Projektas XIIIP-2066(2)
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
gegužės 3-osios DEKLARACIJA
2018 m. gegužės 3 d. Nr.
Vilnius
iškilmingai minėdamas Abiejų Tautų Respublikos 1791 metų Gegužės 3-osios Konstitucijos dieną, pažymi
· 1791 metų Gegužės 3-iosios Abiejų Tautų Respublikos Konstitucija buvo pirmoji šiuolaikinė Konstitucija Europos žemyne ir antroji visame pasaulyje, ji apibrėžė modernią valdžios institucijų sąrangą bei pabrėžė teisinės valstybės ir žmogaus teisių konstitucinių vertybių svarbą. Konstitucinė Abiejų Tautų Respublikos struktūra, kaip suverenių valstybių sąjunga, buvo užbaigta svarbiu 1791 m. spalio 20 d. Abiejų Tautų tarpusavio Įsipareigojimo įstatymu.
· tuo metu šių vertybių ir jomis paremtos modernios bendros valstybės nepavyko apginti: mūsų to meto pažanga išgąsdino didžiuosius imperinius kaimynus ir jie išdraskė mūsų bendrą valstybę.
· prieš šimtą metų atkūrę savo nepriklausomas valstybes, visi kartu išgyvenome sudėtingą ir tragišką XX amžių: okupacijas, karus, pokario rezistentų žūtis ir tragiškas tremtis, holodomorą, holokaustą ir ilgą laiką buvome priversti gyventi be žmogaus teisių ir europietiškų vertybių, kurios buvo garantuotos dar 1791 metų Gegužės 3-osios Konstitucijoje;
· vėl būdami laisvi ir aukštai vertindami tai, kad mus vienija bendra istorija bei turtingas bendras kultūrinis paveldas ir Gegužės 3-osios Konstitucijos vertybės, pabrėžiame tai, kad šiandien mus dar labiau vienija šių dienų ir ateities bendri svarbiausieji iššūkiai.
todėl Lietuvos Respublikos Seimas pabrėžia, kad
· su šūkiu „Už jūsų ir mūsų laisvę“ lietuviai ir lenkai, ukrainiečiai ir gudai, žydai ir totoriai, kitų tautų žmonės mūsų žemėse ėjo ginti Gegužės 3-osios Konstitucijos europietiškų idealų; XX amžiaus viduryje laisva ir vieninga Europa buvo sukurta su tokiu pat šūkiu; šiandien kviečiame Gegužės 3-osios Konstitucijos kūrėjų įpėdinius padaryti viską, kad visos valstybės, įsikūrusios buvusiose Abiejų Tautų Respublikos žemėse, turėtų galimybę tapti laisvos ir vieningos Europos dalimi;
· Ukrainos siekis apsiginti nuo agresoriaus ir atgauti okupuotas žemes bei sukurti saugią, klestinčią ir europietišką valstybę, suartėjančią su NATO ir Europos Sąjunga, yra ir strateginis Lietuvos siekis. Lietuva kviečia Lenkiją ir Ukrainą, visoms kartu, imtis bendrų žygių ir padaryti viską, kad tai taptų ir visų mūsų partnerių Vakaruose svarbiausiu siekiu;
· esame labiausiai suinteresuoti taika ir gerais santykiais su visais kaimynais, nes mus to moko mūsų skaudi istorinė patirtis: gyvename „kruvinose žemėse“, kurios Europos žemyne yra patyrę daugiausia kančių ir tragedijų. Tikime, kad ir šiandieninė Rusija kada nors taps neagresyvia bei europietiška valstybe. Tam, kad tokia Rusijos perspektyva ateityje realizuotųsi, šiandien bendromis pastangomis privalome stabdyti jos agresiją Ukrainoje ir investuoti į „sėkmės valstybių“ juostos, pradedant nuo Ukrainos, sukūrimą Europos Rytų kaimynystėje.
Buvome, esame ir būsime savo valstybių ir savo istorijos patriotais. Mus vienija mūsų bendra istorija ir mūsų bendra ateitis laisvoje ir vieningoje Europoje.