Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUGALŲ APSAUGOS ĮSTATYMO NR. I-1069 PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2024 m.                                d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymo Nr. I-1069 nauja redakcija

Pakeisti Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymą Nr. I-1069 ir jį išdėstyti taip:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUGALŲ APSAUGOS

ĮSTATYMAS

 

PIRMASIS SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis įstatymas nustato fizinių asmenų ir Lietuvos Respublikoje ar kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, ar kitoje Europos ekonominės erdvės valstybėje įsteigtų juridinių asmenų arba kitų organizacijų ar jų padalinių (toliau – fiziniai ir juridiniai asmenys) veiklą, susijusią su augalų apsaugos produktų gerąja eksperimentine praktika, mokslinių eksperimentinių ar technologinės plėtros tyrimais, augalų apsaugos produktų, jų priedų registravimu, augalų apsaugos produktų įvežimu iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, augalų apsaugos produktų įvežimu į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių, vežimu, saugojimu, naudojimu, augalų apsaugos produktų purškimu iš oro, tiekimu rinkai, ir tokios veiklos priežiūrą.

2. Šiuo įstatymu įgyvendinami Europos Sąjungos teisės aktai nurodyti šio įstatymo priede.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Apdorojimo augalų apsaugos produktais įranga (toliau – apdorojimo įranga) – įtaisų visuma augalams, augaliniams produktams ir (ar) jų laikymo patalpoms, žemės sklypams apdoroti, siekiant sunaikinti kenksminguosius organizmus ir (ar) daryti poveikį augalų gyvybiniams procesams.

 

2. Augalų apsauga – visuma naudojamų cheminių, biologinių augalų apsaugos produktų, metodų, principų ir kitų priemonių, kuriomis siekiama apsaugoti augalus, augalinius produktus, žemės sklypus, taip pat patalpas, pastatus nuo neigiamo kenksmingųjų organizmų poveikio arba sumažinti to poveikio daromą žalą.

3. Augalų apsaugos konsultantas – asmuo, turintis reikiamų žinių ir kaip specialistas konsultuojantis kenksmingųjų organizmų kontrolės ir saugaus augalų apsaugos produktų naudojimo klausimais.

4. Augalų apsaugos planas – Žemės ūkio ministro įsakymu tvirtinamas planavimo dokumentas, kuriame nustatomi augalų apsaugos tikslai, uždaviniai ir priemonės šiems tikslams pasiekti.

5. Augalų apsaugos produktas, tapatus Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui – augalų apsaugos produktas, kurį Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba), palyginusi su referenciniu augalų apsaugos produktu, pripažįsta atitinkančiu Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 52 straipsnio 3 dalyje nurodytas sąlygas.

6. Augalų apsaugos produkto naudojimo instrukcija – augalų apsaugos produkto naudojimo paskirtis ir norma, purškimų skaičius, sąlygos, laikas ir naudojimo apribojimai, kurie nurodomi Tarnybos direktoriaus sprendime įregistruoti augalų apsaugos produktą Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatyta tvarka.

7. Augalų apsaugos produkto registravimas – Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatyta tvarka Tarnybos atliekamas fizinio ar juridinio asmens pateiktos paraiškos ir dokumentų apie augalų apsaugos produktą ir jame esančią vieną ar kelias veikliąsias medžiagas įvertinimas ir sprendimo įregistruoti augalų apsaugos produktą ir suteikti teisę jį tiekti rinkai bei leisti naudoti priėmimas.

8. Augalų apsaugos produkto, tapataus Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui, kilmės šalis (toliau – augalų apsaugos produkto kilmės šalis) Europos Sąjungos arba Europos ekonominės erdvės valstybė, kurioje registruotas augalų apsaugos produktas, kuriam siekiama gauti leidimą įvežti į Lietuvos Respubliką ir tiekti Lietuvos rinkai kaip tapatų Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui arba toks leidimas yra gautas.

9. Augalų apsaugos produkto, tapataus Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui, perpakavimas augalų apsaugos produkto, tapataus Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui, išėmimas iš gamintojo pakuotės ir įdėjimas į naują pakuotę ir paženklinimas nauja etikete.

10. Augalų apsaugos produktų neprofesionalusis naudotojas – fizinis asmuo, įskaitant juridinio asmens darbuotoją, darbdavį, savo neprofesinėje veikloje naudojantis neprofesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus.

11. Augalų apsaugos produktų operatorius – fizinis asmuo, pagal darbo sutartį dirbantis juridinio asmens darbuotojas ar civilinę sutartį sudaręs asmuo, apdorojantys augalus, augalinius produktus, pastatus ir (ar) jų patalpas, žemės sklypus ar kitas teritorijas antžemine apdorojimo augalų apsaugos produktais įranga ar augalų apsaugos produktus purškiantys iš oro.

12. Augalų apsaugos produktų platintojas – augalų apsaugos produktus rinkai tiekiantis fizinis ar juridinis asmuo: augalų apsaugos produktų didmenininkas, mažmenininkas, pardavėjas, tiekėjas.

13. Augalų apsaugos produktų profesionalusis naudotojas – fizinis asmuo, įskaitant augalų apsaugos produktų operatorius, technikus, savarankiškai dirbančius asmenis ar juridinio asmens darbuotojus, darbdavius, kurie savo profesinėje veikloje naudoja profesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus.

14. Augalų apsaugos produktų purškimas iš oro – žemės ir (ar) augalų purškimas augalų apsaugos produktais iš orlaivio – lėktuvo, sraigtasparnio, bepiločio orlaivio.

15. Augalų apsaugos produktų turėtojas – augalų apsaugos produktus Lietuvos Respublikoje gaminantis, saugantis, perpakuojantis, perfasuojantis, tiekiantis rinkai, naudojantis, įvežantis į Lietuvos Respubliką ar vežantis Lietuvos Respublikos teritorija fizinis ar juridinis asmuo ar jo įgaliotas asmuo.

16. Falsifikuotas augalų apsaugos produktasaugalų apsaugos produktas, kurio pakuotė ir (ar) ženklinimas klaidinamai panašūs į Lietuvos Respublikoje registruoto augalų apsaugos produkto ir kurio 1) pavadinimas ir (ar) informacija, nurodyta ant pakuotės ir (ar) etiketėje, neatitinka Lietuvos Respublikoje registruoto augalų apsaugos produkto pavadinimo, ant pakuotės ir (ar) etiketėje nurodytos informacijos ir (arba) 2) kilmė ir (ar) jo veikliosios medžiagos kilmė neatitinka Lietuvos Respublikoje registruoto augalų apsaugos produkto ir (ar) jo veikliosios medžiagos kilmės, ir (arba) 3) kiekybinė ir (ar) kokybinė sudėtis, įskaitant atskirų sudedamųjų dalių sudėtį, neatitinka Lietuvos Respublikoje registruoto augalų apsaugos produkto ar atskirų jo sudedamųjų dalių kiekybinės ir (ar) kokybinės sudėties. Ši sąvoka neturi prejudicinės galios nustatant intelektinės nuosavybės teisių pažeidimus.

17. Gyventojas – fizinis asmuo, kuris gyvena, dirba ar lankosi netoli teritorijos, kuriame yra naudojami ar neseniai buvo panaudoti augalų apsaugos produktai. Šio asmens patekimas į tokias teritorijas ar šalia jų darbine veikla yra nesusijęs su augalų apsaugos produktų naudojimu, jis nesiima veiksmų siekdamas išvengti minėtų produktų poveikio ar jį kontroliuoti ir gali patirti šį tų produktų poveikį.

18. Integruota kenksmingųjų organizmų kontrolė – augalų apsaugos nuo kenksmingųjų organizmų tam tikrų metodų įvertinimas ir parinkimas, ekonomiškai ir ekologiškai pagrįstas augalų apsaugos produktų ir kitų priemonių naudojimas siekiant išauginti sveikus augalus ir sustabdyti kenksmingųjų organizmų populiacijos vystymąsi, mažinti riziką žmonių sveikatai, aplinkai.

19. Kontrolinis augalų apsaugos produktų pirkimas – prekių ir paslaugų pirkimas, vykdomas atliekant fizinių ar juridinių asmenų veiklos patikrinimą, kurio tikslas – nustatyti, ar fiziniai ar juridiniai asmenys parduoda augalų apsaugos produktus laikydamiesi augalų apsaugos produktų tiekimą rinkai reglamentuojančių teisės aktų nustatytų reikalavimų.

20. Necheminis augalų apsaugos metodas – vietoj cheminių augalų apsaugos produktų naudojamos alternatyvios kenksmingųjų organizmų kontrolės priemonės, pagrįstas žemdirbystės technologijomis, arba fizinis, mechaninis ar biologinis kontrolės metodas.

2. Neprofesionaliajam naudojimui skirti augalų apsaugos produktai – Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatyta tvarka Tarnybos direktoriaus sprendimu įregistruoti augalų apsaugos produktai, kuriuos gali naudoti augalų apsaugos produktų neprofesionalieji naudotojai. Sprendime nurodomas augalų apsaugos produkto naudojimo instrukcija.

21. Neidentifikuotas augalų apsaugos produktas cheminių medžiagų ar mikroorganizmų mišinys, kuris saugomas ir (arba) tiekiamas rinkai ir (arba) naudojamas kaip augalų apsaugos produktas, kuris nėra registruotas Lietuvos Respublikoje ir kuris neatitinka Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatyme nustatytų augalų apsaugos produkto pakavimo, ženklinimo, klasifikavimo reikalavimų.

22. Neprofesionaliajam naudojimui skirti augalų apsaugos produktai – Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatyta tvarka Tarnybos direktoriaus sprendimu įregistruoti augalų apsaugos produktai, kuriuos gali naudoti augalų apsaugos produktų neprofesionalieji naudotojai. Sprendime nurodomas augalų apsaugos produkto naudojimo instrukcija.

23. Pašalinis asmuo – fizinis asmuo, kuris atsitiktinai atsiduria teritorijoje ar patenka netoli tos teritorijos, kurioje yra naudojami arba buvo neseniai panaudoti augalų apsaugos produktai. Šis asmuo darbine veikla nesusijęs su augalų apsaugos produktų naudojimu, nesiima veiksmų siekdamas išvengti augalų apsaugos produktų poveikio ar jį kontroliuoti ir gali patirti tų produktų poveikį.

24. Profesionaliajam naudojimui skirti augalų apsaugos produktai – Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatyta tvarka Tarnybos direktoriaus sprendimu Lietuvos Respublikoje įregistruoti augalų apsaugos produktai, kuriuos savo profesinėje veikloje gali naudoti tik augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai. Sprendime nurodomas augalų apsaugos produkto naudojimo instrukcija.

25. Referencinis augalų apsaugos produktas – Lietuvos Respublikoje registruotas augalų apsaugos produktas, su kuriuo Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 52 straipsnio nustatyta tvarka lyginamas augalų apsaugos produktas, kuriam siekiama gauti leidimą įvežti į Lietuvos Respubliką ir tiekti Lietuvos rinkai kaip tapatų Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui.

26. Ūkio subjekto darbuotojas su ūkio subjektu darbo sutartį ar civilinę sutartį sudaręs fizinis asmuo, asmuo, teikiantis žemės ūkio ir miškininkystės paslaugas kuris darbo tikslais eina į augalų apsaugos produktais apdorotus augalų plotus, pastatus, patalpas, žemės sklypus, kitas teritorijas ar  atlieka kitus veiksmus su augalais, augaliniais produktais ar kitais objektais, apdorotais augalų apsaugos produktais.

27. Kitos šiame Įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos, kaip jos apibrėžtos Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 2 ir 3 straipsniuose ir Reglamento (ES) 2017/625 3 straipsnyje.

 

ANTRASIS SKYRIUS

AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ GEROSIOS EKSPERIMENTINĖS PRAKTIKOS SERTIFIKATAS, LEIDIMAS ATLIKTI AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ MOKSLINIUS EKSPERIMENTINIUS AR TECHNOLOGINĖS PLĖTROS TYRIMUS

 

3 straipsnis. Augalų apsaugos produktų gerosios eksperimentinės praktikos sertifikato išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir jo galiojimo panaikinimo reikalavimai

1. Augalų apsaugos produktų eksperimentus, išskyrus šio straipsnio 4 dalies 4 punkte atliekamus veiksmus, leidžiama atlikti fiziniams ir juridiniams asmenims, turintiems augalų apsaugos produktų gerosios eksperimentinės praktikos sertifikatą (toliau – GEP sertifikatas). GEP sertifikate nurodoma augalų apsaugos produktų eksperimento sritis.

2. GEP sertifikatus išduoda Tarnyba. GEP sertifikatai išduodami ne vėliau kaip per 30 dienų nuo visų tinkamai įformintų augalų apsaugos produktų gerosios eksperimentinės praktikos sertifikatų išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir jų galiojimo panaikinimo taisyklėse, kurias tvirtina žemės ūkio ministras, nurodytų dokumentų, reikalingų GEP sertifikatui gauti, gavimo dienos.

3. GEP sertifikatai išduodami neterminuotam laikui.

4. GEP sertifikatai išduodami, jeigu:

1) sumokėta valstybės rinkliava;

2) fiziniai ir juridiniai asmenys atitinka 2013 m. kovo 1 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 284/2013, kuriuo, remiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1107/2009 dėl augalų apsaugos produktų pateikimo į rinką, nustatomi duomenų apie augalų apsaugos produktus pateikimo reikalavimai, priedo 3.2 ir 3.3 papunkčiuose nustatytus reikalavimus;

3) Lietuvos Respublikoje neregistruotų ir (ar) Lietuvos Respublikoje registruotų augalų apsaugos produktų standartinės darbo metodikos atitinka žemės ūkio ministro tvirtinamose Augalų apsaugos produktų gerosios eksperimentinės praktikos taisyklėse (toliau – augalų apsaugos produktų gerosios eksperimentinės praktikos taisyklės) nustatytus reikalavimus;

4) Lietuvos Respublikoje neregistruotų ir (ar) Lietuvos Respublikoje registruotų augalų apsaugos produktų bandymų, atliktų pateikus Tarnybai prašymą gauti GEP sertifikatą, ataskaitos ir Augalų apsaugos produktų gerosios eksperimentinės praktikos taisyklėse nurodyti dokumentai, reikalingi GEP sertifikatui gauti, taip pat šios dalies 3 punkte nurodytos standartinės darbo metodikos atitinka Europos ir Viduržemio jūros regiono augalų apsaugos organizacijos patvirtintus augalų apsaugos produktų bandymų vertinimo standartų reikalavimus.

5. GEP sertifikato turėtojas įspėjamas apie GEP sertifikato galiojimo sustabdymą, jeigu Tarnyba nustato, kad GEP sertifikato turėtojas, vykdydamas GEP sertifikate nurodytą veiklą:

1) neatitinka Reglamento (ES) Nr. 284/2013 priedo 3.2 ir 3.3 papunkčiuose nustatytų reikalavimų;

2) nesilaiko Augalų apsaugos produktų gerosios eksperimentinės praktikos taisyklėse nustatytų reikalavimų;

3) nesilaiko augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklių, kurias suderinęs su aplinkos ministru ir sveikatos apsaugos ministru, tvirtina žemės ūkio ministras, (toliau – Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklės) reikalavimų;

4) atliko ne GEP sertifikate nurodytos (-ų) bandymų srities (-ių) augalų apsaugos produktų bandymus.

6. GEP sertifikato turėtojas, įspėtas apie GEP sertifikato galiojimo sustabdymą, turi pašalinti GEP sertifikate nurodytos veiklos pažeidimus per Tarnybos nustatytą terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip 3 mėnesiai.

7. GEP sertifikato galiojimas sustabdomas, jeigu GEP sertifikato turėtojas, įspėtas apie GEP sertifikato galiojimo sustabdymą, per Tarnybos nustatytą terminą pažeidimams pašalinti nepašalina nustatytų pažeidimų, dėl kurių GEP sertifikato turėtojas buvo įspėtas apie GBP sertifikato galiojimo sustabdymą.

8. GEP sertifikato turėtojui pateikus Tarnybai dokumentus, kuriais įrodoma, kad pažeidimai, dėl kurių buvo sustabdytas GEP sertifikato galiojimas, pašalinti, GEP sertifikato galiojimo sustabdymas panaikinamas ne vėliau kaip per 8 darbo dienas nuo šių dokumentų gavimo dienos.

9. GEP sertifikato galiojimas panaikinamas, kai:

1) sustabdžius GEP sertifikato galiojimą, GEP sertifikato turėtojas tęsia veiklą;

2) GEP sertifikato turėtojas, sustabdžius GEP sertifikato galiojimą, per Tarnybos nustatytą terminą nepašalina nustatytų pažeidimų, dėl kurių GEP sertifikato galiojimas buvo sustabdytas;

3) to prašo GEP sertifikato turėtojas;

4) GBP sertifikato turėtojas – fizinis asmuo mirė;

5) GEP sertifikato turėtojas – juridinis asmuo yra likviduotas.

10. Panaikinus GEP sertifikato galiojimą šio straipsnio 9 dalies 1 ir (arba) 2 punktuose nustatytais pagrindais, dėl naujo GEP sertifikato išdavimo fiziniai ir juridiniai asmenys gali kreiptis ne anksčiau kaip po pusės metų nuo GEP sertifikato galiojimo panaikinimo dienos.

 

4 straipsnis. Reikalavimai GEP sertifikato turėtojams

GEP sertifikato turėtojai privalo:

1) laikytis Reglamento (ES) Nr. 284/2013 priedo 3.2 ir 3.3 papunkčiuose nustatytų reikalavimų;

2) laikytis Augalų apsaugos produktų gerosios eksperimentinės praktikos taisyklėse nustatytų reikalavimų;

3) laikytis Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatytų reikalavimų;

4) atlikti GEP sertifikate nurodytos (-ų) bandymų srities (-ių) augalų apsaugos produktų bandymus.

 

5 straipsnis. Leidimo atlikti augalų apsaugos produktų mokslinius eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimus išdavimo, keitimo, tikslinimo ir jo galiojimo panaikinimo reikalavimai

 

1. Augalų apsaugos produktų mokslinius eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimus - leidžiama atlikti fiziniams ar juridiniams asmenims, turintiems leidimą atlikti augalų apsaugos produktų mokslinius eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimus (toliau –leidimas atlikti augalų apsaugos tyrimus).

2. Leidimus atlikti augalų apsaugos tyrimus išduoda Tarnyba ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo visų tinkamai įformintų leidimas atlikti augalų apsaugos tyrimus išdavimo, keitimo, tikslinimo ir jų galiojimo panaikinimo taisyklėse, kurias tvirtina žemės ūkio ministras, nurodytų dokumentų, reikalingų leidimui atlikti augalų apsaugos tyrimus gauti, gavimo dienos.

3. Leidimas atlikti augalų apsaugos tyrimus išduodamas atlikti mokslinius eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimus su vienu augalų apsaugos produktu. Leidimo atlikti augalų apsaugos tyrimus dėl vieno augalų apsaugos produkto galiojimo terminas – 5 metai.

4. Moksliniai eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimai atliekami su:

1) Lietuvos Respublikoje neregistruotu augalų apsaugos produktu;

2) Lietuvos Respublikoje registruotu augalų apsaugos produktu, siekiant pakeisti augalų apsaugos produkto naudojimo sąlygas.

5. Leidimus atlikti augalų apsaugos tyrimus Tarnyba išduoda, jeigu yra įvykdyti visi šios dalies 1–9 punktuose nustatyti reikalavimai:

1) augalų apsaugos produkto mokslinius eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimus atliks GBP sertifikato turėtojas;

2) žemės plotas, kuriame bus atliekami moksliniai eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimai ne didesniame nei 5 ha;

3) sumokėta valstybės rinkliava;

4 pateikta informacija apie veikliosios medžiagos, esančios augalų apsaugos produkto sudėtyje, ir susirūpinimą keliančių medžiagų, kaip apibrėžta Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 3 straipsnio 4 punkte, galimą toksinį poveikį žmonių sveikatai atitinka 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, iš dalies keičiančio ir panaikinančio direktyvas 67/548/EEB bei 1999/45/EB ir iš dalies keičiančio Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006, su visais pakeitimais I priedo 3 dalyje nustatytus kriterijus;

5) pateikta informacija, kuri yra žinoma iki mokslinio eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimo atlikimo  apie galimą neigiamą poveikį vandens aplinkai atitinka Reglamento (EB) Nr. 1272/2008 I priedo 4 dalyje nustatytus kriterijus;

6) augalų apsaugos produkto etiketės projektas privalo atitikti 2011 m. birželio 8 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 547/2011, kuriuo dėl augalų apsaugos produktų ženklinimo reikalavimų įgyvendinamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1107/2009, su visais pakeitimais I priedo 5 dalyje nurodytą informaciją;

7) pateikti, jeigu yra augalų apsaugos produkto sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų liekanų lauko tyrimų rezultatai neviršija Europos Sąjungos didžiausių leidžiamųjų augalų apsaugos produktų liekanų koncentracijų, nurodytų 2005 m. vasario 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 396/2005 dėl didžiausių pesticidų likučių kiekių augalinės ir gyvūninės kilmės maiste ir pašaruose ar ant jų ir iš dalies keičiantis Tarybos direktyvą 91/414/EEB su visais pakeitimais;

8) nurodo asmeninės apsaugos priemones GEP sertifikato turėtojo augalų apsaugos produktų operatoriams, darbuotojams apsaugoti;

9) jeigu fizinis ar juridinis asmuo siekia vienos augalo rūšies duomenis panaudoti kitai augalo rūšiai, augalų apsaugos produkto sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų liekanų lauko tyrimų rezultatai atitinka reikalavimus, nustatytus Europos Komisijos patvirtintose techninėse gairėse SANTE/2019/12752 dėl duomenų reikalavimų nustatant didžiausias leidžiamąsias liekanų koncentracijas, liekanų lauko tyrimų palyginimą ir liekanų duomenų panaudojimą kituose augalinės ir gyvulinės kilmės produktuose.

6. Leidimas atlikti augalų apsaugos tyrimus keičiamas  pasikeitus leidimo atlikti augalų apsaugos tyrimus turėtojo – fizinio asmens duomenims (vardui, pavardei) ar juridinio asmens duomenims (juridinio asmens pavadinimui ir (ar) juridinio asmens registracijos juridinių asmenų registre numeriui).

7. Leidimas atlikti augalų apsaugos tyrimus tikslinamas, jeigu:

1) keičiamos augalų rūšys, su kuriomis bus atliekami moksliniai eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimai;

2) keičiama mokslinių eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimų sritis;

3) keičiasi GEP sertifikato turėtojas.

8. Leidimą atlikti augalų apsaugos tyrimus Tarnyba panaikina, jeigu:

1) leidimo atlikti augalų apsaugos tyrimus turėtojas nesilaiko turimame leidime atlikti augalų apsaugos tyrimus nustatytų reikalavimų;

2) leidimo atlikti augalų apsaugos tyrimus turėtojas pateikė klaidingą informaciją leidimui atlikti augalų apsaugos tyrimus išduoti;

3) leidimo atlikti augalų apsaugos tyrimus turėtojas pateikė prašymą panaikinti turimo leidimo atlikti augalų apsaugos tyrimus galiojimą.

 

6 straipsnis. Reikalavimai leidimų atlikti augalų apsaugos tyrimus turėtojams

Leidimų atlikti augalų apsaugos tyrimus turėtojai privalo:

1) mokslinius eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimus atlikti laikydamiesi leidime atlikti augalų apsaugos tyrimus nurodytų reikalavimų;

2) augalų apsaugos produktą dėl kurio išduotas leidimas atlikti augalų apsaugos tyrimus, naudoti tik tam tikram moksliniam eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimui.

3) jei augalų apsaugos produktą sudarančios veikliosios medžiagos viršija didžiausias leidžiamas koncentracijas, nurodytas Reglamente (EB) Nr. 396/2005, sunaikinti augalinę produkciją, apdorotą augalų apsaugos produktu dėl kurio išduotas leidimas atlikti augalų apsaugos tyrimus.

TREČIASIS SKYRIUS

AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ REGISTRAVIMAS, TIEKIMAS RINKAI, ĮVEŽIMAS

 

7 straipsnis. Augalų apsaugos produktų registravimas

1. Tarnyba augalų apsaugos produktus registruoja, registraciją atnaujina, pakeičia, panaikina, apriboja ar ją uždraudžia, keičia augalų apsaugos produkto naudojimo sąlygas, rengia augalų apsaugos produktų veikliųjų medžiagų vertinimo ataskaitų projektus ir atlieka kitus veiksmus, susijusius su augalų apsaugos produktų registravimu, Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatytais atvejais ir tvarka. Tarnyba, priėmusi sprendimą registruoti augalų apsaugos produktą, fiziniam ar juridiniam asmeniui, pateikusiam paraišką įregistruoti augalų apsaugos produktą, išduoda augalų apsaugos produkto registracijos liudijimą.

2. Tarnybos direktoriaus sprendimai dėl augalų apsaugos produktų registravimo, registracijos atnaujinimo, pakeitimo, panaikinimo, apribojimo ar jos uždraudimo, augalų apsaugos produkto naudojimo  instrukcijos keitimo ir kiti sprendimai, susiję su augalų apsaugos produktų registravimu Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatytais atvejais ir tvarka, skelbiami Tarnybos interneto svetainėje.

3. Žemės ūkio ministras sudaro Augalų apsaugos produktų registracijos patariamąjį komitetą ir tvirtina jo darbo reglamentą. Į Augalų apsaugos produktų registracijos patariamojo komiteto sudėtį įtraukiami viešojo administravimo subjektai, mokslo ir studijų institucijų, augalininkystės srities asociacijų atstovai, teikiantys Tarnybai moksliniais tyrimais pagrįstus siūlymus dėl augalų apsaugos produktų registracijos.

 

8 straipsnis. Augalų apsaugos produktų įvežimo į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių ir tiekimo rinkai reikalavimai

1. Įvežti į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių, vežti, saugoti, tiekti Lietuvos rinkai leidžiama tik Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatyta tvarka Lietuvos Respublikoje registruotus augalų apsaugos produktus, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalyje ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis.

2. Lietuvos Respublikoje registruoti augalų apsaugos produktai reklamuojami Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 ir Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatymo nustatyta tvarka. Draudžiama reklamuoti Lietuvos Respublikoje neregistruotus augalų apsaugos produktus ir (ar) produktus, neatitinkančius Reglamento (EB)1107/2009 ir šio įstatymo reikalavimų, kaip augalų apsaugos produktus.

3. Tiekiami rinkai augalų apsaugos produktai privalo būti supakuoti, suklasifikuoti ir paženklinti Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatymo nustatyta tvarka. Ženklinimas turi atitikti Reglamento (EB) Nr. 1272/2008 ir Reglamento (ES) Nr. 547/2011 I priede nustatytus reikalavimus.

