Projektas


 

 

 

 

 

 


 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL MOBILIŲJŲ DARBINIŲ KĖLIMO PLATFORMŲ NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2011 m.                                Nr.     

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742; 2003, Nr. 119-5404) 5 straipsnio 1 dalies 2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimo Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 57-2053; 2004, Nr. 133-4802) 2.3 punktu:

1.                         T v i r t i n u   Mobiliųjų darbinių kėlimo platformų naudojimo taisykles (pridedama).

2.                         P a v e d u  Lietuvos Respublikos valstybinei darbo inspekcijai kontroliuoti 1 punkte nurodytų taisyklių vykdymą.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

20   m.                     d. įsakymu Nr.   

MOBILIŲJŲ  DARBINIŲ KĖLIMO PLATFORMŲ NAUDOJIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Mobiliųjų darbinių kėlimo platformų naudojimo taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) nustato reikalavimus, kaip turi būti pradedami naudoti, naudojami, tikrinama techninė būklė ir prižiūrimi įrenginiai, nurodyti Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. A1-246 (Žin., 2004, Nr. 166-6070), 5.2.2 punkte.

2.  Šios taisyklės netaikomos:

2.1.  mechanizuotoms kopėčioms, pastoliams ir aikštelėms;

2.2.  galiniams automobilių keltuvams;

2.3.  pastatomosioms stacionariai ir kabamosioms darbinėms platformoms;

2.4.  bokštinėms darbinėms platformoms;

2.5.  kėlimo stalams, kurių kėlimo aukštis mažesnis negu 1,3 m;

2.6.  statybiniams keltuvams žmonėms ir kroviniams kelti;

2.7.  atrakcionų aikštelių įrangai;

2.8.  pakeliamajai operatoriaus vietai kranuose ir krautuvuose.

3.  Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Mobilioji darbinė kėlimo platforma (toliau vadinama – MDKP) – įrenginys, sudarytas mažiausiai iš darbinės platformos, valdytuvų, ilginamojo mechanizmo ir važiuoklės, skirtas pakelti darbuotojus į darbo vietas, kad jie atliktų darbą iš darbinės platformos. Priklausomai nuo važiuoklės tipo MDKP gali būti savaeigė arba nesavaeigė. Priklausomai nuo ilginamojo mechanizmo judėjimo laisvės važiuoklės atžvilgių gali būti kintamojo siekio MDKP, kai apkrovos svorio centro vertikalioji projekcija gali būti už virtimo linijų ribų, arba vertikalaus kėlimo MDKP, kai apkrovos svorio centro vertikalioji projekcija visada yra virtimo linijų viduje.

Darbinė platforma – aptverta platforma (lopšys), kurią su darbuotojais, darbo priemonėmis ir medžiagomis galima pakelti į reikiamą darbinę padėtį ir iš kurios gali būti atliekami montavimo, remonto, tikrinimo ar kiti panašūs darbai.

Ilginamasis mechanizmas – konstrukcija, kuri jungia darbinę platformą su važiuokle, skirta perkelti darbinę platformą darbo erdvėje ir išlaikyti ją reikiamoje padėtyje. Ilginamasis mechanizmas gali būti, vientisa, teleskopinė ar lankstinė strėlė, žirklinis mechanizmas arba bet koks jų derinys.

Važiuoklė – MDKP pagrindas, prie kurio tvirtinamas ilginamasis mechanizmas. Važiuoklė gali būti savaeigė arba nesavaeigė (traukiama ar stumiama)

Patekties padėtis – MDKP naudojimo instrukcijoje nurodyta padėtis, kurioje turi būti įlipama į darbinę platformą ir iš jos išlipama.

Vardinė apkrova –  didžiausia apkrova, kuriai suprojektuota MDKP ją naudojant pagal gamintojo nurodymus. Vardinę apkrovą sudaro darbuotojai, esantys darbinėje platformoje, jų naudojami įrankiai ir medžiagos.

Darbo erdvė – didžiausia erdvė, kurią gali pasiekti darbinė platforma, kai MDKP naudojama gamintojo nustatytomis naudojimo sąlygomis. MDKP gali turėti daugiau negu vieną darbo erdvę.

Darbinė apkrova – keliamų darbuotojų su darbo įrankiais sudaromos apkrovos ir darbinėje platformoje pakrautų medžiagų masės sudaromų apkrovų suma.

MDKP modifikavimas – veiksmai MDKP techninėms charakteristikoms pakeisti, pavyzdžiui, pavaros pakeitimas, strėlės prailginimas, darbinės platformos kėlimo aukščio padidinimas, MDKP sustiprinimas, padidinant jo keliamąją galią, taip pat kiti pertvarkymo atvejai, kai toks pertvarkymas nenumatytas MDKP techniniuose dokumentuose, dėl kurių gali pasikeisti apkrovos mazguose ir konstrukcijos elementuose, MDKP stabilumas, atsparumas ir tvirtumas. Modifikavimas nėra techninės priežiūros veiksmas. Modifikavimas atliekamas pagal Techninio reglamento „Mašinų sauga“ reikalavimus.

MDKP remontas – sulūžusių ar dėl kitų priežasčių netinkamų naudoti dalių, mazgų keitimas lygiaverčiais ar taisymas nekeičiant MDKP techninių charakteristikų. Remontu nelaikomi modifikavimo darbai.

MDKP naudojimo dokumentų byla (MDKP pasas) – MDKP techninių charakteristikų sąvadas, kiti gamintojo kartu su MDKP pateikti techniniai dokumentai, instrukcijos, būtinos MDKP tinkamai naudoti, prižiūrėti, remontuoti bei jo veikimui tikrinti, MDKP priežiūros žurnalas ir visa kaupiamoji informacija (dokumentai, protokolai, sertifikatai, ataskaitos apie MDKP techninės būklės patikrinimus, apie atliktus remontus, modifikacijas, pakeistus mazgus ir dalis, duomenys apie avarijas, gedimus ir techninius sutrikimus, MDKP registravimo Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre pažyma ir kita su MDKP naudojimu susijusi informacija).

MDKP pamainų žurnalas (toliau vadinama – pamainų žurnalas) – MDKP nuolatinės priežiūros žurnalas, nuolat saugomas operatoriui prieinamoje vietoje ir pildomas MDKP savininko nustatyta tvarka. Pamainų žurnale kiekvieną dieną ar kiekvieną pamainą prieš pradedant darbą daromi įrašai apie MDKP apžiūros rezultatus ir jo tinkamumą naudoti, taip pat įrašoma kita MDKP techninę būklę nusakanti informacija (pvz., nustatyti gedimai, remonto jiems pašalinti atlikimas, apžiūros po atlikto remonto rezultatas). Pamainų žurnale gali būti numatyti ir kiti įrašai, pavyzdžiui, apie MDKP pastatymą, specialiųjų leidimų išdavimą.

4.    Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742), Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme (Žin., 2003, Nr. 70-3170), Techniniame reglamente „Mašinų sauga“, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2000 m. kovo 6 d. įsakymu Nr. 28 (Žin., 2000, Nr. 23-601; 2007, Nr. 129-5249), kituose teisės aktuose, nurodytuose šių Taisyklių 1 priede, bei darniuosiuose standartuose, nurodytuose šių Taisyklių 2 priede, vartojamas sąvokas.

5.    Naujos MDKP gali būti pradedamos naudoti, jeigu jos atitinka Techninio reglamento „Mašinų sauga“ reikalavimus. Jos turi būti paženklintos CE ženklu, turėti atitikties deklaraciją, MDKP naudojimo dokumentų bylą (MDKP pasą) ir naudojimo instrukcijas lietuvių kalba.

6.  Iki 2004 m. sausio 1 d. pradėti naudoti ir naudojami MDKP turi atitikti Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 102 (Žin., 2000, Nr. 3-88), reikalavimus. MDKP atitikimą sveikatos ir saugos reikalavimams bei jos tobulinimo būtinumą, atlikęs pavojų identifikavimą ir rizikos vertinimą pagal Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų 1 priedo reikalavimus, nustato MDKP savininkas bei numato atitinkamas priemones saugos lygmeniui gerinti ir šių priemonių įgyvendinimo terminus. Įgaliota įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaiga, atlikdama MDKP techninės būklės tikrinimą, pateikia savo išvadas dėl pavojų ir rizikos šalinimo būdų, apimčių ir priemonių tinkamumo ir pakankamumo.

7.  MDKP savininkas atsako už saugų jo naudojimą pagal gamintojo nustatytą paskirtį, nuolatinę MDKP priežiūrą, užtikrinančią jo tinkamą techninę būklę, ir įstatymų nustatyta tvarka atlygina žalą, padarytą dėl įrenginio nesaugaus naudojimo. Už išnuomoto (suteikto naudotis) MDKP techninę būklę ir saugų jo naudojimą taip pat atsakingas MDKP savininkas, jei kitaip nenustatyta nuomos (panaudos) sutartyje.

 

 

 

II. MDKP PRIPAŽINIMAS TINKAMa NAUDOTI IR REGISTRAVIMAS

 

8.  Prieš pradėdamas naudoti MDKP, MDKP savininkas turi sudaryti sutartį dėl jos techninės būklės tikrinimo su viena jo paties pasirinkta įgaliota įstaiga ir po techninės būklės patikrinimo gavęs šios įstaigos išvadą, kad MDKP yra tinkamas saugiai naudoti, įregistruoti MDKP Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 9 d. nutarimu Nr. 645 (Žin., 2002, Nr. 48-1844; 2006, Nr. 10-358), nustatyta tvarka.

9.  Naujas MDKP pripažįstamas tinkamu saugiai naudoti, kai įgaliotos įstaigos ekspertas, atlikęs pirminį MDKP techninės būklės patikrinimą, surašo išvadą, kad MDKP yra tinkama saugiai naudoti, ir padaro atitinkamą įrašą MDKP naudojimo dokumentų byloje (MDKP pase).

10.  Laikinai įvežti į Lietuvą ir ribotą laiką naudojamos MDKP turi būti patikrintos įgaliotos įstaigos ir įregistruotos Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre naudojimo laikotarpiui. Įgaliota įstaiga, nustačiusi, kad MDKP netinkama saugiai naudoti, nedelsdama informuoja apie tai Valstybinę darbo inspekciją.

11.  Iš Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro savininkas turi išregistruoti MDKP, kai ji nenaudojama (dėl techninių priežasčių MDKP netinkama naudoti, nepataisomai sugadinta ar savininkas dėl ekonominių ar kitų priežasčių nusprendžia, kad ją naudoti netikslinga) arba MDKP išvežama iš Lietuvos Respublikos ilgesniam kaip 12 mėnesių laikotarpiui.

12.  Neįregistruotas Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre MDKP naudoti draudžiama.

 

III. MDKP NAUDOJIMAS IR PRIEŽIŪRA

 

13.  MDKP savininkas privalo užtikrinti saugų MDKP naudojimą ir kvalifikuotą jos nuolatinę priežiūrą, vadovaudamasis gamintojo pateiktais MDKP naudojimo dokumentais ir šių Taisyklių, Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo, Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų, kitų teisės aktų, reglamentuojančių kėlimo įrenginių naudojimą ir žmonių kėlimą, reikalavimais. MDKP savininkas privalo visą MDKP naudojimo laiką saugoti ir pildyti MDKP naudojimo dokumentų bylą (MDKP pasą). MDKP naudojimo instrukcija turi būti surašyta valstybine kalba.

14.  Jeigu MDKP gamintojas nustatė kitokias MDKP naudojimo sąlygas negu nustato šios Taisyklės, būtina vadovautis gamintojo nustatytomis sąlygomis.

15.  Patalpose arba objektuose, kuriuose gali susidaryti sprogi aplinka, turi būti naudojamos MDKP, kurių naudojimo dokumentuose nurodyta, kad jas galima saugiai naudoti sprogioje aplinkoje, o jų apsaugos lygio kategorija turi atitikti Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugsėjo 30 d. įsakymu A1-262 (Žin., 2005, Nr. 118-4277), nurodytą zoną.    

16.  Naudojama MDKP turi būti aiškiai savininko paženklinta, nurodant jos tipą (markę), registracijos Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre numerį, vardinę apkrovą, taip pat turi būti nurodytos atlikto ir būsimo techninės būklės tikrinimo datos.

17.  MDKP savininkas turi teisę pasirinkti nuolatinės MDKP priežiūros organizavimo būdą – atlikti nuolatinę priežiūrą savo jėgomis (kai turi reikiamos kvalifikacijos atestuotą personalą) arba nuolatinės priežiūros vykdymą perduoti licencijuotai įmonei, teikiančiai kėlimo įrenginių nuolatinės priežiūros paslaugas pagal tiesiogiai (be tarpininkų) tarp įrenginio savininko ir licencijuotos įmonės sudaromą sutartį. Sutartyje turi būti nurodytos perduodamos funkcijos bei MDKP savininko ir licencijuotos įmonės atsakomybės ribos, užtikrinant saugų MDKP naudojimą.

18.  Jei MDKP išnuomojama (suteikiama naudotis) fiziniam arba juridiniam asmeniui, turi būti sudaroma nuomos (panaudos) sutartis. MDKP nuomos (panaudos) sutartyje turi būti nustatytos MDKP savininko ir nuomininko pareigos ir atsakomybės ribos, susijusios su personalo skyrimu, MDKP nuolatine priežiūra ir saugiu jos naudojimu nuomos periodu.

19.  MDKP savininkas nuomininkui turi pateikti visą būtiną informaciją, kad MDKP būtų naudojama saugiai.

20.  MDKP savininkas arba licencijuota įmonė pagal sutartyje dėl MDKP nuolatinės priežiūros jai perduotas funkcijas privalo:

20.1.  prieš pradedant naudoti MDKP, jos naudojimo kontrolei ir nuolatinei priežiūrai organizuoti tvarkomuoju dokumentu paskirti Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų nustatyta tvarka išmokytą ir atestuotą kėlimo įrenginių priežiūros meistrą;

20.2.  MDKP valdyti ir žmonėms kelti tvarkomuoju dokumentu paskirti Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų nustatyta tvarka išmokytą, atestuotą ir turinti atitinkamus pažymėjimus MDKP operatorių arba mašinistą (toliau vadinama – operatorius). Nesavaeigę vertikalaus kėlimo MDKP valdyti skiriamam operatoriui šiame punkte nustatytas mokymas ir atestavimas neprivalomas, operatorius gali būti išmokytas ir instruktuotas MDKP savininko nustatyta tvarka;

20.3.  atlikti MDKP nuolatinę priežiūrą skirti tik kvalifikuotus (atitinkamos kompetencijos, išmokytus ir instruktuotus) asmenis (elektrikus, šaltkalvius ir kt.);

20.4.  sudaryti sutartį dėl MDKP techninės būklės tikrinimo su paties pasirinkta įgaliota įstaiga;

20.5.  MDKP pradėti naudoti tik gavus įgaliotos įstaigos išvadą, kad ji yra tinkama saugiai naudoti ir įregistravus MDKP Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatuose nustatyta tvarka;

20.6.  užtikrinti, kad visą MDKP naudojimo laiką jos naudojimo dokumentų byla (MDKP pasas) būtų saugoma ir pildoma (daromi įrašai ir renkama kaupiamoji informacija). Turi būti nustatyta MDKP priežiūros žurnalo ir pamainų žurnalo pildymo tvarka bei paskirti už tai atsakingi asmenys;

20.7.  MDKP naudojimo dokumentų bylą (MDKP pasą), jeigu ji yra dingusi, parengti iš naujo. Šiam tikslui reikalinga informacija turi būti gauta iš gamintojų, jų atstovų arba iš kitų kompetentingų institucijų ar asmenų, jeigu reikia, turi būti atlikti reikalingi matavimai, bandymai ir (arba) tyrimai;

20.8.  užtikrinti, kad MDKP priežiūros meistras, operatorius, kiti su MDKP dirbantys darbuotojai bei MDKP nuolatinę priežiūrą atliekantis personalas gautų visapusišką informaciją apie saugų MDKP naudojimą ir priežiūrą, būtų supažindintas su darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijomis;

20.9.  užtikrinti, kad MDKP būtų laiku paruošta įgaliotos įstaigos atliekamam techninės būklės patikrinimui, apie tai pranešta šiai įstaigai, jos darbuotojams būtų sudarytos reikiamos darbo sąlygos ir pateikti MDKP naudojimo dokumentai. Užtikrinti, kad MDKP būtų eksploatuojama tik esant galiojančiai įgaliotos įstaigos išvadai, kad įrenginys yra tinkamas saugiai naudoti;

20.10.  vadovaujantis MDKP naudojimo dokumentais nustatyti MDKP nuolatinės priežiūros bei remonto tvarką ir organizuoti priežiūros darbus taip, kad MDKP visada būtų tvarkinga ir tinkama saugiai naudoti;

20.11.  užtikrinti, kad, atsiradus MDKP naudojimo sutrikimams, gedimams ar kitiems pavojų keliantiems veiksniams, MDKP naudojimas būtų nedelsiant sustabdytas ir atnaujintas tik pašalinus pavojaus priežastis;

20.12.  jeigu MDKP nuolatinės priežiūros metu ar kai įgaliota įstaiga MDKP techninės būklės tikrinimo metu nustato, kad gali įvykti MDKP avarija, kad MDKP kelia pavojų darbuotojų ir kitų žmonių sveikatai, gyvybei, turtui ar aplinkai, užtikrinti, kad MDKP naudojimas būtų nedelsiant sustabdytas ir MDKP būtų pradėta naudoti tik pašalinus nustatytus trūkumus;

20.13.  užtikrinti, kad MDKP priežiūros meistras, MDKP darbo vadovas, operatorius, darbinėje platformoje dirbantys darbuotojai ir kiti su MDKP dirbantys darbuotojai vykdytų savo pareigas, saugos ir sveikatos instrukcijų ir šių Taisyklių reikalavimus;

20.14.  vadovaudamasis Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1118 (Žin., 2004, Nr. 136-4945), ir Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2006 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. A1-232/4-306 (Žin., 2006, Nr. 88-3481), pranešti Valstybinei darbo inspekcijai, įgaliotai įstaigai apie MDKP avarijas ir su MDKP naudojimu susijusius sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus bei žalą aplinkai ar turtui, organizuoti avarijų padarinių lokalizavimą, likvidavimą ir tyrimą;

20.15.  užtikrinti, kad visi remonto darbai būtų atliekami pagal gamintojo instrukcijas, o duomenys apie remonto metu pakeistas MDKP detales ar mazgus, būtų saugomi MDKP naudojimo dokumentų byloje (MDKP pase). Užtikrinti, kad remonto metu keičiant hidraulines žarnas būtų naudojamos tik sertifikuotos, MDKP gamintojo nurodytos konstrukcijos žarnos;

20.16.  užtikrinti, kad MDKP metalinėms konstrukcijoms remontuoti būtų naudojamos tinkamos medžiagos. Medžiagos turi būti parenkamos pagal gamintojo pateiktą MDKP techninę dokumentaciją. Skaičiuojamųjų elementų ir detalių, naudojamų MDKP remontui, metalo kokybė turi būti patvirtinta gamintojo kokybės sertifikatais. Tais atvejais, kai remontuojamo MDKP techninėje dokumentacijoje metalinių konstrukcijų medžiagų markės bei savybės nenurodytos, tinkamos medžiagos parenkamos atlikus gamintojo naudotų medžiagų tyrimus;

20.17.  užtikrinti, kad, remontuojant MDKP metalines konstrukcijas, skaičiuojamieji elementai būtų suvirinami pagal galiojančiuose standartuose nustatyta tvarka parengtus ir patvirtintus suvirinimo procedūrų aprašus. Suvirinti skaičiuojamuosius MDKP metalinių konstrukcijų elementus turi būti leidžiama tik atestuotiems ir turintiems galiojantį kvalifikacijos pažymėjimą (sertifikatą) suvirintojams. Suvirinimo darbų kokybės dokumentai (naudotų medžiagų sąrašas, jų sertifikatai, suvirinimo procedūrų aprašai, suvirintojo atestavimo duomenys ir identifikavimo ženklai ir kt.) turi būti saugomi MDKP naudojimo dokumentų byloje (MDKP pase). Šiuos dokumentus privalo pateikti juridinis asmuo, atlikęs remonto darbus;

20.18.  jeigu atliekamas MDKP modifikavimas, užtikrinti, kad jis būtų atliekamas pagal Techninio reglamento „Mašinų sauga“ reikalavimus.

21.  MDKP naudojimo dokumentų byloje (MDKP pase) turi būti įrašomi šie duomenys:

21.1.  savininko pavadinimas, adresas ir įrašo data;

21.2.  MDKP priežiūros meistro vardas, pavardė, skyrimo data ir tvarkomojo dokumento žymenys;

21.3.  įgaliotos įstaigos atliekamų techninės būklės patikrinimų datos, išvados ir patikrinimo ataskaitų žymenys;

21.4.  atlikto remonto ar modifikacijos data, trumpa charakteristika, naudotų medžiagų sertifikatai, darbus atlikusio juridinio asmens duomenys;

21.5.  pakeistų konstrukcijų arba mazgų žymenys, sertifikatai, jų keitimo data;

21.6.  MDKP avarijų, gedimų trumpas aprašymas ir data.

22.  Su MDKP dirbantys ir jos nuolatinę priežiūrą atliekantys darbuotojai turi būti pasitikrinę sveikatą ir turėti galiojančią sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų išvadą apie tinkamumą šiam darbui. Sveikatos tikrinimus, remdamasis teisės aktų, reglamentuojančių profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose tvarką, nuostatomis ir atsižvelgdamas į darbų pobūdį, darbo sąlygas bei galiojančius teisės aktus, organizuoja MDKP savininkas arba kitas šiuos darbuotojus paskyręs darbdavys ar jo įgaliotas asmuo. Darbinėse platformose dirbančius darbuotojus paskiria arba MDKP savininkas, arba asmuo, atsakingas už darbų vykdymą objekte, kur atliekami darbai naudojant MDKP. Darbinėse platformose dirbantys darbuotojai turi turėti reikiamų žinių, būti pasitikrinę sveikatą ir turėti medicinos įstaigos išvadą, kad darbuotojas gali dirbti aukštyje. Darbinėse platformose dirbančių darbuotojų mokymo, instruktavimo ir žinių tikrinimo tvarką nustato juos paskiręs darbdavys ar jo įgaliotas asmuo.

23.  Priežiūros meistrui susirgus, atostogaujant, išvykus į komandiruotę ir pan., jo pareigas vykdo darbdavio ar jo įgalioto asmens tvarkomuoju dokumentu paskirtas pavaduojantis darbuotojas.

24.  MDKP priežiūros meistras, užtikrindamas MDKP saugų naudojimą, privalo:

24.1.  prižiūrėti, kad MDKP būtų tinkamos techninės būklės ir naudojamas pagal gamintojo instrukcijas, šių Taisyklių reikalavimus ir MDKP savininko nustatytą MDKP nuolatinės priežiūros bei remonto tvarką;

24.2.  saugoti ir pildyti MDKP naudojimo dokumentų bylą (MDKP pasą) MDKP savininko nustatyta tvarka;

24.3.  nustatęs, kad MDKP turi defektų ir (arba) ji naudojama pažeidžiant gamintojo nustatytas sąlygas ir šių Taisyklių reikalavimus, turi sustabdyti MDKP naudojimą ir imtis priemonių, kad šie defektai ar pažeidimai būtų nedelsiant pašalinti. Sprendimą remontuoti MDKP ir pradėti darbą po remonto MDKP priežiūros meistras įrašo MDKP priežiūros žurnale;

24.4.  užtikrinti, kad MDKP nuolatinės priežiūros darbai būtų vykdomi saugiai;

24.5.  rūpintis, kad MDKP techninės būklės tikrinimai būtų atliekami nustatytu laiku. Turi paruošti MDKP techninės būklės patikrinimui, pranešti apie tai įgaliotai įstaigai ir dalyvauti atliekant patikrinimą;

24.6.  kontroliuoti, kaip vykdomi įgaliotos įstaigos eksperto ir kontroliuojančių institucijų pareigūnų raštiški reikalavimai;

24.7.  leisti MDKP nuolatinę priežiūrą atlikti tik kvalifikuotiems atitinkamos kompetencijos darbuotojams;

24.8.  rūpintis, kad operatoriai ir darbuotojai, atliekantys MDKP nuolatinę priežiūrą, gautų darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijas, susipažintų su jomis bei vykdytų jų reikalavimus;

24.9.  dalyvauti su MDKP dirbančių įmonės darbuotojų žinių tikrinimo komisijose;

24.10.  pagal jam priskirtą kompetenciją rūpintis nuomos (panaudos) sutarties sąlygų vykdymu.

25.  MDKP priežiūros meistras turi neleisti pradėti MDKP naudojimo arba jį sustabdyti, jeigu:

25.1.  MDKP neužregistruota Valstybės potencialiai pavojingų įrenginių registre;

25.2.  nėra įgaliotos įstaigos išvados, kad MDKP yra tinkama saugiai naudoti;

25.3.  neįvykdyti įgaliotos įstaigos eksperto ir kontroliuojančių institucijų pareigūnų raštiški nurodymai;

25.4.  MDKP konstrukcijose nustatyti įtrūkimai, kiti defektai, mažinantys konstrukcijų stiprumą ir keliantys pavojų sveikatai ir saugai;

25.5.  deformuota ar kitaip pažeista darbinė platforma, pažeisti darbinės platformos aptvarai;

25.6.  sugedę darbinės platformos kėlimo arba ilginimo mechanizmai;

25.7.  sugedę darbinės platformos kėlimo arba ilginimo mechanizmų stabdžiai arba nesandari hidraulinė sistema;

25.8.  yra gedimų hidraulinėje sistemoje ir valdymo sistemose;

25.9.  neveikia apkrovos ribotuvas arba darbo erdvės ribojimo galinis jungiklis;

25.10.  sugedęs darbinės erdvės ribojimo įtaisas, apkrovos ribotuvas, neveikia garsinis signalas, signaliniai įtaisai, kiti saugos įtaisai arba yra kitų defektų, keliančių pavojų žmonių sveikatai, aplinkai ar turtui;

25.11.  pastebėti kitokie gedimai ar veikimo sutrikimai, kurie gresia darbuotojų saugai ir sveikatai;

26.  Jei operatorius ilgiau kaip vienerius metus nedirbo pagal šią specialybę arba dirbęs su vieno tipo MDKP, skiriamas dirbti su kito tipo ar to paties tipo, bet kito modelio arba kitos pavaros rūšies MDKP, jis turi būti supažindintas su šio MDKP įrengimo, naudojimo ir priežiūros ypatumais bei jam, priklausomai nuo MDKP valdymo sudėtingumo, gali būti paskirta stažuotė. Stažuotės eigą kontroliuoja MDKP priežiūros meistras, o jai vadovauja priskirtas patyręs operatorius, turintis ne mažesnę kaip vienerių metų darbo su analogiškais MDKP patirtį. Po įgūdžių patikrinimo operatoriui galima leisti dirbti su MDKP savarankiškai. Stažuotės organizavimo ir įgūdžių patikrinimo tvarką nustato MDKP savininkas.

27.  Prieš pradėdamas darbą ir prieš keldamas darbuotojus operatorius privalo įsitikinti, kad MDKP tinkama saugiai naudoti. Pastatęs MDKP numatytoje darbo vietoje, operatorius privalo apžiūrėti MDKP, išbandyti visus mechanizmus be krovinio ir įsitikinti, kad jo techninė būklė tinkama darbui, tinkamai veikia visi valdymo įtaisai, mechanizmai, stabdžiai, kiti įrenginiai, kad MDKP pastatyta pagal saugos reikalavimus. Taip pat turi pakelti darbinę platformą į didžiausią leistiną aukštį, nukreipti ją į didžiausio siekio padėtį, pasukti didžiausiu darbo metu numatomo posūkio kampu į abi puses ir įvertinti grunto/atramos būklę. Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo turi skirti laiko MDKP apžiūrėti ir išbandyti. Jeigu darbo metu dėl pasikeitusių oro sąlygų gali pasikeisti grunto būklė, atramų būklės patikrinimo procedūra turi būti pakartota. Nesavaeigės vertikalaus kėlimo MDKP operatorius atlieka supaprastinta apžiūrą, jis privalo patikrinti, ar MDKP pastatyta pagal saugos reikalavimus ir išbandyti ją, pakelti darbinę platformą be krovinio ir žmonių į didžiausią aukštį bei nuleisti į pradinę padėtį, sustabdydamas ją vienoje iš pozicijų ir įsitikindamas stabdžių patikimumu.

28.  Pradėdamas darbą, operatorius, jeigu MDKP naudojimo instrukcijoje ir operatoriaus saugos ir sveikatos instrukcijoje nenustatyta kitaip, privalo patikrinti, ar:

28.1.   valdymo įtaisai, stabdžiai ir avariniai jungikliai, ribotuvai ir kiti saugos įtaisai tvarkingi;

28.2.   metalinės konstrukcijos nepažeistos, nėra matomų deformacijų, įtrūkimų, kitų defektų;

28.3.   išardomieji sujungimai, ašys, varžtai tinkamai įtvirtinti neatsipalaidavę, neiškritę fiksavimo įtaisai;

28.4.   tvarkingi kabeliai, įvadinis jungiklis, kiti elektros tiekimo įtaisai;

28.5.   hidraulinė sistema sandari, žarnos neįtrūkusios, pakankamas hidraulinio skysčio lygis bake;

28.6.   papildomos atramos pastatytos tinkamai;

28.7.   pakeliant darbinę platformą į ne didesnį kaip 1 m aukštį, patikimai veikia stabdžiai, ar sandarūs hidraulinės sistemos valdymo įtaisai;

28.8.   nuo darbinės platformos nuvalytos atliekos, statybinių medžiagų likučiai, sniegas ir kiti teršalai, ar tinkama darbinės platformos grindų, turėklų, apsaugų būklė;

28.9.   paruoštos darbui darbo priemonės ir sukrautos medžiagos nekyšo už darbinės platformos turėklų, darbinėje platformoje yra pakankamai vietos darbuotojams;

28.10. informacinių lentelių informacija lengvai skaitoma ir suprantama.

29.  MDKP apžiūrų ir kasdieninių (kaspamaininių) patikrinimų rezultatai turi būti įrašomi MDKP pamainų žurnale MDKP savininko nustatyta tvarka.

30.  Darbo metu operatorius privalo:

30.1.   naudoti MDKP, kaip nurodyta MDKP naudojimo dokumentuose;

30.2.   leisti įlipti darbuotojams į darbinę platformą ir išlipti iš jos, sukrauti ir iškrauti krovinius tik darbinei platformai esant patekties padėtyje;

30.3.  valdydamas MDKP iš esančio ant važiuoklės pulto, dėvėti šalmą. Užtikrinti, kad darbinėje platformoje dirbantys darbuotojai dėvėtų apraišus (saugos diržus), šalmus ir kitas asmenines apsaugos priemones, numatytas platformoje dirbančių darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijoje. Nurodyti darbinėje platformoje dirbantiems darbuotojams apraišų saugos lyno tvirtinimo vietas. Nekelti darbinės platformos, jei joje esantys darbuotojai nenaudoja nustatytų asmeninių apsaugos priemonių ir tinkamai neprisisegę apraišų. Stebėti, kad keliant ar nuleidžiant darbinę platformą bei atliekant darbus įėjimo į darbinę platformą anga būtų uždaryta ir durelės užsklęstos;

30.4.  vykdyti MDKP darbo vadovo nurodymus;

30.5.  stebėti, kad darbuotojai, dirbantys pakeltoje darbinėje platformoje, laikytųsi saugos ir sveikatos instrukcijų reikalavimų;

30.6.  darbinę platformą su žmonėmis valdyti tik pagal darbinėje platformoje dirbančių darbuotojų duodamus signalus, taip pat vykdyti MDKP darbo vadovo nurodymus;

30.7.  užtikrinti, kad važiuojančio MDKP su darbinėje platformoje esančiais žmonėmis arba kita apkrova, arba su pakelta tuščia darbine platforma darbinės platformos padėtis būtų tokia, kaip nurodyta MDKP naudojimo instrukcijoje. Vienu metu važiuoti ir sukti MDKP strėlę draudžiama;

30.8.   nekelti darbinės platformos, kai jos apkrova viršija gamintojo nurodytą vardinę apkrovą ir  kontroliuoti, kad darbinė platforma nepatektų už gamintojo nurodytos darbo erdvės ribų;

30.9.  neleisti įlipti į darbinę platformą ir nekelti nepaskirtų dirbti, neinstruktuotų darbuotojų;

30.10.  nepalikti pakeltos darbinės platformos be priežiūros, baigus ar pertraukus darbą, nuleisti darbinę platformą į patekties padėtį, išlaipinti žmones ir pakelti darbinę platformą į stovėjimo arba transportinę padėtį. Išjungti MDKP energijos šaltinį. Baigus darbą MDKP kabiną ir valdymo pultą užrakinti arba įvykdyti kitas MDKP naudojimo instrukcijoje numatytas priemones, apsaugančias nuo neteisėto MDKP panaudojimo;

30.11.  nedirbti su MDKP, kai meteorologinės sąlygos ar kiti veiksniai neatitinka MDKP naudojimo dokumentuose nustatytų sąlygų. Apie darbui netinkamas sąlygas operatorius turi pranešti MDKP darbo vadovui;

30.12. neleisti naudoti darbinės platformos darbuotojams ar kroviniams priimti ar kelti į pastato aukštus ar kitaip naudoti MDKP ne pagal paskirtį;

30.13.  neįjungti MDKP mechanizmų, kai ant jos konstrukcijų arba pavojingoje darbo zonoje yra žmonių. Šis reikalavimas netaikomas, kai  atliekami MDKP priežiūros ar derinimo darbai. Šiuo atveju mechanizmai turi būti įjungiami pagal tikrinančiojo asmens duodamą signalą;

30.14.  nedirbti nebaigta remontuoti MDKP;

30.15. nelipti į važiuojančią MDKP ir neleisti tai daryti kitiems darbuotojams.

31.  MDKP darbo vadovą tvarkomuoju dokumentu paskiria asmuo, atsakingas už darbų vykdymą objekte, kur atliekami darbai naudojant MDKP. Statybvietėje visi MDKP darbo vadovai skiriami suderinus tai su statinio statybos vadovu (arba statybos saugos ir sveikatos darbe koordinatoriumi). MDKP darbo vadovas turi būti išmokytas ir atestuotas Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų nustatyta tvarka bei turėti Platforminių kėlimo įrenginių darbo vadovo ir atestavimo pažymėjimą. MDKP savininko arba asmens, atsakingo už darbų vykdymą objekte, sprendimu darbams, kurių saugą užtikrinti gali operatorius iš savo darbo vietos, MDKP darbo vadovo pareigas leidžiama pavesti operatoriui, turinčiam Platforminių kėlimo įrenginių darbo vadovo ir atestavimo pažymėjimą.

32.  MDKP darbo vadovas privalo:

32.1.  užtikrinti darbų su MDKP planavimą, organizavimą, koordinavimą, vykdymą ir priežiūrą;

32.2.  užtikrinti, kad visi darbai su MDKP, visos darbinės platformos kėlimo ir perkėlimo darbo erdvėje operacijos būtų planuojamos ir atliekamos laikantis MDKP naudojimo instrukcijos bei darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų reikalavimų;

32.3.  prieš leidžiant kelti žmones, patikrinti, ar įvykdyti reikalavimai, taikomi MDKP pastatyti darbo vietoje ir jos veikimui patikrinti;

32.4.  jeigu tvarkomajame dokumente, kuriuo jis paskirtas MDKP darbo vadovu, nurodyta, paskirti darbui MDKP darbinėje platformoje reikiamą kiekį išmokytų ir instruktuotų darbuotojų, įsitikinti, kad jie yra pasitikrinę sveikatą pagal numatomus rizikos veiksnius ir gali dirbti aukštyje;

32.5.  įsitikinti, kad  visi MDKP darbinėje platformoje dirbantys darbuotojai turi tinkamas asmenines apsaugos priemones ir kontroliuoti, kad asmeninės apsaugos priemonės būtų nuolat ir tinkamai naudojamos;

32.6.  kontroliuoti, kad operatoriai ir darbinėje platformoje dirbantys darbuotojai vykdytų darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijas, prireikus instruktuoti juos darbo vietoje apie tai, kaip saugiai atlikti numatomus darbus. Kontroliuoti, kad MDKP darbinė platforma nebūtų perkraunama, kroviniai būtų teisingai išdėstomi ant darbinės platformos, darbai būtų atliekami darbinės platformos nustatytos darbo erdvės ribose, visą darbų vykdymo laikotarpį būtų užtikrintas MDKP stovumas;

32.7.  pagal darbų technologinį projektą arba darbų technologijos aprašą numatyti darbų atlikimo tvarką ir su ja supažindinti operatorių ir darbinėje platformoje dirbančius darbuotojus bei kitus asmenis, susijusius su MDKP naudojimu;

32.8.  darbuotojus, atliekančius statybos montavimo darbus su MDKP, supažindinti su darbų technologiniu projektu (aprašu);

32.9.  nurodyti paskirtiems dirbti MDKP darbinėje platformoje operatoriui ir darbuotojams patekties į darbinę platformą vietą ir tvarką;

32.10.  užtikrinti, kad būtų išlaikyti saugūs atstumai (ne mažesni kaip 1 metras) tarp MDKP pasukamosios platformos ir nejudančių objektų (statinio, krovinių rietuvių ar kt.);

32.11.  nustatyti pasikeitimo signalais tarp darbinėje platformoje dirbančių darbuotojų ir operatoriaus būdus (rankų gestus, žodinį, telefono, radijo ryšį ar kt.);

32.12.  paženklinti įspėjamaisiais ženklais MDKP darbo zoną ir užtikrinti, kad atliekant darbus joje nebūtų pašalinių asmenų;

32.13.  kontroliuoti, kad MDKP darbo pertraukų metu ir baigus darbus būtų išjungta ir apsaugota nuo neleistino naudojimosi gamintojo nustatytoje stovėjimo arba transportavimo padėtyje;

32.14.  nutraukti MDKP naudojimą ir darbus iš darbinės platformos atvirame lauke, kai meteorologinės sąlygos pablogėja taip, kad kyla pavojus darbuotojų saugai ir sveikatai. Duoti nurodymus, kad darbinė platforma būtų nuleista į patekties padėtį, išlaipinti darbuotojai ir MDKP būtų pastatyta į saugią padėtį;

32.15. neleisti kelti darbinėje platformoje asmenų, nepaskirtų dirbti joje, neleisti naudoti darbinės platformos kaip keltuvo pakelti darbuotojus į pastato aukštus ar kitaip naudoti MDKP ne pagal paskirtį.

33.  Darbinėje platformoje dirbantis darbuotojas privalo:

33.1.  vykdyti MDKP darbo vadovo ir operatoriaus nurodymus;

33.2.  prieš lipdamas į darbinę platformą, užsisegti apraišus (saugos diržą), užsidėti šalmą, kitas nustatytas asmenines apsaugos priemones. Patikrinti asmeninių apsaugos priemonių būklę. Kilus abejonėms dėl asmeninės apsaugos priemonės tinkamumo apie tai informuoti operatorių ar MDKP darbo vadovą;

33.3.  į darbinę platformą įlipti ir iš jos išlipti tik nustatytoje patekties padėtyje. Įlipus į darbinę platformą nedelsiant prisisegti apraišo saugos lyną nustatytoje tvirtinimo vietoje. Draudžiama tvirtinti apraišų saugos lyną prie statinio konstrukcijų ar kitų objektų, esančių ne darbinėje platformoje;

33.4.  visus darbus iš darbinės platformos atlikti laikantis darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų reikalavimų, nustatytos darbų technologijos. Draudžiama lipti ant pakeltos darbinės platformos turėklų ir kitų konstrukcijų, nukreipti pakeltą darbinę platformą į kitą padėtį naudojant fizinę jėgą, persisverti per darbinės platformos turėklus, perlipti iš darbinės platformos ant statinio konstrukcijų ar kitų objektų, naudoti darbinėje platformoje paaukštinimus, kopėčias ir kitas priemones, mėtyti iš pakeltos darbinės platformos įrankius, medžiagas ir kitus daiktus;

33.5.  jei MDKP valdoma iš darbinėje platformoje įrengto valdymo pulto, vadovaudamasis operatoriaus nurodymais, pakėlus platformą į 0,2–0,3 m aukštį, ją sustabdyti ir įsitikinti stabdžių arba hidraulinių įtaisų patikimumu;

33.6.  kontroliuoti darbinės platformos kėlimo ir valdymo procesą ir apie jo eigą nustatyta ženklų ar pranešimų tvarka informuoti operatorių, perspėti operatorių apie pavojingą darbinės platformos priartėjimą prie kliūčių;

33.7.  kilus abejonėms, kad darbinėje platformoje numatoma kelti daugiau nei numatyta žmonių arba keliami kroviniai, kurių svoris didesnis už MDKP vardinę apkrovą, pranešti operatoriui arba MDKP darbo vadovui. Draudžiama kelti darbinėje platformoje nestabiliai padėtą krovinį.

34.  MDKP priežiūros meistrai, MDKP darbo vadovai, operatoriai turi būti papildomai mokomi, atestuojami arba turi tobulinti savo kvalifikaciją šiais atvejais:

34.1.  kai to reikalauja juos paskyręs darbdavys (ar jo įgaliotas asmuo), įgaliotos įstaigos ekspertas ar kontroliuojančios institucijos pareigūnas;

34.2.  darbdavio (ar jo įgalioto asmens) nustatytu periodiškumu, bet ne rečiau kaip kas 36 mėnesius.

35.  MDKP darbas turi būti organizuojamas laikantis šių reikalavimų:

35.1.  visa MDKP darbo zona turi būti gerai apšviesta. Kai blogai apšviesta MDKP darbo zona, tirštas rūkas, smarkiai sninga bei kt. ir operatorius blogai mato darbinėje platformoje dirbančių darbuotojų duodamus signalus arba darbinę platformą, MDKP darbas turi būti sustabdytas;

35.2.   pavojingos zonos, kuriose atsiranda pavojus dėl naudojamų MDKP, turi būti aptvertos signaliniais aptvarais ir paženklintos saugos ir sveikatos apsaugos ženklais arba kitaip aiškiai pažymėtos, kad į jas nepatektų pašalinių asmenų;

35.3.   MDKP darbams atlikti, turi būti statoma tinkamai pagal MDKP naudojimo instrukcijoje nustatytus reikalavimus įrengtoje aikštelėje. Privažiavimo keliai turi būti tokie, kad MDKP galėtų į ją įvažiuoti saugiai. Aikštelės nuolydis neturi būti didesnis už didžiausią nurodytąjį MDKP naudojimo instrukcijoje. MDKP turi būti naudojama tik pastačius visas papildomas atramas. Nestatyti papildomų atramų leidžiama tik MDKP naudojimo instrukcijoje nurodytais atvejais;

35.4.   statybvietėje MDKP turi būti statoma pagal statybos darbų vykdymo projekte numatytą MDKP pastatymo vieta ir darbo erdvė;

35.5.   statant MDKP, reikia numatyti priemones, kad ji neprarastų stovumo dėl vėjo poveikio arba aikštelės nuolydžio. Jeigu aikštelės dangos stiprumas arba grunto tankis nepakankamas, stabilumui ir atramos į gruntą plotui padidinti rekomenduojama naudoti papildomus pakankamo stiprumo medinius, neslidžius polimerinius arba iš kitų medžiagų pagamintus inventorinius padėklus. Jeigu gamintojas nepateikia inventorinių padėklų ir nenurodo jų matmenų, gaminamų padėklų stiprumas skaičiuojamas pagal didžiausias MDKP sukeliamas darbines apkrovas, o jų atraminis plotas – papildomai atsižvelgiant į aikštelės dangos laikomąją galią. Statant MDKP ant slidaus pagrindo rekomenduojama naudoti padėklus su dygliais;

35.6.   neleidžiama statyti MDKP ant šviežiai supilto, nesutankinto grunto;

35.7.   elektros perdavimo linijų apsauginėje zonoje dirbti su MDKP galima tik turint liniją eksploatuojančios organizacijos raštišką leidimą. Gavus tokį leidimą, operatoriui išduodamas paskyra-leidimas , kuriame nurodomos saugaus darbo sąlygos;

35.8.   jei veikiančiose elektrinėse, elektros pastotyse ir elektros perdavimo linijose darbus su MDKP atlieka elektros įrenginius eksploatuojantis personalas, o MDKP valdo energetinės įmonės operatoriai, specialusis leidimas atlikti darbus šalia įrengimų su įtampa išduodamas energetinėms įmonėms nustatyta tvarka;

35.9.   įvairius darbus (statybos, apdailos, šviestuvų tvarkymo ir kitus) iš MDKP darbinės platformos galima atlikti tik tada, kai užtikrintos saugaus darbo sąlygos – numatytos priemonės, kad darbuotojas neiškristų iš darbinės platformos, neprisiliestų prie atvirų laidų, kuriais teka elektros srovė, nebūtų prispaustas platformos konstrukcijų prie sienos ar kitų kliučių, būtų išvengta kitų pavojų. Atliekant darbus, turi būti numatyta darbinės platformos judėjimo erdvėje tvarka.

36.  Draudžiama dirbti su MDKP vėjo greičiui 10 m aukštyje siekiant 10 m/s, stipriai lyjant arba sningant, esant perkūnijai, rūkui, blogam matomumui, esant žemesnei už nurodytąją MDKP pase aplinkos temperatūrai.

 

IV. MDKP TECHNINĖS BŪKLĖS TIKRINIMAS

 

37.  MDKP techninę būklę nustatytu laiku turi patikrinti įgaliotos įstaigos ekspertas ir pateikti išvadą, ar MDKP yra saugi naudoti iki kito techninės būklės patikrinimo. Įgaliotos įstaigos ekspertas techninės būklės tikrinimą atlieka pagal įgaliotos įstaigos parengtas ir patvirtintas MDKP techninės būklės tikrinimo procedūras, vadovaudamasis MDKP gamintojo pateiktais naudojimo dokumentais, Darbo įrenginių naudojimo bendraisiais nuostatais ir šiomis Taisyklėmis.

38.  Jeigu MDKP gamintojas nenustatė kitaip, MDKP turi būti vertinama, atliekant techninės būklės tikrinimą:

38.1.  prieš pradedant ją naudoti pirmą kartą;

38.2.  periodiškai:

38.2.1. ne rečiau kaip vieną kartą per 12 mėnesių, atliekant dalinį techninės būklės patikrinimą (DTP);

38.2.2. ne rečiau kaip vieną kartą per 36 mėnesius, atliekant pilnutinį techninės būklės patikrinimą (PTP);

38.3.  neplaniniais atvejais: po avarijos, gamtos reiškinių poveikio, modifikavimo, laikančiųjų konstrukcijų remonto, naudojant suvirinimą, hidraulinio skirstytuvo remonto arba pakeitimo, valdymo sistemų pakeitimo, ilgalaikių (ilgesnių kaip 12 mėnesių) prastovų bei kitais atvejais, kai MDKP savininkas mano, kad reikia atlikti MDKP techninės būklės patikrinimą.

39.  Tikrinant MDKP prieš pradedant jį naudoti pirmą kartą atliekamas MDKP pilnutinis techninės būklės patikrinimas. Tikrinama MDKP dokumentacija, atliekama apžiūra ir bandymai. Turi būti patikrinta, ar MDKP pažymėta CE ženklu, ar pateikta EB atitikties deklaracija. Jeigu MDKP visiškai surenkamos ir išbandomos gamykloje ir yra gamintojo atliktus bandymus patvirtinantys dokumentai su bandymų rezultatais ir (arba) išvadomis, įgaliotos įstaigos ekspertas šių bandymų nekartoja.

40.  Tikrinant MDKP neplaniniais atvejais, nagrinėjami dokumentai, susiję su šį neplaninį patikrinimą sukėlusiu įvykiu (avarijos tyrimo aktas, atliktų ekspertizių, tyrimų ir bandymų išvados, MDKP remonto, suvirinimo darbų dokumentacija ir kiti susiję dokumentai), ir atliekamas MDKP pilnutinis techninės būklės patikrinimas.

41.  Pasibaigus MDKP gamintojo nurodytam naudojimo laikui, o jeigu jis nenurodytas – po 15 metų nuo pirmojo panaudojimo dienos, MDKP savininkas, jeigu jis planuoja MDKP naudoti toliau, privalo raštu kreiptis į įgaliotą įstaigą dėl MDKP pilnutinio techninės būklės patikrinimo. Įgaliota įstaiga, atliekantį pilnutinį techninės būklės patikrinimą, gali papildyti jo apimtį tyrimais ir bandymais, papildomai parinktais, atsižvelgiant į MDKP techninę būklę ir eksploatavimo sąlygas, siekiant nustatyti MDKP konstrukcijų, jungčių, sistemų ir mechanizmų būklės tinkamumą naudoti MDKP pagal gamintojo nustatytą paskirtį. Pasibaigus MDKP naudojimo laikui, laikotarpiai tarp pilnutinių techninės būklės patikrinimų gali būti sumažinti atsižvelgiant į techninės būklės tikrinimo rezultatus, tačiau tokie sumažinti laikotarpiai negali būti trumpesni nei 6 mėnesiai, atliekant DTP, ir 12 mėnesių, atliekant PTP. MDKP savininkas privalo laikytis naujai nustatytų terminų.

42.  MDKP savininkas privalo užtikrinti, kad MDKP techninės būklės patikrinimas būtų atliktas laiku, taip pat privalo užtikrinti sutartyje numatytas darbo sąlygas įgaliotos įstaigos ekspertams, pateikti MDKP naudojimo dokumentų bylą (MDKP pasą), MDKP valdančių ir prižiūrinčių darbuotojų skyrimą pareigoms bei jų kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus ir paruošti MDKP patikrinimui atlikti. Atliekant techninės būklės tikrinimą turi dalyvauti MDKP priežiūros meistras ir operatorius.

43.  Įgaliotos įstaigos apie MDKP techninės būklės patikrinimus Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatuose nustatyta tvarka teikia duomenis registro tvarkymo įstaigai.

44.  Jeigu MDKP yra nenaudojama daugiau kaip 12 mėnesių, savininkas apie ilgalaikę MDKP prastovą privalo informuoti įgaliotą įstaigą, su kuria jis yra sudaręs sutartį dėl techninės būklės tikrinimų.

45.  Gavusi pranešimą iš savininko apie ilgalaikę MDKP prastovą, įgaliota įstaiga privalo įrašyti potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre, kad įrenginys laikinai nenaudojamas.

46.  Atliekant techninės būklės tikrinimą neleidžiama bandymams naudoti krovinių, viršijančių MDKP vardinę apkrovą, jei MDKP naudojimo dokumentuose tai daryti uždrausta. Tokios MDKP bandomi su didžiausiu kroviniu, kurį pakelti leidžia vardinės keliamosios apkrovos ribotuvas.

47.  Jeigu bandymams reikia atjungti arba specialiai bandymui sureguliuoti MDKP vardinės keliamosios apkrovos ribotuvą arba kitus saugos įtaisus, bet gamintojas nėra nurodęs atlikti tokių bandymų, juos atlikti reikia tik tada, kai tai techniškai pagrįsta: po MDKP metalinių konstrukcijų remonto, mechanizmų, laikančiųjų lynų arba grandinių keitimo arba remonto, hidraulinės sistemos elementų keitimo arba remonto, MDKP avarijos. Atjungti ir reguliuoti saugos įtaisus leidžiama tik gamintojo įgaliotam atstovui arba MDKP savininko paskirtam darbuotojui.

48.  Pilnutinio ir dalinio MDKP techninės būklės patikrinimo metu įgaliotos įstaigos ekspertas privalo patikrinti MDKP naudojimo dokumentų bylą (MDKP pasą), MDKP valdančių ir prižiūrinčių darbuotojų skyrimą pareigoms ir jų kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus, MDKP naudojimo bei darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijas, patikrinti, ar sutartis dėl MDKP nuolatinės priežiūros sudaryta su licencijuota įmone, atlikti MDKP apžiūrą, bandymus ir nustatyti, ar MDKP techninė būklė tinkama ją saugiai naudoti, ar tinkamai organizuota nuolatinė MDKP priežiūra.

49.  MDKP pilnutinio techninės būklės patikrinimo metu turi būti atliekama:

49.1.  apžiūra;

49.2.  statinis bandymas;

49.3.  dinaminis bandymas.

50.  Atliekant dalinį techninės būklės patikrinimą, MDKP apžiūrima ir išbandoma be krovinio. Dinaminis ir statinis bandymas neatliekamas. Tačiau, jeigu įgaliotos įstaigos ekspertas pagrįstai nusprendžia, kad toks bandymas reikalingas, jis turi būti atliktas.

51.  Atliekant MDKP apžiūrą turi būti patikrinta:

51.1konstrukcijų, darbinės platformos, apšvietimo ir signalizavimo įtaisų būklė, matmenų ir saugių atstumų atitikimas nurodytiesiems MDKP techninėse dokumentuose, norminiuose teisės aktuose ir darniuosiuose standartuose;

51.2.  metalinės konstrukcijos ir suvirintųjų sujungimų būklė dėl įtrūkimų, deformacijų, korozijos, dilimo ar kitų defektų, šarnyrinių sujungimų būklė dėl ašių ir pirštų tvirtinimo patikimumo ar nudilimo;

51.3.  ar naudojamos tinkamos guminės žarnos, ar žarnų ir jų jungčių būklė gera, ar nėra hidraulinio skysčio nutekėjimo požymių;

51.4.  lynų, grandinių ir jų tvirtinimo detalių būklė;

51.5.  elektrinių MDKP kabelių, įžemintuvų būklė;

51.6.   darbinės platformos, jos aptvaro būklė;

51.7.  ar įrengti ir tinkamai veikia visi MDKP techninėse dokumentuose nurodyti saugos įtaisai;

51.8.   ar įrengti ir tinkamai veikia visi MDKP techninėse dokumentuose nurodyti valdymo aparatai, ar jais valdomi mechanizmai veikia tinkamai ir sklandžiai;

51.9.   ar patikimai veikia ir atlieka MDKP techninėse dokumentuose nurodytas funkcijas hidraulinė ir elektros įranga;

51.10. ar visi stabdymo, avarinio stabdymo įtaisai veikia tinkamai (patikimai sustabdo atitinkamas judančias MDKP dalis);

51.11.  ar tinkamai veikia signalizacija.

Pastaba. Šiame punkte nurodyta privalomoji tikrinimo apimtis. Atliekant MDKP techninės būklės tikrinimą ir siekiant, kad būtų patikrintos visos MDKP konstrukcijos, mechanizmai, atraminės konstrukcijos, saugos įtaisai, tikrinimo apimtis gali būti didinama, atsižvelgiant į gamintojo nurodymus ir MDKP konstrukciją.

52.  Jei MDKP naudojimo dokumentuose nenurodyta kitaip, MDKP statinis bandymas atliekamas su apkrova, 25 procentais didesne už MDKP vardinę apkrovą. Tikrinamas MDKP ir jos elementų stiprumas, stabdžių arba hidraulinių stabdymo įtaisų efektyvumas ir, jeigu tikrinama kintamojo siekio MDKP, jos stovumas. Stovumo bandymas atliekamas esant mažiausiai palankiai ilginamojo mechanizmo konfigūracijai.

53.  Jei dėl apkrovos pasireiškusi liekamoji deformacija arba tamprioji deformacija viršija leistiną dydį, dirbti su MDKP neleidžiama tol, kol bus nustatytos deformacijos priežastys ir atlikti darbai, būtini MDKP saugiam naudojimui užtikrinti.

54.  MDKP statinis bandymas atliekamas pastačius ją horizontalioje aikštelėje taip, kad konstrukcijų apkrova būtų didžiausia, o stovumas mažiausias:

54.1.   bandant kintamojo siekio MDKP, krovinys, kurio masė lygi 110 procentų vardinės apkrovos, tolygiai išdėstomas darbinėje platformoje, o kita krovinio dalis, kurios masė turi sudaryti 15 procentų vardinės apkrovos, lanksčiuoju ryšiu prikabinama prie darbinės platformos. Krovinys pakeliamas į 0,1- 0,2 m aukštį nuo aikštelės paviršiaus ir tokioje padėtyje laikomas 10 minučių;

54.2.   bandant vertikalaus kėlimo MDKP, visas krovinys, 50 procentų viršijantis vardinę apkrovą, tolygiai išdėstomas platformoje ir pakeliamas 0,1- 0,2 m nuo įlaipinimo aikštelės paviršiaus ir tokioje padėtyje laikomas 10 minučių;

54.3.   statinio bandymo rezultatai laikomi teigiami, jeigu darbinė platforma su kroviniu arba pakabintas krovinys per 10 minučių nenusileidžia ant aikštelės ir MDKP konstrukcijose bei mazguose neatsiranda liekamųjų deformacijų, įtrūkimų ar kitų defektų.

55.  Baigus statinį bandymą atliekamas MDKP vardinės apkrovos ribotuvo (apsauginio vožtuvo) bandymas. Jei MDKP naudojimo dokumentuose nenurodyta kitaip, apkrovos ribotuvas reguliuojamas vardinei apkrovai. Ribotuvas turi suveikti apkrovai pasiekus bandymui nustatytą ribą.

56.  Dinaminis MDKP bandymas atliekamas su kroviniu, 10 procentų viršijančiu vardinę apkrovą, jeigu MDKP gamintojas nenustatė kitaip. Dinaminio bandymo metu turi būti atliekami ne mažiau kaip trys visų galimų MDKP funkcinių judesių, pasiekiant jų kraštines padėtis, ciklai. Darbinė platforma su kroviniu kartotinai pakeliama bei nuleidžiama didžiausių įtempių diapazone ir tikrinama, ar MDKP mechanizmai ir stabdymo įtaisai veikia tinkamai. Jei MDKP turi kintamos charakteristikos vardinės apkrovos ribotuvą, jos dinamiškai bandomos su didžiausią siekį atitinkančiu kroviniu.

57.  Atlikęs MDKP techninės būklės patikrinimą, įgaliotos įstaigos ekspertas surašo patikrinimo ataskaitą, kurioje pateikiama išvada, ar MDKP tinkama saugiai naudoti, jeigu reikia, nurodo jos saugaus naudojimo sąlygas, taip pat nurodo kito techninės būklės patikrinimo datą, MDKP matomoje vietoje (pvz., ant MDKP ženklinimo lentelės) pritvirtina neištrinamą žymą (lipduką) su atlikto ir (arba) kito patikrinimo data (metais), taip pat padaro atitinkamą įrašą MDKP naudojimo dokumentų byloje (MDKP pase). MDKP savininkas MDKP matomoje vietoje (pvz., MDKP ženklinimo lentelėje) neištrinamai įrašo būsimo dalinio ir (arba) pilnutinio patikrinimo datas. Vieną ataskaitos egzempliorių saugo MDKP savininkas, o antrą egzempliorių saugo įgaliota įstaiga iki kito techninės būklės patikrinimo. Įgaliotos įstaigos eksperto atliktų MDKP techninės būklės patikrinimų ataskaitas MDKP naudojimo dokumentų byloje (MDKP pase) savininkas turi saugoti visą MDKP naudojimo laiką.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

58.  Asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

___________________________

 

 

 

Mobiliųjų darbinių kėlimo

platformų naudojimo taisyklių

1 priedas 

 

NORMINIŲ TEISĖS AKTŲ, SUSIJUSIŲ SU MDKP NAUDOJIMU, SĄRAŠAS

 

1Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymas (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742).

2.  Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas (Žin., 2003, Nr. 70-3170).

3.  Lietuvos Respublikos statybos įstatymas (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2001, Nr. 101-3597).

4.  Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (Žin., 2002, Nr. 64-2569).

5.  Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimas Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 57-2053).

6.  Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gegužės 9 d. nutarimas Nr. 645 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro įsteigimo ir Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registro nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 48-1844; 2006, Nr. 10-358).

7.  Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. balandžio 24 d. nutarimas Nr. 391 „Dėl Nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 51-1891; 2010, Nr. 47-2249).

8.  Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimas Nr. 1118 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 136-4945).

9. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. gruodžio 22 d. įsakymas Nr. 102 „Dėl Darbo įrenginių naudojimo bendrųjų nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 3-88).

10.  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2000 m. kovo 6 d. įsakymas Nr. 28 „Dėl Techninio reglamento „Mašinų sauga“ patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 23-601; 2007, Nr. 129-5249).

11.  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. lapkričio 9 d. įsakymas Nr. A1-246 „Dėl Įgaliotų įstaigų prižiūrimų ir valstybės registre registruojamų potencialiai pavojingų įrenginių (nurodant jų parametrus) sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 166-6070).

12.  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymas Nr. A1-223/V-792 „Dėl Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 13-395; 2011, Nr. 76-3683).

13.  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 15 d. įsakymu Nr.A1-22/D1-34 „Dėl Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 10-362).

14.  Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2007 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. 4-40 (Žin., 2007, Nr. 24-936).

15.  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. gruodžio 27 d. įsakymas Nr. A1-289 „Dėl Naujų ir naudotų importuojamų potencialiai pavojingų įrenginių techninių dokumentų patikrinimo ir šių įrenginių tinkamumo naudoti Lietuvos Respublikoje pripažinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 188-7020).

16.  Lietuvos Respublikos ūkio ministro 1999 m. gruodžio 27 d. įsakymas Nr. 432 „Dėl Įrangos ir apsaugos sistemų, naudojamų potencialiai sprogioje aplinkoje, techninio reglamento tvirtinimo“   (Žin., 2000, Nr. 7-198; 2002, Nr. 56-2279).

17.  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2006 m. rugpjūčio 4 d. įsakymas Nr. A1-232/4-306 „Dėl Potencialiai pavojingų įrenginių avarijų tyrimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 88-3481).

18.           Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 1999 m. lapkričio 24 d. įsakymas Nr. 95 „Dėl Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo darbovietėse nuostatų“ (Žin., 1999, Nr. 104-3014).

19.           Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugsėjo 30 d. įsakymas Nr. A1-262 „Dėl Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 118-4277).

20.           Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. kovo 30 d. įsakymas Nr. 1-100 „Dėl Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2010, Nr. 39-1878).

21.           Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2004 m. birželio 30 d. įsakymas Nr. 4-258 „Dėl Galios elektros įrenginių įrengimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 107-4006).

22.  Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2000 gruodžio 22 d. įsakymas Nr. 346 „Dėl Saugos ir sveikatos taisyklių statyboje patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 3-74).

23.  Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2005 m. balandžio 20 d. įsakymas Nr. 1-107 „Dėl Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų rengimo ir instruktavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 53-1817).

 

_____________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

Mobiliųjų darbinių kėlimo

platformų naudojimo taisyklių

2 priedas 

 

DARNIŲJŲ STANDARTŲ, SUSIJUSIŲ SU MDKP NAUDOJIMU, SĄRAŠAS

 

1. LST EN 280 Judamosios pakeliamosios darbinės platformos. Projektiniai skaičiavimai. Stovumo kriterijai. Konstravimas. Sauga. Tyrimai ir bandymai.

2. LST EN 1037  Mašinų sauga. Netikėtojo paleidimo prevencija.

3. LST EN 12385-1 Plieniniai vieliniai lynai. Sauga. 1 dalis. Bendrieji reikalavimai

4. LST EN 12385-2 Plieniniai vieliniai lynai. Sauga. 2 dalis. Apibrėžtys, žymėjimas ir klasifikavimas.

5. LST EN 12385-3 Plieniniai vieliniai lynai. Sauga. 3 dalis. Naudojimo ir techninės priežiūros informacija.

6. LST EN 13411-1 Plieninių vielos lynų galai. Sauga. 1 dalis. Plieninių vielos lynų kilpų antgaliai.

7. LST EN 13411-2 Plieninių vielinių lynų galiniai įtaisai. Sauga. 2 dalis. Vielinio lyno stropų kilpų supynimas.

8. LST EN 13411-3 Plieninių vielinių lynų galiniai įtaisai. Sauga. 3 dalis. Movos ir suspaudžiamos movos.

9. LST EN 349 Mašinų sauga. Mažiausi tarpai žmogaus kūno dalims nuo traiškymo saugoti.

10.           LST EN 60204-1 Mašinų sauga. Mašinų elektros įranga. 1 dalis. Bendrieji reikalavimai.

11.           LST EN 60204-32 Mašinų sauga. Mašinų elektros įranga. 32 dalis. Kėlimo mašinų reikalavimai.

12.           LST EN 61310-1 Mašinų sauga. Rodymas, ženklinimas ir paleidimas. 1 dalis. Reikalavimai regimiesiems, girdimiesiems ir lytimiesiems signalams (IEC 61310-1:1995).

13.           LST EN 61310-2 Mašinų sauga. Rodymas, ženklinimas ir paleidimas. 2 dalis. Ženklinimo reikalavimai.

14.           LST EN 61310-3 Mašinų sauga. Rodymas, ženklinimas ir paleidimas. 3 dalis. Paleidiklių išdėstymo ir veikimo reikalavimai.

15.           LST EN 842 Mašinų sauga. Regimieji pavojaus signalai. Bendrieji reikalavimai, projektavimas ir bandymas.

16.           LST EN 953 Mašinų sauga. Apsaugai. Nejudamųjų ir judamųjų apsaugų projektavimo ir konstravimo bendrieji reikalavimai.

17.           LST EN 981 Mašinų sauga. Girdimųjų ir regimųjų pavojaus bei informacijos signalų sistema.

18.           LST EN 982 Mašinų sauga. Hidraulinių ir pneumatinių sistemų bei jų komponentų saugos reikalavimai. Hidraulika.

19.           LST EN 983 Mašinų sauga. Hidraulinių ir pneumatinių sistemų bei jų komponentų saugos reikalavimai. Pneumatika.

20.           LST EN ISO 12100-1 Mašinų sauga. Pagrindinės sąvokos, bendrieji projektavimo principai. 1 dalis. Pagrindiniai terminai, metodika.

21.           LST EN ISO 12100-2 Mašinų sauga. Pagrindinės sąvokos, bendrieji projektavimo principai. 2 dalis. Techniniai principai.

22.           LST EN ISO 13849-1 Mašinų sauga. Valdymo sistemų dalys, susijusios su sauga. 1 dalis. Bendrieji projektavimo principai.

23.           LST EN ISO 13850 Mašinų sauga. Avarinio stabdymo įranga. Projektavimo principai (ISO 13850:2006).

24.           LST EN ISO 13855 Mašinų sauga. Apsauginės įrangos išdėstymas atsižvelgiant į žmogaus kūno dalių artėjimo greitį

25.           LST EN ISO 13857 Mašinų sauga. Saugūs atstumai, trukdantys viršutinėmis ir apatinėmis galūnėmis pasiekti pavojingąsias zonas

26.           LST EN ISO 14122-1 Mašinų sauga. Nuolatinės priėjimo prie mašinų priemonės. 1 dalis. Priėjimo tarp dviejų lygių fiksuotų priemonių parinkimas.

27.           LST EN ISO 14122-2 Mašinų sauga. Nuolatinės priėjimo prie mašinų priemonės. 2 dalis. Darbinės platformos ir praėjimo takai.

28.           LST EN ISO 14122-3 Mašinų sauga. Nuolatinės priėjimo prie mašinų priemonės. 3 dalis. Laiptai, laiptinės kopėčios ir turėklai.

29.           LST EN ISO 14122-4 Mašinų sauga. Nuolatinės priėjimo prie mašinų priemonės. 4 dalis. Stacionariosios kopėčios.

30.           LST ISO 14121 Mašinų sauga. Rizikos vertinimo principai.

31.           LST EN ISO 7731 Ergonomika. Pavojaus signalai viešosiose ir darbo vietose. Girdimieji pavojaus signalai.

 

_____________________________