Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ARCHITEKTŲ RŪMŲ ĮSTATYMO NR. X-914 ANTROJO SKIRSNIO, 4, 6, 8, 9, 10 IR 11 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO, ĮSTATYMO PAPILDYMO 41 STRAIPSNIU IR PRIEDO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS

ĮSTATYMAS

 

2021 m.                                            d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Įstatymo antrojo skirsnio pakeitimas

Pakeisti Įstatymo antrojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

ANTRASIS SKIRSNIS

RŪMŲ VEIKLA IR RŪMŲ NARIAI“.

 

2 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Rūmų nariai, jų teisės ir pareigos

1. Rūmų nariais yra visi atestuoti architektai, besiverčiantys atestuoto architekto veikla. Rūmų nariais gali būti ir atestuoti architektai, kurie nesiverčia atestuoto architekto veikla, bei architektai, kurių teisė verstis atestuoto architekto veikla pripažinta Lietuvos Respublikoje.

2. Narystės Rūmuose pradžios, sustabdymo, atnaujinimo ir pasibaigimo pagrindai nustatomi šio įstatymo 41 straipsnyje, jų įgyvendinimo tvarką nustato Rūmai.

3. Rūmų nariai turi teisę:

1) dalyvauti Rūmų veikloje, teikti pastabas ir pasiūlymus dėl Rūmų veiklos;

2) rinkti ir būti išrinktais į Rūmų organus;

3) naudotis Rūmų teisinėmis ir kitokiomis paslaugomis;

4) gauti informaciją apie Rūmų veiklą;

5) apskųsti teismui Rūmų valdymo ir kitų organų sprendimus;

6) sustabdyti narystę Rūmuose, kai nesiverčia atestuoto architekto veikla;

7) įgyvendinti kitas Rūmų statute numatytas teises.

4. Rūmų narys privalo:

1) laikytis Rūmų statuto, profesinės etikos kodekso nuostatų;

2) mokėti nario mokestį;

3) vykdyti privalomus Rūmų valdymo ar kitų organų nurodymus;

4) teikti informaciją apie savo, kaip architekto, veiklą kaip numatyta Rūmų statute;

5) Rūmų nustatyta tvarka deklaruoti interesus ir nusišalinti, jei dalyvaujant Rūmų organų, išskyrus Rūmų narių susirinkimą, veikloje gali kilti interesų konfliktas, kai:

a) sprendžiami klausimai, susiję su paties nario vykdoma architekto veikla;

b) sprendžiami klausimai, susiję su asmeniu, su kuriuo narys susijęs šeimos, artimos giminystės ir/ar verslo ryšiais;

c) pareiga nusišalinti nustatyta kituose įstatymuose;

6) vykdyti kitas pareigas, kurias nustato Rūmų statutas.

5. Visi Rūmų nariai, dalyvaudami Rūmų veikloje, turi lygias teises.

6. Atestuotas architektas, kurio narystė Rūmuose sustabdyta, negali dalyvauti Rūmų veikloje, rinkti ir būti išrinktu į Rūmų organus ar naudotis Rūmų teikiamomis paslaugomis.

7. Atestuoti architektai, tapdami Rūmų nariais, sustabdydami ar atnaujindami narystę Rūmuose, privalo sumokėti Rūmų nustatytus administravimo mokesčius, kurie apskaičiuojami atsižvelgiant į ekonomiškai pagrįstas paslaugos teikimo sąnaudas.“

 

3 straipsnis. Įstatymo antrojo skirsnio papildymas 41 straipsniu

41 straipsnis. Narystės Rūmuose pradžios, sustabdymo, atnaujinimo ir pasibaigimo pagrindai

1. Visi atestuoti architektai, kurie verčiasi atestuoto architekto veikla, privalo būti Rūmų nariai, išskyrus architektus, įgijusius architekto kvalifikacijos atestatą, tačiau nepradėjusius verstis atestuoto architekto veikla.

2. Atestuotas architektas tampa Rūmų nariu, jeigu:

1) pateikia Rūmams jų nustatytos formos deklaraciją (pareiškimą) apie ketinimą pradėti verstis atestuoto architekto veikla nurodyta architekto kvalifikacijos atestate;

2) turi galiojantį architekto kvalifikacijos atestatą;

3) sumoka Rūmų nustatyto dydžio vienkartinį stojimo administravimo mokestį.

3. Rūmai ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio straipsnio 2 dalyje nurodytų sąlygų įgyvendinimo dienos priima sprendimą dėl atestuoto architekto įrašymo į Rūmų narius. Narystės Rūmuose pradžia laikoma Rūmų sprendimo įrašyti atestuotą architektą į Rūmų narius diena.

4. Rūmų narys, nesiverčiantis architekto kvalifikacijos atestate nurodyta architekto veikla, turi teisę sustabdyti narystę Rūmuose. Rūmų narys, norintis sustabdyti narystę Rūmuose, privalo:

1) pateikti Rūmams Rūmų nustatytos formos prašymą dėl narystės Rūmuose sustabdymo;

2) sumokėti Rūmų nustatyto dydžio narystės sustabdymo administravimo mokestį;

3) būti atsiskaitęs su Rūmais.

5. Rūmai ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio straipsnio 4 dalyje nurodytų sąlygų įgyvendinimo dienos priima sprendimą dėl atestuoto architekto, nesiverčiančio atestuoto architekto veikla, narystės Rūmuose sustabdymo.

6. Narystė laikoma sustabdyta nuo Rūmų sprendimo sustabdyti narystę priėmimo dienos. Rūmai per 3 darbo dienas nuo sprendimo sustabdyti narystę priėmimo dienos pateikia Lietuvos Respublikos architektūros įstatymo 9 straipsnio 10 dalyje nurodytą informaciją.

7. Rūmų narys, sustabdęs narystę, privalo laikytis Lietuvos Respublikos architektūros įstatymo 9 straipsnio 7 dalyje atestuotiems architektams nustatytų reikalavimų.

8. Rūmų narys, norintis atnaujinti narystę Rūmuose, privalo:

1) pateikti Rūmų nustatytos formos prašymą dėl narystės atnaujinimo;

2) sumokėti Rūmų nustatyto dydžio narystės Rūmuose atnaujinimo administravimo mokestį;

3) pateikti Rūmams dokumentus, įrodančius, kad narystės Rūmuose sustabdymo laikotarpiu tobulino kvalifikaciją Lietuvos Respublikos architektūros įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje nurodytų įstatymų nustatytais pagrindais ir juose nustatyta tvarka.

9. Rūmai ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo šio straipsnio 8 dalyje nurodytų dokumentų gavimo dienos patikrina, ar įgyvendinti šio straipsnio 8 dalyje nustatyti reikalavimai, ir priima sprendimą dėl narystės Rūmuose atnaujinimo.

10. Narystės sustabdymas Rūmuose laikomas panaikintu nuo Rūmų sprendimo atnaujinti narystę priėmimo dienos.

11. Rūmai per 3 darbo dienas nuo sprendimo atnaujinti narystę Rūmuose priėmimo dienos pateikia Lietuvos Respublikos architektūros įstatymo 9 straipsnio 10 dalyje nurodytą informaciją.

12. Rūmų sprendimu narystė Rūmuose pasibaigia:

1) kai įstatymų nustatytais pagrindais panaikinamas architekto kvalifikacijos atestato galiojimas;

2) Rūmų nariui mirus.“

 

4 straipsnis. Įstatymo ketvirtojo-aštuntojo skirsnių pernumeravimas

Buvusius Įstatymo ketvirtąjį-aštuntąjį skirsnius laikyti atitinkamai trečiuoju-septintuoju skirsniais.

 

5 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Papildyti 6 straipsnio 1 dalį 7 punktu:

7) architektų profesinio atestavimo komisija;“.

 

6 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 8 straipsnio 3 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) priima sprendimus dėl atestuoto architekto įrašymo į Rūmų narių sąrašą ir išbraukimo iš jo, atestuoto architekto narystės Rūmuose sustabdymo ir atnaujinimo, tvarko Rūmų narių sąrašą, iš tarybos narių renka Rūmų tarybos pirmininką. Rūmų taryba gali įgalioti Rūmų pirmininką priimti sprendimus dėl atestuoto architekto narystės Rūmuose sustabdymo ir atnaujinimo;“.

2. Pakeisti 8 straipsnio 3 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

5) nustato nario mokesčio mokėjimo tvarką, Rūmų narių tapimo, narystės Rūmuose sustabdymo bei narystės Rūmuose atnaujinimo administravimo mokesčio dydį ir mokėjimo tvarką;“.

3. Papildyti 8 straipsnio 3 dalį 7 punktu:

7) tvirtina narystės Rūmuose pradžios, sustabdymo, atnaujinimo ir pasibaigimo Rūmuose tvarką;“.

4. Papildyti 8 straipsnio 3 dalį 8 punktu:

8) tvirtina, suderinusi su Lietuvos Respublikos aplinkos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijomis, Regioninių architektūros tarybų sudėtis ir nuostatus;“.

