Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

VIETOS SAVIVALDOS ĮSTATYMO NR. I-533 14 ir 15 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO, 19 STRAIPSNIO PAPILDYMO IR PAPILDYMO 111 STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS

2016 m.                      d.  Nr.
Vilnius

 

 

 

1 straipsnis. Papildymas 111 straipsniu

Papildyti įstatymą 111 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

 

111 straipsnis. Savivaldybės tarybos mažumos (opozicijos) teisės ir pareigos
1. Savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) turi pareigą atlikti savivaldybės tarybos daugumos veiklos demokratinę, politinę priežiūrą bei teisę siūlyti alternatyvius savivaldybės problemų sprendimo būdus.
2. Savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) atlikdama savo pareigas turi teisę lygiomis galimybėmis su savivaldybės tarybos dauguma naudotis visais savivaldybės tarybos ir administracijos resursais, gauti savivaldybės administracijos pagalbą.
3. Savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) turi teisę savivaldybės tarybos reglamento nustatyta tvarka gauti papildomą savivaldybės administracijos pagalbą ruošiant teisės aktus ar kitą su savivaldybės tarybos mažumos (opozicijos) pareigų vykdymu susijusią medžiagą.
4. Savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) turi teisę į informacijos apie savo pareigų vykdymą viešinimą. Informacijos apie savo pareigų vykdymą viešinimui savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) turi teisę naudoti oficialius nemokamus savivaldybės tarybos ir administracijos informacijos viešinimo kanalus bei tam panaudoti dalį lėšų, kurios yra numatytos savivaldybės biudžete savivaldybės veiklos informacijos viešinimo paslaugoms įsigyti. Informacijos apie savivaldybės veiklą viešinimas mokamomis paslaugomis yra vykdomas pateiktos informacijos eterį ir plotus paskirstant proporcingai pagal savivaldybės tarybos daugumai ir mažumai (opozicijai) priklausančių savivaldybės tarybos narių skaičių.
5. Jeigu savivaldybės tarybos mažumos (opozicijos) frakcija arba jų koalicija, turi daugiau kaip 1/2 savivaldybės tarybos mažumai (opozicijai) priklausančių tarybos narių, tokios frakcijos seniūnas arba koalicijos vadovas yra vadinamas savivaldybės tarybos opozicijos lyderiu.
6. Savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) turi teisę iš savo narių tarpo deleguoti Kontrolės komiteto pirmininką, Etikos komisijos pirmininką ir Antikorupcijos komisijos pirmininką. Savivaldybės tarybos opozicijos lyderis turi teisę gauti savivaldybės mero pavaduotojo algos dydį atitinkantį atlygį už darbą ir visas jo darbui reikalingas priemones, į kurias teisę turi savivaldybės mero pavaduotojai.”

 

2 straipsnis. 14 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 14 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

3. Komitetų, išskyrus Kontrolės komitetą, pirmininkus ir jų pavaduotojus mero siūlymu skiria komitetai. Tą pačią kandidatūrą meras gali siūlyti du kartus. Kontrolės komiteto pirmininką iš savo tarpo slaptu balsavimo savivaldybės tarybos posėdžio metu reglamento nustatyta tvarka renka tik savivaldybės tarybos mažumai (opozicijai) priklausantys savivaldybės tarybos nariai. Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoją mero siūlymu skiria savivaldybės taryba reglamento nustatyta tvarka. Jeigu savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) per tris slapto balsavimo kartus neišsirenka Kontrolės komiteto pirmininko arba jeigu nėra paskelbta savivaldybės tarybos mažuma (opozicija), Kontrolės komiteto pirmininką ir pirmininko pavaduotoją skiria savivaldybės taryba mero siūlymu.”

 

3 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

1. Savivaldybės taryba savo įgaliojimų laikui sudaro Etikos komisiją ir Antikorupcijos komisiją. Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininkus iš savo tarpo slaptu balsavimo savivaldybės tarybos posėdžio metu reglamento nustatyta tvarka renka tik savivaldybės tarybos mažumai (opozicijai) priklausantys savivaldybės tarybos nariai. Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininkų pavaduotojus mero siūlymu skiria savivaldybės taryba reglamento nustatyta tvarka. Jeigu savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) per tris slapto balsavimo kartus neišsirenka Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininkų arba jeigu nėra paskelbta savivaldybės tarybos mažuma (opozicija), Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininką skiria savivaldybės taryba mero teikimu. Komisijų atsakingųjų sekretorių pareigas atlieka savivaldybės administracijos direktoriaus paskirti valstybės tarnautojai, šios funkcijos įrašomos į jų pareigybės aprašymą.

 

4 straipsnis. 19 straipsnio papildymas

Papildyti 19 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

„1. Meras renkamas tiesiogiai savivaldybės tarybos įgaliojimų laikui. Kai šio įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka mero įgaliojimai nutrūksta prieš terminą, rengiami nauji mero rinkimai. Savivaldybės taryba savo įgaliojimų laikui iš tarybos narių mero siūlymu skiria vieną ar kelis mero pavaduotojus. Didžiausias galimas savivaldybės mero pavaduotojų skaičius nustatomas atsižvelgiant į savivaldybės tarybos narių skaičių. Savivaldybėje, kurios tarybą sudaro 41 ir daugiau tarybos narių, gali būti steigiamos ne daugiau kaip trys savivaldybės mero pavaduotojo pareigybės; savivaldybėje, kurios tarybą sudaro 27–31 tarybos narys, gali būti steigiamos ne daugiau kaip dvi savivaldybės mero pavaduotojo pareigybės; kitose savivaldybėse gali būti steigiama ne daugiau kaip viena savivaldybės mero pavaduotojo pareigybė. Visose savivaldybėse steigiamas opozicijos lyderio pareigybė, kuri prilyginama mero pavaduotojo pareigybei. Meru ir mero pavaduotojais gali būti tik Lietuvos Respublikos piliečiai. Savivaldybės taryba mero siūlymu gali nuspręsti, kad mero pavaduotojas pareigas atlieka visuomeniniais pagrindais. Mero pavaduotojas skiriamas slaptu balsavimu. Laikoma, kad mero pavaduotojas paskirtas, jeigu už jo kandidatūrą balsavo visų savivaldybės tarybos narių dauguma. Mero pareigas laikinai eina savivaldybės tarybos posėdyje dalyvaujančių tarybos narių balsų dauguma išrinktas savivaldybės tarybos narys, kai:

1) meras dėl laikinojo nedarbingumo ar kitų pateisinamų priežasčių laikinai, ne daugiau kaip šimtą dvidešimt kalendorinių dienų, negali eiti savo pareigų ir nėra paskirtas mero pavaduotojas;

2) Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nustatyta tvarka rinkimai vienmandatėje rinkimų apygardoje pripažįstami negaliojančiais ir skelbiami pakartotiniai rinkimai;

3) meras netenka savivaldybės tarybos nario mandato šio įstatymo nustatyta tvarka.”

 

5 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas
Šis įstatymas įsigalioja 2017 m. gegužės 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

 

 

 

Teikia Seimo nariai:

 

 

Andrius Kubilius

 

 

Donatas Jankauskas