Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

DRAUDIMO PROPAGUOTI KOMUNIZMĄ ARBA KITĄ TOTALITARINĘ SANTVARKĄ VIEŠUOSIUOSE OBJEKTUOSE

ĮSTATYMAS

 

2017 m.              d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis įstatymas nustato tvarką, pagal kurią Lietuvos Respublikoje būtų pakeisti arba pašalinti viešieji objektai, kurių pavadinimas ar turinys propaguoja komunizmą arba kitą totalitarinę ideologiją ar santvarką.

2. Komunizmo ar kitos totalitarinės ideologijos ar santvarkos propagavimas yra asmenų, organizacijų, įvykių ar datų, susijusių su 1940–1941 ir 1944–1990 metų sovietine bei 1941–1944 metų nacistine okupacijomis, įamžinimas bet kokia forma.

 

2 straipsnis. Draudimo galiojimo sąlygos ir apimtis

1. Draudžiama propaguoti komunizmą arba kitą totalitarinę ideologiją ar santvarką, viešuosiuose objektuose įamžinant asmenų, organizacijų, įvykių ar datų, susijusių su 1940–1941 ir 1944–1990 metų sovietinės bei 1941–1944 metų nacistinės okupacijų įtvirtinimu ir represijomis.

2. Įstatymas taikomas viešojo naudojimo objektams, erdvėms ar renginiams ir įvykiams:

1) viešojo naudojimo objektai – viešosios paskirties pastatai, įstaigos ir įrenginiai, taip pat paminklai, memorialinės lentos ir kiti atminimui įamžinti skirti objektai.

2) viešosios vietos – gatvės, aikštės, parkai, skverai ir kitos bendro naudojimo erdvės.

3) renginiai ir įvykiai – vardinės premijos, konkursai ir kiti šio straipsnio 1 dalyje numatytas nuostatas atitinkantys vieši veiksmai.

 

3 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimo tvarka

1. Jeigu viešojo objekto pavadinimą ar turinio savybes galima pakeisti, kad jis atitiktų šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalies nuostatas, objektas nėra pašalinamas.

2. Jeigu viešojo objekto pavadinimo ar turinio savybių pakeisti taip, kad jis atitiktų šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalies nuostatas, neįmanoma, objektas privalo būti pašalinamas.

3. Viešojo objekto, neatitinkančio šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalies nuostatų, bet esančio kultūros paveldo vertybėse, pašalinimas derinamas su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos.

4. Nuostata dėl viešųjų objektų pašalinimo netaikoma objektams, kurie:

1) įrengti kapinių arba kitų laidojimo vietų teritorijoje, jeigu jie atitinka šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalies nuostatas;

2) eksponuojami viešose vietose kitu nei totalitarinės santvarkos propagavimo tikslu, vykdant meninę, šviečiamąją, kolekcionavimo, mokslinę arba panašaus pobūdžio veiklą.

 

4 straipsnis. Pakeičiamų ar pašalinamų viešųjų objektų sąrašo sudarymas

1. Už viešųjų objektų, prieštaraujančių šio įstatymo 2 straipsnyje 1 dalyje įvardintoms nuostatoms, sąrašo sudarymą atsakingas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centas (toliau – LGGRTC). LGGRTC sąrašą sudaro įvertinus savivaldybių surinktą ir pateiktą informaciją.

2. LGGRTC pateiktą sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

3. Patvirtinto sąrašo objektų pakeitimo ar pašalinimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

 

5 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2018 m. liepos 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki 2018 m. birželio 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Įstatymo įgyvendinimo procesą stebi ir prižiūri Lietuvos Respublikos Seimo Valstybės istorinės atminties ir Laisvės kovų komisijos.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas

 

 

 

Teikia:

 

 

Seimo nariai                                                                                       

 

 

Audronius Ažubalis

Laurynas Kasčiūnas

Arūnas Gumuliauskas

Stasys Tumėnas

Povilas Urbšys

Emanuelis Zingeris

Eugenijus Gentvilas

Agnė Bilotaitė

Paulius Saudargas

Vytautas Juozapaitis

Arvydas Anušauskas

Aušra Maldeikienė

Arvydas Nekrošius

Ingrida Šimonytė

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

Petras Gražulis