Projektas Nr. XIIIP-4248(2)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ ĮSTATYMO NR. IX–375 1, 2, 4, 72, 9, 10, 12 STRAIPSNIŲ, ANTROJO SKIRSNIO PAVADINIMO IR PRIEDO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 21 STRAIPSNIU, TREČIUOJU1 IR TREČIUOJU2 SKIRSNIAIS

ĮSTATYMAS

20    m.                             d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 1 straipsnį nauja 5 dalimi:

5. Šis įstatymas netaikomas, kai tiekiami rinkai genetiškai modifikuoti organizmai, kaip atskiri produktai ar esantys kituose produktuose, yra genetiškai modifikuoti vaistai (vaistiniai preparatai), veterinariniai vaistai, augalų apsaugos produktai ar tiesiogiai skirti maistui ir pašarams, kuriems taikomi Europos Sąjungos teisės aktai ir kituose farmacinę ir kitą veiklą, susijusią su vaistiniais preparatais ir veterinariniais vaistais, maisto ir pašarų naudojimą, gamybą ir saugą, augalų apsaugos produktų naudojimą ir augalų apsaugą  reguliuojančiuose teisės aktuose nustatyti reikalavimai. Šiame įstatyme produkto tiekimo rinkai veikla nelaikomi veiksmai, kai:

1) genetiškai modifikuoti mikroorganizmai, įskaitant ląstelių kultūrų kolekcijas, ir genetiškai modifikuoti organizmai atitinka specialias riboto naudojimo veiklos vykdymo sąlygas, ribojant jų sąlytį su gyventojais ir aplinka, kuriems taikomos riboto naudojimo veiklos nuostatos;

2) genetiškai modifikuoti organizmai, skirti apgalvotam išleidimui į aplinką, išskyrus tiekimą rinkai, kuriems taikomos apgalvoto išleidimo į aplinką, išskyrus tiekimą rinkai, veiklos vykdymo nuostatos.“

2. Buvusią 1 straipsnio 5 dalį laikyti atitinkamai 8 dalimi.

3. Papildyti 1 straipsnį 6 dalimi:

6. Šis įstatymas netaikomas, kai genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veikla yra susijusi su genetiškai modifikuotais tiriamaisiais vaistiniais preparatais, kuriems taikomi farmacinę veiklą reguliuojančiuose teisės aktuose nustatyti reikalavimai.

4. Papildyti 1 straipsnį 7 dalimi:

7. Šiame įstatyme genetiškai modifikuoto organizmo riboto naudojimo veikla nelaikomi veiksmai, kai genetiškai modifikuoti mikroorganizmai ar organizmai, pateikti rinkai saugojimui, veisimui, transportavimui, naikinimui, šalinimui ar kitokiam naudojimui, atitinka produkto tiekimo rinkai sutikime nustatytas veiklos vykdymo sąlygas ir numatytą rizikos aplinkai vertinimą.

 

2 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 13 dalį ir ją išdėstyti taip:

13. Pranešimas – nustatytos būtinos informacijos apie planuojamą genetiškai modifikuoto  organizmo ar genetiškai modifikuoto mikroorganizmo ribotą naudojimą, genetiškai modifikuoto organizmo apgalvotą išleidimą į aplinką, išskyrus tiekimą rinkai, pateikimas Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai ar nustatytos būtinos informacijos apie planuojamą genetiškai modifikuoto organizmo, kaip produkto ar esančio kituose produktuose, tiekimą rinkai pateikimas Aplinkos ministerijai.“

2. Papildyti 2 straipsnį 17 dalimi:

17. Genetiškai modifikuotas organizmas arba genetiškai modifikuoti organizmai taip pat reiškia genetiškai modifikuotų organizmų kombinaciją (derinį).

3.  Papildyti 2 straipsnį 18 dalimi:

18. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ir Lietuvos Respublikos augalų sėklininkystės įstatymuose.

 

3 straipsnis. Įstatymo papildymas 21 straipsniu

Papildyti Įstatymą 21 straipsniu:

21  straipsnis. Genetiškai modifikuotų organizmų valstybinio valdymo principai

Genetiškai modifikuotų organizmų valstybinis valdymas grindžiamas šiais principais:

1) atsargumo, reiškiančiu atitinkamas rizikos valdymo priemones, skirtas sumažinti pavojų iki rizikos aplinkai vertinimo ir rizikos valdymo plėtros, kai priimant sprendimą dėl genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką, įskaitant tiekimą rinkai, esant moksliniam neapibrėžtumui dėl genetiškai modifikuoto organizmo ar jo kaip produkto saugos sunku prognozuoti galimą neigiamą poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai;

2) rizikos aplinkai vertinimo – išankstinį rizikos aplinkai vertinimą kiekvienu atveju genetiškai modifikuotą organizmą ribotai naudojant, apgalvotai išleidžiant į aplinką ar tiekiant rinkai jį kaip produktą ar esantį kituose produktuose. Draudžiama genetiškai modifikuotą organizmą apgalvotai išleisti į aplinką ar jį kaip produktą tiekti rinkai, kai genetinės modifikacijos procese naudojami atsparumo antibiotikams žymimieji genai, lemiantys atsparumą antibiotikams, vartojamiems žmonių ar gyvūnų gydymui, jei vertinant riziką aplinkai nustatytas galimas genetiškai modifikuoto organizmo neigiamas poveikis žmonių sveikatai ir aplinkai;

3) etapų (laipsniškumo), reiškiančiu, kad genetiškai modifikuotas organizmas, skirtas naudoti aplinkoje, apgalvotai išleidžiamas į aplinką ir jo ribojimas mažinamas palaipsniui, etapais didinant išleidimo mastą, ir tik tada, kai, įvertinus ankstesnį išleidimo poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai, nustatoma, kad galima daryti kitą žingsnį;

4) visuomenės informavimo ir dalyvavimo – institucijos turi skatinti visuomenės švietimą ir informavimą, išklausyti, konsultuotis ir įvertinti visuomenės nuomonę kiekvienu atveju prieš priimant sprendimą dėl veiklos, susijusios su ribotu naudojimu ar apgalvotu išleidimu į aplinką, įskaitant tiekimą rinkai;

5) stebėsenos ir kontrolės priemonių užtikrinimo, reiškiančiu, kad genetiškai modifikuotas organizmas leidžiamas apgalvotam išleidimui į aplinką ar tiekimui rinkai tik, jei fizinis ir juridinis asmuo, teikiantis pranešimą vykdyti veiklą, pateikia genetiškai modifikuoto organizmo nustatymo ir aptikimo metodų aprašymą;

