Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO APSAUGOS ĮSTATYMO NR. I-733 2, 14 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO 181 STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS

 

2016 m.                           d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Įstatymo 2 straipsnio pakeitimas

Papildyti 2 straipsnį 31 dalimi:

31. Archeologiniai tyrimai – taikomieji moksliniai tyrimai, kuriais siekiama ištirti virš žemės, žemėje, po vandeniu ar iš dalies po vandeniu esančius objektus ir surinkti informaciją apie išlikusias, pakitusias ar prarastas archeologinio pobūdžio vertingąsias savybes, nustatyti tiriamo objekto istorinę raidą patvirtinančius faktus, juos apibendrinti ir dokumentuoti.“

 

2 straipsnis. Įstatymo 14 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 14 straipsnio 3 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) leisti kultūros ministro nustatyta tvarka Departamento, savivaldybės paveldosaugos padalinio, taip pat Valstybinės kultūros paveldo komisijos nariams ir pareigūnams ar jų įgaliotiems specialistams apžiūrėti kultūros paveldo objektą ar vietovę, fiksuoti kultūros paveldo objekto ar vietovės būklę, ir sutartomis sąlygomis atlikti tyrimus, taip pat leisti šio įstatymo 181 straipsnio 2 dalyje nurodytą leidimą gavusiems asmenims su valdytoju suderintomis sąlygomis atlikti archeologinius tyrimus. Šiais atvejais šalys turi suderinti tyrimų trukmę, sklypų ribas, darbų atlikimo laiką ir nuostolių kompensaciją;“

 

3 straipsnis. Įstatymo papildymas 181 straipsniu

Papildyti įstatymą 181 straipsniu:

181 straipsnis. Leidimo atlikti archeologinius tyrimus išdavimas ir galiojimas

1. Archeologinius tyrimus gali atlikti fiziniai asmenys - archeologijos mokslo krypties mokslininkai, atestuoti specialistai, atitinkantys šio įstatymo 231 straipsnyje nustatytus kvalifikacinius reikalavimus arba Europos Sąjungos valstybės narės, Šveicarijos Konfederacijos arba valstybės, pasirašiusios Europos ekonominės erdvės sutartį, piliečiai ir kiti fiziniai asmenys, kurie naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jiems suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis ir turi teisę vykdyti archeologinius tyrimus, pripažinus jų kilmės valstybėje turimą teisę vykdyti atitinkamą veiklą (toliau - kitų valstybių asmenys) (toliau nurodant kartu - tyrėjai). Kitų valstybių asmenų turimos teisės vykdyti archeologinius tyrimus pripažinimas vykdomas vadovaujantis šio įstatymo 231 straipsnyje nustatyta tvarka.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti tyrėjai teisę atlikti archeologinius tyrimus įgyja gavę Departamento išduotą leidimą atlikti archeologinius tyrimus (toliau - leidimas). Leidimai išduodami, leidimų galiojimas pratęsiamas, sustabdomas, galiojimo sustabdymas panaikinamas ar leidimo galiojimas panaikinamas šio įstatymo ir kultūros ministro nustatyta tvarka (toliau - leidimų išdavimo tvarka). Departamentas išduoda leidimą arba priima sprendimą neišduoti leidimo per 10 darbo dienų nuo tyrėjo prašymo ir archeologinių tyrimų projekto gavimo Departamente dienos. Prašyme išduoti leidimą turi būti pateikta visa leidimų išdavimo tvarkoje nurodyta, šio straipsnio 4 dalyje nurodytų reikalavimų įvykdymą pagrindžianti informacija.

3. Jei tyrėjo prašyme dėl leidimo išdavimo pateikta ne visa leidimų išdavimo tvarkoje nurodyta informacija, pateikti klaidingi duomenys ar pateikti ne visi šio straipsnio 4 dalyje nurodytų reikalavimų įvykdymą pagrindžiantys dokumentai, Departamentas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo prašymo gavimo Departamente dienos praneša tyrėjui apie būtinybę pateikti trūkstamą informaciją, patikslinti duomenis ar pateikti trūkstamus dokumentus ir informuoja, kad terminas leidimui išduoti skaičiuojamas nuo trūkstamos informacijos ir/ar dokumentų pateikimo dienos. Kai dėl objektyvių priežasčių leidimo išdavimo procedūra negali būti baigta per 10 darbo dienų nuo prašymo, kuriame pateikta visa leidimų išdavimo tvarkoje nurodyta informacija ir šio straipsnio 4 dalyje nurodytų reikalavimų įvykdymą pagrindžiantys dokumentai, gavimo Departamente dienos, ji gali būti pratęsta, bet ne ilgiau kaip 10 darbo dienų. Priėmus sprendimą išduoti leidimą, Departamentas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos apie tai praneša prašymą pateikusiam tyrėjui. Atsakymo dėl leidimo išdavimo nepateikimas nelaikomas leidimo išdavimu.

