Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

VARDŲ IR PAVARDŽIŲ RAŠYMO  DOKUMENTUOSE

 

ĮSTATYMAS

 

2014 m.                        d. Nr.

 

Vilnius

 

 

 

1 straipsnis. Įstatymo tikslas ir paskirtis

 

Šis įstatymas nustato pagrindinius Lietuvos Respublikos piliečių vardų ir pavardžių rašymo bei kitų asmenų vardų ir pavardžių perrašymo reikalavimus  Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybių kompetentingų institucijų ir įstaigų sudaromuose ir išduodamuose dokumentuose.

 

 

 

2 straipsnis. Pagrindinės įstatymo sąvokos

 

1. Asmuo – Lietuvos Respublikos pilietis, asmuo be pilietybės ar užsienietis, kuriam Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka išduodamas oficialus dokumentas.

2. Lietuviška vardo ar pavardės forma – vardas ar pavardė, parašyta lietuviškais (lietuvių kalbos abėcėlės) rašmenimis pagal tarimą ir turinti lietuvių kalbos asmenvardžių gramatinius požymius.

 

3. Dokumento šaltinis – Lietuvos Respublikos ar išimtiniais atvejais užsienio valstybės kompetentingos institucijos sudarytas arba išduotas asmens ar kitas dokumentas, kuriuo remdamasi kompetentinga institucija teisės aktų nustatyta tvarka sudaro arba išduoda asmens ar kitą dokumentą.

 

 

 

3 straipsnis. Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose teisiniai pagrindai

 

1. Rašant vardus ir pavardes dokumentuose  vadovaujamasi šiuo ir kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, taip pat Vardų ir pavardžių rašymo taisyklėmis (toliau – Taisyklės), kurias tvirtina Valstybinė lietuvių kalbos komisija. 

 

2. Jei kitų teisės aktų vardų ir pavardžių rašymo normos  Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų išduodamuose dokumentuose prieštarauja šiam įstatymui, vadovaujamasi šio įstatymo nuostatomis.

 

 

 

4 straipsnis. Vardo ir pavardės rašymas

 

1. Lietuvos Respublikos piliečių vardai ir pavardės kompetentingų institucijų sudaromuose ir išduodamuose asmens ir kituose dokumentuose rašomi lietuviška vardo ir pavardės forma, remiantis dokumento šaltiniu:

 

1) lietuviški vardai ir pavardės turi atitikti Vardų ir pavardžių rašymo taisykles ir bendruosius lietuvių kalbos taisyklingumo reikalavimus, atsižvelgiant į pavardės lietuviškos formos gramatinės giminės skirtumus.

 

2) ne lietuvių tautybės piliečių vardai ir pavardės dokumentuose rašomi valstybinės lietuvių kalbos rašmenimis pagal tarimą, išlaikant autentiškas asmenvardžių formas. Piliečiui pageidaujant, jo vardas ir pavardė kompetentingų institucijų sudaromuose ir išduodamuose dokumentuose gali būti rašomi su galūne (sugramatinta forma) arba be galūnės (nesugramatinta forma), taip pat neatsižvelgiant į lietuviškos formos gramatinės giminės skirtumus.

2.  Piliečio pageidavimu, jo vardas ir pavardė gali būti keičiami, atkuriant jo vardo ar pavardės autentišką lietuvišką formą pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos patvirtintas rekomendacijas.

3. Piliečio pageidavimu, jo vardas ir pavardė Lietuvos Respublikos paso kitų įrašų skyriuje gali būti papildomai įrašomi jo pasirinktos kalbos grafine forma.

 

 

5 straipsnis. Vardų ir pavardžių nurašymas bei perraša

1. Užsienio valstybių piliečių bei asmenų be pilietybės vardai ir pavardės, dokumento šaltinyje įrašyti nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų sudaromuose ir išduodamuose dokumentuose yra rašomi lietuviška forma, kitų įrašų skyriuje asmens pageidavimu įrašoma kitose valstybėse įteisinta nelietuviška vardo ir pavardės forma lotyniško pagrindo rašmenimis.  Vardas ir pavardė, kurie dokumento šaltinyje įrašyti ne lotyniško pagrindo rašmenimis, yra perrašomi lietuviška forma (lietuvių kalbos rašmenimis pagal tarimą).

2. Užsieniečio ar asmens be pilietybės, įgijusio Lietuvos Respublikos pilietybę, vardas ir pavardė perrašomi lietuviška forma, remiantis dokumento šaltiniu ir oficialiai vartojami pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos patvirtintas Taisykles. Tokio asmens anksčiau turėta (kitose valstybėse įteisinta) nelietuviška vardo ir pavardės forma įrašoma Lietuvos Respublikos paso kitų įrašų skyriuje. Asmens, įgijusio Lietuvos Respublikos pilietybę, pageidavimu, jo vardas ir pavardė Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų išduodamuose dokumentuose gali būti lietuviškai perrašomi be galūnės (nesugramatinta forma) ir neatsižvelgiant į pavardės lietuviškos formos gramatinės giminės skirtumus.

3. Užsieniečio ar asmens be pilietybės pavardę paėmusių sutuoktinių, Lietuvos Respublikos piliečių, vardas ir pavardė bei jų pavardę gavusių vaikų ir vaikaičių, Lietuvos Respublikos piliečių, vardas ir pavardė perrašoma lietuviška forma, Lietuvos Respublikos piliečio paso kitų įrašų skyriuje bei kituose dokumentuose papildomai įrašant šios pavardės autentišką grafinę formą.

 

4. Nelietuviška užsieniečio ar asmens be pilietybės vardo ir (ar) pavardės forma gali būti oficialiai vartojama Lietuvos Respublikos kompetentingų institucijų sudaromuose ir išduodamuose dokumentuose, tačiau šiuose dokumentuose kaip papildoma informacija turi būti nurodoma ir lietuviška tokio asmens vardo bei pavardės forma. Nelietuviška Lietuvos Respublikos piliečio vardo ir pavardės forma dokumentuose negali būtų prilyginta tokios pavardės ir vardo lietuviškos formos oficialiam vartojimui ir negali būti oficialiai vartojama vietoj  lietuviškos formos. 

5. Jei asmuo pateikia du ar daugiau dokumento šaltinių, iš kurių viename vardas ir (ar) pavardė parašyta lietuviška forma, o kitame – nelietuviška forma, Lietuvos Respublikos kompetentingoms institucijoms sudarant ir išduodant dokumentus vadovaujamasi šaltiniu, nurodančiu lietuvišką formą. 

 

 

 

 

6 straipsnis. Pasiūlymas Valstybinei lietuvių kalbos komisijai

1. Valstybinė lietuvių kalbos komisija iki 2014 m. gruodžio 31 d. parengia ir patvirtina Taisykles.

2. Valstybinė lietuvių kalbos komisija iki 2014m. gruodžio 31d. parengia ir patvirtina rekomendacijas dėl vardų ir  pavardžių lietuviškos formos atkūrimo tvarkos.

 

 

 

7 straipsnis. Pasiūlymas Vyriausybei.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2014m. gruodžio 31d. parengia ir patvirtina visus reikalingus teisės aktus, reikalingus šio įstatymo įgyvendinimui, ir pateikia Seimui galiojančių įstatymų pataisų projektus, jei jie būtini šio įstatymo įgyvendinimui.

 

 

 

8 straipsnis. Teisės akto pripažinimas netekusiu galios

 

Įsigaliojus šiam įstatymui netenka galios Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. sausio 31 d. nutarimas Nr. I-1031 „Dėl vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase“ (Žin., 1991, Nr. 5-132).

 

 

 

9 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

 

Šis įstatymas, išskyrus jo 6 ir 7 straipsnius, įsigalioja nuo 2015 m. sausio 1 d.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                           

 

 

 

 

Teikia  Lietuvos Respublikos Seimo nariai:     

 

1. Valentinas Stundys

2. Rytas Kupčinskas

3. Algirdas Vaclovas Patackas

4. Rima Baškienė

5. Agnė Bilotaitė

6. Audronius Ažubalis

7. Dalia Teišerskytė

8. Povilas Urbšys

9. Valerijus Simulik

10. Edvardas Žakaris

11. Kęstutis Daukšys 

12. Petras Gražulis