Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL BENDRADARBIAVIMO SVEIKATINIMO VEIKLOS KLAUSIMAIS ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m. d. Nr. V-
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 10 straipsnio 4 ir 6 punktais, įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymo 26 straipsnio 1 dalį ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. kovo 24 d. nutarimo Nr. 330 „Dėl ministrams pavedamų valdymo sričių“ 1.8.1 papunktį:
1. T v i r t i n u Bendradarbiavimo sveikatinimo veiklos klausimais organizavimo tvarkos aprašą (pridedama).
3. N u s t a t a u, kad šio įsakymo 1 punktu patvirtinto Bendradarbiavimo sveikatinimo veiklos klausimais organizavimo tvarkos aprašo nuostatos dėl sveikatos centrų taikomos nuo 2023 m. rugpjūčio 1 d.
Sveikatos apsaugos ministras
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro 2023 m. d.
įsakymu Nr. V-
BENDRADARBIAVIMO SVEIKATINIMO VEIKLOS KLAUSIMAIS ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Bendradarbiavimo sveikatinimo veiklos klausimais organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato viešojo administravimo subjektų ir sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimo nacionaliniu, regiono ir savivaldybės lygiais organizavimo principus ir tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos:
2.1. Bendradarbiavimas nacionaliniu lygiu – reguliarūs šalies sveikatinimo veiklų politiką formuojančių viešojo administravimo subjektų ir sveikatos priežiūros įstaigų pasitarimai sveikatos politikos formavimo, įgyvendinimo ir aktualiems asmens sveikatos priežiūros ir (ar) visuomenės sveikatos priežiūros ir (ar) farmacinės veiklos ir (ar) sveikatos draudimo klausimams pristatyti ar aptarti.
2.2. Bendradarbiavimas regiono lygiu – reguliarūs Sveikatos apsaugos ministerijos paskirtos regiono bendradarbiavimą organizuojančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos organizuojami šalies ir (ar) regiono viešojo administravimo subjektų ir regione esančių sveikatos priežiūros įstaigų pasitarimai sveikatos politikos įgyvendinimo regione ir bendradarbiavimo tarp regione esančių įstaigų klausimams pristatyti ar aptarti.
2.3. Bendradarbiavimas savivaldybės lygiu – reguliarūs savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtos sveikatos priežiūros įstaigos organizuojami šalies ir (ar) regiono ir (ar) savivaldybės ir besiribojančios savivaldybės, viešojo administravimo subjektų ir savivaldybės teritorijoje (ar besiribojančioje savivaldybėje) esančių sveikatos priežiūros įstaigų pasitarimai sveikatos politikos įgyvendinimo savivaldybėje klausimams pristatyti ar aptarti.
2.4. Regionas – teritorija, kurioje sveikatinimo veiklos funkcinis bendradarbiavimas tarp toje teritorijoje esančių sveikatinimo veiklos įstaigų ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vykdomas nepaisant administracinių apskričių ir savivaldybių ribų. Regionai ir jiems priskiriamos teritorijos nurodytos Aprašo priede.
II SKYRIUS
BENDRADARBIAVIMO SVEIKATINIMO VEIKLOS KLAUSIMAIS ORGANIZAVIMO TVARKA
I SKIRSNIS
BENDRADARBIAVIMAS NACIONALINIU LYGIU
4. Už bendradarbiavimo nacionaliniu lygiu organizavimą atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija (koordinuoja Asmens sveikatos departamentas).
5. Bendradarbiavimo nacionaliniu lygiu veikloje dalyvauja:
5.3. biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių valstybės, kaip įstaigų savininko (dalininko) teises ir pareigas įgyvendina Sveikatos apsaugos ministerija (toliau – Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos), teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas, atstovai;
5.4. Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių biudžetinių įstaigų, neteikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugų, atstovai (priklausomai nuo svarstomo klausimo);
5.5. Sveikatos apsaugos ministerijos paskirtos regiono bendradarbiavimą organizuojančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – Organizuojanti įstaiga) ir jų teritorijoje esančios aktyvaus stacionarinio gydymo paslaugas ir (ar) specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų (Aprašo priedas) atstovai;
5.8. Savivaldybių teritorijoje esančių biudžetinių ir viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų, kurių savininkas (dalininkas) yra savivaldybė (toliau – savivaldybei pavaldžios sveikatos priežiūros įstaigos), ir privačių sveikatos priežiūros įstaigų atstovai (priklausomai nuo svarstomo klausimo);
6. Bendradarbiavimo nacionaliniu lygiu veiklos forma – posėdžiai (įskaitant nuotolinius ir išvažiuojamuosius), organizuojami ne rečiau kaip kiekvieną paskutinį mėnesio pirmadienį 13 val.
