Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
DARBDAVIŲ SOCIALINIŲ INICIATYVŲ SKATINIMO
ĮSTATYMAS
2018 m. d. Nr.
Vilnius
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo tikslas ir paskirtis
1. Šis Įstatymas apibrėžia darbdavių socialinės atsakomybės bei įgyvendinamų socialinių iniciatyvų sampratą, tikslus ir rūšis, reglamentuoja socialinių iniciatyvų įgyvendinimą, organizavimą ir nustato paskatas, kuriomis siekiama paremti tokių socialinių iniciatyvų diegimą ir įgyvendinimą.
2. Šio Įstatymo tikslas yra skatinti darbdavius investuoti į socialinių iniciatyvų įgyvendinimą, įskaitant ir į šioms iniciatyvoms įgyvendinti reikalingą infrastruktūrą, vykdyti ir plėtoti pažangią socialinių iniciatyvų praktiką, taip pat didinti darbuotojų lojalumą darbdaviui, sudaryti sąlygas darbuotojui rūpintis savo bei savo šeimos narių sveikata, kultūriniu ugdymu bei šeimos gerove.
2 straipsnis. Pagrindinės šio Įstatymo sąvokos
2. Investicijos – darbdavio finansiniai ištekliai, panaudoti socialinėms iniciatyvoms diegti ir joms įgyvendinti reikalingos infrastruktūros sukūrimui arba įsigijimui, išlaidos socialinių iniciatyvų įgyvendinimui, mokėjimai tretiesiems asmenims ir kiti darbdavio patirti kaštai, susiję su socialinių iniciatyvų įgyvendinimu.
3. Darbdavių socialinės iniciatyvos – tai socialiai atsakinga darbdavio veikla, nukreipta į darbuotojų ir jų šeimos narių socialinės gerovės didinimą, darbuotojų lojalumo skatinimą, darbuotojų ir jų šeimos narių sveikatos gerinimą, darbdavių patrauklumo bei konkurencingumo darbuotojų tarpe didinimą darbuotojų atžvilgiu ir kitų socialiai atsakingo verslo tikslų siekimą. Socialinėmis iniciatyvomis nelaikoma įmonių teikiama labdara ir parama Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo numatyta tvarka.
5. Tiesioginė nauda – nauda, kurią darbdaviui įgyvendinant socialines iniciatyvas betarpiškai gauna suinteresuota šalis.
3 straipsnis. Teisė į darbdavio socialinių iniciatyvų teikiamą tiesioginę naudą
Teisę gauti tiesioginę naudą iš darbdavio įgyvendinamų socialinių iniciatyvų turi suinteresuotos šalys, kurioms tokia teisė suteikiama darbdavio sprendimu, yra nustatyta darbo sutartyje arba atskiru susitarimu tarp darbdavio ir darbuotojo, arba kolektyvinėje sutartyje, kuri yra taikoma tam darbdaviui.
II SKYRIUS
DARBDAVIO SOCIALINĖS INICIATYVOS
4 straipsnis. Darbdavio socialinių iniciatyvų rūšys
1. Socialinės iniciatyvos gali būti įgyvendinamos paties darbdavio arba pasitelkiant trečiuosius asmenis (per trečiųjų asmenų teikiamas paslaugas).