4. Fiziniai ir juridiniai asmenys, gaminantys augalų apsaugos produktus, juos įvežantys, išvežantys, saugantys ar tiekiantys rinkai, privalo tvarkyti savo gaminamų, įvežamų, išvežamų, saugomų ar tiekiamų rinkai augalų apsaugos produktų apskaitą ir 5 metus saugoti šios apskaitos dokumentus, taip pat Tarnybos ar kitų institucijų, atsakingų už teisės aktuose pavestų funkcijų atlikimą augalų apsaugos produktų srityje, reikalavimu pateikti joms šios apskaitos duomenis ir dokumentus.

 

9 straipsnis. Leidimo tiekti augalų apsaugos produktus rinkai ir juos naudoti ne ilgesnį kaip 120 dienų laikotarpį išdavimo, tikslinimo, keitimo ir jo galiojimo panaikinimo reikalavimai

1. Fiziniai ar juridiniai asmenys, siekiantys tiekti Lietuvos Respublikoje neregistruotus augalų apsaugos produktus rinkai ir juos naudoti ne ilgesnį kaip 120 dienų laikotarpį, privalo turėti leidimą tiekti augalų apsaugos produktus rinkai ir juos naudoti ne ilgesnį kaip 120 dienų laikotarpį (toliau – 120 dienų leidimas). 120 dienų leidimai išduodami ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo visų tinkamai įformintų 120 dienų leidimų išdavimo, tikslinimo, keitimo ir jų galiojimo panaikinimo taisyklėse, kurias tvirtina žemės ūkio ministras, nurodytų dokumentų ir informacijos gauti leidimą gavimo Tarnyboje dienos.

2. 120 dienų leidimus išduoda, tikslina, keičia ir jų galiojimą panaikina Tarnyba.

3. Fiziniai ar juridiniai asmenys turi teisę kreiptis į Tarnybą dėl 120 dienų leidimo išdavimo, jeigu yra aplinkybės, nurodytos Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 53 straipsnio 1 dalyje.

4. 120 dienų leidimas išduodamas , jei Tarnyba nustato, kad augalu apsaugos produktai atitinka visus šie dalies 1–7 punktuose nustatytus reikalavimus:

1) augalų apsaugos produktas, dėl kurio siekiama gauti 120 dienų leidimą, yra būtinas kenksmingiesiems organizmams sunaikinti;

2) Lietuvos Respublikoje nėra registruoto (-ų) augalų apsaugos produkto (-ų) kenksmingiesiems organizmams, dėl kurių prašoma išduoti 120 dienų leidimą, sunaikinti ir (ar) yra duomenų apie kenksmingųjų organizmų atsparumą Lietuvos Respublikoje registruoto (-ų) augalų apsaugos produkto (-ų) veikliajai (-iosioms) medžiagai (-oms);

3) augalų apsaugos produktas efektyviai veikia kenksminguosius organizmus, kuriuos siekiama sunaikinti;

4) panaudojus augalų apsaugos produktą, veikliosios (-iųjų) medžiagos (-ų) likučiai, susidarantys augaluose ar ant jų, neviršys didžiausių leidžiamųjų koncentracijų, nurodytų Reglamente (EB) Nr. 396/2005;

5) augalų apsaugos produktas yra saugus 120 dienų leidimo turėtojo augalų apsaugos produkto operatoriui, ūkio subjekto darbuotojams, pašaliniams asmenims ir gyventojams, ir (ar) rizikos valdymo priemonės, nurodytos augalų apsaugos produkto etiketėje, užtikrins jų saugą;

6) augalų apsaugos produktas yra saugus aplinkai, ir (ar) rizikos valdymo priemonės, nurodytos augalų apsaugos produkto etiketėje, užtikrins aplinkos saugą;

7) sumokėta valstybės rinkliava.

5. 120 dienų leidimas keičiamas pasikeitus 120 dienų leidimo turėtojo – fizinio asmens duomenims (vardui, pavardei, ar juridinio asmens duomenims (juridinio asmens pavadinimui, ir (arba) juridinio asmens registracijos juridinių asmenų registre numeriui).

6. 120 dienų leidimas tikslinamas, jeigu:

1) keičiamas augalų apsaugos produkto kiekis (l, kg), reikalingas kenksmingiesiems organizmams sunaikinti;

2) keičiamas augalų apsaugos produktu planuojamas apdoroti žemės plotas (ha), statinio tūris (m3);

3) keičiama augalų apsaugos produkto etiketė ir (ar) fizinių arba juridinių asmenų, kuriems bus tiekiamas augalų apsaugos produktas, sąrašas.

7. 120 dienų leidimo galiojimas panaikinamas, jeigu:

1) 120 dienų leidimo turėtojas nesilaiko šio įstatymo 10 straipsnyje nustatytų reikalavimų 120 dienų leidimo turėtojams;

2) jeigu Europos Komisija priima sprendimą dėl 120 dienų leidimo išdavimo nepagrįstumo;

3) jeigu 120 dienų leidimo turėtojas pateikia prašymą panaikinti turimo 120 dienų leidimo galiojimą.

 

10 straipsnis. Reikalavimai 120 dienų leidimų turėtojams

120 dienų leidimų turėtojai privalo:

1) laikytis 120 dienų leidime nurodytų reikalavimų;

2) įvežti į Lietuvos Respubliką ir (ar) tiekti Lietuvos rinkai leidime nurodytus augalų apsaugos produktus, kurie yra supakuoti, suklasifikuoti ir paženklinti Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių  įstatymo nustatyta tvarka. Ženklinimas turi atitikti Reglamento (EB) Nr. 1272/2008 ir Reglamento (ES) Nr. 547/2011 I priede nustatytus reikalavimus;

3) tvarkyti savo įvežamų ir (ar) tiekiamų rinkai augalų apsaugos produktų, kuriems išduotas 120 dienų leidimas, apskaitą, kurioje įrašomi šie duomenys:

a) į Lietuvos Respubliką įvežto augalų apsaugos produkto kiekis;

b) parduoto augalų apsaugos produkto pavadinimas ir kiekis;

c) fizinių ir (ar) juridinių asmenų, įsigijusių augalų apsaugos produktą, sąrašas;

d) pardavėjui grąžintas augalų apsaugos produkto kiekis;

e) pašalinto iš Lietuvos Respublikos rinkos augalų apsaugos produkto kiekis ir nepanaudoto augalų apsaugos produkto sunaikinimo būdai;

4) 5 metus nuo 120 dienų leidimo išdavimo saugoti apskaitos dokumentus ir duomenis, nurodytus šio straipsnio 3 punkte, taip pat Tarnybos ar kitų institucijų, atsakingų už teisės aktuose pavestų funkcijų atlikimą augalų apsaugos produktų srityje, reikalavimu pateikti šios apskaitos duomenis ir dokumentus;

5) laikytis Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse ir (ar) augalų apsaugos produktų įvežimo ir vežimo taisyklėse, kurias tvirtina žemės ūkio ministras, suderinęs su finansų ministru ir susisiekimo ministru, (toliau – Augalų apsaugos produktų įvežimo ir vežimo taisyklės) nustatytų reikalavimų;

6) pasibaigus 120 dienų leidimo galiojimui, per 30 kalendorinių dienų pateikti Tarnybai ataskaitą, kurioje nurodoma šio straipsnio 3 punkte nurodyta informacija.

 

11 straipsnis. Leidimo platinti augalų apsaugos produktus išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir jo galiojimo panaikinimo reikalavimai

1. Platinti augalų apsaugos produktus leidžiama fiziniams ir juridiniams asmenims, turintiems leidimą platinti augalų apsaugos produktus (toliau – augalų apsaugos produktų platinimo leidimas). Augalų apsaugos produktų platinimo leidime nurodoma konkreti augalų apsaugos produktų platinimo vieta, išskyrus atvejus, jei siekiama platinti augalų apsaugos produktus elektroniniu būdu. Jei augalų apsaugos produktus siekiama platinti elektroniniu būdu, augalų apsaugos produktų platinimo leidime nurodoma augalų apsaugos produktų saugojimo vieta.

2. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimus išduoda Tarnyba. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimų išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir jų galiojimo panaikinimo taisykles tvirtina žemės ūkio ministras. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimas išduodamas per 5 darbo dienas nuo visų dokumentų gauti augalų apsaugos produktų platinimo leidimą pateikimo Tarnybai dienos. Jeigu į tinkamai pateiktą prašymą išduoti augalų apsaugos produktų platinimo leidimą kartu su visais jam išduoti reikalingais dokumentais neatsakoma per šioje dalyje nustatytą terminą, laikoma, kad augalų apsaugos produktų platinimo leidimas yra išduotas.

3. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimai išduodami neterminuotam laikui.

4. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimai išduodami, jeigu:

1) fiziniai asmenys arba juridinio asmens darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, ar asmenys, su kuriais yra sudaryta civilinė sutartis, tiesiogiai dirbantys su augalų apsaugos produktais, privalo turėti augalų apsaugos pažymėjimą ar kitą jam prilyginamą Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje išduotą pažymėjimą ir tobulinti kvalifikaciją šio Įstatymo 21 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka ir terminais;

2) augalų apsaugos produktų saugojimo ir (ar) platinimo vieta (-os) atitinka Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėse nurodytus reikalavimus;

3) saugomi, laikomi augalų apsaugos produktai ne gyvenamosios paskirties pastatuose ar jų patalpose.

4) sumokėta valstybės rinkliava.

5. Jeigu Tarnyba nustato, kad augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas nesilaiko šio įstatymo 12 straipsnyje nustatytų reikalavimų, augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas įspėjamas apie augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimo sustabdymą. Nustačius, kad augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas saugo, tiekia rinkai Lietuvos Respublikoje neregistruotus, falsifikuotus, netapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktus ir (arba) neidentifikuotus augalų apsaugos produktus, taikomos šio straipsnio 9 dalies 1 punkto nuostatos.

6. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas, įspėtas apie augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimo sustabdymą, turi pašalinti Tarnybos nustatytus pažeidimus per Tarnybos nustatytą terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip 30 dienų.

7. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimas sustabdomas, jeigu augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas, raštu įspėtas apie augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimo sustabdymą, per Tarnybos nustatytą terminą pažeidimams pašalinti nepašalina Tarnybos nustatytų pažeidimų, dėl kurių jis buvo įspėtas apie augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimo sustabdymą.

8. Priėmusi sprendimą sustabdyti augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimą, Tarnyba per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos raštu praneša apie tai augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojui ir motyvuotai nurodo augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimo sustabdymo priežastis. Tarnybos nustatyti pažeidimai, dėl kurių buvo sustabdytas augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimas, turi būti pašalinti ne vėliau kaip per Tarnybos nustatytą terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip 30 dienų.

9. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojui pateikus Tarnybai dokumentus, kuriais įrodoma, kad pažeidimai, dėl kurių buvo sustabdytas augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimas, per šio straipsnio 8 dalyje nustatytą terminą yra pašalinti, ir Tarnybai nustačius, kad nurodyti pažeidimai yra pašalinti, augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimo sustabdymas panaikinamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šių dokumentų gavimo dienos ir per 3 darbo dienas nuo sprendimo panaikinti augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimo sustabdymą priėmimo dienos raštu apie tai pranešama augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojui.

10. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimas panaikinamas, jeigu:

1) Tarnyba nustato, kad augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas saugo, tiekia rinkai Lietuvos Respublikoje neregistruotus, falsifikuotus ir (ar) netapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktus;

2) sustabdžius augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimą, augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas tęsia veiklą;

3) augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas, sustabdžius augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimą, per Tarnybos nustatytą terminą nepašalina Tarnybos nustatytų pažeidimų, dėl kurių augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimas buvo sustabdytas;

4) to prašo augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas;

5) augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas – fizinis asmuo mirė;

6) augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas – juridinis asmuo yra likviduotas.

11. Panaikinus augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimą šio straipsnio 10 dalies 1 ir (arba) 2, ir (arba) 3 punktuose nustatytais pagrindais, fiziniai ir juridiniai asmenys gali teikti informacij1 ir (ar dokumentus) apie ketinimą vykdyti veiklą ne anksčiau kaip po vienų metų nuo augalų apsaugos produktų platinimo leidimo galiojimo panaikinimo dienos.

 

12 straipsnis. Reikalavimai augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojams

1. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojai privalo:

1) vykdyti veiklą augalų apsaugos produktų platinimo leidime nurodytoje vietoje;

2) laikytis augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, tiekimo rinkai ir jų reklamavimo reikalavimų, nustatytų šiame įstatyme, Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse ir (ar) Augalų apsaugos produktų įvežimo ir vežimo taisyklėse;

3) tvarkyti augalų apsaugos produktų apskaitą Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatyta tvarka;

4) užtikrinti, kad profesionaliajam naudojimui skirti augalų apsaugos produktai būtų parduodami tik augalų apsaugos produktų profesionaliesiems naudotojams ir jiems būtų suteikiama informacija apie šių produktų naudojimą, riziką žmonių sveikatai ir aplinkai, taikytinas rizikos valdymo priemones, nurodytas augalų apsaugos produkto etiketėje;

5) užtikrinti, kad, parduodant neprofesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus, pirkėjams būtų suteikiama informacija, kuri nurodoma šių augalų apsaugos produktų etiketėje ir kuri turi atitikti augalų apsaugos produkto registracijos liudijime nurodytus reikalavimus, taip pat informacija apie šių augalų apsaugos produktų naudojimo keliamą riziką žmonių sveikatai ir aplinkai, tinkamą apsaugą, saugojimą, tvarkymą, naudojimą ir saugų šalinimą bei informacija apie mažesnį pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai keliančius alternatyvius augalų apsaugos produktus;

6) parduodamus profesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus, klasifikuojamus dėl fizinio poveikio, pavojaus sveikatai ar aplinkai Reglamento (EB)
Nr. 1272/2008
nustatyta tvarka, pardavėjas privalo pirkėjui pateikti saugos duomenų lapo, parengto pagal 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB)
Nr. 1907/2006
dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiančio Europos cheminių medžiagų agentūrą, iš dalies keičiančio Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinančio Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2015 m. kovo 2 d. Komisijos reglamentu (ES) 2015/326, 31 straipsnyje nustatytus reikalavimus, kopiją;

7) laikytis teisės aktuose nustatytų darbuotojų saugos ir sveikatos, asmeninės apsaugos, aplinkos apsaugos, sveikatos priežiūros, bendrųjų gaisrinės saugos, atliekų tvarkymo, veiklos, susijusios su nuodingosiomis medžiagomis, reikalavimų;

8) sudaryti sąlygas Tarnybos pareigūnams tikrinti augalų apsaugos produktų platinimo leidime nurodytą veiklą.

2. Augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojas – fizinis asmuo arba juridinis asmuo, platinantis augalų apsaugos produktus, privalo užtikrinti, kad jis arba jo darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, ar asmenys, su kuriais yra sudaryta civilinė sutartis, tiesiogiai dirbantys su augalų apsaugos produktais, privalo turėti augalų apsaugos pažymėjimą ar kitą jam prilyginamą Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje išduotą pažymėjimą ir tobulinti kvalifikaciją šio įstatymo 21 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka ir terminais.

 

13 straipsnis. Leidimo tiekti rinkai augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, išdavimo, tikslinimo, keitimo ir jo galiojimo panaikinimo reikalavimai

1. Fiziniai ar juridiniai asmenys, siekiantys tiekti rinkai augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, privalo turėti leidimą tiekti rinkai augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams (toliau – leidimas tiekti rinkai tapačius produktus).

2. Leidimus tiekti rinkai tapačius produktus išduoda, tikslina, keičia, jų galiojimą panaikina Tarnyba. Leidimų tiekti rinkai tapačius produktus išdavimo, tikslinimo, keitimo ir jų galiojimo panaikinimo taisykles tvirtina žemės ūkio ministras. Leidimai tiekti rinkai tapačius produktus išduodami per Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 52 straipsnio 2 dalyje nurodytą laikotarpį.

3. Leidimo tiekti rinkai tapačius produktus galiojimo laikotarpis – Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 52 straipsnio 6 dalyje nurodytas laikotarpis.

4. Laikoma, kad augalų apsaugos produktas, kurį ketinama įvežti į Lietuvos Respubliką ir tiekti Lietuvos rinkai, yra tapatus Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui, jeigu jis atitinka Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 52 straipsnio 3 dalyje nustatytus kriterijus.

5. Leidimas tiekti rinkai tapačius produktus išduodamas,  jei Tarnyba nustato, kad yra įvykdyti visi šios dalies 1–5 punktuose nustatyti reikalavimai:

1) referencinis augalų apsaugos produktas yra registruotas Lietuvos Respublikoje;

2) sumokėta valstybės rinkliava;

3) augalų apsaugos produktas atitinka tapatumo kriterijus, nustatytus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 52 straipsnio 3 dalyje;

4) fizinis ar juridinis asmuo turi augalų apsaugos produktų platinimo leidimą;

5) fizinis ar juridinis asmuo Tarnybai pateikia augalų apsaugos produkto, dėl kurio prašoma išduoti leidimą tiekti rinkai tapačius produktus, pavyzdį.

6. Leidimas tiekti rinkai tapačius produktus keičiamas: 1) pasikeitus leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojo – fizinio asmens duomenims (vardui, pavardei) ar juridinio asmens duomenims (juridinio asmens pavadinimui ir (arba) juridinio asmens registracijos Juridinių asmenų registre numeriui);

7. Leidimas tiekti rinkai tapačius produktus tikslinamas, jeigu keičiamas referencinio augalų apsaugos produkto naudojimo instrukcija ir (ar) augalų apsaugos produkto klasifikavimas, nurodyti augalų apsaugos produkto etiketėje. Leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas per 5 darbo dienas nuo referencinio augalų apsaugos produkto etiketės pakeitimo dienos Tarnybai turi pateikti augalų apsaugos produkto, tapataus Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui, patikslintos etiketės informaciją.

8. Jeigu referencinio augalų apsaugos produkto registracija atnaujinama Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 43 straipsnio 1 dalyje ar augalų apsaugos produkto registracija pratęsiama 43 straipsnio 6 dalyje nustatytais pagrindais, leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas Tarnybai turi pateikti naują prašymą.

9. Leidimo tiekti rinkai tapačius produktus galiojimą Tarnyba panaikina:

1) jeigu panaikino referencinio augalų apsaugos produkto registraciją;

2) jeigu leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas per šio straipsnio 7 dalyje nustatytą terminą nepateikia Tarnybai augalų apsaugos produkto, tapataus Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui, patikslintos etiketės informacijos;

3) Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 44 straipsnio 3 dalyje, 45 straipsnyje, 52 straipsnio 8 dalyje nustatytais atvejais;

4) jeigu leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas nepateikė naujo prašymo šio straipsnio 6, 7 ir 8 dalyse nustatytais pagrindais;

5) jeigu leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas įveža į Lietuvos Respubliką ir tiekia Lietuvos rinkai augalų apsaugos produktą, netapatų Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui;

6) jeigu leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas kiekvienais kalendoriniais metais iki gruodžio 20 d. nepateikia Tarnybai informacijos apie į Lietuvos Respubliką įvežtus augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, ir Lietuvos rinkai tiekiamą jų kiekį per 20 darbo dienų nuo Tarnybos prašymo pateikti informaciją gavimo dienos;

8) jeigu leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas – fizinis asmuo mirė;9) jeigu leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas – juridinis asmuo pasibaigia likvidavimo arba reorganizavimo būdu;

10) jeigu leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas pateikia tikrovės neatitinkančius duomenis ir (ar) informaciją;

11) jeigu leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas nebeatitinka reikalavimų, taikomų siekiant gauti leidimą tiekti rinkai tapačius produktus;

12) leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas nesilaiko bent vieno iš šio įstatymo 14 straipsnyje nustatytų reikalavimų leidimų tiekti rinkai tapačius produktus turėtojams.

 

14 straipsnis. Reikalavimai leidimų tiekti rinkai tapačius produktus turėtojams

1. Įvežti į Lietuvos Respubliką ir tiekti Lietuvos rinkai augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, galima tik iš Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės valstybių ir turint leidimą tiekti rinkai tapačius produktus ir augalų apsaugos produktų platinimo leidimą.

2. Draudžiama perpakuoti, įvežti, vežti, saugoti, tiekti rinkai, naudoti perpakuotus augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams.

3 Draudžiama įvežti į Lietuvos Respubliką ir tiekti Lietuvos rinkai augalų apsaugos produktus, kaip tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių.

4. Leidimų tiekti rinkai tapačius produktus turėtojai privalo:

1) įvežti į Lietuvos Respubliką ir tiekti Lietuvos rinkai augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, supakuotus, suklasifikuotus ir paženklintus Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo nustatyta tvarka. Ženklinimas turi atitikti Reglamento (EB) Nr. 1272/2008 ir Reglamento (ES) Nr. 547/2011 I priede nustatytus reikalavimus;

2) nedelsdami, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo augalų apsaugos produktų, tapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, įvežimo į Lietuvos Respubliką dienos pranešti Tarnybai apie įvežtą į Lietuvos Respubliką augalų apsaugos produktų, tapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, kiekį ir jų saugojimo vietą;

3) tvarkyti savo įvežamų į Lietuvos Respubliką ir tiekiamų Lietuvos rinkai augalų apsaugos produktų, tapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, apskaitą ir 5 metus nuo augalų apsaugos produktų, tapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, įsigijimo dienos saugoti apskaitos dokumentus ir duomenis, taip pat Tarnybos ar kitų institucijų, atsakingų už teisės aktuose pavestų funkcijų atlikimą augalų apsaugos produktų srityje, reikalavimu pateikti šios apskaitos duomenis ir dokumentus;

4) laikytis Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse ir (ar) Augalų apsaugos produktų įvežimo ir vežimo taisyklėse nustatytų reikalavimų;

5) tiekti rinkai augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, gamintojo pakuotėse;

6) laikytis Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 56 straipsnio 4 dalyje nustatytų reikalavimų.

5. Leidimų tiekti rinkai tapačius produktus turėtojui draudžiama teisę vykdyti leidime tiekti rinkai tapačius produktus nurodytą veiklą perleisti kitiems asmenims.

6. Pasibaigus leidimo tiekti rinkai tapačius produktus galiojimo laikotarpiui ar panaikinus leidimo galiojimą šio įstatymo 13 straipsnio 9 dalyje, išskyrus šios dalies 6 punktą, nustatytais pagrindais, Tarnyba, vadovaudamasi Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 46 straipsniu, gali nustatyti laikotarpį, kurį turimos augalų apsaugos produktų atsargos gali būti saugomos, tiekiamos rinkai ir (ar) naudojamos.

7. Už augalų apsaugos produkto, tapataus Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui, atitiktį teisės aktų, reglamentuojančių augalų apsaugą reikalavimams, atsako leidimo tiekti rinkai tapačius produktus turėtojas.

 

15 straipsnis. Augalų apsaugos produktų įvežimo į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, vežimo, saugojimo ir tiekimo rinkai reikalavimai

1. Draudžiama įvežti į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių neregistruotus augalų apsaugos produktus, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalies a, b, c, d punktuose ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, falsifikuotus kaip tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktus, neidentifikuotus augalų apsaugos produktus.

2. Vežti, saugoti, tiekti rinkai Lietuvos Respublikoje įvežtus į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių leidžiama tik Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 nustatyta tvarka Lietuvos Respublikoje registruotus augalų apsaugos produktus, kurių kodas pagal Kombinuotąją nomenklatūrą (KN) – ex 3808, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalies a, b, c, d punktuose ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis.

3. Asmenys, įvežantys į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių augalų apsaugos produktus, turi turėti vienkartinį leidimą įvežti į Lietuvos Respubliką augalų apsaugos produktus iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių (toliau – įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinis leidimas), išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalies a punkte nustatytą išimtį. Tarnyba tikrina įvežamus į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių augalų apsaugos produktus Augalų apsaugos produktų įvežimo ir vežimo taisyklėse nustatyta tvarka.

4. Augalų apsaugos produktų, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalies a punkte nustatytus atvejus, muitinės procedūros atliekamos, tik Tarnybos pareigūnams įvertinus augalų apsaugos produktų atitiktį šio įstatymo reikalavimams ir atlikus Augalų apsaugos produktų įvežimo ir vežimo taisyklėse nustatytas procedūras.

 

16 straipsnis. Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir jo galiojimo panaikinimo reikalavimai

1. Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinius leidimus išduoda Tarnyba. Šių leidimų išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir jų galiojimo panaikinimo taisykles tvirtina žemės ūkio ministras. Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinis leidimas laikomas išduotu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų dokumentų ir informacijos tokiam leidimui gauti pateikimo dienos.

2. Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinis leidimas išduodamas fiziniams ir juridiniams asmenims, jeigu:

1) augalų apsaugos produktų saugojimo vieta atitinka Augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklėse nurodytus reikalavimus;

2) pateikiami dokumentai, kuriais patvirtinama, kad iki augalų apsaugos produktų, įvežamų iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, galiojimo laiko pabaigos yra likę ne mažiau kaip vieni metai;

3) augalų apsaugos produktai yra supakuoti, suklasifikuoti ir paženklinti Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo nustatyta tvarka. Ženklinimas turi atitikti Reglamento (ES) Nr. 547/2011 I priede nustatytus reikalavimus. Ženklinimo reikalavimai netaikomi augalų apsaugos produktams, įvežamiems iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių ir skirtiems augalų apsaugos produktų moksliniams eksperimentinės ar technologinės plėtros tyrimams.

3. Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas įspėjamas apie įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimo sustabdymą, jeigu Tarnyba nustato, kad įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas nesilaiko šio įstatymo 17 straipsnyje nustatytų reikalavimų.

4. Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas, įspėtas apie įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimo sustabdymą, turi pašalinti Tarnybos nustatytus pažeidimus per Tarnybos nustatytą terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip 30 dienų.

5. Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimas sustabdomas:

1) jeigu įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas, raštu įspėtas apie įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimo sustabdymą, per Tarnybos nustatytą terminą pažeidimams pašalinti nepašalina Tarnybos nustatytų pažeidimų, dėl kurių jis buvo įspėtas apie įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimo sustabdymą;

2) iki tol, kol įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas sumokės valstybės rinkliavą.

6. Priėmusi sprendimą sustabdyti įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimą, Tarnyba per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos raštu praneša apie tai įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojui ir motyvuotai nurodo įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimo sustabdymo priežastis. Tarnybos nustatyti pažeidimai, dėl kurių buvo sustabdytas įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimas, turi būti pašalinti ne vėliau kaip per Tarnybos nustatytą terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip 30 dienų.

7. Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojui pateikus Tarnybai dokumentus, kuriais įrodoma, kad pažeidimai, dėl kurių buvo sustabdytas įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimas, per šio straipsnio 5 dalyje nustatytą terminą yra pašalinti, ir Tarnybai nustačius, kad nurodyti pažeidimai yra pašalinti, įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimo sustabdymas panaikinamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šių dokumentų gavimo dienos ir per 3 darbo dienas nuo Tarnybos sprendimo priėmimo dienos raštu apie tai pranešama įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojui.

8. Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimas panaikinamas, jeigu:

1) įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas, sustabdžius įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimą, per Tarnybos nustatytą terminą nepašalina nustatytų pažeidimų, dėl kurių šio leidimo galiojimas buvo sustabdytas;

2) to prašo įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas;

3) įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas – fizinis asmuo mirė;

4) įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas – juridinis asmuo yra likviduotas.

9. Panaikinus įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimą šio straipsnio 8 dalies 1 punkte nustatytu pagrindu, fiziniai ir juridiniai asmenys gali teikti deklaraciją apie ketinimą vykdyti veiklą ne anksčiau kaip po vienų metų nuo įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo galiojimo panaikinimo dienos.

 

17 straipsnis. Reikalavimai įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojui

Įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojai privalo:

1) laikytis Augalų apsaugos produktų įvežimo ir vežimo taisyklėse ir Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatytų reikalavimų, taip pat veiklą, susijusią su nuodingosiomis medžiagomis, reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų;

2) tvarkyti įvežamų į Lietuvos Respubliką augalų apsaugos produktų apskaitą ir penkerius metus saugoti šios apskaitos dokumentus, taip pat Tarnybos ar kitų institucijų, atsakingų už teisės aktuose pavestų funkcijų atlikimą augalų apsaugos produktų srityje, reikalavimu pateikti joms šios apskaitos duomenis ir dokumentus;

3) augalų apsaugos produktus įvežti į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių supakuotus, suklasifikuotus ir paženklintus pagal Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatyme, Reglamento (ES) Nr. 547/2011 I priede ir Reglamente (EB) Nr. 1272/2008 nustatytus reikalavimus;

4) įvežti į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių augalų apsaugos produktus tik per pasienio kontrolės punktus, kuriuose yra įsteigti fitosanitarijos postai. Tais atvejais, kai augalų apsaugos produktai į Lietuvos Respubliką įvežami iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių per kitos Europos Sąjungos valstybės narės ar Europos ekonominės erdvės valstybės teritoriją, įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinio leidimo turėtojas privalo pateikti Tarnybos išduotą vienkartinį leidimą Tarnybos pareigūnui augalų apsaugos produktų krovinio paskirties vietoje prieš atliekant augalų apsaugos produktų krovinio išleidimo į laisvą apyvartą muitinės procedūras. Augalų apsaugos produktų, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalies c ir d punktuose nustatytus atvejus, krovinio išleidimo į laisvą apyvartą muitinės procedūros atliekamos tik Tarnybos pareigūnams nustačius įvežamų į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių augalų apsaugos produktų atitiktį Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalies a ir b punktuose ar 53 straipsnyje nustatytą (-as) išimtį (-is).

 

KETVIRTASIS SKYRIUS

AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ NAUDOJIMAS, VISUOMENĖS INFORMAVIMAS

 

18 straipsnis. Augalų apsaugos planas

1. Siekdamas, kad augalų apsaugos produktai būtų naudojami  tinkamai ir būtų skatinamas necheminių augalų apsaugos metodų diegimas, žemės ūkio ministras, suderinęs su sveikatos apsaugos ministru ir aplinkos ministru, ne trumpiau kaip 5 metams tvirtina Augalų apsaugos planą, kurį Tarnyba teikia Europos Komisijai ir kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms ir Europos ekonominės erdvės valstybėms.

2. Pasibaigus 5 metų laikotarpiui, Augalų apsaugos planą žemės ūkio ministras, suderinęs su sveikatos apsaugos ministru ir aplinkos ministru, privalo atnaujinti. Tarnyba ne vėliau kaip per 7 dienas nuo Augalų apsaugos plano pakeitimo informuoja Europos Komisiją apie esminius Augalų apsaugos plano pakeitimus.

3. Parengtas Augalų apsaugos plano projektas, taip pat jo pakeitimo projektai skelbiami Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo nustatyta tvarka ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos interneto svetainėje. Visuomenė ir suinteresuotos institucijos turi teisę teikti pastabas ir pasiūlymus dėl rengiamo ar keičiamo Augalų apsaugos plano žemės ūkio ministro nustatyta tvarka.

 

19 straipsnis. Žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų plitimo stebėsena ir prognozavimas

1. Viešoji įstaiga Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (toliau – Konsultavimo tarnyba) dalyvauja įgyvendinant Augalų apsaugos planą, atlieka žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų plitimo stebėseną ir prognozuoja žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų plitimą.

2. Konsultavimo tarnyba žemės ūkio ministro nustatyta tvarka teikia informaciją žemės ūkio veiklos subjektams, kitiems fiziniams ir juridiniams asmenims žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų plitimo stebėsenos ir prognozavimo klausimais, tvarko duomenis, susijusius su žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų plitimo stebėsena ir prognozavimu. Šie duomenys yra vieši.

 

20 straipsnis. Augalų apsaugos produktų naudojimas

1. Naudodami augalų apsaugos produktus, augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai ir augalų apsaugos produktų neprofesionalieji naudotojai privalo:

1) laikytis augalų apsaugos produkto etiketėje nurodytų reikalavimų, atitinkančių augalų apsaugos produkto registracijos liudijime nurodytus reikalavimus;

2) laikytis teisės aktuose nustatytų aplinkos apsaugos reikalavimų;

3) taikyti rizikos valdymo priemones, nurodytas augalų apsaugos produktų etiketėje;

4) laikytis Augalų apsaugos produktų įvežimo ir vežimo taisyklėse ir Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatytų reikalavimų.

2. Profesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus leidžiama naudoti tik su patikrinta apdorojimo įranga. Apdorojimo įrangos tikrinimo taisykles tvirtina žemės ūkio ministras. Apdorojimo įranga tikrinama kas treji metai.

 

21 straipsnis. Augalų apsaugos pažymėjimas ir kvalifikacijos tobulinimas

1. Augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai, augalų apsaugos produktų platintojai – fiziniai asmenys, augalų apsaugos produktų platintojo – juridinio asmens darbuotojai, kurie tiesiogiai vykdo veiklą, susijusią su augalų apsaugos produktų tiekimu rinkai, ir dirba pagal darbo sutartį, ar asmenys, su kuriais yra sudaryta civilinė sutartis, augalų apsaugos konsultantai, išskyrus augalų apsaugos produktų operatorius, kurie apdoroja žemės sklypus antžemine apdorojimo įranga ir kurių veiklą prižiūri augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai, turi išklausyti augalų apsaugos mokymo kursus ir išlaikyti įgytų žinių patikrinimo testą.

2. Augalų apsaugos mokymo kursų programas tvirtina žemės ūkio ministras ar jo įgaliota institucija, suderinę su aplinkos ministru ar jo įgaliota institucija ir sveikatos apsaugos ministru ar jo įgaliota institucija, augalininkystės srities asociacijomis. Augalų apsaugos mokymo kursų organizavimo ir vykdymo tvarką nustato žemės ūkio ministras ar jo įgaliota institucija, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymu. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems asmenims, išklausiusiems augalų apsaugos mokymo kursus ir išlaikiusiems žinių patikrinimo testą, žemės ūkio ministro ar jo įgaliotos institucijos nustatyta tvarka išduodamas augalų apsaugos pažymėjimas.

3. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems asmenims reikalavimas išklausyti augalų apsaugos mokymo kursus ir išlaikyti žinių patikrinimo testą netaikomas, jeigu jie turi dokumentą, kuriuo patvirtinama agronomo kvalifikacija ir kuris vykdo agronomo profesinę veiklą. Šiems asmenims augalų apsaugos pažymėjimas išduodamas žemės ūkio ministro ar jo įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

4. Šio straipsnio 1 ir 3 dalyse nurodyti asmenys privalo ne rečiau kaip kartą per 5 metus tobulinti kvalifikaciją. Kvalifikacijos tobulinimo programas tvirtina žemės ūkio ministras ar jo įgaliota institucija, suderinę su aplinkos ministru ar jo įgaliota institucija ir sveikatos apsaugos ministru ar jo įgaliota institucija.

 

22 straipsnis. Reikalavimai augalų apsaugos produktų profesionaliesiems naudotojams, augalų apsaugos konsultantų teisės ir pareigos

1. Augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai privalo:

1) naudoti patikrintą augalų apsaugos produktų apdorojimo įrangą;

2) tobulinti kvalifikaciją šio įstatymo 21 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka ir terminais;

3) laikytis žemės ūkio ministro tvirtinamose gerosios augalų apsaugos praktikos taisyklėse nustatytų reikalavimų;

4) laikytis Augalų apsaugos plane išdėstytų integruotos kenksmingųjų organizmų kontrolės principų;

5) tvarkyti profesionaliajam naudojimui skirtų augalų apsaugos produktų apskaitą Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatyta tvarka ir 3 metus saugoti šių produktų naudojimo apskaitos dokumentus;

6) Tarnybai pareikalavus, teikti profesionaliajam naudojimui skirtų augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos duomenis;

7) laikytis veiklą, susijusią su nuodingosiomis medžiagomis, reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.

2. Augalų apsaugos konsultantai, pateikę augalų apsaugos produktų platinimo leidimo turėtojui augalų apsaugos pažymėjimą, turi teisę įsigyti ir naudoti profesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus.

3. Augalų apsaugos konsultantai privalo tobulinti kvalifikaciją šio įstatymo 21 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka ir terminais ir  turėti galiojantį akreditavimo pažymėjimą, išduotą žemės ūkio ministro įgaliotos institucijos.

 

23 straipsnis. Leidimo naudoti asmeninėms reikmėms augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, išdavimo, keitimo ir jo galiojimo panaikinimo reikalavimai

1. Augalų apsaugos produktų profesionaliesiems naudotojams leidžiama naudoti asmeninėms reikmėms, tai yra ne tiekti rinkai, o tik savo poreikiams, augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, tik turint leidimą naudoti asmeninėms reikmėms augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, (toliau – leidimas naudoti asmeninėms reikmėms).

2. Leidimus naudoti asmeninėms reikmėms išduoda, keičia ir jų galiojimą panaikina Tarnyba. Leidimų naudoti asmeninėms reikmėms išdavimo, keitimo ir galiojimo panaikinimo taisykles tvirtina žemės ūkio ministras. Leidimai asmeninėms reikmėms išduodami per Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 52 straipsnio 2 dalyje nurodytą laikotarpį.

3. Leidimo naudoti asmeninėms reikmėms galiojimo laikotarpis – Reglamento (EB)
Nr. 1107/2009
52 straipsnio 6 dalyje nurodytas laikotarpis.

4. Augalų apsaugos produktas, kurį ketinama įvežti į Lietuvos Respubliką ir naudoti asmeninėms reikmėms, yra tapatus Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui, jeigu jis atitinka Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 52 straipsnio 3 dalyje nustatytus kriterijus.

5. Leidimas naudoti asmeninėms reikmėms išduodamas, jei Tarnyba nustato, kad yra įvykdyti visi šios dalies 1–6 punktuose nustatyti reikalavimai:

1) referencinis augalų apsaugos produktas yra registruotas Lietuvos Respublikoje;

2) sumokėta valstybės rinkliava;

3) augalų apsaugos produktas atitinka tapatumo kriterijus, nustatytus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 52 straipsnio 3 dalyje;

4) fizinis ar juridinis asmuo turi augalų apsaugos pažymėjimą ar kitą jam prilyginamą Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje išduotą pažymėjimą;

5) fizinis ar juridinis asmuo yra deklaravęs žemės ūkio naudmenas ir (ar) pasėlius, jeigu siekia apdoroti žemės ūkio naudmenas ir (ar) pasėlius profesionaliajam naudojimui skirtais augalų apsaugos produktais;

6) fizinis ar juridinis asmuo Tarnybai pateikia augalų apsaugos produkto, dėl kurio prašoma išduoti leidimą naudoti asmeninėms reikmėms, pavyzdį.

6. Leidimas naudoti asmeninėms reikmėms keičiamas:

pasikeitus leidimo naudoti asmeninėms reikmėms turėtojo – fizinio asmens duomenims (vardui, pavardei) ar

juridinio asmens duomenims (juridinio asmens pavadinimui, juridinio asmens registracijos numeriui).

7. Leidimo naudoti asmeninėms reikmėms galiojimą Tarnyba panaikina:

1) jeigu panaikino referencinio augalų apsaugos produkto registraciją;

2) Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 44 straipsnio 3 dalyje, 45 straipsnyje, 52 straipsnio 8 dalyje nustatytais atvejais;

3) jeigu leidimo naudoti asmeninėms reikmėms turėtojas įveža ir naudoja augalų apsaugos produktą, netapatų Lietuvos Respublikoje registruotam augalų apsaugos produktui;

5) jeigu leidimo naudoti asmeninėms reikmėms turėtojas – fizinis asmuo mirė;

6) jeigu leidimo naudoti asmeninėms reikmėms turėtojas – juridinis asmuo pasibaigė likvidavimo arba reorganizavimo būdu;

7) jeigu leidimo naudoti asmeninėms reikmėms turėtojas nebeatitinka reikalavimų, taikomų siekiant gauti leidimą naudoti asmeninėms reikmėms;

8) jeigu leidimo naudoti asmeninėms reikmėms turėtojas nesilaiko šio įstatymo 21 straipsnyje nustatytų reikalavimų leidimų naudoti asmeninėms reikmėms turėtojams;

9) leidimo naudoti asmeninėms reikmėms turėtojas per 20 darbo dienų nuo Tarnybos prašymo pateikti informaciją gavimo dienos nepateikia Tarnybai informacijos apie įvežtų į Lietuvos Respubliką ir sunaudotų augalų apsaugos produktų, tapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, kiekį.

 

24 straipsnis. Reikalavimai leidimų turėtojams naudoti augalų apsaugos produktus asmeninėms reikmėms

1. Į Lietuvos Respubliką įvežti ir naudoti augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, leidžiama tik turint leidimą naudoti asmeninėms reikmėms.

2. Draudžiama į Lietuvos Respubliką įvežti ir naudoti augalų apsaugos produktus, kaip tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, skirtus naudoti asmeninėms reikmėms iš ne Europos Sąjungos valstybių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių.

3. Draudžiama perduoti kitiems asmenims augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, skirtus naudoti asmeninėms reikmėms.

4. Draudžiama perpakuoti, įvežti, vežti, saugoti, tiekti rinkai, naudoti perpakuotus augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, skirtus naudoti asmeninėms reikmėms.

5. Leidimų naudoti asmeninėms reikmėms turėtojai privalo:

1) įvežti į Lietuvos Respubliką augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, skirtus naudoti asmeninėms reikmėms, augalų apsaugos produkto gamintojo pakuotėje;

2) turėti referencinio augalų apsaugos produkto etiketės pavyzdį;

3) asmeninėms reikmėms naudoti augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, pagal referencinio augalų apsaugos produkto etiketėje nurodytus reikalavimus;

4) ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo augalų apsaugos produktų, tapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, skirtų naudoti asmeninėms reikmėms, įvežimo dienos pranešti Tarnybai apie įvežtą augalų apsaugos produktų, tapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, skirtų naudoti asmeninėms reikmėms, kiekį ir jų saugojimo vietą;

5) tvarkyti savo įvežamų ir naudojamų augalų apsaugos produktų, tapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, skirtų naudoti asmeninėms reikmėms, apskaitą ir 5 metus nuo augalų apsaugos produktų, tapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, skirtų naudoti asmeninėms reikmėms, įsigijimo dienos saugoti apskaitos dokumentus ir duomenis, taip pat Tarnybos ar kitų institucijų, atsakingų už teisės aktuose pavestų funkcijų atlikimą augalų apsaugos produktų srityje, reikalavimu pateikti šios apskaitos duomenis ir dokumentus;

6) laikytis, Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse ir (ar) Augalų apsaugos produktų įvežimo ir vežimo taisyklėse nustatytų reikalavimų;

7) įvežti į Lietuvos Respubliką ir naudoti tik tuos augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, skirtus naudoti asmeninėms reikmėms, kuriems išduotas leidimas naudoti asmeninėms reikmėms.

 

25 straipsnis. Augalų apsaugos produktų saugojimo, platinimo ir naudojimo apribojimai

1. Draudžiama saugoti ir turėti augalų apsaugos produktus gyvenamosios paskirties pastatuose ar jų patalpose.

2. Atskirųjų želdynų, bendrojo naudojimo (miestų, miestelių ir kaimų ar savivaldybių bendrojo naudojimo) teritorijose, išskyrus botanikos sodus, visuomeninės paskirties (mokslo paskirties pastatų, gydymo paskirties pastatų, sporto paskirties pastatų, sporto inžinerinių statinių) teritorijose leidžiama naudoti profesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus, kurių sudėtyje esančios veikliosios medžiagos yra nedidelės rizikos, kaip apibrėžta Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 II priedo 5 dalyje.

3. Mėgėjų sodų žemės sklypuose, sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemės sklypuose, daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių teritorijose leidžiama naudoti neprofesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus.

4. Augalų apsaugos produktų naudojimo apribojimus saugomose teritorijose ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose nustato Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymas ir jo įgyvendinamieji teisės aktai.

5. Į augalų apsaugos produktais apdorotas vietas fiziniai asmenys gali patekti tik praėjus laikotarpiui, nurodytam augalų apsaugos produkto etiketėje.

6. Augalų apsaugos produktus purkšti iš oro draudžiama, išskyrus atvejus, kai yra įvykdomos šios sąlygos:

1) kenksmingųjų organizmų kitais būdais neįmanoma sunaikinti ar kontroliuoti jų plitimo naudojant antžeminę apdorojimo įrangą ar purškiant augalų apsaugos produktus iš oro, poveikis žmonių sveikatai ir aplinkai turi būti mažesnis, negu naudojant antžeminę apdorojimo įrangą;

2) Tarnyba įvertina konkretaus augalų apsaugos produkto, kuris Reglamento (EB)
Nr. 1107/2009
nustatyta tvarka įregistruotas Lietuvos Respublikoje, keliamą riziką purškiant jį iš oro ir patvirtina, kad jį galima purkšti iš oro;

3) augalų apsaugos produktų operatorius, purškiantis augalų apsaugos produktus iš oro, turi augalų apsaugos pažymėjimą ar kitą jam prilyginamą Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje išduotą pažymėjimą;

4) fiziniai ir juridiniai asmenys, atliekantys skrydžius, atitinka 2012 m. spalio 5 d. Komisijos reglamente (ES) Nr. 965/2012, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 216/2008 nustatomi su orlaivių naudojimu skrydžiams susiję techniniai reikalavimai ir administracinės procedūros, nustatytus reikalavimus;

5) fiziniai ir juridiniai asmenys purškia augalų apsaugos produktus iš oro su patikrinta apdorojimo įranga;

6) orlaiviuose yra sumontuota apdorojimo įranga, kurios technologija sumažina augalų apsaugos produktų purškimo. dulksną.

7. Draudžiama urbanizuotose teritorijose augalų apsaugos produktus purkšti iš oro.

 

26 straipsnis. Vienkartinių leidimų purkšti augalų apsaugos produktus iš oro išdavimo ir galiojimo panaikinimo reikalavimai, reikalavimai šių leidimų turėtojams

1. Vienkartinius leidimus purkšti augalų apsaugos produktus iš oro (toliau šiame straipsnyje – vienkartinis leidimas) išduoda Tarnyba. Šių leidimų išdavimo ir galiojimo panaikinimo taisykles tvirtina žemės ūkio ministras. Vienkartiniai leidimai išduodami ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų tinkamai įformintų dokumentų, reikalingų tokiam leidimui gauti, gavimo dienos. Vienkartiniame leidime nurodomos rizikos valdymo priemonės, nurodytos augalų apsaugos produkto etiketėje, taip pat numatomo purškimo vieta ir laikas.

2. Vienkartinis leidimas išduodamas, jeigu Tarnyba nustato, kad yra įvykdyti visi šios dalies 1–3 punktuose nustatyti reikalavimai:

1) sumokėta valstybės rinkliava;

2) fizinis ar juridinis asmuo atitinka sąlygas, nurodytas šio įstatymo 25 straipsnio 6 dalies 3 ir 4 punktuose, ir turi dokumentus, kuriais patvirtinama, kad yra įvykdytos sąlygos, nurodytos šio įstatymo 25 straipsnio 6 dalies 5 ir 6 punktuose;

3) fizinis ar juridinis asmuo prašyme išduoti vienkartinį leidimą įsipareigoja įspėti visuomenę Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatyta tvarka apie augalų apsaugos produktų purškimo iš oro vietą ir laiką, taip pat taikyti augalų apsaugos produktų etiketėje nurodytas rizikos valdymo priemones žmonių sveikatai ir aplinkai nuo neigiamo augalų apsaugos produktų poveikio apsaugoti.

3. Vienkartinio leidimo galiojimas panaikinamas, jeigu:

1) to prašo vienkartinio leidimo turėtojas;

2) išnyko šio įstatymo 25 straipsnio 6 dalyje nurodytos sąlygos;

3) vienkartinio leidimo turėtojas – fizinis asmuo mirė;

4) vienkartinio leidimo turėtojas – juridinis asmuo yra likviduotas.

4. Vienkartinio leidimo turėtojai, augalų apsaugos produktais purkšdami iš oro vienkartiniame leidime nurodytus augalus ir teritoriją, privalo laikytis Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatytų reikalavimų

5. Panaikinus vienkartinio leidimo galiojimą šio straipsnio 3 dalies 2 punkte nustatytu pagrindu, dėl naujo vienkartinio leidimo išdavimo fiziniai ir juridiniai asmenys gali kreiptis įvykdę šio įstatymo 25 straipsnio 6 dalyje nurodytas sąlygas.

 

27 straipsnis. Visuomenės informavimas

1. Tarnyba pagal kompetenciją informuoja visuomenę apie riziką, kylančią dėl augalų apsaugos produktų naudojimo, ir galimą augalų apsaugos produktų poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai, taip pat apie necheminių augalų apsaugos metodų taikymą ir apie išduotus vienkartinius leidimus purkšti augalų apsaugos produktus iš oro, pateikdama šią informaciją Tarnybos interneto svetainėje ir kitomis visuomenės informavimo priemonėmis.

2. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras kaupia, analizuoja informaciją apie apsinuodijimų augalų apsaugos produktais atvejus, jų priežastis ir padarinius sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.

3. Fiziniai ir juridiniai asmenys, siekiantys augalų apsaugos produktais apdoroti atskirųjų želdynų teritorijas, visuomeninės paskirties teritorijas, bendrojo naudojimo (miestų, miestelių ir kaimų ar savivaldybių bendrojo naudojimo) teritorijas, rekreacinio naudojimo žemės sklypus, rekreacines teritorijas, komercinės paskirties objektų teritorijas, daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių teritorijas, privalo informuoti ir įspėti visuomenę Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatyta tvarka.

4. Vienkartinių leidimų purkšti augalų apsaugos produktus iš oro turėtojai privalo informuoti visuomenę ir įspėti apie augalų apsaugos produktų purškimo iš oro vietą ir laiką, taip pat taikomas augalų apsaugos produktų etiketėje nurodytas rizikos valdymo priemones Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatyta tvarka.

 

PENKTASIS SKYRIUS

LIETUVOS RESPUBLIKOJE NEREGISTRUOTŲ, FALSIFIKUOTŲ,  NETAPAČIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOJE REGISTRUOTIEMS AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTAMS AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ, IR (AR) NEIDENTIFIKUOTŲ AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ TVARKYMO REIKALAVIMAI

 

28 straipsnis. Lietuvos Respublikoje neregistruotų, falsifikuotų, netapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktų ir (ar) neidentifikuotų augalų apsaugos produktų tvarkymo reikalavimai

1.       Draudžiama saugoti, tiekti rinkai, naudoti Lietuvos Respublikoje neregistruotus augalų apsaugos produktus, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalyje ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, falsifikuotus, netapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktus ir (ar) neidentifikuotus augalų apsaugos produktus.

2. Tarnyba, esant įtarimui, kad augalų apsaugos produktai yra Lietuvos Respublikoje neregistruoti, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalies a, b, c, d punktuose ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, falsifikuoti, netapatūs Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, ar galimai neidentifikuoti augalų apsaugos produktai, uždraudžia augalų apsaugos produktų turėtojui tokius augalų apsaugos produktus saugoti, tiekti rinkai ir naudoti ir privalo paimti juos saugoti.

3. Tarnyba, esant įtarimui, kad augalų apsaugos produktai gali būti falsifikuoti, netapatūs Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams ar yra neidentifikuoti augalų apsaugos produktai, privalo paimti augalų apsaugos produkto ėminį ir pateikti jį ištirti akredituotoje laboratorijoje.

4.       Akredituotoje laboratorijoje naudojami tyrimų metodai nustatomi Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse.

5.       Jei Tarnyba, remdamasi laboratorinių tyrimų rezultatais:

1) nenustato, kad augalų apsaugos produktai yra falsifikuoti, netapatūs Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktai, grąžina juos augalų apsaugos produktų turėtojui Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo taisyklėse nustatyta tvarka.

2) nustato, kad augalų apsaugos produktai yra Lietuvos Respublikoje neregistruoti augalų apsaugos produktai, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalyje ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, falsifikuoti, netapatūs Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, arba, kad produktai yra neidentifikuoti augalų apsaugos produktai, priima sprendimą įpareigoti augalų apsaugos produktų turėtoją, dalyvaujant Tarnybos pareigūnams, tokius augalų apsaugos produktus savo lėšomis perduoti atliekų tvarkytojams, turintiems teisę tvarkyti tokias atliekas Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėse nustatyta tvarka ir terminais.

6. Jei augalų apsaugos produktų turėtojas per Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėse nustatytą terminą neperduoda atliekų tvarkytojui Lietuvos Respublikoje neregistruotus augalų apsaugos produktus, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalyje ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, falsifikuotus augalų apsaugos produktus, netapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktus, neidentifikuotus augalų apsaugos produktus, Tarnyba priima sprendimą tokius augalų apsaugos produktus perduoti atliekų tvarkytojams, turintiems teisę tvarkyti tokias atliekas.

7. Tarnyba nustačiusi, kad produktai nėra neidentifikuoti augalų apsaugos produktai, bet yra  kitos cheminės medžiagos ar cheminiai mišiniai, vadovaudamasi Cheminių medžiagų ir mišinių įstatymo nuostatomis, privalo perduoti kompetentingoms institucijoms, atsakingoms už veiklos su cheminių  medžiagų ir (ar) mišinių tvarkymą.

7. Tarnyba nustačiusi, kad netikri (neidentifikuoti) augalų apsaugos produktai, bet yra kitos cheminės medžiagos ar cheminiai mišiniai, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir mišinių įstatymo nuostatomis, privalo perduoti juos kompetentingoms institucijoms, atsakingoms už veiklos su cheminėmis  medžiagomis ir (ar) mišiniais, priežiūrą.

8. Tarnybos priimto sprendimo uždrausti saugoti, tiekti rinkai, naudoti ir Tarnybai paimti saugoti Lietuvos Respublikoje neregistruotus augalų apsaugos produktus, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalyje ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, falsifikuotus augalų apsaugos produktus, netapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktus ir (ar) neidentifikuotus augalų apsaugos produktus apskundimas teismui nesustabdo Tarnybos priimto sprendimo vykdymo.

9. Tarnyba priima sprendimą lėšas už Lietuvos Respublikoje neregistruotų augalų apsaugos produktų, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalies a, b, c, d punktuose ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, falsifikuotų augalų apsaugos produktų, netapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktų, neidentifikuotų augalų apsaugos produktų saugojimą, perdavimą atliekų tvarkytojams, turintiems teisę tvarkyti tokias atliekas, regreso tvarka išieškoti iš augalų apsaugos produkto turėtojo. Šioje dalyje nurodytas Tarnybos sprendimas dėl lėšų už Lietuvos Respublikoje neregistruotų, falsifikuotų, netapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams augalų apsaugos produktų, neidentifikuotų augalų apsaugos produktų saugojimą, perdavimą atliekų tvarkytojams, turintiems teisę tvarkyti tokias atliekas, išieškojimą yra vykdomasis dokumentas, vykdomas Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

10. Kai augalų apsaugos produktų įvežimo į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių metu Tarnyba ar Lietuvos Respublikos muitinė nustato, kad įvežami į Lietuvos Respubliką neregistruoti augalų apsaugos produktai, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 28 straipsnio 2 dalies a, b, c, d punktuose ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, falsifikuoti augalų apsaugos produktai ar augalų apsaugos produktai kaip tapatūs Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, neidentifikuoti augalų apsaugos produktai, ji taiko priemones, vadovaudamasi 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, su visais pakeitimais 198 straipsnio 1 dalies b punkto iv papunkčiu.

 

ŠEŠTASIS SKYRIUS

FIZINIŲ IR JURIDINIŲ ASMENŲ VEIKLOS PRIEŽIŪRA

 

29 straipsnis. Veiklos, susijusios su augalų apsaugos produktų gerąja eksperimentine praktika, taip pat augalų apsaugos produktų įvežimu, vežimu, saugojimu, tiekimu rinkai ir jų naudojimu, priežiūra

1. Fizinių ir juridinių asmenų veiklos, susijusios su augalų apsaugos produktų gerąja eksperimentine praktika, taip pat su augalų apsaugos produktų įvežimu, vežimu, saugojimu, tiekimu rinkai ir jų naudojimu, reklamavimu priežiūrą šio įstatymo, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo, Reglamento (ES) 2017/625 nustatyta tvarka atlieka Tarnyba.

2. Tarnybos pareigūnai, pateikę tarnybinį pažymėjimą, turi teisę:

1) nekliudomi darbo metu patekti į fizinių asmenų ir į juridinių asmenų pastatus ir patalpas, žemės sklypus ir kitas teritorijas, kuriuose auginami augalai, tiekiami rinkai, saugomi, naudojami augalų apsaugos produktai, ir tikrinti, ar juose laikomasi augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, tiekimo rinkai ir naudojimo reikalavimų;

2) tikrinti dokumentus, kuriais patvirtinamas augalų apsaugos produktų įsigijimo teisėtumas, jų kiekis, kiekybinė ir kokybinė sudėtis, kilmė;

3) neatlygintinai paimti augalų apsaugos produktų ėminių;

4) Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka pradėti administracinių nusižengimų teiseną, atlikti administracinių nusižengimų tyrimą ir surašyti administracinių nusižengimų protokolus;

5) uždrausti reklamuoti produktus, neatitinkančius Reglamento (EB) 1107/2009 ir šio įstatymo reikalavimų, kaip augalų apsaugos produktus;

6) atlikti kitas Reglamente (EB) Nr. 1107/2009 ir Reglamente (ES) 2017/625 nurodytas funkcijas.

3. Tarnybos pareigūnai turi teisę atlikti kontrolinius augalų apsaugos produktų pirkimus, nepateikę fiziniam ar juridiniam asmeniui sprendimo atlikti patikrinimą kopijos. Patikrinimų atlikimų tvarka nustatoma šio įstatymo ir Tarnybos direktoriaus įsakymu nustatyta tvarka.

 

30 straipsnis. Teismo leidimų įeiti į fizinių asmenų gyvenamąsias patalpas išdavimo tvarka

1. Jeigu Tarnyba priima sprendimą atlikti patikrinimą fizinio asmens gyvenamosiose patalpose (iš jų ir nuomojamose ar naudojamose kitu pagrindu), pirmosios instancijos administraciniam teismui pateikiamas prašymas dėl teismo leidimo įeiti į fizinio asmens gyvenamąsias patalpas išdavimo.

2. Prašyme dėl teismo leidimo įeiti į fizinio asmens gyvenamąsias patalpas išdavimo nurodoma tikrinamo fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamųjų patalpų adresas, įtariamų pažeidimų pobūdis.

3. Prašymą dėl teismo leidimo įeiti į fizinio asmens gyvenamąsias patalpas išdavimo išnagrinėjęs pirmosios instancijos administracinio teismo teisėjas priima motyvuotą nutartį prašymą patenkinti arba jį atmesti.

4. Prašymas dėl teismo leidimo įeiti į fizinio asmens gyvenamąsias patalpas išdavimo turi būti išnagrinėtas ir nutartis priimta ne vėliau kaip per 72 valandas nuo šio prašymo pateikimo momento.

5. Jeigu Tarnyba nesutinka su pirmosios instancijos administracinio teismo teisėjo nutartimi atmesti prašymą, ji turi teisę per 7 dienas nuo šios nutarties priėmimo dienos ją apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

6. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas turi išnagrinėti Tarnybos skundą dėl pirmosios instancijos administracinio teismo teisėjo nutarties ne vėliau kaip per 7 dienas nuo šio skundo pateikimo dienos. Tarnybos atstovas turi teisę dalyvauti nagrinėjant skundą.

7. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo priimta nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

 

31 straipsnis. Tarnybos kompetencija

Tarnyba:

1) vertina, ar augalų apsaugos produktas ir jo sudėtyje esančios veikliosios medžiagos, apsauginės medžiagos, sinergikliai, koformuliantai atitinka Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 29 straipsnyje nustatytus reikalavimus, augalų apsaugos produktus registruoja, registraciją atnaujina, pakeičia, panaikina, apriboja ar ją uždraudžia, keičia augalų apsaugos produkto naudojimo instrukciją, rengia veikliųjų medžiagų vertinimo ataskaitų projektus ir atlieka kitas Reglamente (EB) Nr. 1107/2009 nurodytas funkcijas;

2) registruoja augalų apsaugos produktų priedus Reglamento (EB)
Nr. 1107/2009
58 straipsnyje nustatyta tvarka;

3) atlieka Reglamento (EB) Nr. 1107/2009 57 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytas funkcijas;

4) išduoda, keičia, tikslina, panaikina  leidimus tiekti rinkai tapačius produktus, leidimus naudoti asmeninėms reikmėms, 120 dienų leidimus, leidimus atlikti augalų apsaugos tyrimus, šio įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka;

5) išduoda GEP sertifikatus, įspėja apie šių sertifikatų galiojimo sustabdymą, sustabdo jų galiojimą, panaikina jų galiojimo sustabdymą, panaikina jų galiojimą;

6) prižiūri Augalų apsaugos produktų gerosios eksperimentinės praktikos taisyklių įgyvendinimą;

7) atlieka augalų apsaugos produktų, jų priedų įvežimo, vežimo, saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo, reklamavimo atitikties teisės aktų, reglamentuojančių augalų apsaugą, nustatytiems reikalavimams patikras;

8) išduoda įvežimo iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių vienkartinius leidimus, sustabdo jų galiojimą, panaikina jų galiojimo sustabdymą, panaikina jų galiojimą;

9) išduoda augalų apsaugos produktų platinimo leidimus, įspėja apie šių leidimų galiojimo sustabdymą, sustabdo jų galiojimą, panaikina jų galiojimo sustabdymą, panaikina jų galiojimą;

10) išduoda vienkartinius leidimas purkšti augalų apsaugos produktus iš oro,  panaikina jų galiojimą;

11) tvirtina augalų apsaugos produktų ėminių ėmimo metodiką;

12) esant poreikiui, tikrina Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdvės valstybėje išduoto augalų apsaugos ar kito jam prilyginamo pažymėjimo tikrumą;

13) atlieka kitas šio ir kitų įstatymų nustatytas funkcijas, susijusias su augalų apsauga.

 

SEPTINTASIS SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ UŽ ŠIO ĮSTATYMO PAŽEIDIMUS

 

32 straipsnis. Atsakomybė už šio įstatymo ir kitų augalų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus

1. Fiziniams asmenims, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims už šio įstatymo ir kitų augalų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus skiriamos Administracinių nusižengimų kodekse nustatytos administracinės nuobaudos.

2. Juridiniams asmenims už Lietuvos Respublikoje neregistruotų augalų apsaugos produktų, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/200928 straipsnio 2 dalies a, b, c, d punktuose ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, įvežimą į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių ar iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, saugojimą, tiekimą rinkai, taip pat už augalų apsaugos produktų, netapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, įvežimą į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių ar iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, saugojimą tiekimą rinkai ar už falsifikuotų augalų apsaugos produktų, neidentifikuotų augalų apsaugos produktų įvežimą į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių ar iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, saugojimą, tiekimą rinkai skiriamos šiame įstatyme nustatytos baudos.

 

33 straipsnis. Atsakomybė už Lietuvos Respublikoje neregistruotų, netapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems, falsifikuotų augalų apsaugos produktų, neidentifikuotų augalų apsaugos produktų, įvežimo į Lietuvos Respubliką, saugojimo, tiekimo rinkai pažeidimus

1. Tarnyba už Lietuvos Respublikoje neregistruotų augalų apsaugos produktų, išskyrus Reglamento (EB) Nr. 1107/200928 straipsnio 2 dalies a, b, c, d punktuose ir 53 straipsnyje nustatytas išimtis, įvežimą į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių ar iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, saugojimą, tiekimą rinkai juridiniams asmenims skiria nuo 5 iki 7 procentų bendrųjų metinių pajamų dydžio baudą. Juridiniams asmenims, pakartotinai per vienus metus nuo nutarimo skirti baudą įsiteisėjimo dienos padariusiems pažeidimą, už kurį buvo paskirta šioje dalyje nurodyta bauda, Tarnyba skiria nuo 8 iki 10 procentų bendrųjų metinių pajamų dydžio baudą.

2. Tarnyba už augalų apsaugos produktų, netapačių Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, įvežimą į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių ar iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, saugojimą, tiekimą rinkai juridiniams asmenims skiria nuo 7 iki 9 procentų bendrųjų metinių pajamų dydžio baudą. Juridiniams asmenims, pakartotinai per vienus metus nuo nutarimo skirti baudą įsiteisėjimo dienos padariusiems pažeidimą, už kurį buvo paskirta šioje dalyje nurodyta bauda, Tarnyba skiria nuo 10 iki 12 procentų bendrųjų metinių pajamų dydžio baudą.

3. Tarnyba už falsifikuotų augalų apsaugos produktų, neidentifikuotų augalų apsaugos produktų įvežimą į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių ar iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, saugojimą, tiekimą rinkai juridiniams asmenims skiria nuo 9 iki 11 procentų bendrųjų metinių pajamų dydžio baudą. Juridiniams asmenims, pakartotinai per vienus metus nuo nutarimo skirti baudą įsiteisėjimo dienos padariusiems pažeidimą, už kurį buvo paskirta šioje dalyje nurodyta bauda, Tarnyba skiria nuo 12 iki 14 procentų bendrųjų metinių pajamų dydžio baudą.

4. Bendrosios metinės pajamos, pagal kurias apskaičiuojamas skiriamos baudos dydis, nustatomos pagal pažeidimą padariusio juridinio asmens praėjusių finansinių metų finansinių ataskaitų duomenis. Tais atvejais, kai juridinis asmuo nėra pateikęs praėjusių finansinių metų finansinių ataskaitų, bendrosios metinės pajamos, pagal kurias apskaičiuojamas skiriamos baudos dydis, nustatomos pagal šio juridinio asmens paskutinių sudarytų (pasirašytų) metinių finansinių ataskaitų duomenis.

5. Tais atvejais, kai sunku ar neįmanoma nustatyti juridinio asmens bendrųjų metinių pajamų arba bendrosios metinės pajamos yra mažesnės negu du šimtai tūkstančių eurų, Tarnyba vietoj šio straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nurodytos baudos šiam juridiniam asmeniui skiria nuo dešimt tūkstančių iki dvidešimt tūkstančių eurų baudą.

 

34 straipsnis. Baudų skyrimas ir jų dydžio nustatymas

1. Juridiniams asmenims skiriamos baudos dydis diferencijuojamas atsižvelgiant į:

1) pažeidimo pobūdį;

2) pažeidimo trukmę;

3) pažeidimo mastą;

4) atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes.

