Įstatymo projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ŠVIETIMO ĮSTATYMO NR. I-1489 2, 19, 23, 43, 46, 47, 49, 56, 58, 59 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 231, 232 STRAIPSNIAIS ĮSTATYMAS

 

 

2016 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 2 straipsnį nauja 21 dalimi:

Prevencinė programa – planinga ir sisteminga priemonių seka, padedanti stiprinti mokinio asmenybės ir aplinkos apsauginius veiksnius ir mažinti rizikos veiksnių įtaką.“

2. Buvusias 2 straipsnio 21, 22, 23 dalis laikyti atitinkamai 22, 23, 24 dalimis.

3. Papildyti 2 straipsnį nauja 25 dalimi:

25. Smurtas – veikimu ar neveikimu daromas tiesioginis ar netiesioginis tyčinis fizinis, psichologinis, seksualinis poveikis ar nepriežiūra, dėl kurio kitas asmuo patiria ar gali patirti žalą ir pavojų gyvybei, sveikatai, raidai ir (ar) orumui. Išskiriamos šios smurto formos:

1) fizinis smurtas – kito asmens tiesioginiai ar netiesioginiai tyčiniai fiziniai veiksmai, sukeliantys asmeniui skausmą ir (ar) galintys sukelti arba sukeliantys pavojų kito asmens gyvybei, sveikatai, vystymuisi ir (ar) orumui;

2) psichologinis smurtas (patyčios) – asmens neigiami tyčiniai veiksmai, atliekami tiesiogiai ir (ar) netiesiogiai kito asmens atžvilgiu, sukeliantys ar sudarantys sąlygas sukelti žalą asmens fizinei, emocinei, socialinei ir dvasinei sveikatai ar vystymuisi;

3) seksualinis smurtas – asmens seksualiniai veiksmai kito asmens atžvilgiu, dėl amžiaus ar kitų veiksnių, negalinčio ir (ar) nenorinčio išreikšti sutikimo, kuriais asmuo siekia patirti seksualinį pasitenkinimą arba siekti bet kokios naudos iš seksualinių ar su jomis susijusių paslaugų ir kurie sutrikdo ar gali sutrikdyti normalią asmens raidą ir (ar) žaloja ar gali žaloti jo asmenybę;

4) vaiko nepriežiūra – vaiko atstovo pagal įstatymą ir už vaiko priežiūrą atsakingo asmens nuolatinis nepakankamas pagrindinių vaiko fizinių ir dvasinių poreikių tenkinimas ar netenkinimas, keliantis grėsmę vaiko fizinei, protinei, emocinei, socialinei, dvasinei sveikatai ir vystymuisi;

5) patyčios kibernetinėje erdvėje – patyčios prie kito asmens naudojantis informacinėmis technologijoms ir (ar) panaudojant informacinės visuomenės informavimo priemones, siekiant įbauginti, pakenkti asmens reputacijai ar kitokiu būdu jį pažeminti, nežiūrint į tai, ar patyčių informacija siunčiama asmeniškai, ar paskleidžiama neapibrėžtam asmenų ratui (elektroniniu laišku, trumpąja žinute ar kitokiu susirašinėjimu, taip pat skaitmeninių vaizdų persiuntimu į asmens ryšio priemones, įkeliant į interneto svetainę, pokalbių kambarį ar diskusijų grupę).“

4. Buvusias 2 straipsnio 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 dalis laikyti atitinkamai 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 dalimis.

 

2 straipsnis. 19 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 19 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Asmenybės ir ugdymosi problemų turinčiam, taip pat smurtaujančiam ar smurtą patyrusiam mokiniui psichologinė pagalba visuotinai teikiama pagalbos teikėjams bendradarbiaujant su mokinio tėvais (globėjais, rūpintojais) ir mokytojais, juos konsultuojant.“

 

3 straipsnis. 23 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 23 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Pagalbos mokyklai ir mokytojui paskirtis – teikti informacinę, ekspertinę, konsultacinę, psichologinę ir kvalifikacijos tobulinimo pagalbą, didinančią švietimo veiksmingumą ir skatinančią mokyklos veiklos tobulinimą ir mokytojo profesinį tobulėjimą.“

2. Pakeisti 23 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Pedagoginių darbuotojų kvalifikacijos tobulinimas yra sudedamoji neformaliojo suaugusiųjų švietimo dalis. Ne rečiau nei kartą per ketverius metus pedagoginiai darbuotojai privalo tobulinti kvalifikaciją mokinių socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymo srityje. Valstybinių (išskyrus aukštųjų mokyklų darbuotojus) ir savivaldybių švietimo įstaigų pedagoginių darbuotojų kvalifikacija tobulinama vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro patvirtintais nuostatais.“

 

4 straipsnis. Įstatymo papildymas 231 straipsniu

Papildyti įstatymą 231 straipsniu:

231 straipsnis. Apsauga nuo smurto bendrojo ugdymo mokyklose ir profesinio mokymo įstaigose

1. Bendrojo ugdymo mokykloje ir profesinio mokymo įstaigoje draudžiama bet kokia smurto forma nukreipta:

1) mokinių prieš mokinius;

2) bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinio mokymo įstaigų darbuotojų prieš mokinius;

3) mokinių prieš bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinio mokymo įstaigų darbuotojus;

4) bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinio mokymo įstaigų darbuotojų prieš kitus tos įstaigos darbuotojus.

2. Bet kuris bendrojo ugdymo mokyklos ar profesinio mokymo įstaigos bendruomenės narys apie pastebėtą smurto atvejį privalo pranešti švietimo įstaigos vadovui.

3. Tais atvejais, kai smurtauja ar smurtą patiria mokinys, švietimo įstaigos vadovas apie pastebėtą smurto atvejį nedelsdamas, bet ne vėliau nei kitą darbo dieną praneša ir smurtaujančio (-ių), ir smurtą patyrusio (-ių) mokinio (-ų) tėvams (globėjams, rūpintojams) ir vaiko teisių apsaugos srityje veikiančioms kompetentingoms valstybės ir savivaldybės institucijoms.

4. Tais atvejais, kai smurtauja ar smurtą patiria mokytojai, kiti bendrojo ugdymo mokyklos ar profesinio mokymo įstaigos darbuotojai, švietimo įstaigos vadovas apie įvykusį smurto prieš mokytoją, kitą bendrojo ugdymo mokyklos ar profesinio mokymo įstaigos darbuotoją faktą nedelsdamas, bet ne vėliau nei kitą darbo dieną praneša atitinkamoje savivaldybėje veikiančiai pedagoginei psichologinei tarnybai ar atitinkamam psichologinės pagalbos teikėjui, su kuriuo savivaldybės vykdomoji institucija yra sudariusi sutartį dėl psichologinės pagalbos teikimo ir rekomenduoja smurtavusiam ar smurtą patyrusiam asmeniui kreiptis psichologinės pagalbos.

5. Šio straipsnio 3 dalyje nurodytais atvejais smurtavęs (-ę) ir smurtą patyręs (-ę) nepilnametis asmuo (-enys) kartu su jį lydinčiais tėvais (globėjais, rūpintojais) turi teisę neatlygintinai nedelsiant, bet ne vėliau nei per 5 darbo dienas gauti psichologo konsultaciją. Konsultacijų laiką ir trukmę nustato psichologas, įvertinęs kiekvieno smurto epizodo aplinkybių visumą ir atsižvelgdamas į švietimo ir mokslo ministro patvirtintą minimalią ir maksimalią psichologinių konsultacijų trukmę.

6. Švietimo įstaigos vadovas privalo užtikrinti, kad bendrojo ugdymo mokykloje ir profesinio mokymo įstaigoje besimokantys nepilnamečiai mokiniai kartu su juos lydinčiais tėvais (globėjais, rūpintojais) turėtų galimybę neatlygintinai gauti psichologinę pagalbą bendrojo ugdymo mokyklos ar profesinio mokymo įstaigos patalpose, atvykę į atitinkamą pedagoginę psichologinę tarnybą arba atvykę pas atitinkamą psichologinės pagalbos teikėją, su kuriuo savivaldybės vykdomoji institucija yra sudariusi sutartį dėl psichologinės pagalbos teikimo.

7. Šio straipsnio 4 dalyje nurodytais atvejais mokytojams, bendrojo ugdymo mokyklos ar profesinio mokymo įstaigos darbuotojams psichologinė pagalba neatlygintinai pradedama teikti nedelsiant, bet ne vėliau nei per 5 darbo dienas atvykus į atitinkamą pedagoginę psichologinę tarnybą arba atvykus pas atitinkamą psichologinės pagalbos teikėją, su kuriuo savivaldybės vykdomoji institucija yra sudariusi sutartį dėl psichologinės pagalbos teikimo.

8. Už šiame straipsnyje nurodytų reikalavimų nesilaikymą, gali būti taikomos teisės aktuose nurodytos poveikio priemonės.“

 

5 straipsnis. Įstatymo papildymas 232 straipsniu

Papildyti įstatymą 232 straipsniu:

232 straipsnis. Pranešimas apie patyčias kibernetinėje erdvėje

1. Sužinoję apie viešą patyčių kibernetinėje erdvėje, panaudojus vaizdinę informaciją, atvejį, ir smurtaujančio, ir smurtą patiriančio nepilnamečio mokinio tėvai (globėjai, rūpintojai) privalo apie tai pranešti Vyriausybės įgaliotai institucijai pateikdami pranešimą interneto svetainėje adresu www.draugiskasinternetas.lt. Vyriausybės įgaliota institucija, gavusi pranešimą apie viešą patyčių kibernetinėje erdvėje atvejį privalo dėti maksimalias pastangas, kad bendradarbiaujant su pranešimą pateikusiu asmeniu ir elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjais patyčių kibernetinėje erdvėje turinį atitinkanti informacija būtų kuo greičiau pašalinta.

2. Kibernetinėje erdvėje pastebėjus informaciją, kuri Lietuvos Respublikos nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nustatyta tvarka priskiriama draudžiamai skleisti informacijai, kuria iš vaikų tyčiojamasi arba jie niekinami dėl tautybės, rasės, lyties, kilmės, neįgalumo, seksualinės orientacijos, socialinės padėties, kalbos, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar kitais panašiais pagrindais, taip pat kai informacija yra pornografinio turinio ir (ar) skatina vaikų seksualinę prievartą, ir (ar) jų išnaudojimą, ir (ar) savitikslį smurtą, Vyriausybės įgaliota institucija reaguoja nedelsdama, bet ne vėliau nei per 24 valandas nuo pranešimo gavimo apie šioje dalyje nurodytus požymius atitinkančią informaciją momento, ir bendradarbiaudama su kompetentingomis institucijomis ir (ar) kitų valstybių jurisdikcijoje veikiančioms nelegalaus ar žalingo turinio internete priežiūrą vykdančiomis kompetentingomis institucijomis, deda maksimalias pastangas, kad tokia draudžiama skleisti informacija būtų pašalinta iš elektroninių ryšių tinklo.

3. Kibernetinėje erdvėje pastebėjus kitą nei šio straipsnio 2 dalyje nurodytą informaciją, kuri pagal Lietuvos Respublikos nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatyme nustatytus kriterijus priskirtina neigiamą poveikį nepilnamečiams darančiai informacijai, įvardijama kaip neigiamą poveikį nepilnamečiams daranti informacija, bet kuris asmuo turi teisę apie tai pranešti Vyriausybės įgaliotai institucijai pateikdamas pranešimą interneto svetainėje adresu www.draugiskasinternetas.lt. Vyriausybės įgaliota institucija, įtardama neigiamą poveikį nepilnamečiams darančios informacijos skleidimo faktą, apie tai informuoja kompetentingas institucijas, kurios privalo šį pranešimą išnagrinėti per Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme nustatytus terminus ir apie nagrinėjimo rezultatus informuoti pranešimą pateikusį asmenį. Tais atvejais, kai pranešimas pateikiamas anonimiškai, kompetentinga institucija, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme nustatyta tvarka išnagrinėjusi pranešime nurodytas aplinkybes, apie nagrinėjimo rezultatus praneša Vyriausybės įgaliotai institucijai.

4. Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausantys elektroninės informacijos prieglobos paslaugų teikėjai, Lietuvos Respublikos kibernetinio saugumo įstatymo nustatyta tvarka gavę Vyriausybės įgaliotos institucijos nurodymą privalo pašalinti neigiamą poveikį nepilnamečiams darančią informaciją, esančią jų tarnybinėse stotyse, ir (arba) imtis priemonių, kad tokia informacija būtų skleidžiama laikantis įstatyme nustatytų reikalavimų.

5. Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo nustatyta tvarka viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai, siekdami prisidėti prie visuomenės švietimo, turi teisę talpinti informacinius skydelius, skleisti šviečiamojo turinio informaciją ir socialinę reklamą apie patyčių kibernetinėje erdvėje prevenciją, įskaitant ir kreipimosi į Vyriausybės įgaliotą instituciją tvarką.

6. Nesilaikant šio straipsnio 1, 2, 3 ir (ar) 4 dalyje nurodytų reikalavimų gali būti taikomos kituose teisės aktuose nurodytos poveikio priemonės.“

 

6 straipsnis. 43 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 43 straipsnio 11 dalį ir ją išdėstyti taip:

11. Mokykla privalo užtikrinti sveiką, saugią, užkertančią kelią smurto, prievartos apraiškoms ir žalingiems įpročiams aplinką, ugdymo, mokymo, studijų, švietimo programų vykdymą, atvirumą vietos bendruomenei, mokymo sutarties sudarymą ir sutartų įsipareigojimų vykdymą, geros kokybės švietimą. Kiekviena bendrojo ugdymo mokykla ir profesinio mokymo įstaiga privalo sudaryti sąlygas kiekvienam mokiniui nuolat dalyvauti bent vienoje nuoseklioje, ilgalaikėje socialines ir emocines kompetencijas ugdančioje prevencinėje programoje, apimančioje smurto, alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevenciją, sveikos gyvensenos skatinimą, pateiktas švietimo ir mokslo ministro patvirtintame rekomendacijų sąraše.“

2. Pakeisti 43 straipsnio 12 dalį ir ją išdėstyti taip:

12. Bendrojo ugdymo ir ikimokyklinio ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose, vykdančiose pirminį profesinį mokymą, saugios ir palankios mokiniams aplinkos kūrimu rūpinasi Vaiko gerovės komisija. Ji organizuoja ir koordinuoja švietimo programų pritaikymą mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, švietimo pagalbos teikimą, atsižvelgdama į mokymo įstaigos poreikius, teikia švietimo įstaigos vadovui siūlymus dėl švietimo ir mokslo ministro patvirtintų rekomendacijų dėl smurto prevencijos įgyvendinimo mokyklose ir atlieka kitas su vaiko gerove susijusias funkcijas. Vaiko gerovės komisijos sudarymo ir jos darbo organizavimo tvarką nustato švietimo ir mokslo ministras.“

 

7 straipsnis. 46 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 46 straipsnio 1 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6) į apsaugą nuo smurto, psichologinę, specialiąją pedagoginę, specialiąją, socialinę pedagoginę pagalbą, profesinį orientavimą ir švietimo informacinę pagalbą, sveikatos priežiūrą mokykloje, informaciją apie savo pasiekimų vertinimą ir kitą su mokymusi susijusią informaciją;“

2. Papildyti 46 straipsnio 1 dalį 12 punktu:

12) į nuoseklų ir ilgalaikį socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymą mokykloje.“

Papildyti 46 straipsnio 2 dalį 4 punktu:

4) dalyvauti nuosekliose ir ilgalaikėse prevencinėse programose.“

 

8 straipsnis. 47 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 47 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) sudaryti vaikui sveikas ir saugias gyvenimo sąlygas, gerbti vaiko asmenybę, apsaugoti jį nuo smurto, prievartos ir išnaudojimo, užtikrinti, kad vaikas laiku pasitikrintų sveikatą. Vaikui smurtaujant ar patiriant smurtą, kartu su vaiku psichologo nurodytu laiku atvykti į konsultaciją;“

2. Papildyti 47 straipsnio 2 dalį 9 punktu:

9) pranešti mokyklos vadovui apie žinomą smurto bendrojo ugdymo mokykloje arba profesinio mokymo įstaigoje atvejį.“

 

9 straipsnis. 49 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 49 straipsnio 1 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) dirbti savitarpio pagarba grįstoje, psichologiškai, dvasiškai ir fiziškai saugioje aplinkoje, būti apsaugotam nuo bet kokio smurto, turėti higienos reikalavimus atitinkančią ir tinkamai aprūpintą darbo vietą, pedagoginėje psichologinėje tarnyboje gauti informacinę, ekspertinę, konsultacinę ir psichologinę pagalbą;“

2. Pakeisti 49 straipsnio 2 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) tobulinti savo kvalifikaciją, socialines ir emocines kompetencijas;“

3. Pakeisti 49 straipsnio 2 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

7) mokyklos nustatyta tvarka informuoti tėvus (globėjus, rūpintojus) apie jų vaiko būklę, ugdymo ir ugdymosi poreikius, pažangą, mokyklos lankymą ir elgesį, pastebėtą smurto atvejį;“

 

10 straipsnis. 56 straipsnio pakeitimas

Papildyti 56 straipsnio 1 dalį 17 punktu:

17) parengti rekomendacijas dėl smurto prevencijos įgyvendinimo mokyklose.“

 

11 straipsnis. 58 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 58 straipsnio 2 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) organizuoja ir koordinuoja švietimo pagalbos teikimą mokiniui, mokytojui, šeimai, mokyklai, vaiko minimalios priežiūros priemonių vykdymą, sudaro sutartis su psichologinės pagalbos teikėjais, teikiančiais švietimo pagalbą šio įstatymo 231 straipsnio 6, 7, 8 dalies pagrindu;“

 

12 straipsnis. 59 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 59 straipsnio 5 dalies 1 punktą:

1) vadovauja švietimo įstaigos strateginio plano ir metinių veiklos planų, švietimo programų rengimui, rekomendacijų dėl smurto prevencijos įgyvendinimo įdiegimui, juos tvirtina, vadovauja jų vykdymui;“

 

13 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2017 m. rugsėjo 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2017 m. rugpjūčio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

Respublikos Prezidentas