5. Papildyti 8 straipsnio 3 dalį 9 punktu:

9) tvirtina, suderinusi su Lietuvos Respublikos aplinkos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijomis, Architektų profesinio atestavimo komisijos sudėtį ir nuostatus.“

 

7 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Papildyti 10 straipsnį 2 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

10 straipsnis. Rūmų profesinės etikos taryba

1. Rūmų profesinės etikos taryba yra Rūmų organas, kuris, vadovaudamasis šiuo įstatymu, Rūmų statutu, architektų profesinės etikos kodeksu ir veiklos nuostatais, nagrinėja Rūmų narių drausmės bylas dėl architektų profesinės veiklos etikos kodekso pažeidimų.

2. Drausmės bylos, numatytos šio straipsnio 1 dalyje, nenagrinėjamos, jeigu kreipimosi dėl drausmės bylos iškėlimo į Rūmus dieną nuo pažeidimo padarymo praėjo 5 metai, o jei pažeidimas yra tęstinis (vyksta kiekvieną dieną (asmuo neatlieka veiksmų, kuriuos privalo atlikti ar atlieka veiksmus, kurių neturi teisės atlikti) – 5 metai nuo paskutinės pažeidimo padarymo dienos.

 

8 straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 11 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Architektų profesinio atestavimo komisija (toliau – komisija) yra Rūmų organas. Komisijos sudėtį ir nuostatus, suderinusi su Lietuvos Respublikos aplinkos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijomis, tvirtina Rūmų taryba. Komisiją sudaro ne mažiau kaip 5 nariai, išrinkti visuotiniame Rūmų narių susirinkime 3 metų kadencijai iš Rūmų narių. Rūmų narys į komisiją gali būti renkamas ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės. Komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatytais pagrindais, teikia išvadą Rūmams dėl architektų kvalifikacijos atestatų ir teisės pripažinimo dokumentų išdavimo, keitimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo arba jų galiojimo panaikinimo, įspėjimo pareiškimo, architektų kvalifikacijos tobulinimo. Rūmai užtikrina objektyvų ir nešališką komisijos sprendimų priėmimą. Komisijos nariai, priimdami sprendimus, turi būti objektyvūs ir nešališki. Komisijos nariai privalo nusišalinti nuo sprendimo priėmimo, jeigu susidaro interesų konflikto situacija, nurodyta šio įstatymo 4 straipsnio 4 dalies 5 punkte. Architektų profesinio atestavimo komisijos nuostatuose nustatoma nusišalinimo nuo sprendimo priėmimo ir teisės kreiptis nenusišalinus įgyvendinimo tvarka.“

2. Papildyti 11 straipsnį 4 dalimi:

4. Atestuoto architekto ar teisės pripažinimo dokumento turėtojo kvalifikacijos ar teisės pripažinimo dokumento galiojimo sustabdymo, panaikinimo, įspėjimo jam skyrimo kituose įstatymuose numatytais atvejais klausimai pagal suinteresuotų asmenų skundus, pareiškimus, prašymus nenagrinėjami, jeigu kreipimosi dėl veiklos svarstymo (atestato ar teisės pripažinimo dokumento galiojimo sustabdymo, panaikinimo, įspėjimo skyrimo) į Rūmus dieną nuo pažeidimo padarymo praėjo 5 metai, o jei pažeidimas tęstinis (jis vyksta kiekvieną dieną (asmuo neatlieka veiksmų, kuriuos privalo atlikti ar atlieka veiksmus, kurių neturi teisės atlikti) – 5 metai nuo paskutinės pažeidimo padarymo dienos.

 

9 straipsnis. Įstatymo priedo pripažinimas netekusiu galios
Pripažinti netekusiu galios įstatymo priedą.

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas

1. Šis įstatymas įsigalioja 2021 m. lapkričio 1 d.

2. Šio įstatymo 7 straipsnyje ir 8 straipsnio 2 dalyje išdėstytos Lietuvos Respublikos architektų rūmų įstatymo 10 straipsnio 2 dalies ir 11 straipsnio 4 dalies nuostatos taikomos suinteresuotų asmenų skundams, pareiškimams ir prašymams bei kreipimosi dėl drausmės bylos iškėlimo, pateiktiems po šio įstatymo įsigaliojimo dienos. Suinteresuotų asmenų skundai, pareiškimai, prašymai ir kreipimaisi dėl drausmės bylos iškėlimo, pradėti nagrinėti iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, nagrinėjami pagal teisės aktus, galiojusius iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas