Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL VERTINIMO, AR DĖL MATERIALIOJO TURTO NUOMOS KYLA GRĖSMIŲ ŠALIES GYNYBOS AR SAUGUMO FUNKCIJŲ VYKDYMUI, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Nr.

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 3 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

Patvirtinti Vertinimo, ar dėl materialiojo turto nuomos kyla grėsmių šalies gynybos ar saugumo funkcijų vykdymui, tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

Ministras Pirmininkas

 

Vidaus reikalų ministras

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2024 m.                d. nutarimu Nr.

 

VERTINIMO, AR DĖL MATERIALIOJO TURTO NUOMOS KYLA GRĖSMIŲ ŠALIES GYNYBOS AR SAUGUMO FUNKCIJŲ VYKDYMUI, TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS.

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vertinimo, ar dėl materialiojo turto nuomos kyla grėsmių šalies gynybos ar saugumo funkcijų vykdymui, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato tvarką, kaip yra vertinama, ar dėl Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (toliau – Įstatymas) 15 straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodytos elektroninių ryšių infrastruktūros, skirtos šalies gynybai ar saugumui užtikrinti (toliau – infrastruktūra), nuomos kyla grėsmių šalies gynybos ar saugumo funkcijoms vykdyti.

2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatyme, Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme, Lietuvos Respublikos kibernetinio saugumo įstatyme ir Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos
įstatyme.

3. Aprašas netaikomas Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo 1 straipsnio 1 dalyje nurodytiems sandoriams. Tokių sandorių grėsmių nacionalinio saugumo interesams vertinimas atliekamas Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo nustatyta tvarka.

 

II SKYRIUS

GRĖSMIŲ ŠALIES GYNYBOS AR SAUGUMO FUNKCIJŲ VYKDYMUI VERTINIMO ATLIKIMAS

 

4. Grėsmių nacionalinio saugumo interesams ar šalies gynybos ar saugumo funkcijų vykdymui vertinimas (toliau − grėsmių vertinimas) atliekamas prieš valstybės ilgalaikio materialiojo turto valdytojui, o dėl savivaldybės ilgalaikio materialiojo turto – savivaldybės tarybai ar jos įgaliotai institucijai (toliau – infrastruktūros valdytojas) priimant sprendimą dėl infrastruktūros nuomos savo iniciatyva arba infrastruktūros valdytojui gavus subjekto, norinčio išsinuomoti infrastruktūrą, prašymą dėl galimybės išsinuomoti infrastruktūros valdytojo valdomą infrastruktūrą (toliau − prašymas).

Subjektai, norintys išsinuomoti infrastruktūrą elektroninių ryšių veiklai vykdyti,  prašyme turi pateikti informaciją apie ketinamoje išsinuomoti infrastruktūroje elektroninių ryšių veiklai vykdyti naudojant tam tikrus radijo dažnius (kanalus) planuojamos naudoti aparatūros, įrenginių ir (arba) programinės įrangos, nurodytos Elektroninių ryšių įstatymo 69 straipsnio 2 dalyje nurodytame Elektroninių ryšių veiklai vykdyti naudojamos aparatūros, įrenginių ir (arba) programinės įrangos, apie kurios gamintojus, tiekėjus ir (arba) jų priežiūros ir (arba) palaikymo paslaugų teikėjus privaloma pateikti informaciją Ryšių reguliavimo tarnybai sąraše, gamintojus, tiekėjus ir (arba) jų priežiūros ir (arba) palaikymo paslaugų teikėjus.

Infrastruktūros valdytojas subjekto, norinčio išsinuomoti infrastruktūrą elektroninių ryšių veiklai vykdyti, prašymą turi išnagrinėti ir pateikti atsakymą prašymą pateikusiam subjektui per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo.

5. Atlikdamas grėsmių šalies gynybos ar saugumo funkcijų vykdymui vertinimą infrastruktūros valdytojas įvertina:

5.1. ar infrastruktūros naudojimą reglamentuojantys specialieji įstatymai nedraudžia infrastruktūrą išnuomoti ir ar nenustato kitų apribojimų, dėl kurių jos nuoma būtų negalima;

5.2. infrastruktūros naudojimo paskirtį ir ypatumus (konkrečios infrastruktūros buvimo vietą ir prieigos prie jos galimybes, įskaitant teisės aktuose nustatytą leidimų sistemą, galimybes joje įrengti ir (ar) naudoti papildomą įrangą (apkrovų galimumas, vietų montuoti papildomą įrangą buvimas, galimybė užtikrinti elektros energijos tiekimą ir panašiai);

5.3. infrastruktūrai keliamus fizinės ir veiklos apsaugos ir (arba) kibernetinio saugumo reikalavimus, rizikos veiksnius, galinčius kelti grėsmę infrastruktūros saugumui;

5.4. ar atsižvelgiant į veiklos, kuriai vykdyti galėtų būti naudojama išnuomojama infrastruktūra, pobūdį, konkrečios infrastruktūros nuoma nesukels grėsmių galimybei infrastruktūrą naudoti pagal jos tiesioginę paskirtį, ar nepablogins jos techninių charakteristikų ir ar nedarys neigiamo poveikio infrastruktūros saugumui;

5.5. jeigu gautas subjekto, norinčio išsinuomoti infrastruktūrą elektroninių ryšių veiklai vykdyti, prašymas – galimas grėsmes dėl elektroninių ryšių tinkluose planuojamos naudoti aparatūros, įrenginių ir (arba) programinės įrangos saugumo, patikimumo ir elektromagnetinio suderinamumo su infrastruktūroje naudojama įranga.

6. Atlikdamas Aprašo 5.5 papunktyje nustatytą vertinimą, infrastruktūros valdytojas gali kreiptis į Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą, Ryšių reguliavimo tarnybą, kitas  kompetentingas valstybės institucijas, kurios pagal joms priskirtas valstybės veiklos sritis pateikia savo išvadas.

7. Atlikęs Aprašo 5 punkte nustatytą vertinimą, taip pat įvertinęs kompetentingų valstybės institucijų, nurodytų Aprašo 6 punkte, į kurias buvo kreiptasi, pateiktas išvadas, infrastruktūros valdytojas priima sprendimą, ar dėl infrastruktūros nuomos kyla grėsmių šalies gynybos ar saugumo funkcijoms vykdyti.

8. Sprendimas, kad infrastruktūros nuoma nekelia grėsmės nacionalinio saugumo interesams ar šalies gynybos ar saugumo funkcijų vykdymui, negali būti priimtas, jei:

8.1. infrastruktūrą išnuomoti draudžia infrastruktūros naudojimą reglamentuojantys specialieji įstatymai;

8.2. nustatoma, kad infrastruktūra nėra tinkama papildomai įrangai joje įrengti ir (ar) naudoti ir kad ją įrengus būtų pažeisti Lietuvos Respublikos statybos įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų reikalavimai;

8.3. infrastruktūros nuoma kelia grėsmę galimybei infrastruktūrą naudoti pagal jos tiesioginę paskirtį, pabloginti jos technines charakteristikas ar daryti neigiamą poveikį infrastruktūros saugumui ar kitaip kliudyti atlikti funkcijas, susijusias su šalies gynybos ar saugumo funkcijų vykdymu;

8.4. subjekto, norinčio išsinuomoti infrastruktūrą elektroninių ryšių veiklai vykdyti, elektroninių ryšių tinkluose planuojama naudoti įranga nesuderinama su infrastruktūroje naudojama įranga ir trikdys elektroninių ryšių tinklo ir (ar) elektroninių ryšių paslaugų veikimą, pažeis elektroninių ryšių tinklo ir (ar) elektroninių ryšių paslaugų saugumą, viešojo elektroninių ryšių tinklo vientisumą ar sukels riziką kibernetiniam saugumui.

9. Kitais, Aprašo 8 punkte nenurodytais atvejais infrastruktūros valdytojas gali priimti sprendimą dėl infrastruktūros nuomos keliamos grėsmės šalies gynybos ar saugumo funkcijų vykdymui įvertinęs konkretaus atvejo aplinkybes, jeigu įstatymai nenustato kitaip.

 

III SKYRIUS.

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

10. Infrastruktūros valdytojui atlikus infrastruktūros nuomos grėsmių šalies gynybos ar saugumo funkcijų vykdymui vertinimą ir priėmus sprendimą, kad dėl infrastruktūros nuomos nekyla grėsmių šalies gynybos ar saugumo funkcijų vykdymui, infrastruktūra išnuomojama Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatyme ir jo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose nustatyta tvarka.

_________