Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

VARDŲ IR PAVARDŽIŲ RAŠYMO  DOKUMENTUOSE

 

ĮSTATYMAS

 

2014 m.                        d. Nr.

 

Vilnius

 

 

 

1  straipsnis. Įstatymo tikslas ir paskirtis

 

1. Šio įstatymo tikslas – užtikrinti vardo ir pavardės, kaip pagrindinių asmens tapatybės žymenų, teisinę apsaugą, taip pat teisę į bendrą šeimos pavardę.

 

2. Šis įstatymas nustato vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų išduodamuose dokumentuose pagrindinius reikalavimus.

 

 

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

 

1. Asmuo – Lietuvos Respublikos pilietis ar užsienietis, kuriam Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka išduodamas dokumentas.

 

2. Lietuviška vardo ir pavardės forma – vardas ir pavardė, parašyti lietuviškais rašmenimis ir turintys lietuvių kalbos vardų ir pavardžių gramatinius požymius.

 

3. Dokumento šaltinis – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės kompetentingos institucijos sudarytas arba išduotas asmens ar kitas dokumentas, kuriuo remiantis įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka išduodamas dokumentas.

 

 

 

3 straipsnis. Vardo ir pavardės rašymas

 

1. Dokumentuose asmens vardas ir pavardė rašomi lietuviškais rašmenimis, išskyrus šio įstatymo 4 straipsnyje numatytus atvejus.

 

2. Sutuoktinio paimtos pavardės ir vaiko gautos pavardės įrašai rašomi lietuviškais rašmenimis remiantis dokumento šaltinio įrašais ir atsižvelgiant į pavardės formos skirtumus pagal lytį, išskyrus šio įstatymo 4 straipsnyje numatytus atvejus.

 

 

 

4 straipsnis. Vardo ir pavardės nurašymas ir perrašymas

 

1. Lietuvos Respublikos piliečio prašymu jo pavardė Vardų ir pavardžių rašymo taisyklių nustatyta tvarka rašoma nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, jeigu pavardė šiais rašmenimis įrašyta dokumento šaltinyje. Jeigu Lietuvos Respublikos piliečio pavardė rašoma nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, šio piliečio vardas jo prašymu šių taisyklių nustatyta tvarka rašomas tokiais pat rašmenimis.

 

2. Užsienio valstybės piliečio ir asmens be pilietybės vardas ir pavardė rašomi laikantis šių reikalavimų:                                                                           

 

1) vardas ir pavardė, dokumento šaltinyje įrašyti lotyniško pagrindo rašmenimis, į dokumentus nurašomi paraidžiui;

 

2) vardas ir pavardė, dokumento šaltinyje įrašyti nelotyniško pagrindo rašmenimis, į  dokumentus perrašomi lietuvių kalbos rašmenimis;

 

3) jeigu tame pačiame šaltinyje yra vardo ir pavardės įrašai ir lotyniško, ir nelotyniško pagrindo rašmenimis, į kitus dokumentus paraidžiui nurašomi įrašai lotyniško pagrindo rašmenimis.

 

3. Šio straipsnio 2 dalies 1 ir 3 punktuose nurodytais atvejais asmens vardas ir pavardė dokumentuose jo prašymu rašomi lietuviškais rašmenimis arba lietuviška forma.

 

4. Šio straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodytu atveju asmens vardas ir pavardė dokumentuose jo prašymu rašoma lietuviška forma.

5. Asmens vardo ir pavardės rašymo tvarką nustato Vardų ir pavardžių rašymo taisyklės, kurias tvirtina Vyriausybė.

 

 

5 straipsnis. Teisės akto pripažinimas netekusiu galios

 

Įsigaliojus šiam įstatymui netenka galios Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. sausio 31 d. nutarimas Nr. I-1031 „Dėl vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase“ (Žin., 1991, Nr. 5-132).

 

 

6 straipsnis. Pasiūlymai Vyriausybei

 

1. Vyriausybė iki šio įstatymo įsigaliojimo parengia ir patvirtina Vardų ir pavardžių rašymo taisykles.

2. Vyriausybė iki šio įstatymo įsigaliojimo parengia ir įgyvendina registrų ir valstybės  informacinių sistemų pertvarką.

 

 

 

7 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

 

1. Šis įstatymas, išskyrus 6 straipsnį, įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

 

2. Asmens vardas ir pavardė, iki šio įstatymo įsigaliojimo įrašyti kompetentingų institucijų sudarytuose ir išduotuose asmens ar kituose dokumentuose, šio asmens prašymu keičiami pagal šio įstatymo reikalavimus Vardų ir pavardžių rašymo taisyklių nustatyta tvarka.

 

 

 

 

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

 

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

 

 

 

 

 

Teikia Seimo nariai                                                                    Irena Šiaulienė

 

 

Gediminas Kirkilas