4. Leidimas išduodamas tyrėjams, nurodytiems šio straipsnio 1 dalyje, jeigu įvykdomi šie reikalavimai:

1) tyrėjas atitinka šio įstatymo 231 straipsnyje nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, suteikiančius jam teisę vykdyti archeologinius tyrimus prašyme nurodytoje tyrimų vietoje;

2) tyrėjo parengtą ir pateiktą archeologinių tyrimų projektą aprobuoja Mokslinė archeologijos komisija;

3) tyrėjas archeologinio paveldo tvarkybos reglamento nustatytais atvejais ir tvarka yra atsiskaitęs už anksčiau vykdytus archeologinius tyrimus ir sutvarkęs anksčiau vykdytų archeologinių tyrimų vietą bei, vadovaudamasis šio įstatymo 18 straipsnio 5 dalies nuostatomis ir kultūros ministro patvirtinta tvarka, yra perdavęs muziejams archeologinių tyrimų metu surastus archeologinius radinius;            

4) tyrėjas archeologinių tyrimų projekte numatytų tyrimų atlikimui yra gavęs institucijos, atsakingos už apsaugą, sutikimą šio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 1 ir 4 punktuose numatytais atvejais;

5) sumokėta nustatyto dydžio valstybės rinkliava.

5. Mokslinė archeologijos komisija, kurios sudėtį ir nuostatus tvirtina kultūros ministras, aprobuoja tyrėjo pateiktą archeologinių tyrimų projektą, jeigu jis atitinka kultūros ministro patvirtinto archeologinio paveldo tvarkybos reglamento (toliau - archeologinio paveldo tvarkybos reglamentas) nustatytus archeologinių tyrimų projekto parengimo reikalavimus ir atitinka archeologinio paveldo tvarkybos reglamente nustatytus bendruosius archeologinių tyrimų metodikos reikalavimus.

6. Leidimą atsisakoma išduoti, jeigu neįvykdomas bent vienas šio straipsnio 4 dalyje nustatytas reikalavimas.

7. Atliekant archeologinius tyrimus, turi būti užtikrinamos šios tyrimų atlikimui būtinos sąlygos:

1) tyrimų vietoje teigiama tyrimų aplinkos temperatūra ir neįšalęs gruntas;

2) sudaryta galimybė archeologinius radinius konservuoti lauko sąlygomis, jei to reikalauja tiriamo objekto specifika;

3) tyrimų vieta, atidengtos archeologinės struktūros, radiniai, žmonių palaikai apsaugoti nuo žemės ar statinių dalių užgriuvimo, užtvindymo vandeniu ar gamtinių stichijų poveikio, transporto priemonių patekimo bei bet kokio pobūdžio sužalojimo, vandalizmo, vagysčių ir pavojų žmonių saugai bei sveikatai;

4) tyrimų vieta aptverta ir apsaugota nuo pašalinių asmenų patekimo (esant būtinybei).

8. Leidimas išduodamas nuo einamųjų metų kovo 1 dienos ir galioja iki einamųjų metų lapkričio 30 dienos. Išimtinais atvejais, kai būtina pašalinti avarijos grėsmę, išduodamas leidimas po einamųjų metų lapkričio 30 d. iki kitų metų lapkričio 30 d. prašyme išduoti leidimą nurodytam leidimo galiojimo terminui. Tokiu atveju netaikomas reikalavimas užtikrinti šio straipsnio 7 dalyje nustatytas tyrimų atlikimui būtinas sąlygas ir šio straipsnio 4 dalies 2 punkte nustatytas reikalavimas pateikti ir aprobuoti archeologinių tyrimų projektą. 

9. Tyrėjas, nespėjęs atlikti visų archeologinių tyrimų projekte numatytų tyrimų, gali pateikti Departamentui prašymą pratęsti leidimo galiojimą ne vėliau kaip 10 darbo dienų iki jo galiojimo pabaigos. Šio straipsnio 4 dalyje nurodytus reikalavimus atitinkančiam tyrėjui leidimo terminas pratęsiamas po einamųjų metų lapkričio 30 dienos tyrėjo nurodytam terminui, bet ne ilgiau kaip iki kitų metų lapkričio 30 d. Išduoto leidimo galiojimas pratęsiamas arba motyvuotai atsisakoma jo galiojimą pratęsti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo Departamente dienos. Jei tyrėjo prašyme dėl leidimo galiojimo pratęsimo pateikta ne visa leidimų išdavimo tvarkoje nurodyta informacija ar pateikti klaidingi duomenys, Departamentas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo prašymo gavimo Departamente dienos praneša apie tai tyrėjui ir nustato prašymui patikslinti 5 darbo dienų terminą, skaičiuojamą nuo Departamento pranešimo tyrėjui dėl prašymo patikslinimo gavimo dienos. Tokiu atveju išduoto leidimo galiojimo pratęsimo terminas, per kurį turi būti nuspręsta dėl leidimo galiojimo pratęsimo, skaičiuojamas nuo tos dienos, kai Departamente gautas patikslintas prašymas. 

10. Leidimo galiojimą pratęsti atsisakoma, jeigu Departamentas, vadovaudamasis šio straipsnio 7 dalies nuostatomis, nepritaria leidimo galiojimo pratęsimui, nes neužtikrinamos tyrimams atlikti būtinos sąlygos.

11. Atsisakius išduoti leidimą ar atsisakius pratęsti išduoto leidimo galiojimą, Departamentas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos apie tai praneša prašymą pateikusiam tyrėjui, nurodydamas priežastis, dėl kurių leidimas neišduotas ar atsisakyta pratęsti išduoto leidimo galiojimą.

12. Leidimo galiojimas sustabdomas, jeigu Departamentas nustato, kad:

1) archeologiniai tyrimai vykdomi aprobuotame archeologinių tyrimų projekte nenumatytose vietose ir/ar ne pagal aprobuotame archeologinių tyrimų projekte numatytą tyrimų pobūdį;

2) archeologinių tyrimų metu iškilo greta esančių kultūros paveldo objektų sužalojimo ar praradimo grėsmė;

3) neužtikrinamos šio straipsnio 7 dalyje nustatytos archeologiniams tyrimams atlikti būtinos sąlygos, išskyrus šio straipsnio 8 dalyje numatytą išimtinį atvejį.

13. Sustabdžius leidimo galiojimą, Departamentas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos apie tai praneša tyrėjui, nurodydamas priežastis, dėl kurių leidimo galiojimas sustabdytas ir terminą leidimo galiojimo sustabdymo priežasčių pašalinimui. Nuo Departamento pranešimo apie leidimo galiojimo sustabdymą gavimo dienos tyrėjui draudžiama vykdyti archeologinius tyrimus.

14. Per nustatytą terminą pašalinus šio straipsnio 12 dalyje numatytas leidimo sustabdymo priežastis, leidimo galiojimo sustabdymas panaikinamas. Departamentas sprendimą dėl leidimo galiojimo sustabdymo panaikinimo priima per 10 darbo dienų nuo pranešimo apie leidimo sustabdymo priežasčių pašalinimą gavimo dienos, patikrinęs gautą informaciją ir ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos apie tai praneša tyrėjui.

15. Leidimo galiojimas panaikinamas, jeigu Departamentas nustato, kad:

1) tyrėjas, kuriam išduoto leidimo galiojimas yra sustabdytas, per Departamento nustatytą terminą nepašalino leidimo galiojimo sustabdymo priežasčių;

2) tyrėjas, kuriam išduoto leidimo galiojimas yra sustabdytas, po Departamento pranešimo apie leidimo galiojimo sustabdymą gavimo dienos toliau vykdo archeologinius tyrimus;

3) tyrėjas pateikia Departamentui prašymą panaikinti jam išduoto leidimo galiojimą;

4) atimamas tyrėjo mokslinis laipsnis, panaikinamas tyrėjui – atestuotam specialistui išduotas kvalifikacijos atestatas ar tyrėjui – kitos valstybės asmeniui - turimos teisės vykdyti archeologinius tyrimus pripažinimo dokumentas;

5) kultūros paveldo objekto ar vietovės vertingosios savybės sunaikintos neatlikus archeologinių tyrimų;

6) panaikinamas įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 1 ir 4 punktuose numatytais atvejais institucijos, atsakingos už apsaugą, duotas sutikimas archeologinių tyrimų atlikimui.

16. Panaikinus leidimo galiojimą, Departamentas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos apie tai praneša tyrėjui, nurodydamas priežastis, dėl kurių leidimo galiojimas panaikintas.                  

17. Tyrėjas privalo:

1) gavęs leidimą, iki archeologinių tyrimų pradžios apie juos pranešti valdytojui ir pagal įstatymo 14 straipsnio 3 dalies 3 punkte nustatytą tvarką susitarti su juo dėl archeologinių tyrimų atlikimo sąlygų;

2) archeologinio paveldo tvarkybos reglamento nustatyta tvarka pagal aprobuotą archeologinių tyrimų projektą atlikti archeologinius tyrimus ir už juos atsiskaityti, sutvarkyti archeologinių tyrimų vietą.

18. Leidimą gavęs tyrėjas atsako už šio straipsnio 4 ir 7 dalyse nustatytų reikalavimų laikymąsi.

19. Leidimą gavusių tyrėjų veiklos priežiūrą atlieka Departamentas.“

 

4 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Lietuvos Respublikos kultūros ministras priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus iki šio įstatymo įsigaliojimo.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas