Projektas Nr. XIIIP-2600(2)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SAVIVALDYBIŲ TARYBŲ RINKIMŲ ĮSTATYMO NR. I-532 37, 41, 42, 43, 55 IR 83 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2018 m.               d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 37 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 37 straipsnio 9 dalį ir jį išdėstyti taip:

9. Jeigu partija ar rinkimų komitetas, ar kandidatas šiurkščiai pažeidė šio įstatymo 6 straipsnio 1 dalį ir toks pažeidimas nustatytas iki rinkimų dienos likus ne mažiau kaip 15 dienų, Vyriausioji rinkimų komisija atšaukia atitinkamo rinkimų komiteto, partijos kandidatų sąrašo ar jungtinio kandidatų sąrašo paskelbimą, neregistruoja asmens kandidatu arba panaikina tokio kandidato registravimą. Vyriausioji rinkimų komisija tokį sprendimą gali priimti iki rinkimų dienos likus ne mažiau kaip 12 dienų.“

 

2 straipsnis. 41 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 41 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

41 straipsnis. Jungtiniai kandidatų sąrašai

1. Iki rinkimų dienos likus ne mažiau kaip 35 dienoms, partijos ir (arba) rinkimų komitetai gali sudaryti koalicijas ir sujungti iškeltų kandidatų sąrašus į jungtinį kandidatų sąrašą, kuriame kandidatai surašyti pagal iš naujo nustatytą eilę. Jungtiniame kandidatų sąraše kandidatų negali būti mažiau negu pusė ir du kartus daugiau, negu renkama savivaldybės tarybos narių. Koalicijos pavadinime turi būti žodis „koalicija“ ir negali būti nuorodų į partijų bei rinkimų komitetų, neįeinančių į koaliciją, pavadinimus ar keliamų ar išsikėlusių kandidatų pavardes. Jungtinis kandidatų sąrašas laikomas vienu sąrašu. Ta pati partija, tas pats rinkimų komitetas vienoje savivaldybėje negali dalyvauti daugiau kaip vienoje koalicijoje.

2. Jungtiniam kandidatų sąrašui sudaryti koalicijos dalyvių atstovai rinkimams privalo savivaldybės rinkimų komisijai pateikti prašymą dėl partijų ir (arba) rinkimų komitetų iškeltų kandidatų sąrašų sujungimo. Šiame prašyme nurodomas koalicijos pavadinimas, kurios partijos ar rinkimų komiteto – koalicijos dalyvio rinkimų numeris pasirenkamas koalicijos rinkimų numeriu. Kartu su šiuo prašymu pateikiamas jungtinis kandidatų sąrašas ir dokumentas, patvirtinantis, kad yra sumokėtas šio įstatymo 39 straipsnyje nustatytas atitinkamas rinkimų užstatas.

3. Jungtiniam kandidatų sąrašui yra prilyginamas kandidatų sąrašas, jeigu jame yra du ir daugiau kandidatų, priklausančių kitai partijai (kitoms partijoms) ar kitam rinkimų komitetui (kitiems rinkimų komitetams).“

 

3 straipsnis. 42 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 42 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

42 straipsnis. Pareiškinių dokumentų atšaukimas ir papildymas

1. Partija, koalicija, rinkimų komitetas, kandidatas iki rinkimų dienos likus ne mažiau kaip 35 dienoms turi teisę atšaukti visus savo pareiškinius dokumentus ar jų dalį. Apie tai partija, koalicija, rinkimų komitetas Vyriausiajai rinkimų komisijai turi pranešti pareiškimu, o kandidatas – notarine tvarka patvirtintu pareiškimu ir apie tai informuoti savo atstovus rinkimams Vyriausiojoje rinkimų komisijoje. Naujus pareiškinius dokumentus, kai keičiama kandidatų eilė kandidatų sąraše, galima teikti iki šiame įstatyme nustatyto pareiškinių dokumentų įteikimo termino pabaigos.

2. Partijos, rinkimų komitetai iki pareiškinių dokumentų įteikimo termino, nustatyto šio įstatymo 36 straipsnio 1 dalyje, pabaigos papildomai gali teikti naujus pareiškinius dokumentus ir papildyti sąrašą ne daugiau kaip dviem kandidatais atitinkamai keičiant kandidatų eilę kandidatų sąraše. Šiuo atveju išduoti rinkėjų parašų rinkimo lapai nekeičiami. Jeigu pareiškinius dokumentus atšaukia koalicijos dalyvis ir koalicijos dalyvio iškelti kandidatai išbraukiami iš jungtinio kandidatų sąrašo, koalicijos pavadinimas keičiamas, jeigu koalicijos pavadinime buvo nuoroda į to koalicijos dalyvio pavadinimą. Apie pareiškinių dokumentų atšaukimą koalicijos dalyvis privalo raštu pranešti savo atstovams rinkimams Vyriausiojoje rinkimų komisijoje. Jeigu, atšaukus pareiškinius dokumentus, jungtiniame kandidatų sąraše lieka tik vienos partijos ar rinkimų komiteto iškelti kandidatai, jie rinkimuose dalyvauja tik kaip šios partijos ar rinkimų komiteto kandidatai.

3. Jeigu, atšaukus pareiškinius dokumentus, kandidatų sąraše kandidatų lieka mažiau, negu pusė toje savivaldybėje renkama savivaldybės tarybos narių, panaikinamas visų šio sąrašo kandidatų registravimas.“

 

4 straipsnis. 43 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 43 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Iki rinkimų dienos likus ne mažiau kaip 30 dienų, Vyriausioji rinkimų komisija savo interneto svetainėje paskelbia kiekvienoje savivaldybėje rinkimuose dalyvaujančioms partijoms, koalicijoms, rinkimų komitetams burtais nustatytus rinkimų numerius, kandidatų sąrašus, kandidatus, įrašytus į kandidatų sąrašus, ir kandidatus į savivaldybės tarybos narius – merus.“

2. Pakeisti 43 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Partijų rinkimų numeriai visose savivaldybėse yra tie patys. Konkrečius rinkimų komitetų rinkimų numerius iš rinkimų komitetams rezervuotų numerių burtais nustato savivaldybių rinkimų komisijos Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka. Jungtinio kandidatų sąrašo numerį koalicijos dalyviai pasirenka iš jiems nustatytų rinkimų numerių bendru sutarimu. Jeigu koalicijos dalyviai rinkimų numerio nepasirenka, Vyriausioji rinkimų komisija jungtiniam kandidatų sąrašui suteikia mažiausią iš koalicijos dalyviams burtais nustatytų rinkimų numerių.“

 

5 straipsnis. 55 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 55 straipsnio 3 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) vienoje biuletenio dalyje skiriant kiekvienam kandidatų sąrašui po vienodą plotą, to paties tipo šriftu išspausdinti kandidatų sąrašų rinkimų numeriai, partijų ar koalicijų, rinkimų komitetų pavadinimai jiems suteiktų numerių didėjimo tvarka. Prie partijos, koalicijos, rinkimų komiteto pavadinimo įrašoma pirmojo sąraše įrašyto kandidato vardas ir pavardė. Įrašų šrifto dydis parenkamas toks, kad geriausiai tiktų užpildyti įrašui skirtą plotą;“.

 

6 straipsnis. 83 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 83 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Mandatai kandidatų sąrašams paskirstomi pagal tai, kiek rinkėjų paduotų mandato balsų gavo kiekvienas sąrašas, taikant kvotų ir liekanų metodą. Kandidatų sąrašas gali gauti savivaldybės tarybos narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tuo atveju, jeigu už kandidatų sąrašą balsavo ne mažiau kaip 4 procentai, o už partijų jungtinį arba jam prilygintą, kaip tai nustatyta šio įstatymo 41 straipsnio 3 dalyje, kandidatų sąrašą – ne mažiau kaip 5 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. Jeigu už kandidatų sąrašus, dalyvaujančius skirstant mandatus, yra paduota mažiau kaip 60 procentų rinkėjų balsų, teisę dalyvauti skirstant mandatus įgyja tas lig šiol skirstant mandatus nedalyvavęs sąrašas (sąrašai – jeigu už juos paduota vienodas rinkėjų balsų skaičius), už kurį yra paduota daugiausia rinkėjų balsų. Tokiu pačiu būdu kandidatų sąrašų, turinčių teisę dalyvauti skirstant mandatus, skaičius didinamas iki tokio skaičiaus, kad už kandidatų sąrašus, dalyvaujančius skirstant mandatus, būtų paduota ne mažiau kaip 60 procentų rinkėjų balsų.“

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas                                                                                                          

 

Teikia

Valstybės valdymo ir savivaldybių

komiteto vardu komiteto pirmininkė                                                                        Guoda Burokienė