Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ATLIEKŲ TVARKYMO ĮSTATYMO NR. VIII-787 10 IR 11 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

2020 m. d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Atliekas naudojanti ar šalinanti įmonė turi turėti atliekų naudojimo ar šalinimo techninį reglamentą, kuris smulkiai apibrėžtų visas atliekų priėmimo, laikymo, naudojimo, šalinimo, aplinkos stebėsenos (monitoringo) ir kontrolės operacijas ir atliekų sutvarkymo, atliekų naudojimo ar šalinimo įrenginių uždarymo ir sutvarkymo, jų priežiūros po uždarymo, užteršto grunto ir dirvožemio išvalymo ir kitas veiklos nutraukimo priemones,  užtikrinančias aplinkos apsaugą ir visuomenės sveikatos saugą.

 

2 straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 11 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

11 straipsnis. Atliekas naudojančių ar šalinančių įmonių prievolių įvykdymo užtikrinimas

1.  Atliekas naudojanti ar šalinanti įmonė privalo nutraukti atliekų naudojimo ar šalinimo veiklą taip, kad jos nutraukimo metu ir po jos nutraukimo neatsirastų neigiamas poveikis žmonių sveikatai ir aplinkai. Įmonės bankroto ar kitu atveju, kai įmonė nori ar privalo nutraukti atliekų naudojimo ar šalinimo veiklą, įmonė privalo sutvarkyti atliekas, uždaryti ir sutvarkyti atliekų naudojimo ar šalinimo įrenginius, atlikti jų priežiūrą po uždarymo, užteršto grunto ir dirvožemio išvalymo ir įgyvendinti kitas veiklos nutraukimo priemones, užtikrinančias aplinkos apsaugą ir visuomenės sveikatos saugą.

2.  Atliekų naudojimo ar šalinimo veiklą vykdančios įmonės, kuri privalo turėti leidimą pagal šio Įstatymo 6 straipsnyje nustatytus reikalavimus, prievolių, nustatytų šio straipsnio 1 dalyje, įvykdymas užtikrinamas galiojančia laidavimo draudimo sutartimi ir (arba) banko garantija ir (arba) hipoteka (toliau –  užtikrinimas), išskyrus šio straipsnio 6 dalyje numatytą išimtį.

3.  Šio straipsnio 2 dalyje nurodyta įmonė privalo pateikti Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai užtikrinimą vadovaujantis šio straipsnio 5 dalyje nurodyta tvarka. Užtikrinimas turi būti taikomas nuo atliekų naudojimo ar šalinimo veiklos pradžios iki šio Įstatymo 6 straipsnyje nurodyto leidimo galiojimo panaikinimo. Įmonė, nepateikusi galiojančio užtikrinimo, ir jos vadovai ar kiti atsakingi asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nuostatas.

4.  Įmonei, neįvykdžius bent vienos šio straipsnio 1 dalyje nurodytos prievolės užtikrinimo galiojimo laikotarpiu, Aplinkos ministerijos įgaliota institucija, veikianti kaip naudos gavėja, turi teisę pagal šio straipsnio 2 dalyje nurodytą užtikrinimą gauti prievolių įvykdymo užtikrinimo sumą, kuri padengtų išlaidas, būtinas atliekų sutvarkymo, atliekų naudojimo ar šalinimo įrenginių uždarymo ir sutvarkymo, jų priežiūros po uždarymo, užteršto grunto ir dirvožemio išvalymo ir kitoms veiklos nutraukimo priemonėms, užtikrinančioms aplinkos apsaugą ir visuomenės sveikatos saugą, organizuoti priemonių, nurodytų šio straipsnio 1 dalyje, įgyvendinimą.

5.  Aplinkos ministras nustato atliekas naudojančios ar šalinančios įmonės prievolių įvykdymo užtikrinimo tvarką ir prievolių įvykdymo užtikrinimo sumos dydį, atsižvelgiant į atliekų savybes (pavojingos ar nepavojingos) ir laikomų, naudojamų ir šalinamų atliekų kiekį.

6.  Savivaldybės valdomos įmonės, vykdančios komunalinių atliekų naudojimą ar šalinimą, prievolių, nustatytų šio straipsnio 1 dalyje, įvykdymą užtikrina savivaldybė, kuri, jei jos valdoma įmonė neįvykdė bent vienos šio straipsnio 1 dalyje nurodytos prievolės, organizuoja priemonių įgyvendinimą savivaldybės biudžeto lėšomis.“.

 

3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2020 m. lapkričio 1 d.

2. Aplinkos ministerija iki 2020 m. rugsėjo 1 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Užtikrinimas, pateiktas Aplinkos ministerijos įgaliotai institucijai iki šio Įstatymo įsigaliojimo datos, galioja iki užtikrinime nurodyto termino pabaigos. Tačiau, jei užtikrinimas galioja ilgiau kaip dvejus metus nuo šio Įstatymo įsigaliojimo datos, užtikrinimo sumos dydis turi būti perskaičiuotas atsižvelgiant į aplinkos ministro nustatytą prievolių įvykdymo užtikrinimo sumos dydį, patvirtintą vadovaujantis šio Įstatymo 11 straipsnio 5 dalies nuostatomis.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas

 
 
Teikia:
Seimo nariai
Simonas Gentvilas
Andrius Mazuronis
Virginija Vingrienė (atsiėmė parašą 2020-06-11)
Aistė Gedvilienė
Artūras Skardžius
Julius Sabatauskas