2. Socialinėmis iniciatyvomis pripažįstama sekanti darbdavio inicijuojama ir vykdoma veikla, kai ji vykdoma suinteresuotų asmenų atžvilgiu:
1) sveikatinimo paslaugų teikimas (gydymo, reabilitacijos ar odontologijos paslaugos, teikiamos gydymo įstaigose, sveikatinimo centruose, sanatorijose, poliklinikose, medicinos punktuose);
3) sporto ir kūno kultūros paslaugų teikimas (abonementų į sporto klubus, plaukimo baseinus išdavimas, sporto salių, aikštelių nuoma);
4) poilsio paslaugų teikimas (kelialapių į darbdavio įkurtas ar tretiesiems asmenims priklausančias poilsiavietes, vasaros, žiemos poilsio stovyklas išdavimas);
5) maitinimo paslaugų teikimas (darbdavio įkurtose maitinimo įstaigose, kitose maitinimo vietose ar trečiųjų asmenų teikiamos maitinimo paslaugos);
7) finansinė parama ir (arba) stipendijos skyrimas darbuotojui ir (arba) jo šeimos nariams, kai šis studijuoja, siekdamas įgyti aukštesnįjį arba aukštąjį išsilavinimą ir (arba) kvalifikaciją);
8) suinteresuotų asmenų gerovės tobulinimas (vasaros ir žiemos poilsio stovyklų, darbuotojų ikimokyklinio amžiaus vaikams organizavimas, psichologo paslaugos);
9) pagalba apsirūpinant būstu, paskolų gyvenamajam būstui įsigyti ar statyti teikimas lengvatinėmis sąlygomis;
13) Vestuvių (partnerytės įregistravimo), vedybinio gyvenimo (partnerystės) sukaktuvių, vaiko gimimo(vaiko įsivaikinimo), darbuotojo jubiliejaus proga ir kt.;
14) teise į motinystės (tėvystės) atostogas nesinaudojančio ir dirbančio darbuotojo vaiko iki 1 metų priežiūros paslaugų (ikimokyklinio ugdymo įstaigos, auklės paslaugų) išlaidų kompensavimas, jeigu vaiko kitas iš tėvų taip pat nesinaudoja teise į motinystės (tėvystės) atostogas;
III SKYRIUS
SOCIALINIŲ INICIATYVŲ ORGANIZAVIMAS IR ĮGYVENDINIMAS
5 straipsnis. Socialinių iniciatyvų organizavimas
1. Socialinių iniciatyvų įgyvendinimą šio įstatymo nustatyta tvarka turi teisę organizuoti darbdavys, investuodamas į šioms socialinėms iniciatyvoms diegti ir įgyvendinti reikalingą infrastruktūrą ir įgyvendindama socialines iniciatyvas, arba pasitelkdama trečiuosius asmenis socialinėms iniciatyvoms įgyvendinti.
6 straipsnis. Darbdavių teisės ir pareigos socialinių iniciatyvų įgyvendinimo srityje
1. Darbdavys, įgyvendindamas šio Įstatymo 4 straipsnyje nurodytas socialines iniciatyvas, privalo vesti investicijų, panaudotų įgyvendinti šias iniciatyvas, paties ar trečiųjų asmenų suteiktų paslaugų ir joms panaudotų lėšų atskirą apskaitą.
2. Siekiant pasinaudoti lengvatomis, kurių suteikimo pagrindas yra šiame Įstatyme numatytos socialinės iniciatyvos, darbdaviai privalo Vyriausybės nustatyta tvarka kiekvienais metais parengti ir pateikti atsakingoms institucijoms praėjusiųjų kalendorinių metų darbdavio socialinės atsakomybės veiklos ataskaitas.
IV SKYRIUS
socialinių INICIATYVŲ SKATINIMAS IR APRIBOJIMAI
7 straipsnis. Socialinių iniciatyvų įgyvendinimo paskatos
8 straipsnis. Socialinių iniciatyvų įgyvendinimo apribojimai
1. Socialinėmis iniciatyvomis nėra laikoma, kai šio Įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje numatyta veikla, vykdoma tų darbuotojų, kurie yra darbdavio, kaip pelno siekiančio juridinio asmens (įmonės), dalyviai (savininkai, akcininkai, nariai, pajininkai) atžvilgiu, jeigu tie darbuotojai turi 10 procentų ar daugiau to juridinio asmens akcijų, pajų ar nario teisių.
2. Socialinėmis iniciatyvomis taip pat nelaikomi veiksmai tokių darbdavių, jeigu jie valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaiga, išlaikoma iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ar savivaldybės įmonė, viešoji įstaiga, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė, ir Lietuvos bankas.
V SKYRIUS
Baigiamosios nuostatos
9 straipsnis. Įstatymo vykdymo priežiūra
10 straipsnis. Atsakomybė už šio Įstatymo pažeidimus