6) auginti skirto genetiškai modifikuoto organizmo (augalo) ribojimo, reiškiančiu galimybę, vadovaujantis subsidiarumo principu, riboti ar drausti genetiškai modifikuotą organizmą, teikiamą kaip sėklos ar kita augalų dauginamoji medžiaga, auginti Lietuvos Respublikos teritorijoje, nedarant poveikio genetiškai modifikuotiems organizmams, kurie įteisinti tiekti rinkai kaip atskiri produktai ar esantys kituose produktuose, laisvai apyvartai ir prieš įteisinimą nustatytam rizikos aplinkai vertinimui ir neatsižvelgiant į priemones, skirtas išvengti neįteisinto genetiškai modifikuoto organizmo išleidimo į aplinką.“

 

4 straipsnis. Antrojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti antrojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

ANTRASIS SKIRSNIS

GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ VALSTYBINIS VALDYMAS“

 

5 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

1.   Pripažinti netekusiais galios 4 straipsnio 1 ir 2 punktus.

2.   Pripažinti netekusiais galios 4 straipsnio 4, 5 ir 6 punktus.

 

6 straipsnis. 72 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 72  straipsnį ir jį išdėstyti taip:

72  straipsnis. Valstybinio genetiškai modifikuotų organizmų rizikos aplinkai vertinimo finansavimas

1. Valstybinis genetiškai modifikuotų organizmų rizikos aplinkai vertinimas, kurį atlieka GMO ekspertų komitetas,  finansuojamas iš valstybės biudžeto lėšų.

2. Valstybiniam genetiškai modifikuotų organizmų rizikos aplinkai vertinimui, kurį atlieka GMO ekspertų komitetas,  finansuoti gali būti naudojamos ir kitos teisėtai gautos lėšos.

 

7 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Lietuvos Respublikoje verstis veikla, kurios metu genetiškai modifikuoti organizmai apgalvotai išleidžiami į aplinką, išskyrus tiekimą rinkai, ir (ar) ribotai naudojami genetiškai modifikuoti mikroorganizmai arba organizmai, kai riboto naudojimo veikla susijusi su rizika žmonių sveikatai ir aplinkai, gali fiziniai ir juridiniai asmenys, gavę leidimą apgalvotai išleisti į aplinką genetiškai modifikuotus organizmus (toliau – leidimas genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai) ir (ar) ribotai naudoti genetiškai modifikuotus mikroorganizmus arba organizmus (toliau – leidimas riboto naudojimo veiklai) aplinkos ministro nustatyta tvarka, kuri taip pat nustato riboto naudojimo veikloje naudojamas specialias ribojimo priemones.“

2. Pakeisti 9 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Šio straipsnio 1 dalyje numatytus leidimus fiziniams ir juridiniams asmenims išduoda Aplinkos ministerijos įgaliota institucija šio straipsnio 1 dalyje nurodyta tvarka, o šio straipsnio 2 dalyje numatytus sutikimusAplinkos ministerija aplinkos ministro nustatyta tvarka.“

3. Papildyti 9 straipsnį 6 dalimi:

6. Aplinkos ministerija:

1) pritarus Žemės ūkio ministerijai, kiekvienu atveju teikia Europos Komisijai prašymą, kaip nurodyta šio įstatymo 108 straipsnio 1 dalyje, skirtą fiziniam ir juridiniam asmeniui, pateikusiam pranešimą tiekti rinkai auginti skirtą genetiškai modifikuotą organizmą (augalą) ar atnaujinti tokio produkto tiekimą rinkai auginti, dėl Lietuvos Respublikos reikalavimo išbraukti iš geografinės teritorijos taikymo Lietuvos Respublikos teritoriją numatomame išduoti:

a) sutikime pagal Direktyvą 2001/18/EB;

b) leidime pagal 2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1829/2003 dėl genetiškai modifikuoto maisto ir pašarų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 32 tomas, p. 432);

2) neteikia prašymo Europos Komisijai dėl Lietuvos Respublikos reikalavimo išbraukti iš geografinės teritorijos taikymo Lietuvos Respublikos teritoriją numatome išduoti sutikime (leidime), kai Žemės ūkio ministerija nepritaria konkretaus genetiškai modifikuoto organizmo draudimui auginti prašymo, nurodyto šios dalies 1 punkte,  pateikimui Europos Komisijai.

4. Papildyti 9 straipsnį 7 dalimi:

7. Draudžiama auginti Lietuvos Respublikos teritorijoje Europos Sąjungoje auginti skirtus genetiškai modifikuotus organizmus (augalus), kurie įrašyti į aplinkos ministro patvirtintą genetiškai modifikuotų organizmų sąrašą, skirtą šio įstatymo 9 straipsnio 6 dalies 1 punkte nurodyto prašymo pateikimui, arba dėl kurių geografinės teritorijos taikymo išimtis, kai valstybės narės ar Europos Komisija pateikia prieštaravimus dėl tokio produkto tiekimo rinkai, patvirtinta Europos Komisijos įgyvendinamuoju sprendimu.

 

8 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 10 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Fiziniai ir juridiniai asmenys turi teisę naudoti tuos genetiškai modifikuotus organizmus, kaip produktus ar esančius kituose produktuose, kurių naudojimas įteisintas Europos Sąjungoje, išskyrus atvejus, kai genetiškai modifikuoto organizmo, kaip atskiro produkto ar esančio kitame produkte, naudojimas ir (arba) pardavimas laikinai apribotas arba uždraustas Lietuvos Respublikoje pagal šio įstatymo 9 straipsnio 4 ir 7 dalis. Tiekiant rinkai konkretų produktą, turi būti laikomasi konkrečių to produkto naudojimo sąlygų ir jis turi būti naudojamas nustatytoje aplinkoje ir (arba) šalies teritorijoje.“

2. Pakeisti 10 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Fiziniai ir juridiniai asmenys, naudojantys genetiškai modifikuotus mikroorganizmus ir (ar) genetiškai modifikuotus organizmus, privalo laikytis visų leidime riboto naudojimo veiklai, genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai ir (ar) sutikime genetiškai modifikuoto organizmo, kaip produkto ar esančio kituose produktuose, tiekimo rinkai veiklai (toliau – sutikimas produkto tiekimo rinkai veiklai) nurodytų reikalavimų.

3. Papildyti 10 straipsnį nauja 4 dalimi:

4. Fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo veiklą, privalo periodiškai peržiūrėti kiekvienai pavojingumo klasei ar lygiui taikomas specialias ribojimo priemones, nustatytas šio įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodytoje tvarkoje, ir laikytis jų, kad būtų išlaikytas kiek įmanoma mažesnis darbo vietos ir aplinkos sąlytis su bet kokiais genetiškai modifikuotais organizmais, užkirstas kelias kilti pavojui žmonių sveikatai ir aplinkai.“

4. Papildyti 10 straipsnį nauja 5 dalimi:

5. Jei fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo ar apgalvoto išleidimo į aplinką veiklą arba pateikę pranešimą tiekimo rinkai veiklai, gauna naujos informacijos, susijusios su galimu reikšmingu neigiamu poveikiu žmonių sveikatai ir aplinkai, kuri nebuvo pateikta pranešime, ar pakeičia ribotą naudojimą ar apgalvotą išleidimą į aplinką taip, kad tai gali turėti reikšmingų padarinių keliamai rizikai, apie tai jie ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo informacijos apie riziką žmonių sveikatai ir aplinkai gavimo dienos praneša Aplinkos ministerijai ar jos įgaliotai institucijai, pakeičia pranešime nurodytą informaciją ir imasi būtinų priemonių žmonių sveikatai ir aplinkai apsaugoti. Taip pat fiziniai ir juridiniai asmenys turi imtis atitinkamų priemonių ir per 10 darbo dienų nuo naujos informacijos, galinčios paveikti rizikos aplinkai vertinimą, kad leistas produktas kelia neigiamą poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai, iš vartotojų ar kitų šaltinių gavimo dienos sustabdyti genetiškai modifikuotų organizmų, kaip produktų ar esančių kituose produktuose, tiekimą rinkai, informuoti apie tai Europos Komisiją ir valstybių narių kompetentingas institucijas ir visuomenę.“

5. Buvusias 10 straipsnio 4, 5, 6 ir 7 dalis laikyti atitinkamai 6, 7, 8 ir 9 dalimis.

 

9 straipsnis. Įstatymo papildymas trečiuoju1 skirsniu

Papildyti įstatymą trečiuoju1 skirsniu:

TREČIASIS1 SKIRSNIS

GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ RIBOTO NAUDOJIMO VEIKLA

 

101 straipsnis. Genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo veiklos klasifikavimas ir vykdymo sąlygos

1. Genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo veikla skirstoma į:

1) genetiškai modifikuotų mikroorganizmų riboto naudojimo veiklą;

2) genetiškai modifikuotų organizmų, išskyrus mikroorganizmus, riboto naudojimo veiklą.

2. Genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo veikla klasifikuojama pagal aplinkos ministro nustatytus atitinkamos genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo veiklos klasifikavimo reikalavimus. Pagal rizikos žmonių sveikatai ir aplinkai dydį klasifikuojamosios genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo veiklos pavojingumas priskiriamas:

1) vienai iš keturių pavojingumo klasių, kai planuojama šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodyta veikla. Šios veiklos pavojingumo  klasės didesnis skaičius reiškia didesnę riziką žmonių sveikatai ir aplinkai;

2) pirmajam ar aukštesniajam pavojingumo lygiui, kai planuojama šio straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodyta veikla. Šios veiklos aukštesnysis pavojingumo lygis reiškia didesnę riziką žmonių sveikatai ir aplinkai.

3. Fiziniai ir juridiniai asmenys, planuojantys vykdyti genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo veiklą, turi:

1) pateikti Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai pranešimą apie riboto naudojimo veiklą aplinkos ministro nustatyta tvarka;

2) turėti riboto naudojimo veiklai tinkamas patalpas ar įrenginius (toliau – uždaros patalpos) ir apie jas pranešti Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai;

3) atlikti planuojamos riboto naudojimo veiklos rizikos aplinkai vertinimą pagal 2000 m. rugsėjo 27 d. Europos Komisijos sprendimą 2000/608/EB dėl rekomendacinių pastabų rizikos įvertinimui, išdėstytam Direktyvos 90/219/EEB dėl riboto genetiškai modifikuotų mikroorganizmų naudojimo III priede (OL 2004 specialusis leidimas, 15 skyrius, 5 tomas, p. 218), ir pagal aplinkos ministro, sveikatos apsaugos ministro ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus nustatytus kriterijus;

4) atliekant rizikos aplinkai vertinimą nustatyti numatomų ribotai naudoti genetiškai modifikuotų organizmų (mikroorganizmų) galimas žalingas savybes (pavojus) ir atsižvelgiant į galimo neigiamo (žalingo) poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai dydį genetiškai modifikuotus mikroorganizmus priskirti vienai iš keturių pavojingumo klasių, kaip nurodyta šio straipsnio 2 dalies 1 punkte, o genetiškai modifikuotus organizmus, išskyrus mikroorganizmus, – pirmajam ar aukštesniajam pavojingumo lygiui, kaip nurodyta šio straipsnio 2 dalies 2 punkte;

5) užtikrinti kiekvienai genetiškai modifikuoto mikroorganizmo pavojingumo klasei ar genetiškai modifikuoto organizmo pavojingumo lygiui taikomas specialias ribojimo priemones, įskaitant atliekų tvarkymą ir priežiūrą;

6) parengti avarinį reagavimo planą, kuriame nurodyti priemones ir veiksmus nelaimingo atsitikimo atveju, kai numatoma vykdyti genetiškai modifikuotų mikroorganizmų trečiosios ar ketvirtosios pavojingumo klasės ar genetiškai modifikuotų organizmų aukštesniojo pavojingumo  lygio riboto naudojimo veiklą, ir paskelbti jį viešai, kad informacija būtų prieinama fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie tokio įvykio atveju gali patirti neigiamą poveikį;

7) gauti leidimą riboto naudojimo veiklai, kai riboto naudojimo veikla susijusi su rizika žmonių sveikatai ir aplinkai.

4. Genetiškai modifikuotų mikroorganizmų pirmosios pavojingumo klasės ar genetiškai modifikuotų organizmų pirmojo pavojingumo lygio riboto naudojimo veiklą gali vykdyti fiziniai ir juridiniai asmenys, pateikę pranešimą, jeigu atitinka šio straipsnio 3 dalies 1–5 punktuose nustatytas genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo veiklos vykdymo sąlygas.

 

102  straipsnis. Leidimo riboto naudojimo veiklai išdavimo, atsisakymo jį išduoti, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir leidimo panaikinimo pagrindai

1. Fiziniai ir juridiniai asmenys, atitinkantys šio įstatymo 101 straipsnio 3 dalies 1–6 punktuose nustatytus reikalavimus, norintys gauti leidimą riboto naudojimo veiklai, turi pateikti Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai pranešimą vykdyti riboto naudojimo veiklą, kuriame teikiama informacija nustatyta aplinkos ministro patvirtintame Genetiškai modifikuotų organizmų riboto naudojimo tvarkos apraše. Šiame pranešime pateikiama informacija, susijusi su ribotu naudojimu, turi būti proporcinga numatomos vykdyti veiklos pobūdžiui ir su tokia veikla susijusiai rizikai.

2. Jeigu fiziniam ir juridiniam asmeniui, pateikus visus išsamius ir tinkamai įformintus būtinus dokumentus gauti leidimą genetiškai modifikuotų mikroorganizmų antrosios pavojingumo klasės ar genetiškai modifikuotų organizmų aukštesniojo pavojingumo lygio riboto naudojimo veiklai, leidimas riboto naudojimo veiklai neišduodamas ir nepateikiamas motyvuotas atsisakymas jį išduoti per 45 kalendorines dienas nuo prašymo gavimo dienos, laikoma, kad leidimas riboto naudojimo veiklai išduotas. Leidimo nereikia norint tęsti genetiškai modifikuotų mikroorganizmų antrosios pavojingumo klasės riboto naudojimo veiklą, jei fiziniai ir juridiniai asmenys vykdė leistą antrosios arba aukštesnės pavojingumo klasės veiklą, laikėsi šio straipsnio 1 dalyje nurodyto leidimo reikalavimų ir pateikė naują pranešimą.

3. Aplinkos ministerijos įgaliota institucija fiziniams ir juridiniams asmenims išduoda leidimą genetiškai modifikuotų mikroorganizmų trečiosios ar ketvirtosios pavojingumo klasės riboto naudojimo veiklai:

1) per 90 kalendorinių dienų nuo visų, išsamių ir tinkamai įformintų būtinų dokumentų gavimo dienos, jei uždaros patalpos atitinka aplinkos ministro nustatytus atitinkamos pavojingumo klasės reikalavimus, išskyrus šios dalies 2 punkte nurodytus atvejus;

2) per 45 kalendorines dienas nuo visų, išsamių ir tinkamai įformintų būtinų dokumentų gavimo dienos, jei veikla bus vykdoma uždarose patalpose, atitinkančiose aplinkos ministro nustatytus pavojingumo klasės reikalavimus, kuriose fiziniai ir juridiniai asmenys vykdė leistą veiklą tokia pačia arba aukštesne pavojingumo klase.

4. Aplinkos ministerijos įgaliota institucija turi teisę, prieš išduodama leidimą riboto naudojimo veiklai, vykdydama priežiūrą, atlikti patikrinimą ir įvertinti, ar fiziniai ir juridiniai asmenys yra pasirengę vykdyti šiame straipsnyje nurodytą riboto naudojimo veiklą. Leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimo terminą nustato Aplinkos ministerijos įgaliota institucija, atsižvelgdama į tokios veiklos ypatumus, vykdymo trukmę ir tęstinumą. Leidimo riboto naudojimo veiklai terminas negali būti ilgesnis kaip dešimt metų nuo jo išdavimo dienos.

5. Aplinkos ministerijos įgaliota institucija neišduoda leidimo riboto naudojimo veiklai, jei neįvykdytos šio įstatymo 101 straipsnio 3 dalyje nustatytos planuoto riboto naudojimo veiklos vykdymo sąlygos ar pranešime pateikta klaidinga informacija. Apie sprendimą atsisakyti išduoti leidimą riboto naudojimo veiklai Aplinkos ministerijos įgaliota institucija per 45 kalendorines dienas nuo prašymo gavimo dienos informuoja fizinį ir juridinį asmenį, kuris pateikė prašymą gauti leidimą riboto naudojimo veiklai.

6. Leidimo genetiškai modifikuotų mikroorganizmų trečiosios ar ketvirtosios pavojingumo klasės riboto naudojimo veiklai neišdavimas arba motyvuoto atsisakymo išduoti leidimą genetiškai modifikuotų mikroorganizmų trečiosios ar ketvirtosios pavojingumo klasės riboto naudojimo veiklai nepateikimas per šio straipsnio 3 dalyje nustatytus terminus nelaikomas leidimo genetiškai modifikuotų mikroorganizmų trečiosios ar ketvirtosios pavojingumo klasės riboto naudojimo veiklai išdavimu.

7. Kai leidimo riboto naudojimo veiklai turėtojas nesilaiko nustatytų veiklos vykdymo sąlygų, Aplinkos ministerijos įgaliota institucija priima sprendimą sustabdyti leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimą visose arba dalyje uždarų patalpų, kuriose riboto naudojimo veikla neatitinka pavojingumo klasei ar lygiui nustatytų specialių ribojimo priemonių.

8. Apie leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimo sustabdymą ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo tokio sprendimo priėmimo dienos Aplinkos ministerijos įgaliota institucija praneša leidimo riboto naudojimo veiklai turėtojui ir nustato terminą, per kurį leidimo riboto naudojimo veiklai turėtojas privalo atlikti reikiamus veiksmus leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimo sustabdymo priežastims pašalinti, kuris negali būti ilgesnis kaip 6 mėnesiai nuo Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos sprendimo sustabdyti leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimą priėmimo dienos.

9. Leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimo sustabdymas panaikinamas, kai leidimo riboto naudojimo veiklai turėtojas per Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos nustatytą terminą atlieka reikiamus veiksmus leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimo sustabdymo priežastims pašalinti.

10. Aplinkos ministerijos įgaliota institucija priima sprendimą panaikinti leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimą, jeigu leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimas sustabdytas, o leidimo riboto naudojimo veiklai turėtojas per Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos nustatytą terminą neatlieka reikiamų veiksmų leidimo riboto naudojimo veiklai galiojimo sustabdymo priežastims pašalinti arba yra naujos pagrįstos informacijos apie galimus reikšmingus padarinius riboto naudojimo veiklos keliamai rizikai žmonių sveikatai ir aplinkai, kuri nebuvo pateikta pranešime, taip pat jeigu:

1) to prašo leidimo riboto naudojimo veiklai turėtojas;

2) leidimo riboto naudojimo veiklai turėtojas likviduojamas arba miršta.

 

10 straipsnis. Įstatymo papildymas trečiuoju2 skirsniu

Papildyti įstatymą trečiuoju2 skirsniu:

TREČIASIS2 SKIRSNIS

GENETIŠKAI MODIFIKUOTO ORGANIZMO APGALVOTO IŠLEIDIMO Į APLINKĄ, IŠSKYRUS TIEKIMĄ RINKAI, IR GENETIŠKAI MODIFIKUOTO ORGANIZMO, KAIP PRODUKTO AR ESANČIO KITUOSE PRODUKTUOSE, TIEKIMO RINKAI VEIKLA

103 straipsnis. Genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką, išskyrus tiekimą rinkai, veiklos vykdymo sąlygos

1. Fiziniai ir juridiniai asmenys, planuojantys vykdyti genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką, išskyrus tiekimą rinkai (toliau – genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką), veiklą, turi:

1) pateikti Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai pranešimą apie planuojamą genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklą (toliau – išleidimas į aplinką) aplinkos ministro nustatyta tvarka;

2) įvertinti riziką aplinkai pagal aplinkos ministro, sveikatos apsaugos ministro, žemės ūkio ministro ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus nustatytus reikalavimus;

3) pateikti rizikos aplinkai vertinimui būtinus duomenis Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai pagal aplinkos ministro nustatytus reikalavimus;

4) gauti leidimą genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai.

2. Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai teikiamas vienas pranešimas dėl to paties genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką toje pačioje vietoje arba skirtingose vietose su sąlyga, kad išleidimo į aplinką tikslas sutampa ir išleidimas vyks per leidime genetiškai modifikuoto organizmo apgalvotam išleidimui į aplinką nustatytą terminą.

3. Fiziniai ir juridiniai asmenys, teikiantys pranešimą išleidimui į aplinką, nurodo:

1) duomenis ar rezultatus, paimtus iš kitų fizinių ir juridinių asmenų pateiktų pranešimų išleidimui į aplinką, jeigu tokia informacija nėra konfidenciali, arba turi pateikti kitų fizinių ir juridinių asmenų, kurie pateikė pranešimą, raštišką sutikimą;

2) papildomą informaciją apie rizikos aplinkai vertinimą, remiantis anksčiau vykdyta genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veikla.

4. Jokia medžiaga, gauta iš genetiškai modifikuotų organizmų, kurie yra išleidžiami į aplinką, negali būti tiekiama rinkai, išskyrus šio įstatymo 105 straipsnio 1 dalyje numatytus atvejus.

 

104 straipsnis. Leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai išdavimo, atsisakymo jį išduoti, jo galiojimo sustabdymo ir galiojimo sustabdymo panaikinimo pagrindai

1. Fiziniai ir juridiniai asmenys, atitinkantys šio įstatymo 103 straipsnio 1 dalies 1–3 punktuose nustatytus reikalavimus, norintys gauti leidimą genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai, turi pateikti Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai pranešimą vykdyti išleidimo į aplinką veiklą, kuriame teikiama informacija, nustatyta aplinkos ministro patvirtintame Genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką ir tiekimo rinkai tvarkos apraše. Šiame pranešime  pateikiama informacija, susijusi su genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veikla, turi būti proporcinga numatomos vykdyti veiklos pobūdžiui ir su tokia veikla susijusiai rizikai.

2. Aplinkos ministerijos įgaliota institucija per 90 kalendorinių dienų nuo visų, išsamių ir tinkamai įformintų leidimui genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai išduoti būtinų dokumentų gavimo dienos išduoda leidimą genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai arba per šį terminą motyvuotai atsisako išduoti leidimą genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai ir apie tai raštu informuoja fizinį ir juridinį asmenį, kuris pateikė prašymą išduoti leidimą genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai.

3. Prieš išduodama leidimą genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai, Aplinkos ministerijos įgaliota institucija turi teisę, vykdydama priežiūrą, atlikti patikrinimą ir įvertinti, ar fiziniai ir juridiniai asmenys yra pasirengę vykdyti šiame straipsnyje nurodytą genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklą. Leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimo terminą nustato Aplinkos ministerijos įgaliota institucija, atsižvelgdama į tokios veiklos ypatumus, vykdymo trukmę ir tęstinumą. Leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai  galiojimo terminas negali būti ilgesnis kaip dešimt metų nuo jo išdavimo dienos.

4. Aplinkos ministerijos įgaliota institucija neišduoda leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai, jei neįvykdytos šio įstatymo 103 straipsnio 1 dalyje nustatytos planuotos genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklos vykdymo sąlygos, nustatytas neigiamas poveikis žmonių sveikatai ir aplinkai arba pranešime pateikta klaidinga informacija.

5. Leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai neišdavimas arba motyvuoto atsisakymo išduoti leidimą genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai nepateikimas per šio straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą nelaikomas leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai išdavimu.

6. Kai leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai turėtojas nepraneša apie naują informaciją, susijusią su galimu reikšmingu neigiamu poveikiu žmonių sveikatai ir aplinkai, kuri nebuvo pateikta pranešime, pakeičia genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklą ir nesiima būtinų priemonių žmonių sveikatai ir aplinkai apsaugoti arba Aplinkos ministerijos įgaliota institucija gauna naujos informacijos apie reikšmingą neigiamą poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai, kuri nebuvo pateikta pranešime išleidimui į aplinką, Aplinkos ministerijos įgaliota institucija priima sprendimą sustabdyti leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimą.

7. Apie leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimo sustabdymą ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo tokio sprendimo priėmimo dienos Aplinkos ministerijos įgaliota institucija praneša leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai turėtojui ir nustato terminą, per kurį leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai turėtojas privalo atlikti reikiamus veiksmus leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimo sustabdymo priežastims pašalinti, kuris negali būti ilgesnis kaip 30 kalendorinių dienų nuo Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos sprendimo sustabdyti leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimą priėmimo dienos.

8. Leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimo sustabdymas panaikinamas, kai leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai turėtojas per Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos nustatytą terminą atlieka reikiamus veiksmus leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimo sustabdymo priežastims pašalinti.

9. Aplinkos ministerijos įgaliota institucija priima sprendimą panaikinti leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimą, jeigu leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimas sustabdytas, o leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai turėtojas per Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos nustatytą terminą neatlieka reikiamų veiksmų leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai galiojimo sustabdymo priežastims pašalinti, taip pat jeigu:

1) to prašo leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai turėtojas;

2) leidimo genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai turėtojas likviduojamas arba miršta.

 

105 straipsnis. Genetiškai modifikuoto organizmo, kaip produkto ar esančio kituose produktuose, tiekimo rinkai veiklos vykdymo sąlygos

1. Fiziniai ir juridiniai asmenys, planuojantys pirmą kartą vykdyti genetiškai modifikuoto organizmo, kaip produkto ar esančio kituose produktuose (toliau – produkto), tiekimo rinkai veiklą, turi:

1) pateikti Aplinkos ministerijai pranešimą apie planuojamą produkto tiekimą rinkai aplinkos ministro nustatyta tvarka;

2) įvertinti riziką aplinkai pagal aplinkos ministro, sveikatos apsaugos ministro, žemės ūkio ministro ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus nustatytus reikalavimus;

3) pateikti rizikos aplinkai vertinimui būtinus duomenis Aplinkos ministerijai;

4) gauti sutikimą produkto tiekimo rinkai veiklai.

2. Kad produktas galėtų būti naudojamas kitai paskirčiai nei nurodyta pranešime, turi būti pateikiamas atskiras pranešimas produkto tiekimui rinkai.

3. Fiziniai ir juridiniai asmenys, teikiantys pranešimą produkto tiekimui rinkai, turi nurodyti informaciją apie duomenis ar rezultatus, gautus atlikus to paties genetiškai modifikuoto organizmo apgalvotą išleidimą į aplinką (eksperimentinį), apie kurį buvo teiktas pranešimas išleidimui į aplinką ir (arba) kai pranešimo produkto teikimo rinkai pateikimo metu toks išleidimas į aplinką vykdomas Europos Sąjungoje arba už jos ribų.

4. Fiziniai ir juridiniai asmenys, teikiantys pranešimą produkto tiekimui rinkai, gali nurodyti duomenis ar rezultatus, paimtus iš kitų fizinių ir juridinių asmenų pateiktų pranešimų, jeigu informacija nėra konfidenciali, arba turi pateikti kitų fizinių ir juridinių asmenų, kurie pateikė pranešimą, raštišką sutikimą.

 

106 straipsnis. Sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai išdavimo pagrindai ir neišdavimo priežastys

1. Fiziniai ir juridiniai asmenys, atitinkantys šio įstatymo 105 straipsnio 1 dalies 1–3 punktuose nustatytus reikalavimus, norintys gauti sutikimą produkto tiekimo rinkai veiklai, turi pateikti Aplinkos ministerijai pranešimą vykdyti produkto tiekimo rinkai veiklą, kuriame teikiama informacija, nustatyta aplinkos ministro patvirtintame Genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką ir tiekimo rinkai tvarkos apraše.  Šiame pranešime pateikiama informacija, susijusi su produkto tiekimo rinkai veikla, turi būti proporcinga numatomos vykdyti veiklos pobūdžiui ir su tokia veikla susijusiai rizikai.

2. Aplinkos ministerija parengia vertinimo ataskaitą, kurioje, remiantis atitinkamo genetiškai modifikuoto organizmo rizikos aplinkai vertinimu, nurodytas sprendimas leisti ar neleisti tiekti produktą rinkai (toliau – vertinimo ataskaita),  per 90 kalendorinių dienų nuo visų, išsamių ir tinkamai įformintų sutikimui produkto tiekimo rinkai veiklai išduoti būtinų dokumentų gavimo dienos, aplinkos ministro nustatyta tvarka. Aplinkos ministerija vertinimo ataskaitą kartu su papildomai gauta informacija ir bet kokia kita informacija, kuria ji rėmėsi rengdama vertinimo ataskaitą, turi išsiųsti Europos Komisijai. Vertinimo ataskaitoje nurodytas sprendimas dėl sutikimo produktą tiekti rinkai nėra pagrindas gauti sutikimą produkto tiekimo rinkai veiklai.

3. Jeigu vertinimo ataskaitoje nurodytas sprendimas neišduoti sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai, Aplinkos ministerija vertinimo ataskaitą pateikia Europos Komisijai ne anksčiau kaip po 15 kalendorinių dienų nuo vertinimo ataskaitos išsiuntimo fiziniams ir juridiniams asmenims, pateikusiems pranešimą produkto tiekimui rinkai, ir ne vėliau kaip po 105 kalendorinių dienų nuo pranešimo produkto tiekimui rinkai gavimo dienos.

4. Aplinkos ministerija priima sprendimą neišduoti sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai, jei neįvykdytos produkto tiekimo rinkai veiklos vykdymo sąlygos, kaip nustatyta šio įstatymo 105 straipsnyje, nustatytas neigiamas poveikis žmonių sveikatai ir aplinkai, pranešime pateikta klaidinga informacija arba nepateikta papildoma informacija, kurios fizinių ir juridinių asmenų, pateikusių pranešimą produkto tiekimui rinkai, pagrįstai buvo prašoma.

5. Kai priimtas sprendimas neišduoti sutikimo produkto tiekimo  rinkai veiklai, kaip nurodyta šio straipsnio 4 dalyje, Aplinkos ministerija ne vėliau kaip per šio straipsnio 2 dalyje nurodytą terminą turi pranešti apie tai fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie pateikė pranešimą produkto tiekimui rinkai, nurodydama sutikimo neišdavimo priežastis.

6. Jeigu Aplinkos ministerija nusprendžia išduoti sutikimą produkto tiekimo rinkai veiklai ir iš valstybių narių kompetentingų institucijų ar Europos Komisijos per 60 kalendorinių dienų nuo vertinimo ataskaitos pateikimo dienos negaunama argumentuotų prieštaravimų arba šie prieštaravimai išsprendžiami per 105 kalendorinių dienų laikotarpį, nusprendžiant išduoti sutikimą produkto tiekimo rinkai veiklai, Aplinkos ministerija išduoda sutikimą produkto tiekimo rinkai veiklai, perduoda jį fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie pateikė pranešimą produkto tiekimui rinkai ir per 30 kalendorinių dienų informuoja apie tai kitų valstybių narių kompetentingas institucijas ir Europos Komisiją. Valstybėms narėms ar Europos Komisijai pateikus prieštaravimus dėl tokio produkto tiekimo rinkai, sutikimą produkto tiekimo rinkai veiklai Europos Komisija tvirtina įgyvendinamuoju sprendimu.

7. Aplinkos ministerija gali per 60 kalendorinių dienų nuo kitos valstybės narės kompetentingos institucijos įvertinimo ataskaitos dėl produkto tiekimo rinkai išplatinimo dienos paprašyti papildomos informacijos, pateikti pastabas arba pareikšti argumentuotus prieštaravimus ir perduoti tokią informaciją Europos Komisijai.

8. Sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai galiojimo terminas negali būti ilgesnis kaip dešimt metų nuo jo išdavimo dienos.

9. Norint pateikti rinkai genetiškai modifikuotas sėklas ir dauginamąją medžiagą, sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai galiojimo terminas skaičiuojamas nuo dienos, kai genetiškai modifikuota augalo veislė įrašoma į Nacionalinį augalų veislių sąrašą Augalų sėklininkystės įstatymo nustatyta tvarka.

10. Pateikiant rinkai genetiškai modifikuotą miško dauginamąją medžiagą, sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai galiojimo terminas skaičiuojamas nuo dienos, kai genetiškai modifikuota miško dauginamoji medžiaga įrašoma į Genetinių miško medžių išteklių informacinę sistemą Valstybinės miškų tarnybos nustatyta tvarka.

 

107 straipsnis. Sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai atnaujinimo pagrindai

1. Fiziniai ir juridiniai asmenys, gavę sutikimą produkto tiekimo rinkai veiklai ir siekiantys atnaujinti jo galiojimą, ne mažiau kaip prieš devynis mėnesius iki galiojančio sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai pabaigos turi pateikti Aplinkos ministerijai:

1) naują pranešimą produkto tiekimui rinkai atnaujinti;

2) ataskaitą apie vykdyto aplinkos monitoringo, laikantis sutikime produkto tiekimo rinkai veiklai nurodytų sąlygų, kad nustatyti genetiškai modifikuoto organizmo neigiamą poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai (toliau – monitoringas), rezultatus ir gautą naują mokslinę informaciją apie produkto galimą neigiamą poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai;

3) pasiūlymą dėl galiojančio sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai sąlygų pakeitimo ar papildymo, remiantis šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytame pranešime pateikta informacija, ir sutikimo galiojimo termino.

2. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pateikę pranešimą dėl sutikimo produkto tiekimui rinkai atnaujinimo, gali vykdyti veiklą pagal galiojančiame sutikime nustatytas veiklos vykdymo sąlygas iki sprendimo dėl produkto tiekimo rinkai atnaujinimo priėmimo.

3. Sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai atnaujinimo terminas negali būti ilgesnis kaip dešimt metų nuo atnaujinto sutikimo produkto tiekimo rinkai veiklai išdavimo dienos.

 

108 straipsnis. Sutikimo (leidimo) produkto tiekimo rinkai veiklai išdavimo ribojimas, kai  genetiškai modifikuotas organizmas skirtas auginimui

1. Aplinkos ministerija teikia Europos Komisijai rašytinį prašymą dėl Lietuvos Respublikos reikalavimo, nurodyto šio įstatymo 9 straipsnio 6 dalyje, ne vėliau kaip per 45 kalendorines dienas nuo Direktyvos 2001/18/EB 14 straipsnio 2 dalyje nurodytos vertinimo ataskaitos išplatinimo arba Reglamento (EB) Nr. 1829/2003 6 straipsnio 6 dalyje ir 18 straipsnio 6 dalyje nurodytos Europos maisto saugos tarnybos nuomonės gavimo dienos.

2. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pateikę pranešimą tiekti rinkai auginti skirtą genetiškai modifikuotą organizmą (augalą) ar atnaujinti tokio produkto tiekimą rinkai auginti, per 30 kalendorinių dienų nuo informacijos apie prašymą gavimo dienos patvirtina pradinį pranešimo produktą tiekti rinkai geografinės teritorijos taikymą arba atsižvelgia į prašymą patikslinti geografinės teritorijos taikymą ir patikslina pranešimą. Patikslintas geografinės teritorijos taikymas nurodomas rašytiniame sutikime arba leidime, kuris išduodamas pagal Direktyvą 2001/18/EB, ir prireikus priimamame sprendime, nustatytame šios direktyvos 19 straipsnyje, taip pat sprendime dėl leidimo išdavimo Reglamento (EB) Nr. 1829/2003 7 ir 19 straipsniuose nustatyta tvarka.

3. Aplinkos ministerija, pritarus Žemės ūkio ministerijai, teikia prašymą valstybės narės kompetentingai institucijai pagal Direktyvą 2001/18/EB, kuri išdavė rašytinį sutikimą produkto tiekimo rinkai veiklai, arba Europos Komisijai, jei leidimas produkto tiekimo rinkai veiklai išduotas pagal Reglamentą Nr. 1829/2003, kad Lietuvos Respublikos teritorija ar jos dalis būtų įtraukta į sutikimo ar leidimo geografinės teritorijos taikymą, iš kurios buvo išbraukta šio straipsnio nustatyta tvarka. Tokiu atveju Žemės ūkio ministerija priima priemones, laikydamasi Direktyvos 2001/18/EB 26a straipsnio 1a dalies tvarkos, apie kurias praneša Europos Komisijai.“

 

11 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12  straipsnį ir jį išdėstyti taip:

12 straipsnis. Visuomenės informavimas ir viešas konsultavimas, duomenų viešinimas ir priskyrimas konfidencialiai verslo informacijai

1. Informacija ir duomenys, pateikti pranešimuose apie planuojamą genetiškai modifikuoto organizmo riboto naudojimo ir apgalvoto išleidimo į aplinką, įskaitant tiekimą rinkai, veiklą, viešinami Genetiškai modifikuotų organizmų interneto svetainėje aplinkos ministro nustatyta tvarka, išskyrus šio straipsnio 2 dalyje nurodytus, ir informaciją, kuri pagal šio straipsnio nuostatas yra konfidenciali.

2. Informaciją ir duomenis, susijusius su auginti skirtų genetiškai modifikuotų organizmų (pasėlių) deklaravimo duomenimis, įskaitant auginimo vietų registravimą, kontrolei užtikrinti, visuomenei informuoti ir konsultuoti tvarko Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje.

3. Pagal šį įstatymą pateiktame pranešime fiziniai ir juridiniai asmenys turi teisę nurodyti informaciją, kurios atskleidimas galėtų pakenkti jų konkurencingumui, dėl ko ji turėtų būti laikoma konfidencialia. Fizinių ir juridinių asmenų nurodyta konfidenciali informacija gali būti laikoma konfidencialia tik tuomet, kai fiziniai ir juridiniai asmenys įrodo, kodėl nurodyta informacija yra konfidenciali. Jeigu fiziniai ir juridiniai asmenys nepateikia tokių įrodymų arba pateikia netinkamus įrodymus, laikoma, kad tokia informacija yra nekonfidenciali.

4. Institucija, gavusi pranešimą ir pasitarusi su fiziniu ir juridiniu asmeniu, pateikusiu pranešimą ir pagrindimą dėl konfidencialios verslo informacijos, nepažeisdama šio straipsnio 5 dalies, nustato, kokia informacija turėtų būti laikoma konfidencialia informacija, ir apie savo sprendimą per 14 kalendorinių dienų nuo pagrįstos informacijos pagal šio straipsnio 3 dalį pateikimo dienos praneša fiziniam ir juridiniam asmeniui, pateikusiam pranešimą apie genetiškai modifikuotų organizmų naudojimo veiklą.

5. Konfidencialia informacija nelaikoma:

1) bendras genetiškai modifikuoto organizmo ar genetiškai modifikuoto mikroorganizmo aprašymas, fizinių asmenų, teikiančių pranešimą, vardas, pavardė ir adresas, juridinių asmenų, teikiančių pranešimą, pavadinimas ir adresas (buveinė);

2) genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką auginimo vieta, koordinatės ir laikas, planuojamas jų panaudojimo būdas;

3) genetiškai modifikuoto organizmo rizikos aplinkai vertinimas, monitoringo metodai ir monitoringo planas;

4) nelaimingo atsitikimo priemonių planai ir priemonės nelaimingo atsitikimo atveju;

5) riboto naudojimo veiklos tikslas ir vieta (uždaros patalpos), genetiškai modifikuoto mikroorganizmo pavojingumo klasė, genetiškai modifikuoto organizmo pavojingumo lygis, jų  specialių ribojimo priemonių aprašymas, įskaitant rizikos aplinkai vertinimą;

6) informacija apie atliekų tvarkymą ir jų nukenksminimą;

7) išduoti leidimai ar sutikimai šiame įstatyme nustatytai riboto naudojimo ir apgalvoto išleidimo į aplinką, įskaitant tiekimą rinkai ir vertinimo ataskaitas, veiklai.

6. Konfidencialia informacija negali būti laikomi duomenys, kurie viešai prieinami, taip pat duomenys, kurie negali būti laikomi konfidencialiais ar kurių apsaugai fiziniai ir juridiniai asmenys, teikiantys pranešimą, nesiima protingų priemonių. Konfidencialios informacijos atskleidimo draudimas netaikomas, kai informacija teikiama pagal atskirą prašymą kompetentingoms institucijoms, atsakingoms už sprendimų priėmimą dėl genetiškai modifikuotų organizmų naudojimo ir koordinuojančioms jų priežiūrą, genetiškai modifikuotų organizmų ekspertams, vykdantiems ekspertizę, kurie neturi teisės atskleisti jos tretiesiems asmenims, jeigu įstatymu nenumatyta kitaip.

7. Jei fiziniai ir juridiniai asmenys atsiima arba atsiėmė prašymą gauti leidimą ar sutikimą genetiškai modifikuotų organizmų naudojimo veiklai, institucijos ir genetiškai modifikuotų organizmų ekspertai laikosi komercinės bei gamybinės informacijos slaptumo, įskaitant informaciją apie tyrimus ir tobulinimą, taip pat informaciją apie skirtingą institucijos, gavusios pranešimą, ir fizinių ir juridinių asmenų, pateikusių prašymą genetiškai modifikuotų organizmų naudojimo veiklai, nuomonę dėl konfidencialumo.

8. Su visuomene konsultuojamasi viešai, kai siekiama vykdyti genetiškai modifikuoto mikroorganizmo trečiosios ar ketvirtosios pavojingumo klasės ar genetiškai modifikuoto organizmo aukštesniojo pavojingumo lygio riboto naudojimo veiklą ir genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklą. Konsultavimosi su visuomene būdus ir tvarką nustato aplinkos ministras. Dokumentų pateikimui ir konsultacijoms su visuomene taikomos konfidencialios informacijos nuostatos, nustatytos šiame straipsnyje.

9. Terminas, per kurį visuomenė gali teikti pastabas ir pasiūlymus prieš išduodant leidimą genetiškai modifikuoto organizmo riboto naudojimo ar genetiškai modifikuoto organizmo apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai, negali būti trumpesnis kaip 30 kalendorinių dienų. Viešo konsultavimosi terminas negali būti pratęstas ilgiau nei 30 kalendorinių dienų.

10. Išduodama leidimą riboto naudojimo ar apgalvoto išleidimo į aplinką veiklai, Aplinkos ministerijos įgaliota institucija prideda pranešimą apie visuomenės pastabas ir pasiūlymus ir (arba) ataskaitą apie viešų konsultacijų rezultatus.“

 

12 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas

Pakeisti įstatymo priedą ir jį išdėstyti taip:

„Lietuvos Respublikos genetiškai

modifikuotų organizmų įstatymo

priedas

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1. 2001 m. kovo 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/18/EB dėl genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką ir panaikinanti Tarybos direktyvą 90/220/EEB (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 6 tomas, p. 77), su paskutiniais pakeitimas, padarytais 2018 m. kovo 8 d. Komisijos direktyva (ES) 2018/350 (OL 2018, L 67, p. 30).

2. 2009 m. gegužės 6 d. Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/41/EB dėl riboto genetiškai modifikuotų mikroorganizmų naudojimo (OL 2009 L 125, p. 75).

3. 2015 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2001/18/EB nuostatos dėl valstybių narių galimybės savo teritorijoje riboti ar drausti genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) auginimą (ES) 2015/412 (OL 2015, L 68, p. 1).“

 

13 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, taikymas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 ir 4 dalis, įsigalioja 2021 m. gegužės 1 d.

2. Šio įstatymo 3 straipsniu išdėstytas Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo 21 straipsnis, 7 straipsniu išdėstytos 9 straipsnio 6 ir 7 dalys, 10 straipsniu išdėstytas 108 straipsnis ir 12 straipsniu išdėstyta įstatymo priedo 3 punktas įsigalioja 2020 m. lapkričio 1 d. 

3. Leidimai riboto naudojimo veiklai, išduoti iki šio įstatymo įsigaliojimo, galioja iki juose nurodyto veiklos vykdymo termino pabaigos.

4. Lietuvos Respublikos aplinkos ministras iki 2021 m. balandžio 30 d.  priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

Teikia

 

 

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas                                                                Juozas Imbrasas