Projektas – 3
LIETUVOS RESPUBLIKOS
BALSAVIMO INTERNETU SISTEMOS SUKŪRIMO IR įgyvendinimo
ĮSTATYMAS
2015 m. d. Nr.
Vilnius
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
Šis įstatymas nustato teisines ir organizacines prielaidas balsavimui internetu Lietuvos Respublikoje įteisinti, pagrindinius balsavimo internetu principus ir tvarką, rinkėjo balso prioriteto ir anuliavimo taisykles, Balsavimo internetu informacinės sistemos (toliau – informacinė sistema) steigimo pagrindus, funkcinius ir saugumo reikalavimus.
2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
1. Balsavimas internetu – nuotolinis balsavimas, kai rinkėjas internetu gali išreikšti savo valią rinkimuose ar referendume.
2. Balsavimas kontroliuojamoje aplinkoje – balsavimas rinkimų dieną rinkimų apylinkėje arba balsavimas iš anksto savivaldybės administracijos patalpose, diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose, laivuose, kariniuose vienetuose, stacionariose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, socialinės rūpybos ar globos įstaigose, bausmių vykdymo įstaigose arba namuose akivaizdžiai dalyvaujant rinkimų komisijų nariams.
3. Balsavimas nekontroliuojamoje aplinkoje – balsavimas iš anksto internetu akivaizdžiai nedalyvaujant rinkimų komisijų nariams.
4. Elektroninė balsadėžė – technologiškai ir fiziškai apsaugota elektroninė duomenų saugykla, kurioje iki rinkimų pabaigos yra saugomi internetu balsavusių rinkėjų balsai, užkoduoti kriptografiniais algoritmais.
3 straipsnis. Balsavimo internetu principai
1. Balsavimas internetu vyksta naudojantis informacine sistema ir turi atitikti visus balsavimui rinkimuose ir referendumuose keliamus reikalavimus, nustatytus Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų, Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų, Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą, Lietuvos Respublikos referendumo įstatymuose.
2. Balsuojant internetu turi būti vadovaujamasi šiais principais:
1) slaptumo užtikrinimo – informacinėje sistemoje privalo būti užtikrinama, kad nė vienas asmuo, įskaitant ir informacinės sistemos valdytoją ir tvarkytoją, negalėtų susipažinti su rinkėjo balsu. Draudžiama reikalauti rinkti arba pateikti įrodymus, kurie galėtų atskleisti rinkėjo balso turinį;
2) alternatyvaus balsavimo – balsavimas internetu yra papildomas balsavimo būdas, kuriuo galima pasinaudoti lygiagrečiai su balsavimu rinkimų dieną ar išankstiniu balsavimu kontroliuojamoje aplinkoje;
4 straipsnis. Balsavimo internetu laikas
5 straipsnis. Rinkėjo balso prioritetas
2. Tais atvejais, kai rinkėjas balsavo iš anksto paštu ar kontroliuojamoje aplinkoje ir rinkimų apylinkėje rinkimų dieną, įskaitomas rinkėjo balsas, paduotas rinkimų apylinkėje rinkimų dieną. Tais atvejais, kai rinkėjas balsavo ir rinkimų apylinkėje rinkimų dieną, ir internetu, įskaitomas jo balsas, paduotas rinkimų apylinkėje rinkimų dieną.
6 straipsnis. Balsavimas internetu
1. Balsavimą internetu prižiūri Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija (toliau – Vyriausioji rinkimų komisija) savo nustatyta tvarka.
2. Balsuoti internetu gali visi rinkimų teisę turintys rinkėjai, įrašyti į rinkėjų sąrašą ir turintys reikalingas technines priemones savo asmens tapatybei įrodyti elektroninio ryšio priemonėmis.
3. Rinkėjų sąrašas sudaromas Lietuvos Respublikos gyventojų registro pagrindu. Vyriausioji rinkimų komisija organizuoja rinkėjų sąrašo sudarymą, tikslinimą ir tvarkymą.
7 straipsnis. Rinkėjo balso anuliavimas ir elektroninio rinkimų ar referendumo biuletenio saugojimas
1. Rinkėjas gali anuliuoti savo internetu paduotą balsą į elektroninę balsadėžę išsiuntęs naujai užpildytą arba neužpildytą elektroninį rinkimų ar referendumo biuletenį. Jei elektroninis rinkimų ar referendumo biuletenis bus neužpildytas, rinkėjo paduotas balsas, skaičiuojant balsavimo rezultatus, bus įskaitytas kaip negaliojantis.
8 straipsnis. Balsavimo internetu pripažinimas negaliojančiu
Balsavimas internetu gali būti pripažintas negaliojančiu, jeigu nustatoma, kad buvo pažeistas informacinės sistemos saugumas ir (ar) elektroninės balsadėžės duomenų vientisumas. Sprendimą dėl balsavimo internetu pripažinimo negaliojančiu priima Vyriausioji rinkimų komisija savo nustatyta tvarka, atsižvelgdama į informacinės sistemos auditorių išvadas.
II SKYRIUS
BALSAVIMO INTERNETU INFORMACINĖ SISTEMA
9 straipsnis. Informacinė sistema
10 straipsnis. Rinkėjo tapatybės nustatymas balsuojant internetu
11 straipsnis. Balsavimo rezultatų slaptumas
1. Elektroninio rinkimų ar referendumo biuletenio turinys turi išlikti slaptas iki rinkimų dienos pabaigos. Niekam negali būti prieinami tarpiniai rinkimų rezultatai.
2. Niekam, įskaitant ir informacinės sistemos tvarkytoją, neturi būti suteikta galimybė pakeisti rinkėjo paduoto balso turinio, įdėti papildomų rinkėjo balsų kitaip nei rinkėjui nubalsavus laikantis šio įstatymo reikalavimų ar panaikinti rinkėjo balsus.
12 straipsnis. Rinkėjo balso patikrinimo principai
Pagrindiniai rinkėjo balso patikrinimo principai:
1) balsuota kaip norėta: tai principas, kuris leidžia rinkimų laikotarpiu rinkėjui įsitikinti, kad užkoduotas balsas yra toks, kokį rinkėjas norėjo pateikti;
2) įrašyta kaip pateikta: tai principas, kuris leidžia rinkimų laikotarpiu rinkėjui patikrinti, ar jo užkoduotas balsas iš tiesų yra saugomas elektroninėje balsadėžėje;
3) suskaičiuota kaip balsuota: tai principas, kuris turi užtikrinti, kad stebėtojai ar nepriklausomi auditoriai galėtų patikrinti, ar rezultatai yra gauti iškodavus elektroninėje balsadėžėje buvusius užkoduotus balsus;
13 straipsnis. Balsavimo paslapties užtikrinimas
1. Rinkėjų balsai užkoduojami panaudojant asimetrinius kriptografinius informacijos kodavimo būdus. Prieš pradedant balsavimą internetu paskutinį pirmadienį iki rinkimų dienos 8 valandą Vyriausioji rinkimų komisija savo nustatyta tvarka sukuria raktų porą informacijai koduoti ir yra atsakinga už raktų generavimą ir saugojimą iki rinkimų dienos pabaigos.
2. Pasibaigus rinkimų dienai elektroninėje balsadėžėje esantys biuleteniai išrūšiuojami pagal rinkimų apygardas, atskiriami nuo rinkėjo asmens tapatybės duomenų, sumaišomi taip, kad nebūtų galima nustatyti ryšio tarp elektroninio rinkimų ar referendumo biuletenio ir jį pateikusio asmens tapatybės. Visi veiksmai elektroninėje balsadėžėje atliekami automatiniu būdu.
14 straipsnis. Dvigubo balsavimo išvengimas
1. Pasibaigus balsavimo internetu laikui, pagal informacinės sistemos turimus duomenis ir neatskleidžiant rinkėjo balso turinio internetu balsavę rinkėjai rinkėjų sąrašuose pažymimi automatiniu būdu. Nesant techninių galimybių ar esant ryšio sutrikimų, pagal informacinės sistemos turimus duomenis Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka apylinkių rinkimų komisijoms pranešama, kurie rinkėjai balsavo internetu. Apylinkių rinkimų komisijos apie tai pažymi rinkėjų sąrašuose.
2. Jei internetu balsavęs rinkėjas rinkimų dieną atvyksta balsuoti į rinkimų apylinkę, apylinkės rinkimų komisija nedelsdama privalo apie tai pranešti informacinės sistemos tvarkytojui, kuris informacinėje sistemoje pažymi, kad rinkėjas atvyko balsuoti į rinkimų apylinkę, ir iš elektroninės balsadėžės pašalina rinkėjo internetu paduotą elektroninį rinkimų ar referendumo biuletenį. Esant techninėms galimybėms ir apylinkių rinkimų komisijai rinkėjų sąrašuose pažymėjus, kad rinkėjas atvyko balsuoti, rinkėjo internetu paduotas elektroninis rinkimų ar referendumo biuletenis iš elektroninės balsadėžės pašalinamas automatiniu būdu.
15 straipsnis. Balsavimo internetu auditas
1. Informacinė sistema turi būti prieinama audituoti tiek informacinės sistemos tvarkytojui, tiek išoriniams auditoriams. Turi būti atliekamas informacinės sistemos saugos auditas ir informacinės sistemos veikimo rinkimų metu auditas. Informacinės sistemos auditą atlieka informacinės sistemos valdytojo parinkti tarptautinių organizacijų sertifikuoti informacinių sistemų auditoriai. Atliekant auditą negali būti pažeistas slaptumo užtikrinimo principas.
2. Balsuoti internetu galima tik atlikus išankstinį informacinės sistemos saugos auditą, kuris turi būti atliktas ne anksčiau kaip 6 mėnesiai iki rinkimų dienos ir ne vėliau kaip 30 dienų iki rinkimų dienos.
3. Informacinės sistemos auditas turi apimti informacinės sistemos programinės įrangos kodo diegimo bei keitimo eigą ir tvarką, internetu paduotų balsų skaičiavimą, saugojimą ir sunaikinimą, dokumentus ir veiklą, susijusią su informacinės sistemos veikimu ir sauga. Auditorių išvada ir su auditu susiję dokumentai yra vieši ir skelbiami Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje.
4. Informacinės sistemos auditoriai taip pat atlieka balsavimo internetu eigos ir informacinės sistemos veikimo rinkimų metu auditą ir Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikia išvadą ne vėliau kaip iki paskutinio penktadienio iki rinkimų dienos 22 valandos.
5. Audito tikslais informacinė sistema turi registruoti visus veiksmus, kurie buvo atliekami balsavimo proceso metu.
6. Informacija apie informacinės sistemos struktūrą, veikimą, šios sistemos programinės įrangos kodą ir jo pakeitimus turi būti prieinama tik tiems asmenims, kurie pasirašė informacinės sistemos valdytojo nustatytos formos sutartį dėl informacijos konfidencialumo.
16 straipsnis. Kiti pagrindiniai balsavimo internetu reikalavimai
1. Rinkėjas turi turėti galimybę balsuoti iš visų pagrindinių ir Lietuvos Respublikoje paplitusių interneto ryšį turinčių įrenginių.
3. Duomenims koduoti turi būti naudojami patikimi ir pasaulyje pripažinti kodavimo algoritmai ir metodai, kurių galiojimo terminas – ne mažiau kaip 30 metų nuo informacinės sistemos įsteigimo.
4. Atpažinus rinkėją elektroninėje erdvėje, visa informacija apsikeičiama naudojantis saugiu duomenų apsikeitimo protokolu.
III SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17 straipsnis. Atsakomybė
18 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimas
1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija, vadovaudamasi šio ir Lietuvos Respublikos valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymų reikalavimais, įsteigia ir įteisina Balsavimo internetu informacinę sistemą iki 2018 m. sausio 1 d.
2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2018 m. kovo 1 d. parengia ir Lietuvos Respublikos Seimui pateikia Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo, Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų įstatymo, Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymo, Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo, Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo, Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso pakeitimų projektus.