7. Kvietimas (jeigu posėdis nuotolinis – ir prisijungimo nuoroda) dalyvauti posėdyje kartu su posėdžio darbotvarke siunčiamas įstaigos interneto svetainėje skelbiamu elektroninio pašto adresu ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki posėdžio. Jeigu posėdis organizuojamas skubos tvarka, kvietimas gali būti siunčiamas prieš 1 darbo dieną iki posėdžio.
Savivaldybės administracija privalo nedelsiant persiųsti gautą kvietimą visoms jos teritorijoje esančioms savivaldybei pavaldžioms sveikatos priežiūros įstaigoms, kitoms savivaldybės teritorijoje esančioms įstaigoms ir organizacijoms – pagal poreikį, jeigu jų dalyvavimas būtinas svarstant darbotvarkės klausimus.
8. Bendradarbiavimo nacionaliniu lygiu posėdžiuose pristatomi ir aptariami:
8.1. sveikatinimo veiklos politikos formavimo klausimai (sveikatos sistemos veiklos pokyčiai, investicijų tvarka, planuojamas teisės reguliavimas, priimti nauji teisės aktai, ir kt.);
8.2. sveikatinimo veiklos politikos įgyvendinimo klausimai (teisės aktų įgyvendinimo stebėsenos rezultatai, atliktų sveikatos priežiūros paslaugų kokybės patikrinimų rezultatai ir kt.);
8.3. aktualūs asmens sveikatos priežiūros ir (ar) visuomenės sveikatos priežiūros ir (ar) farmacinės veiklos ir (ar) sveikatos draudimo klausimai (gerosios praktikos pavyzdžiai, paslaugų finansavimo aktualijos, paslaugų prieinamumo užtikrinimas, pasiūlymai tobulinti ir kt.);
9. Nuotolinio posėdžio metu pristatyta informacija, pranešimai išsiunčiami posėdyje dalyvavusiems asmenims jų elektroninio pašto adresais.
II SKIRSNIS
BENDRADARBIAVIMAS REGIONO LYGIU
11. Už bendradarbiavimo regiono lygiu organizavimą atsakinga Organizuojanti asmens įstaiga, nurodyta Aprašo priede. Priklausomai nuo svarstomo klausimo, Sveikatos apsaugos ministerija gali pavesti organizuoti posėdį konkrečia tema ir kitai įstaigai. Posėdžiuose privalo dalyvauti teritorinė ligonių kasa.
12. Bendradarbiavimo regiono lygiu veikloje dalyvauja:
12.2. Teritorinės ligonių kasos, kurios aptarnaujamoje teritorijoje veiklą vykdo Aprašo 12.1 ir 12.4 papunkčiuose nurodytos įstaigos, atstovai;
12.4. Organizuojančios įstaigos teritorijoje esančių aktyvaus stacionarinio gydymo paslaugas ir (ar) specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų atstovai;
12.6. Regiono savivaldybių teritorijoje esančių savivaldybėms pavaldžių ir (ar) privačių sveikatos priežiūros įstaigų atstovai (priklausomai nuo svarstomo klausimo);
13. Bendradarbiavimo regiono lygiu veiklos forma – posėdžiai (įskaitant nuotolinius ir išvažiuojamuosius), kurie organizuojami ne rečiau kaip 1 kartą per mėnesį nustatytą mėnesio dieną ir valandą.
14. Kvietimas (jeigu posėdis nuotolinis – ir prisijungimo nuoroda) dalyvauti posėdyje kartu su posėdžio darbotvarke siunčiamas įstaigos interneto svetainėje skelbiamu elektroninio pašto adresu ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki posėdžio. Jeigu posėdis organizuojamas skubos tvarka, kvietimas gali būti siunčiamas prieš 1 darbo dieną iki posėdžio.
