Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ŽEMĖS ŪKIO PASKIRTIES ŽEMĖS ĮSIGIJIMO ĮSTATYMO NR. IX-1314

4 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Laisva valstybinė žemės ūkio paskirties žemė neparduodama, išskyrus šio straipsnio
2 dalyje nurodytus atvejus. Šio straipsnio 2 dalies 3, 5, 6 punktuose įvardyta valstybinė žemės ūkio paskirties žemė, dėl kurios pagal įstatymus, reglamentuojančius piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimą, nepateikti prašymai atkurti nuosavybės teises ją perduodant nuosavybėn neatlygintinai, parduodama suformavus žemės ūkio paskirties žemės sklypus teritorijų planavimo dokumentuose ar žemės valdos projektuose Žemės reformos įstatymo nustatyta tvarka. Teritorijose, kuriose pagal savivaldybės lygmens ir vietovės lygmens bendruosius planus valstybinė žemės ūkio paskirties žemė numatyta naudoti ne žemės ūkio veiklai, šio straipsnio 2 dalies 3, 5, 6 punktuose įvardyta valstybinė žemės ūkio paskirties žemė asmenims neparduodama.“

2. Pakeisti 4 straipsnio 2 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) žemės sklypo bendraturčiai, jeigu žemės sklypas valstybei priklauso bendrosios dalinės nuosavybės teise su kitais bendraturčiais – privačiais asmenimis. Teisė pirkti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę taikoma fiziniam asmeniui, jeigu jis ne mažiau kaip 3 metus yra įregistravęs ūkininko ūkį Ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka arba turi Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytą profesinį pasirengimą ūkininkauti ir yra deklaravęs pajamas iš žemės ūkio veiklos arba deklaravęs žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus, arba juridiniam asmeniui – žemės ūkio produkcijos gamintojui, kurio metinės įplaukos iš prekinės žemės ūkio produkcijos realizavimo per pastaruosius 3 metus sudarė daugiau kaip 50 procentų visų gaunamų pajamų;“.

3. Papildyti 4 straipsnio 2 dalį 5 punktu:

5) valstybinės žemės ūkio paskirties žemės nuomininkai ir asmenys, kuriems suteikta teisė laikinai naudotis žemės sklypais nesuformuotu laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotu žemės ūkio veiklai vykdyti pagal iki 2023 m. gruodžio 31 d. Nacionalinės žemės tarnybos išduotą leidimą laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti – ne didesnius kaip 10 ha jų nuomojamus valstybinės žemės sklypus ar laikinai naudojamus valstybinės žemės plotus, esančius neurbanizuotoje ir neurbanizuojamoje teritorijoje. Teisė pirkti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę taikoma fiziniam asmeniui, jeigu jis ne mažiau kaip 3 metus yra įregistravęs ūkininko ūkį Ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka arba turi Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytą profesinį pasirengimą ūkininkauti ir yra deklaravęs pajamas iš žemės ūkio veiklos arba deklaravęs žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus, arba juridiniam asmeniui – žemės ūkio produkcijos gamintojui, kurio metinės įplaukos iš prekinės žemės ūkio produkcijos realizavimo per pastaruosius 3 metus sudarė daugiau kaip 50 procentų visų gaunamų pajamų. Asmuo gali įsigyti ne daugiau kaip dviejų besiribojančių savivaldybių teritorijose esančius valstybinės žemės sklypus arba žemės sklypais nesuformuotus žemės ūkio veiklai tinkamus naudoti valstybinės žemės plotus;“.

4. Papildyti 4 straipsnio 2 dalį 6 punktu:

6) privačių žemės sklypų savininkai – greta jų nuosavybės teise valdomų žemės sklypų esančius ne didesnius kaip 10 ha valstybinės žemės sklypus ar žemės sklypais nesuformuotus žemės ūkio veiklai tinkamus naudoti valstybinės žemės plotus neurbanizuotoje ir neurbanizuojamoje teritorijoje. Pirmumo teisė pirkti šią valstybinę žemės ūkio paskirties žemę taikoma besiribojančio žemės sklypo savininkui – fiziniam asmeniui, jeigu jis ne mažiau kaip 3 metus yra įregistravęs ūkininko ūkį Ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka arba turi Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytą profesinį pasirengimą ūkininkauti ir yra deklaravęs pajamas iš žemės ūkio veiklos arba deklaravęs žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus, arba juridiniam asmeniui – žemės ūkio produkcijos gamintojui, kurio metinės įplaukos iš prekinės žemės ūkio produkcijos realizavimo per pastaruosius 3 metus sudarė daugiau kaip 50 procentų visų gaunamų pajamų. Kai pirkti parduodamą valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypą pirmumo teise pageidauja keli asmenys, šis žemės sklypas parduodamas asmeniui, iš valstybės įsigijusiam mažesnį žemės ūkio paskirties žemės plotą. Asmuo gali įsigyti ne daugiau kaip dviejų besiribojančių savivaldybių teritorijose esančius valstybinės žemės sklypus arba žemės sklypais nesuformuotus žemės ūkio veiklai tinkamus naudoti valstybinės žemės plotus.“

5. Papildyti 4 straipsnį nauja 6 dalimi:

6. Šio straipsnio 2 dalies 4, 5 ir 6 punktuose nurodytų parduodamų be aukciono valstybinės žemės sklypų vertė apskaičiuojama taikant Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatyme nustatytą individualų turto vertinimo būdą ir didinama 10 procentų. Individualus valstybinės žemės sklypo vertinimas atliekamas suinteresuoto asmens lėšomis.“

6. Buvusią 4 straipsnio 6 dalį laikyti 7 dalimi ir ją išdėstyti taip:

7. Lėšos, gautos už parduotus valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus, paskirstomos taip:

1) 20 procentų – į Nacionalinės žemės tarnybos ar valstybės įmonės Žemės ūkio duomenų centro sąskaitą žemės valdų struktūrų gerinimo ir apleistų žemės plotų mažinimo priemonėms įgyvendinti, įskaitant privačios žemės įsigijimą valstybės nuosavybėn pasinaudojus šio įstatymo 5 straipsnio 2 dalyje nustatyta pirmumo teise;

2) likusi dalis – į Valstybės gynybos fondo sąskaitą.“

 

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

Teikia Seimo nariai:

Kazys Starkevičius

Viktoras Fiodorovas