2. Atsakomybę lengvinančiomis aplinkybėmis laikoma tai, kad pažeidimą padaręs juridinis asmuo:

1) savo noru užkirto kelią žalingiems šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto (-ų) pažeidimo (-ų) padariniams;

2) padėjo Tarnybai tiriant šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytą (-us) pažeidimą (-us), taip sudarydamas sąlygas Tarnybai efektyviau atlikti šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto (-ų) pažeidimo (-ų) tyrimą;

3) savo valia atlygino nukentėjusiems asmenims nuostolius;

4) savo valia pašalino nukentėjusiems asmenims padarytą žalą;

5) savo valia nutraukė šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytą (-us) pažeidimą (-us).

3. Atsakomybę sunkinančiomis aplinkybėmis laikoma tai, kad juridinis asmuo:

1) kliudė Tarnybai atlikti šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto (-ų) pažeidimo (-ų) tyrimą;

2) slėpė padarytą (-us) šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytą (-us) pažeidimą (-us);

3) naikino ir (ar) klastojo šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto (-ų) pažeidimo (-ų) įrodymus;

4) tęsė šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytą (-us) pažeidimą (-us), nepaisydamas Tarnybos įpareigojimo nutraukti neteisėtus veiksmus;

5) per vienus metus nuo nutarimo skirti baudą už šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytą pažeidimą įsiteisėjimo dienos pakartotinai padarė tą patį ar kitą šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytą pažeidimą.

4. Skiriamos baudos dydis nustatomas atsižvelgiant į šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatytas atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes, pažeidimo pobūdį, pažeidimo trukmę, mastą, taip pat mažiausios ir didžiausios baudos vidurkį. Jeigu nustatomos vien lengvinančios ar kitos juridinio asmens padėtį gerinančios aplinkybės, baudos dydis yra mažinamas nuo jos vidurkio iki minimalaus dydžio, o jeigu nustatomos vien tik sunkinančios ar kitos juridinio asmens padėtį bloginančios aplinkybės, baudos dydis yra didinamas nuo jos vidurkio iki maksimalaus dydžio. Kai yra ir atsakomybę lengvinančių ar kitų juridinio asmens padėtį gerinančių, ir atsakomybę sunkinančių ar kitų juridinio asmens padėtį bloginančių aplinkybių, baudos dydis mažinamas arba didinamas atsižvelgiant į aplinkybių skaičių ir reikšmingumą. Baudos dydžio mažinimas ar didinimas Tarnybos nutarime turi būti motyvuojamas.

 

35 straipsnis. Bylų dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytų pažeidimų nagrinėjimo tvarka

1. Tarnyba nagrinėja bylas dėl šio įstatymo pažeidimų ir skiria šiame įstatyme nustatytas baudas. Juridinių asmenų padarytus šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytus pažeidimus tiria, juridinių asmenų padarytų pažeidimų protokolus (toliau – protokolas) surašo Tarnybos direktoriaus įgalioti pareigūnai. Protokolas surašomas dviem egzemplioriais dalyvaujant pažeidimo padarymu įtariamam juridinio asmens vadovui arba jo įgaliotam atstovui. Apie pažeidimo protokolo surašymo laiką ir vietą juridinio asmens vadovui arba jo įgaliotam atstovui pranešama ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki protokolo surašymo dienos registruotu laišku, siunčiamu Juridinių asmenų registre nurodytu juridinio asmens buveinės adresu, išskyrus atvejus, kai juridinis asmuo nurodo kitą korespondencijos įteikimo adresą, arba Juridinių asmenų registre nurodytu elektroninių siuntų pristatymo adresu. Juridinio asmens vadovo ar jo įgalioto atstovo nedalyvavimas, kai jam buvo tinkamai pranešta, neužkerta kelio surašyti pažeidimo protokolą. Vienas protokolo egzempliorius nedelsiant įteikiamas juridinio asmens vadovui ar jo įgaliotam atstovui. Jeigu juridinio asmens vadovas ar jo įgaliotas atstovas nedalyvauja surašant pažeidimo protokolą, šio protokolo egzempliorius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo protokolo surašymo dienos išsiunčiamas juridiniam asmeniui ar jo įgaliotam atstovui registruotu laišku Juridinių asmenų registre nurodytu juridinio asmens buveinės adresu, išskyrus atvejus, kai juridinio asmens vadovas ar jo įgaliotas atstovas nurodo kitą korespondencijos įteikimo adresą, arba Juridinių asmenų registre nurodytu elektroninių siuntų pristatymo adresu.

2. Bylos nagrinėjamos ir baudos skiriamos šio įstatymo ir Tarnybos direktoriaus įsakymu nustatyta tvarka.

3. Juridiniam asmeniui ir (ar) jo įgaliotam atstovui ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki bylos nagrinėjimo posėdžio pradžios raštu pranešama apie bylos dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytų pažeidimų nagrinėjimo vietą ir laiką įteikiant ar išsiunčiant protokolą (jeigu protokolo surašymo metu žinoma bylos nagrinėjimo data, laikas, vieta) arba išsiunčiant pranešimą apie bylos dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytų pažeidimų nagrinėjimo vietą ir laiką, taip pat pasiūloma susipažinti su bylos medžiaga, teikti paaiškinimus. Terminas pradedamas skaičiuoti kitą dieną po to, kai protokolas (jeigu protokolo surašymo metu žinoma bylos nagrinėjimo data, laikas, vieta) ar pranešimas buvo įteiktas pažeidimo padarymu įtariamam juridiniam asmeniui ar jo įgaliotam atstovui. Tinkamu pranešimu apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką laikytinas protokolo (jeigu protokolo surašymo metu žinoma bylos nagrinėjimo data, laikas, vieta) ar pranešimo išsiuntimas Juridinių asmenų registre nurodytu juridinio asmens buveinės adresu, išskyrus atvejus, kai juridinis asmuo nurodo kitą korespondencijos įteikimo adresą, arba elektroniniu paštu Juridinių asmenų registre nurodytu elektroninių siuntų pristatymo adresu.

4. Tarnyba bylas dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytų pažeidimų nagrinėja rašytine tvarka, išskyrus atvejus, kai yra gautas dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto pažeidimo atsakomybėn traukiamo juridinio asmens ar jo įgalioto atstovo motyvuotas prašymas pažeidimą nagrinėti žodine tvarka arba Tarnybos iniciatyva, kai būtina išklausyti žodinius pažeidimo nagrinėjimo dalyvių paaiškinimus, ar kitais atvejais, kai pažeidimas gali būti geriau išnagrinėtas žodine tvarka. Bylą nagrinėjant rašytine tvarka, proceso dalyviai ar jų įgalioti atstovai apie bylos nagrinėjimo laiką, vietą ir jų teises ir pareigas informuojami šio straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka. Bylą nagrinėdama žodine tvarka, Tarnyba posėdį ar jo dalį gali skelbti uždarą, kai tai būtina siekiant apsaugoti valstybės, tarnybos, komercinę ar profesinę paslaptį arba užtikrinti asmens teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą.

5. Dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytų pažeidimų atsakomybėn traukiamas juridinis asmuo ar jo įgaliotas atstovas bylos nagrinėjimo metu turi teisę susipažinti su surinkta pažeidimo (-ų) tyrimo medžiaga, išskyrus valstybės, tarnybos paslaptį sudarančią medžiagą, daryti šios medžiagos išrašus, teikti paaiškinimus, prašymus, įrodymus.

6. Žodine tvarka nagrinėjant bylą dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytų pažeidimų, posėdyje dalyvauja protokolą surašęs Tarnybos pareigūnas, dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto pažeidimo atsakomybėn traukiamo juridinio asmens vadovas ir (arba) jo įgaliotas atstovas. Prireikus į posėdį kviečiami asmenys, kuriems žinomos su nagrinėjamu pažeidimu susijusios aplinkybės (liudytojai), kitų valstybės ir (ar) savivaldybių institucijų, įstaigų ar organizacijų arba kitų juridinių asmenų atstovai, ekspertai, teikiantys išvadas.

7. Išnagrinėjusi bylą dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto pažeidimo, Tarnyba priima vieną iš šių sprendimų:

1) skirti šiame įstatyme nustatytą baudą;

2) nutraukti bylą, kai padaryta veika neturi šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto (-ų) pažeidimo (-ų) požymių.

8. Tarnybos sprendimai įforminami nutarimais. Tarnybos nutarime nurodoma: Tarnybos pavadinimas, šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto pažeidimo nagrinėjimo data ir vieta, duomenys apie pažeidėją, pažeidimo aplinkybės, įrodymai, kuriais grindžiamas nutarimas, pažeidėjo paaiškinimai ir jų vertinimas, šio įstatymo straipsnis, kuriame nustatyta atsakomybė už pažeidimą, priimtas sprendimas, jo įvykdymo tvarka, nutarimo apskundimo terminai ir tvarka.

9. Tarnyba paprastai bylą išnagrinėja ir nutarimą priima per 4 mėnesius nuo protokolo dėl šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodyto pažeidimo įteikimo atsakomybėn traukiamam juridiniam asmeniui arba jo įgaliotam atstovui dienos. Motyvuotu Tarnybos sprendimu šis terminas gali būti pratęsiamas vieną kartą ne ilgiau kaip 2 mėnesiams.

10. Tarnybos nutarimai ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo nutarimo priėmimo dienos registruotąja pašto siunta išsiunčiami juridiniam asmeniui, dėl kurio jie priimti, arba jo įgaliotam atstovui.

 

36 straipsnis. Tarnybos nutarimų apskundimas

Juridinis asmuo arba jo įgaliotas atstovas Tarnybos nutarimus dėl baudų už šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytus pažeidimus skyrimo ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo nutarimo įteikimo juridiniam asmeniui arba jo įgaliotam atstovui dienos gali apskųsti Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

37 straipsnis. Tarnybos nutarimų vykdymas

1. Tarnybos nutarimu paskirtos baudos į valstybės biudžetą sumokamos ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo tos dienos, kurią juridinis asmuo arba jo įgaliotas atstovas gavo Tarnybos nutarimą dėl baudos už šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytus pažeidimus paskyrimo, apskundus tokį nutarimą, – ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo teismo sprendimo, kuriuo skundas nepatenkintas, įsiteisėjimo dienos.

2. Tarnybos nutarimas dėl baudos už šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytus pažeidimus skyrimo yra vykdomasis dokumentas, vykdomas Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, pasibaigus šiame įstatyme nustatytam baudų sumokėjimo į valstybės biudžetą terminui. Tarnybos nutarimas gali būti pateikiamas vykdyti ne vėliau kaip per 3 metus nuo jo priėmimo dienos. Šis terminas pratęsiamas tokiam laikui, kokiam teismo sprendimu buvo sustabdytas Tarnybos nutarimo skirti baudą vykdymas.

 

38 straipsnis. Baudų už šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nurodytus pažeidimus skyrimo senatis

Šio įstatymo 33 straipsnio 1, 2, 3 dalyse nustatytos baudos paskiriamos ne vėliau kaip per 2 metus nuo pažeidimo padarymo dienos, o trunkamojo pažeidimo atveju – per 2 metus nuo jo paaiškėjimo dienos.

 

 

 

 

Lietuvos Respublikos

augalų apsaugos įstatymo

priedas

 

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1. 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1107/2009 dėl augalų apsaugos produktų pateikimo į rinką ir panaikinantis Tarybos direktyvas 79/117/EEB ir 91/414/EEB su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2022 m. rugpjūčio 31 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 2022/1438.

2. 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/128/EB, nustatanti Bendrijos veiksmų pagrindus siekiant tausiojo pesticidų naudojimo, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 2019/1243.

3. 2017 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/625 dėl oficialios kontrolės ir kitos oficialios veiklos, kuri vykdoma siekiant užtikrinti maisto ir pašarų srities teisės aktų bei gyvūnų sveikatos ir gerovės, augalų sveikatos ir augalų apsaugos produktų taisyklių taikymą, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 999/2001, (EB) Nr. 396/2005, (EB) Nr. 1069/2009, (EB) Nr. 1107/2009, (ES) Nr. 1151/2012, (ES) Nr. 652/2014, (ES) 2016/429 ir (ES) 2016/2031, Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1/2005 ir (EB) Nr. 1099/2009 bei Tarybos direktyvos 98/58/EB, 1999/74/EB, 2007/43/EB, 2008/119/EB ir 2008/120/EB, ir kuriuo panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 854/2004 ir (EB) Nr. 882/2004, Tarybos direktyvos 89/608/EEB, 89/662/EEB, 90/425/EEB, 91/496/EEB, 96/23/EB, 96/93/EB ir 97/78/EB bei Tarybos sprendimas 92/438/EEB (Oficialios kontrolės reglamentas), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2024 m. sausio 22 d. Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) 2024/1002.

––––––––––––––––––––––––“.

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.

2. Žemės ūkio ministras iki 2024 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos pradėtos leidimų atlikti augalų apsaugos tyrimus ar bandymus su augalų apsaugos produktais išdavimo, jų galiojimo panaikinimo, leidimų tiekti augalų apsaugos produktus rinkai ir juos naudoti ne ilgesnį kaip 120 dienų laikotarpį išdavimo, jų galiojimo panaikinimo, leidimų tiekti rinkai augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, išdavimo, jų galiojimo panaikinimo, leidimų naudoti asmeninėms reikmėms augalų apsaugos produktus, tapačius Lietuvos Respublikoje registruotiems augalų apsaugos produktams, leidimų platinti augalų apsaugos produktus, vienkartinių leidimų įvežti į Lietuvos Respubliką augalų apsaugos produktus iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, vienkartinių leidimų purkšti augalų apsaugos produktus iš oro išdavimo, jų galiojimo panaikinimo procedūros užbaigiamos Lietuvos Respublikos teisės aktų, galiojusių iki šio įstatymo įsigaliojimo, nustatyta tvarka.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas