Projektas Nr. XIIP-4130(2)

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ŠEIMOS KORTELĖS

ĮSTATYMAS

 

2018 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis įstatymas nustato subjektus, turinčius teisę į šeimos kortelę, jų teises ir pareigas, teisės į šeimos kortelę atsiradimo ir pasibaigimo pagrindus, valstybės ir savivaldybių institucijų kompetenciją įgyvendinant Šeimos kortelės programą ir jos finansavimą.

2. Šis įstatymas taikomas nuolatiniams Lietuvos Respublikos gyventojams, atitinkantiems šio įstatymo 3 straipsnyje nustatytus reikalavimus.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Gausi šeima – tėvai, globėjai (rūpintojai), šeimynos dalyviai (arba jų sutuoktiniai), kurie augina ir (ar) globoja (rūpina) tris ar daugiau vaikų, taip pat susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likę gyventi jų trys ar daugiau vaikų, arba vienas iš tėvų ir jų trys ar daugiau vaikų, įskaitant nedirbančius ir savarankiškos veiklos nevykdančius nesusituokusius ir savo vaikų neauginančius pilnamečius vaikus iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti arba studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą, taip pat bendrojo ugdymo mokyklas baigusius asmenis laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo mokyklų baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, taip pat asmenis, teismo tvarka pripažintus šeimos nariais.

2. Šeima, prižiūrinti (slauganti) neįgalųjį – šeima, kurioje kartu su globėju, kuriuo paskirtas vienas iš tėvų, gyvena asmuo, teismo pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje ir kuriam šioje srityje yra nustatyta globa, arba šeima, kurioje kartu su tėvais gyvena asmuo, kuriam nustatyta vidutinė ar sunki negalia.

3. Šeimos kortelė – savivaldybės institucijos išduotas dokumentas, kuriame įrašytas šeimos kortelės turėtojo vardas, pavardė, kortelės identifikacinis numeris, arba į išmanųjį įrenginį atsisiunčiama skaitmeninė šeimos kortelės programėlė, patvirtinantys turėtojo teisę naudotis tam tikromis prekių, paslaugų ar kitų veiklos formų nuolaidomis ar lengvatomis.

4. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme, Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme.

 

3 straipsnis. Teisės į šeimos kortelę atsiradimo ir pasibaigimo pagrindai

1. Teisę į šeimos kortelę turi kiekvienas gausios šeimos narys arba šeimos, prižiūrinčios (slaugančios) neįgalųjį, narys (toliau – šeimos kortelės turėtojas):

1) tėvas, globėjas (rūpintojas), šeimynos dalyvis, jų sutuoktiniai ar vienas iš tėvų, kuris augina (augino) ir (ar) globoja (rūpina) (globojo (rūpino) tris ar daugiau vaikų arba prižiūri (slaugo) (prižiūrėjo (slaugė) neįgalųjį,  – neapibrėžtą laikotarpį;

2) kiekvienas vaikas, iki jam sukaks 18 metų; bendrai gyvenančių asmenų vyresni kaip 18 metų vaikai ar buvę šeimoje globojami vaikai, jeigu jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti arba studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą (įskaitant ir akademinių atostogų laikotarpį), bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 24 metai;

3) asmuo, kuriam nustatyta vidutinė ar sunki negalia ir kuris gyvena kartu su tėvais, – neapibrėžtą laikotarpį;

4) asmuo, teismo pripažintas neveiksniu tam tikroje srityje ir kuriam šioje srityje yra nustatyta globa, gyvenantis kartu su globėju, kuriuo paskirtas vienas iš tėvų, – neapibrėžtą laikotarpį, išskyrus atvejus, kai įsiteisėja teismo sprendimas, kad tokiam asmeniui nustatyta globa toje srityje pasibaigia.

2. Teisę į šeimos kortelę praranda tie tėvai arba vienas iš tėvų, kuriam teismas pritaikė laikiną ar neterminuotą tėvų (tėvo ar motinos) valdžios apribojimą, taip pat globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviui, kuriam teismo sprendimu buvo panaikinta globa (rūpyba).

3. Vaikas, kuriam skirta šeimos kortelė, nepraranda teisės ją turėti šio straipsnio 1 dalyje nustatytu laikotarpiu, nors šią teisę prarado vienas iš tėvų, globėjas (rūpintojas), šeimynos dalyvis arba sumažėjo vaikų, sudariusių gausią šeimą, skaičius.

4. Tuo atveju, kai šeimos kortelę turintiems tėvams gimė vaikas arba vienas iš tėvų tapo vaiko globėju (rūpintoju), šis vaikas įgyja teisę į šeimos kortelę, nors šią teisę prarado kiti gausios šeimos vaikai.

5. Gausioms šeimoms ar šeimoms, prižiūrinčioms (slaugančioms) neįgalųjį, nemokamai išduodama viena šeimos kortelė. Prireikus kiti gausios šeimos ar šeimos, prižiūrinčios (slaugančios) neįgalųjį, nariai šeimos kortelę gali įsigyti vadovaujantis Šeimos kortelės skyrimo, išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašo nuostatomis.

 

4 straipsnis. Šeimos kortelės turėtojo teisės

1.  Šeimos kortelės turėtojas turi teisę naudotis lengvatomis, paslaugomis ir privilegijomis, prekėms, renginiams taikomomis nuolaidomis, kurių taikymo sąlygos nustatytos Šeimos kortelės skyrimo, išdavimo ir naudojimo tvarkos apraše.

2.  Šeimos kortelės turėtojas turi teisę naudoti šeimos kortelę visose vietose, pažymėtose specialiu ženklu „Šeimos kortelė“.

 

5 straipsnis. Šeimos kortelės turėtojo pareigos

1. Jeigu pasikeičia šeimos kortelėje nurodyti duomenys arba jos turėtojo gyvenamoji vieta, taip pat tais atvejais, kai šeimos kortelė yra pamesta, pavogta arba kitaip prarasta, šeimos kortelės turėtojas apie tai turi nedelsdamas raštu pranešti šeimos kortelę išdavusiai įstaigai.

2. Šeimos kortelės turėtojas turi nedelsdamas raštu pranešti šeimos kortelę išdavusiai įstaigai apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į šeimos kortelę.

3. Jeigu šeimos kortelę išdavusi įstaiga nustato, kad šeimos kortelės turėtojas prarado teisę turėti šeimos kortelę, šis asmuo privalo nedelsdamas grąžinti šeimos kortelę ją išdavusiai įstaigai.

 

6 straipsnis. Valstybės ir savivaldybių institucijų kompetencija įgyvendinant Šeimos kortelės programą

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija tvirtina Šeimos kortelės programą, kurioje nustatomi šios programos įgyvendinimo tikslai, uždaviniai, socialinių, ekonominių ir regioninių partnerių, viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimo tvarka, įtvirtinamos Šeimos kortelės programos finansavimo ir informacinės sistemos sukūrimo nuostatos.

2. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras nustato šeimos kortelės skyrimo, išdavimo ir keitimo tvarką.

3. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija užtikrina:

1) šeimos kortelių gamybą ir mobiliosios šeimos kortelės programos sukūrimą;

2) specialaus ženklo „Šeimos kortelė“ gamybą;

3) informacinės sistemos, reikalingos šio įstatymo nuostatoms įgyvendinti, sukūrimą ir priežiūrą.

4. Šeimos kortelės skyrimo, išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašo nuostatas įgyvendina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įgaliota institucija.

5. Savivaldybių tarybos turi teisę savo sprendimais šeimos kortelės turėtojams suteikti papildomų lengvatų, galiojančių tos savivaldybės teritorijoje.

 

7 straipsnis. Šeimos kortelės programos finansavimas

1. Ministerijų ir joms pavaldžių institucijų išlaidos, susijusios su Šeimos kortelės programos įgyvendinimu, finansuojamos iš valstybės biudžeto lėšų.

2. Savivaldybių teikiamų papildomų lengvatų šeimos kortelės turėtojams išlaidos finansuojamos iš savivaldybių biudžetų lėšų.

3. Kitų subjektų dėl dalyvavimo įgyvendinant Šeimos kortelės programoje ir suteikiant lengvatas bei nuolaidas šeimos kortelės turėtojams patiriamos išlaidos yra finansuojamos šių subjektų lėšomis.

 

8 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2019 m. liepos 1 d.

2. Vyriausybė arba jos įgaliota institucija, socialinės apsaugos ir darbo ministras, savivaldybių tarybos iki 2019 m. birželio 1 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

 

Teikia

Socialinių reikalų ir darbo komiteto vardu

komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė