atsižvelgdama į „Natura 2000“ teritorijų apsaugos tikslus (jeigu teritorijos apsaugos tikslai nenustatyti, – į rūšis ir natūralias buveines, kurioms išsaugoti teritorija yra nustatyta), planuojamos ūkinės veiklos poveikio dydį, erdvinį mastą, tikimybę, pobūdį, intensyvumą, trukmę, dažnumą, grįžtamumą, suminį poveikį kartu su kitais planais, programomis ar planuojamomis ūkinėmis veiklomis ir galimybes poveikio išvengti arba užkirsti jam kelią, nustato, kad planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimas gali daryti reikšmingą poveikį „Natura 2000“ teritorijoms, vadovaujantis Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nuostatomis, atliekamas planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimas.

19. VSTT, atsižvelgdama į planuojamos ūkinės veiklos mastą, pobūdį ar vietos ypatumus, turi teisę, gavusi rašytinį planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus pritarimą, apžiūrėti ir vizualiai įvertinti planuojamos ūkinės veiklos vietą, taip pat gali pareikalauti iš planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjo papildomos informacijos, reikalingos reikšmingumui nustatyti. Jei nurodytam tikslui pasiekti yra reikalingi papildomi fizinių asmenų duomenys, juos pateikti reikalaujama, laikantis Reglamente (ES) 2016/679 nustatytų asmens duomenų tvarkymo principų.

20. Išvadą dėl reikšmingumo (pagal Tvarkos aprašo 3 priede nurodytą formą) VSTT per 20 darbo dienų (nuo visos informacijos ir dokumentų, nurodytų 17 ir 19 punktuose, gavimo dienos) pateikia planuojamos ūkinės veiklos organizatoriui arba poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjui ir Aplinkos apsaugos agentūrai.

21. Išvada dėl reikšmingumo galioja 3 metus nuo jos priėmimo dienos. Kai planuojamą  ūkinę veiklą numatoma įgyvendinti „Natura 2000“ teritorijoje ar „Natura 2000“ teritorijos artimoje aplinkoje, atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo išvada ar sprendimas pratęsti sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai gali būti priimami tik pateikus galiojančią išvadą dėl reikšmingumo.

 

IV SKYRIUS

PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS ĮGYVENDINIMO POVEIKIO

„NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMAS, KAI

PLANUOJAMA ŪKINĖ VEIKLA NEĮRAŠYTA PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS POVEIKIO APLINKAI VERTINIMO ĮSTATYMO PRIEDUOSE

 

22. Kai „Natura 2000“ teritorijoje ar „Natura 2000“ teritorijos artimoje aplinkoje numatoma įgyvendinti ūkinę veiklą, kuri neįrašyta Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 1 ar 2 priede, jos reikšmingumą „Natura 2000“ teritorijai privaloma įvertinti, jei šiai veiklai įgyvendinti būtina gauti iš atitinkamų institucijų specialiuosius reikalavimus rengti statinio projektą arba teritorijų planavimo sąlygas teritorijos planavimo dokumentui parengti, arba atitinkamos institucijos pritarimą (suderinimą), patvirtinimą, leidimą vykdyti ūkinę veiklą, kuriai nerengiamas statinio projektas ir (ar) neprivaloma parengti teritorijos planavimo dokumento. Reikšmingumo „Natura 2000“ teritorijai vertinimas atliekamas prieš teikiant prašymą išduoti vieną iš šiame punkte nurodytų dokumentų.

23. Kai planuojama ūkinė veikla neįrašyta Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 1 ar 2 priede, tačiau ją numatoma įgyvendinti „Natura 2000“ teritorijoje ar „Natura 2000“ teritorijos artimoje aplinkoje, planuojamos ūkinės veiklos organizatorius  arba valstybės ar savivaldybės institucija, teikianti administracines paslaugas „vieno langelio“ principu ir įgaliota pritarti rengiamiems planuojamos ūkinės veiklos dokumentams, juos patvirtinti ar išduoti leidimą vykdyti planuojamą ūkinę veiklą, kreipiasi į saugomos teritorijos direkciją, kurios administruojamoje teritorijoje yra „Natura 2000“ teritorija, arba į atitinkamos saugomos teritorijos direkciją pagal VSTT direktoriaus įsakymu patvirtintą „Natura 2000“ teritorijų priskyrimą direkcijoms dėl reikšmingumo išvados, pateikdamas planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus parengtą Tvarkos aprašo 1 priede nurodytą informaciją ir 2 priede nurodytus dokumentus, kad būtų nustatyta, ar planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimas (individualiai arba kartu su kitais projektais) gali daryti reikšmingą poveikį „Natura 2000“ teritorijoms. Rašytinė informacija turi būti pateikta *.odt ar *.docx formatu, o grafinė gali būti pateikta vienu iš šių formatų:*.pdf, *.jpg, *.gif, *.tif, *.png, *svg.

24. Kai planuojama ūkinė veikla, kurios plėtojimo pagrindus nustato detalusis planas, kuriam pagal SPAV tvarkos aprašo 3.4 papunktį SPAV tvarkos aprašas netaikomas, direkcija, gavusi prašymą pateikti teritorijų planavimo sąlygas detaliajam planui ir nustačiusi, kad detaliuoju planu planuojama teritorija yra „Natura 2000“ teritorijoje ar „Natura 2000“ teritorijos artimoje aplinkoje, nurodo, kad planuojamai (-oms) ūkinei (-ėms) veiklai (-oms), kurios (-oms) plėtojimo pagrindus nustato minėtas detalusis planas, reikės nustatyti poveikio „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumą. Dokumentai pateikiami Tvarkos aprašo 23 punkte nustatyta tvarka. 

25. Direkcija, remdamasi iš planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus gauta informacija ir atsižvelgdama į „Natura 2000“ teritorijų apsaugos tikslus (jeigu teritorijos apsaugos tikslai nenustatyti, – į rūšis ir natūralias buveines, kurioms išsaugoti teritorija nustatyta), planuojamos ūkinės veiklos poveikio dydį, erdvinį mastą, tikimybę, pobūdį, intensyvumą, trukmę, dažnumą, grįžtamumą, suminį poveikį kartu su kitais planais, programomis ar planuojamomis ūkinėmis veiklomis ir galimybes poveikio išvengti arba užkirsti jam kelią, nustato, ar poveikis „Natura 2000“ teritorijoms gali būti reikšmingas.

26. Direkcija, atsižvelgdama į planuojamos ūkinės veiklos mastą, pobūdį ar vietos ypatumus, turi teisę, susitarusi su planuojamos ūkinės veiklos organizatoriumi, apžiūrėti ir vizualiai įvertinti planuojamos ūkinės veiklos vietą, taip pat gali pareikalauti iš planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus papildomos informacijos, reikalingos nustatyti, ar poveikis „Natura 2000“ teritorijoms gali būti reikšmingas.

27. Išvadą dėl reikšmingumo (pagal Tvarkos aprašo 3 priede nurodytą formą) direkcija priima per 15 darbo dienų nuo visos informacijos ir dokumentų, nurodytų Tvarkos aprašo 23 ir 26 punktuose, gavimo dienos ir pateikia planuojamos ūkinės veiklos organizatoriui.

28. Jeigu direkcija priima išvadą, kad planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikis gali būti reikšmingas „Natura 2000“ teritorijoms, išvada pateikiama Aplinkos apsaugos agentūrai, savivaldybės administracijai ar valstybės ar savivaldybės institucijai, teikiančiai administracines paslaugas „vieno langelio“ principu ir įgaliotai pritarti rengiamiems planuojamos ūkinės veiklos dokumentams, juos patvirtinti ar išduoti leidimą vykdyti planuojamą ūkinę veiklą.

29. Direkcijos išvada, kad planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikis gali būti reikšmingas „Natura 2000“ teritorijoms, privaloma planuojamos ūkinės veiklos organizatoriui, savivaldybės administracijai ar valstybės ar savivaldybės institucijai, teikiančiai administracines paslaugas „vieno langelio“ principu ir įgaliotai pritarti rengiamiems planuojamos ūkinės veiklos dokumentams, juos patvirtinti ar išduoti leidimą vykdyti planuojamą ūkinę veiklą ir Aplinkos apsaugos agentūrai. Direkcijos išvada dėl reikšmingumo galioja 3 metus nuo jos priėmimo dienos. Kai veiklą numatoma įgyvendinti „Natura 2000“ teritorijoje ar „Natura 2000“ teritorijos artimoje aplinkoje, sprendimas dėl pritarimo planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus rengiamam dokumentui, jo patvirtinimo ar leidimo planuojamai ūkinei veiklai išdavimo gali būti priimamas tik pateikus galiojančią išvadą dėl reikšmingumo.

30. Gavus direkcijos išvadą, kad planuojamos ūkinės veiklos poveikis gali būti reikšmingas „Natura 2000“ teritorijoms, atsižvelgiant į Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 3 punktą, atliekamas planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimas.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31. Plano ar programos rengimo organizatoriaus, planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus  ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjo asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis Reglamentu (ES) 2016/679. Rengiant ir vertinant šiame Tvarkos apraše nurodytus dokumentus surinkti fizinių asmenų asmens duomenys tvarkomi tik plano ar programos arba planuojamos ūkinės veiklos reikšmingumo vertinimo tikslais ir teisės aktuose nustatytais atvejais bei tvarka gali būti teikiami tretiesiems asmenims.

_______________________

 

 

Planų, programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo pasekmių ar poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo

1 priedas

 

(informacijos pateikimo formos pavyzdys)

 

 

(juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefonas, el. pašto adresas / fizinio asmens vardas pavardė, korespondencijos adresas, telefonas, el. pašto adresas)

 

 

INFORMACIJA, KURIĄ PRIVALO PATEIKTI PLANO, PROGRAMOS RENGIMO ORGANIZATORIUS, PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS ORGANIZATORIUS AR POVEIKIO APLINKAI VERTINIMO DOKUMENTŲ RENGĖJAS

 

 

Vertinama (pažymėti X):

Planas                                 Programa                 Planuojama ūkinė veikla

 

1. Bendroji dalis:

 

1.1. Plano ar programos arba planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas:_________________________

 

1.2. Pagrindiniai plano ar programos tikslai arba planuojamos ūkinės veiklos pagrindinės charakteristikos:_________________________________________________________________

 

1.3. Plano ar programos arba planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo vieta:____________________

_______________________________________________________________________________

Objekto adresas arba kiti įgyvendinimo vietos (maršruto, regiono, žemės sklypo) požymiai

 

1.4. Plano ar programos rengimo arba planuojamos ūkinės veiklos organizatorius:_____________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________

Fizinio asmens vardas, pavardė, adresas korespondencijai, telefono numeris, el. paštas / juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefono numeris, el. paštas

 

1.5. Reikšmingumo nustatymo dokumentų rengėjas:_____________________________________

_______________________________________________________________________________

Fizinio asmens vardas, pavardė, adresas korespondencijai, telefonas, el. pašto adresas / juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefonas, el. pašto adresas

 

2. Esama situacija:

 

2.1. „Natura 2000“ teritorijose, kurioms galimos pasekmės ar poveikis nagrinėjamas, randami Europos bendrijos svarbos natūralių buveinių tipai ir (arba) rūšys, kurioms apsaugoti teritorija nustatyta (ženklu * pažymimos prioritetinės Europos bendrijos svarbos natūralios buveinės ir rūšys).

 

 

Nr.

„Natura 2000“ teritorijos tipas (PAST / BAST)

„Natura 2000“ teritorijos pavadinimas (teritorijos kodas)

Buveinių tipų su kodais ir (arba) rūšių pavadinimas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2. Plano ar programos įgyvendinimo teritorijos arba planuojamos ūkinės veiklos vykdymo teritorijos padėtis „Natura 2000“ teritorijų atžvilgiu (nurodoma „Natura 2000“ teritorija, kurioje planuojama įgyvendinti planą ar programą ar vykdyti planuojamą ūkinę veiklą, arba artimiausia „Natura 2000“ teritorija):

 

Nr.

„Natura 2000“ teritorijos pavadinimas

Patenka visa į „Natura 2000“ teritoriją (pažymėti X)

Patenka dalis į „Natura 2000“ teritoriją (nurodyti ha, km)

Ribojasi su „Natura 2000“ teritorija (nurodyti besiribojantį perimetrą, km)

Nutolusi nuo „Natura 2000“ teritorijos (nurodyti nuotolį, km)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.3. Plano ar programos arba planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo teritorijos reglamentavimo ypatumai teritorijų planavimo dokumentuose (bendruosiuose planuose, detaliuosiuose planuose, specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose):________________________________________

_______________________________________________________________________________

Pateikti teritorijų planavimo dokumentų ištraukas, žemėlapius

 

2.4. Kiti įgyvendinti, įgyvendinami ar patvirtinti planai ar programos arba planuojamos ūkinės veiklos projektai analizuojamoje teritorijoje ir su plano ar programos arba planuojamos ūkinės veiklos vykdymo teritorija besiribojančiose teritorijose:________________________________________

_______________________________________________________________________________

Plano ar programos arba planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas, trumpas apibūdinimas, sąsajos su pateiktu reikšmingumui nustatyti dokumentu / artimoje aplinkoje esančių teritorijų pagrindinė žemės naudojimo paskirtis, vyraujančios žemės naudmenos

 

2.5. Informacija apie plano, programos planuojamų sprendinių ar planuojamos ūkinės veiklos įtakos zonoje aptinkamas Europos Bendrijos svarbos natūralias buveines ir rūšis (nurodant informacijos šaltinius), plano ar programos rengimo organizatoriaus, planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus   ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjo vykdytus saugomų vertybių (natūralių buveinių ir rūšių apsaugai nustatytos „Natura 2000“ teritorijos) tyrimus ir duomenų apie saugomas vertybes analizė (analizei naudojami ne senesni kaip 6 metų duomenys):____________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Pateikiama apibendrinta informacija ir žemėlapiai su pažymėtomis vertybėmis

 

3. Plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos aprašymas:_________________________

_______________________________________________________________________________

Plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos sprendiniai ir jų alternatyvos (teritorijos vystymo bendroji erdvinė koncepcija, teritorijos naudojimo funkciniai prioritetai, teritorijos tvarkymo, reglamentavimo, naudojimo ir apsaugos principai ar ypatumai). Planuojama statyba (statinių apibūdinimas, skaičius, užimamas plotas ir išdėstymas) ir užstatomas plotas (ha). Planuojama kita ūkinė veikla (veiklos pobūdis, mastas, vieta). Numatoma produkcija, technologijos, pajėgumai, vietos situacija, kiti išskirtiniai aspektai. Žaliavų naudojimas, energijos ir gamtos išteklių poreikis. Numatoma nauja reikalinga infrastruktūra (keliai, komunikacijos). Planuojamos ūkinės veiklos trukmė ir laikotarpis (statybos, eksploatavimo ir uždarymo atskirai). Plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo teritorijos pagrindinė žemės naudojimo paskirtis, būklė ir jos pokyčiai per paskutinius 5 metus, vyraujančios žemės naudmenos (pvz., ariama, dirvonuoja, apaugusi mišku, kirtavietė (rekomenduojama pateikti vietovės nuotraukas)). Numatoma pagrindinė žemės naudojimo paskirtis (ha).

 

4. Pasekmių ar poveikio analizė:

4.1. Plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos pasekmių ar poveikio aplinkai analizė:________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Plano, programos sprendinių įgyvendinimo, planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo (statybos, eksploatacijos, uždarymo) metu susidarysiantys teršalai  (į žemę, vandenį, orą), triukšmas. Planuojamas miško kirtimo būdas (pagal Miško kirtimų taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. D1-79 „Dėl Miško kirtimų taisyklių patvirtinimo“), kertamas plotas ir medienos tūriai; planuojami kirsti želdiniai. Žemės naudmenų struktūros ir vyraujančių žemės ūkio kultūrų pokyčiai; reljefo pakeitimas (sklypo ar teritorijos reljefo formavimas (pažeminimas, paaukštinimas, lyginimas); sausinamos žemės plotas (ha); gruntinio vandens slūgsojimo gylio pakeitimas. Planuojamas žemės kasybos darbų mastas. Statybos, eksploatacijos, uždarymo ar veiklos nutraukimo metu susidarysiančios atliekos ir jų šalinimo būdo kodas (pagal Atliekų tvarkymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 „Dėl Atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“). Poveikis gamtinei aplinkai (gruntiniam ir paviršiniam vandeniui, augmenijai, gyvūnijai, dirvožemiui, orui, naudingiems ištekliams).

 

4.2. Plano, programos įgyvendinimo ar planuojamos ūkinės veiklos sprendinių tiesioginės, netiesioginės, kaupiamosios (suminės) pasekmės ar poveikis „Natura 2000“ teritorijoms atsižvelgiant į teritorijų apsaugos tikslus (Europos Bendrijos svarbos natūralias buveines ir (arba) rūšis, kurių apsaugai teritorijos nustatytos):____________________________________________

_______________________________________________________________________________

Natūralių buveinių praradimas, suskaidymas, blogėjimas. Rūšių buveinių pablogėjimas arba sunaikinimas, gyvūnų maitinimosi, migracijos, veisimosi ar žiemojimo vietų suardymas, rūšių sunaikinimas, jų tankumo sumažėjimas, rūšių trikdymas, invazinių rūšių išplitimas. Hidrologinio režimo pokyčiai, įskaitant vandens cheminių ir fizinių savybių kaitą, eutrofikacijos padidėjimą, daugiamečių ir metinių vandens lygio svyravimų, periodiškumo pokyčius. Eolinių procesų pasikeitimas, erozijos suaktyvėjimas. Kiti pokyčiai (plano ar programos rengimo organizatoriaus, planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus  ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjo nuožiūra).

 

5. Įgyvendinant planą, programą ar vykdant ūkinę veiklą planuojamos taikyti priemonės neigiamoms pasekmėms ar poveikiui išvengti arba užkirsti kelią (jei numatytos taikyti):

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Tinkamos veiklos vietos pasirinkimas, darbų trukmės apribojimai, tinkamiausio vykdymo periodo pasirinkimas ar kitos organizacinės priemonės statybos metu, tinkamų teritorijos planavimo ar projektinių sprendinių, darbų technologijos pasirinkimas ar kitos techninės inžinerinės apsaugos priemonės eksploatavimo metu, priemonės avarijoms išvengti eksploatavimo ir uždarymo metu.

 

Pastabos:

1. 2.1 papunkčio lentelėje PAST suprantama kaip paukščių apsaugai svarbi teritorija, patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. kovo 14 d. įsakymu Nr. D1-281 „Dėl paukščių apsaugai svarbių teritorijų nustatymo“, BAST suprantama kaip teritorija, nurodyta Buveinių apsaugai svarbių teritorijų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2018 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. D1-317 „Dėl buveinių apsaugai svarbių teritorijų nustatymo“, ir Vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąraše, skirtame pateikti Europos Komisijai, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. D1-210 „Dėl Vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąrašo, skirto pateikti Europos Komisijai, patvirtinimo“.

2. 4.2 papunktyje nurodytos plano, programos įgyvendinimo ar planuojamos ūkinės veiklos sprendinių tiesioginės pasekmės suprantamos kaip aplinkos pokytis, kurį lemia priežasties ir pasekmės ryšiai tarp vykdomos ūkinės veiklos ir aplinkos.

3. 4.2 papunktyje nurodytos plano, programos įgyvendinimo ar planuojamos ūkinės veiklos sprendinių netiesioginės pasekmės suprantamos kaip pokytis, kurį lemia priežasties ir pasekmės ryšiai tarp tiesioginio poveikio ir aplinkos.

4. 4.2 papunktyje nurodytos plano, programos įgyvendinimo ar planuojamos ūkinės veiklos sprendinių suminės pasekmės suprantamos kaip tik po tam tikro laikotarpio pasireiškiantis antropogeninės veiklos (tiek šiuo metu vykdomos, tiek anksčiau vykdytos ūkinės veiklos) sąlygojamas pokytis aplinkoje. Suminis poveikis gali atsirasti ir dėl to, kad tai pačiai teritorijai, tuo pačiu metu skirtingų sričių planavimo dokumentuose numatomi sprendiniai gali turėti reikšmingų pasekmių aplinkai. Tokiu atveju suminis poveikis vertinamas dėl keleto programų planuojamų priemonių, projektų numatomų sprendinių sąveikos vienu metu ir jos galimų reikšmingų pasekmių tos pačios teritorijos aplinkai.

5. 4.2 papunktyje nurodytas natūralių buveinių blogėjimas suprantamas kaip fizinis buveinės degradavimas. Buveinė teritorijoje blogėja, kai buveinė sumažėja arba jei, palyginti su pradine padėtimi, sumažėjo specifinė jos struktūra ir funkcijos, būtinos ilgalaikiam su šia buveine susijusių tipiškų rūšių palaikymui ar palankiai apsaugos būklei. Kiekvieną įvykį, dėl kurio mažėja natūrali buveinė, kuriai skirta ši teritorija, galima traktuoti kaip blogėjimą. Bet kurį žalingą poveikį veiksniams, kurie būtini ilgalaikiam buveinių palaikymui, galima traktuoti kaip blogėjimą.

6. 4.2 papunktyje nurodytas rūšių buveinių pablogėjimas suprantamas kaip fizinis rūšies buveinės degradavimas (rūšies buveinė teritorijoje mažėja).

7. 4.2 papunktyje nurodytas rūšių trikdymas suprantamas kaip ilgalaikis poveikis rūšies apsaugos būklei.

 

 

_______________________

 

Planų, programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo pasekmių ar poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo

2 priedas

 

DOKUMENTAI, KURIUOS PRIVALO PATEIKTI PLANO, PROGRAMOS RENGIMO ORGANIZATORIUS, PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS ORGANIZATORIUS AR POVEIKIO APLINKAI VERTINIMO DOKUMENTŲ RENGĖJAS

 

1. Plano, programos įgyvendinimo vietos ar planuojamos ūkinės veiklos vykdymo teritorijos (sklypo) žemėlapis (rekomenduojamas mastelis M1:10000) su pažymėtais planuojamais objektais ir „Natura 2000“ teritorijų ribomis, natūralių buveinių ir rūšių buveinių užimamais plotais, natūraliomis buveinėmis ir rūšių buveinėmis, saugomomis pagal nustatytus „Natura 2000“ teritorijos apsaugos tikslus.

2. Apžvalginė aerofotografinė nuotrauka, apimanti plano, programos įgyvendinimo vietos ar planuojamos ūkinės veiklos vykdymo teritoriją ir artimiausias „Natura 2000“ teritorijas.

3. Aukštesnio lygmens už vertinamą teritorijų planavimo dokumentas ar jo ištrauka, kurioje matomi arba aprašomi su vertinamų plano, programos sprendinių įgyvendinimu susiję sprendiniai.

4. Teritorijų planavimo dokumentas ar jo ištrauka, kurioje matomi arba aprašomi su planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimu susiję sprendiniai (planuojamos ūkinės veiklos teritorijos, gretimų žemės sklypų ar teritorijų funkcinis zonavimas ir teritorijos naudojimo reglamentas, taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos).

5. Plano, programos projektas, teritorijų planavimo dokumento koncepcija ir jos alternatyvos ar sprendiniai ir jų alternatyvos (kai jie parengti).

6. Statinio projektiniai pasiūlymai (kai jie parengti).

 

 

_______________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Planų, programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo pasekmių ar poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo

3 priedas

 

(išvados formos pavyzdys)

 

(juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefono numeris, el. paštas)

 

IŠVADA DĖL __________________________________________________________________

(plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas)

ĮGYVENDINIMO REIKŠMINGUMO EUROPOS EKOLOGINIO TINKLO „NATURA 2000“ TERITORIJOMS

 

20..... m. _______________d._ Nr. _____

 

 

1. Plano ar programos rengimo organizatorius ar planuojamos ūkinės veiklos organizatorius:___________________________________________________________________

Juridinio asmens pavadinimas, kodas ar fizinio asmens vardas ir pavardė, adresas korespondencijai, telefono numeris, el. pašto adresas

 

2. Duomenys apie informacijos (pagal Tvarkos aprašo 1 ir 2 priedus) teikėją:________________________________________________________________________

Fizinio asmens vardas, pavardė, adresas korespondencijai, telefono numeris, el. pašto adresas / juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefono numeris, el. pašto adresas

 

3. Numatoma plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos vieta:__________________________________________________________________________

Administracinis vienetas, gyvenamoji vietovė, adresas, sklypo unikalus arba kadastro numeris

4. Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijų, kurioms galimas poveikis, pavadinimai:___________________________________________________

nurodyti teritorijų pavadinimus ir kodus

 

5. Trumpas plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos aprašymas:________________

 

_______________________________________________________________________________

 

6. Pagrindinės aplinkybės ir motyvai, nulėmę plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo pasekmių ar poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo išvadą:_________________________________________________

nurodyti aspektus ir (ar) veiklos elementus, galinčius sukelti reikšmingas pasekmes ar poveikį, natūralias buveines ir (ar) rūšis, kurios gali būti reikšmingai paveiktos, numatytas priemones neigiamam poveikiui ar pasekmėms išvengti ar užkirsti kelią ir kitas išvadą nulėmusias aplinkybes

 

7. Priimta plano, programos ar planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo pasekmių ar poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo išvada:_________________________________________________________________________

Nurodyti, ar plano, programos ar planuojamos veiklos įgyvendinimo pasekmės ar poveikis gali būti reikšmingas

 

 

 

 

8. Išvados apskundimo tvarka:____________________________________________________

Pastaba. Išvada rašoma ant institucijos blanko, pasirašoma įstaigos vadovo.

 

 

_______________________