Savivaldybės administracija privalo nedelsiant persiųsti gautą kvietimą visoms jos teritorijoje esančioms savivaldybei pavaldžioms įstaigoms, kitoms savivaldybės teritorijoje esančioms įstaigoms ir organizacijoms – pagal poreikį, jeigu jų dalyvavimas būtinas svarstant darbotvarkės klausimus.
15. Bendradarbiavimo regiono lygiu posėdžiuose pristatomi ir aptariami:
15.1. sveikatinimo veiklos politikos įgyvendinimo regione klausimai (paslaugų teikimo apimtys, pokyčiai, problemos, teisės aktų įgyvendinimo stebėsenos rezultatai, atliktų sveikatos priežiūros paslaugų kokybės patikrinimų rezultatai ir kt.);
15.2. bendradarbiavimo tarp regione esančių įstaigų klausimai (bendradarbiavimo organizavimas, bendradarbiavimo sutartys, atitinkamų paslaugų organizavimo klausimai (pvz., skubi pagalba, klasterių paslaugos (insulto, infarkto, traumų ir kt.) ir kt.), pacientų srautų valdymas, kylantys iššūkiai, sutarti sprendimo būdai ir kt.).
15.3. aktualūs asmens ir (ar) visuomenės ir (ar) farmacijos sveikatos priežiūros regione klausimai (gerosios praktikos pavyzdžiai, paslaugų finansavimo aktualijos, paslaugų prieinamumo užtikrinimas, pasiūlymai tobulinti ir kt.).
16. Nuotolinio posėdžio metu pristatyta informacija, pranešimai išsiunčiami posėdyje dalyvavusiems asmenims jų elektroninio pašto adresais.
17. Jeigu organizuojamas išvažiuojamasis posėdis, posėdžio organizatorius suderina posėdžio organizavimo detales su įstaigos, į kurią vykstama, administracija.
III SKIRSNIS
BENDRADARBIAVIMAS SAVIVALDYBĖS LYGIU
19. Už bendradarbiavimo savivaldybės lygiu veiklos organizavimą atsakingas savivaldybės administracijos direktorius. Organizuoti bendradarbiavimą savivaldybės lygiu gali būti pavesta savivaldybės pavaldžiai sveikatos priežiūros įstaigai.
20. Bendradarbiavime savivaldybės lygiu veikloje dalyvauja:
20.3. Savivaldybės teritorijoje esančių savivaldybei pavaldžių viešųjų ir biudžetinių įstaigų, privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, sveikatos centrą (struktūrinį ar funkcinį) sudarančių sveikatos priežiūros įstaigų atstovai.
20.4. jeigu teikia paslaugas savivaldybėms gyventojams – besiribojančios (-ių) savivaldybės (-ių) atstovai ir (ar) merai ar jų teritorijoje esančių sveikatos priežiūros įstaigų atstovai (priklausomai nuo svarstomo klausimo);
21. Bendradarbiavimo savivaldybės lygiu veiklos forma – posėdžiai (įskaitant nuotolinius ir išvažiuojamuosius), kurie organizuojami ne rečiau kaip 1 kartą per mėnesį nustatytą mėnesio dieną ir valandą.
22. Kvietimas (jeigu posėdis nuotolinis – ir prisijungimo nuoroda) dalyvauti posėdyje kartu su posėdžio darbotvarke siunčiamas įstaigos interneto svetainėje skelbiamu elektroninio pašto adresu ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki posėdžio. Jeigu posėdis organizuojamas skubos tvarka, kvietimas gali būti siunčiamas prieš 1 darbo dieną iki posėdžio. Kvietimą į posėdį siunčia paskirtas savivaldybės administracijos ar paskirtos sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojas.
23. Bendradarbiavimo savivaldybės lygiu posėdžiuose pristatomi ir aptariami:
23.1. savivaldybei pavaldžių viešųjų ir biudžetinių įstaigų, privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, sveikatos centro veikimo klausimai (paslaugų teikimo vykdymas (pvz., prevencinės programos, slauga ir kt.) apimtys, pokyčiai, problemos, teisės aktų įgyvendinimo stebėsenos rezultatai, atliktų sveikatos priežiūros paslaugų kokybės patikrinimų rezultatai ir kt.);
23.2. bendradarbiavimo tarp savivaldybės teritorijoje esančių įstaigų klausimai (bendradarbiavimo organizavimas, bendradarbiavimo sutartys, atitinkamų paslaugų organizavimo klausimai, paslaugų kokybės rezultatai (pvz., skubi pagalba, klasterių paslaugos (insulto, infarkto, traumų ir kt.) ir kt.), pacientų srautų valdymas, kylantys iššūkiai, sutarti sprendimo būdai ir kt.).
23.3. aktualūs savivaldybėje asmens sveikatos priežiūros ir (ar) visuomenės sveikatos priežiūros ir (ar) farmacinės veiklos ir (ar) sveikatos draudimo klausimai (gerosios praktikos pavyzdžiai, paslaugų finansavimo aktualijos, paslaugų prieinamumo užtikrinimas, pasiūlymai tobulinti ir kt.).
Bendradarbiavimo sveikatinimo
veiklos klausimais organizavimo
tvarkos aprašo
priedas
REGIONO BENDRADARBIAVIMĄ ORGANIZUOJANČIOS ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOS IR JŲ VEIKIMO TERITORIJA
Eil. Nr. |
Funkcinis regionas |
Regiono bendradarbiavimą organizuojanti asmens sveikatos priežiūros įstaiga |
Regiono bendradarbiavimą organizuojančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos veikimo teritorija |
1. |
Vilniaus |
VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos |
1. Vilniaus apskritis: Švenčionių raj. savivaldybė Ukmergės raj. savivaldybė Širvintų raj. savivaldybė Elektrėnų savivaldybė Trakų raj. savivaldybė Šalčininkų raj. savivaldybė Vilniaus raj. savivaldybė Vilniaus m. savivaldybė 2. Alytaus apskritis: Varėnos raj. Savivaldybė Druskininkų savivaldybė 3. Utenos apskritis: Zarasų raj. savivaldybė Visagino savivaldybė Utenos raj. savivaldybė Ignalinos raj. savivaldybė Molėtų raj. savivaldybė |
2. |
Kauno |
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos
|
1. Kauno apskritis: Raseinių savivaldybė Kėdainių savivaldybė Kauno m. savivaldybė Kauno raj. savivaldybė Kaišiadorių savivaldybė Prienų savivaldybė Birštono savivaldybė Jonavos savivaldybė 2. Marijampolės apskritis: Šakių savivaldybė Kalvarijos savivaldybė Kazlų Rūdos savivaldybė Vilkaviškio savivaldybė Marijampolės savivaldybė 3. Tauragės apskritis: Jurbarko savivaldybė 4. Alytaus apskritis: Alytaus raj. savivaldybė Alytaus m. savivaldybė Lazdijų savivaldybė |
3. |
Klaipėdos |
VšĮ Klaipėdos universiteto ligoninė |
1. Klaipėdos apskritis: Skuodo raj. savivaldybė Kretingos raj. savivaldybė Klaipėdos raj. savivaldybė Klaipėdos m. savivaldybė Šilutės raj. savivaldybė Neringos savivaldybė Palangos m. savivaldybė 2. Tauragės apskritis: Tauragės raj. savivaldybė Šilalės savivaldybė Pagėgių savivaldybė 3. Telšių apskritis: Plungės raj. savivaldybė Rietavo savivaldybė |
4. |
Šiaulių |
VšĮ Respublikinė Šiaulių ligoninė |
1. Šiaulių apskritis: Kelmės raj. savivaldybė Radviliškio raj. savivaldybė Pakruojo raj. savivaldybė Joniškio raj. savivaldybė Šiaulių raj. savivaldybė Šiaulių m. savivaldybė Akmenės raj. savivaldybė 2. Telšių apskritis: Mažeikių raj. savivaldybė Telšių raj. savivaldybė |
5. |
Panevėžio |
VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė |
1. Panevėžio apskritis: Biržų savivaldybė Pasvalio savivaldybė Rokiškio savivaldybė Kupiškio savivaldybė Panevėžio raj. savivaldybė Panevėžio m. savivaldybė 2. Utenos apskritis: Anykščių rajono savivaldybė |