Projektas

 

 

Lietuvos respublikos

PROFESINIŲ pensijų kaupimo įstatymo 2, 12, 14, 18, 26, 30, 38, 47, 48, 49, 50, 51, 52 STRAIPSNIų pakeitimo IR 27, 28 STRAIPSNIŲ

PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS

ĮSTATYMAS

 

2011 m.                 d. Nr.
Vilnius

 

(Žin., 2006, Nr. 82-3248; 2008, Nr. 71-2715)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio 4, 13, 27 ir 30 dalių pakeitimas bei 17 dalies pripažinimo netekusios galios

1. 2 straipsnio 4 dalyje išbraukti žodžius „kaip ši sąvoka apibrėžta“, po žodžio „įstatyme“ įrašyti žodžius „apibrėžtas pensijų fondo vienetas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Apskaitos vienetas – Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme apibrėžtas pensijų fondo vienetas.“

2. Pakeisti 2 straipsnio 13 dalį ir ją išdėstyti taip:

13. Išvestinės finansinės priemonės – kaip ši sąvoka apibrėžta Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme.“

3. 2 straipsnio 17 dalį pripažinti netekusia galios.

4. Pakeisti 2 straipsnio 27 dalį ir ją išdėstyti taip:

27. Profesinių pensijų fondo taisyklės (toliau – pensijų fondo taisyklės) – šio įstatymo nustatyta tvarka patvirtintas dokumentas, apibrėžiantis pensijų įmokų mokėjimo, pensijų turto investavimo tvarką ir nustatantis, kokios pensijų išmokos, kokiomis sąlygomis ir kokia tvarka yra suteikiamos bei mokamos pensijų fondo dalyviams, taip pat kitas šio įstatymo reikalaujamas nuostatas.“

5. Pakeisti 2 straipsnio 30 dalį  ir ją išdėstyti taip:

30. Perleidžiamieji vertybiniai popieriai – kaip ši sąvoka apibrėžta Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme.“

 

2 straipsnis. 12 straipsnio 1 dalies 4 punkto pakeitimas

12 straipsnio 1 dalies 4 punkte vietoj žodžių „metinę finansinę atskaitomybę“ įrašyti žodžius „metines finansines ataskaitas“ ir šį punktą išdėstyti taip:

4) tvirtinti pensijų asociacijos metines finansines ataskaitas ir pensijų asociacijos veiklos ataskaitą;“

 

3 straipsnis. 14 straipsnio 1 dalies 6 punkto pakeitimas

14 straipsnio 1 dalies 6 punkte vietoj žodžio „metinei atskaitomybei“ įrašyti žodžius „metinėms ataskaitoms“ ir šį punktą išdėstyti taip:

6) parenka audito įmonę pensijų asociacijos metinėms finansinėms ataskaitoms audituoti ir sudaro su ja sutartį;“

 

4 straipsnis. 18 straipsnio 4 dalies pakeitimas

18 straipsnio 4 dalyje išbraukti žodį „nuosavo“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Kiekvieno pensijų asociacijos pensijų fondo turtas turi būti įtraukiamas į apskaitą atskirai nuo kitų pensijų asociacijos pensijų fondų bei pensijų asociacijos turto.“

 

5 straipsnis. 26 straipsnio papildymas 6 dalimi

Papildyti 26 straipsnį 6 dalimi:

6. Pensijų išmokos mokamos pensijų fondo taisyklėse nustatyta tvarka.“

 

6 straipsnis. 27 ir 28 straipsnių pripažinimas netekusiais galios

27 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

7 straipsnis. 28 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

28 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

8 straipsnis. 30 straipsnio 5 dalies 4 punkto pakeitimas

30 straipsnio 5 dalies 4 punkte po žodžio „sąlygas“ įrašyti žodžius „ir tvarką“ ir šį punktą išdėstyti taip:

4) pensijų išmokų gavimo sąlygas ir tvarką.“

 

9 straipsnis. 38 straipsnio pakeitimas

38 straipsnyje vietoj žodžių ir skaičių „šio įstatymo 27 ir 29 straipsniuose“ įrašyti žodžius „pensijų fondo taisyklėse ir 29 straipsnyje“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

38 straipsnis. Draudimo išmokos

Gyvybės draudimo sutartyse, pagal kurias kaupiamos profesinės pensijos, gali būti numatytas kitų, nei yra numatyta pensijų fondo taisyklėse ir 29 straipsnyje numatytų išmokų, draudimo išmokų mokėjimas. Tokioms draudimo išmokoms taikomos Draudimo įstatymo penktojo skyriaus nuostatos.“

 

10 straipsnis. 47 straipsnio 3, 4 ir 6 dalių pakeitimas

1. 47 straipsnio 3 dalyje po žodžio „Vyriausybės“ įrašyti žodį „perleidžiamuosius“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Šio straipsnio 1 dalies 5 ir 6 punktuose nustatyti reikalavimai netaikomi investicijoms į Vyriausybės perleidžiamuosius vertybinius popierius.“

2. 47 straipsnio 4 dalyje po žodžio „perkami“ įrašyti žodį „perleidžiamieji“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Pensijų asociacijos vardu draudžiama skolintis, išskyrus paskolas iki 10 procentų pensijų fondo grynųjų aktyvų vertės iki trijų mėnesių terminui, kurios būtinos likvidumui palaikyti. Tai nereiškia draudimo skolintis užsienio valiutą, už kurią perkami perleidžiamieji vertybiniai popieriai ar pinigų rinkos priemonės, jei paskolai užtikrinti paskolos davėjui duodama ne mažesnė suma kita valiuta.“

3. 47 straipsnio 6 dalyje po žodžio „dėl“ įrašyti žodį „perleidžiamųjų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Pensijų fondo lėšomis taip pat negali būti sudaromi sandoriai dėl perleidžiamųjų vertybinių popierių, pinigų rinkos priemonių, kurių jis neturi, perleidimo.“

 

11 straipsnis. 48 straipsnio 1, 4 ir 5 dalių pakeitimas

1. 48 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio „perleidžiamus“ įrašyti žodį „perleidžiamuosius“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Iki 70 procentų turto, kuriuo dengiami techniniai atidėjiniai, arba viso pensijų fondų, kurių dalyviai prisiima investicijų riziką (šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalis), portfelio gali būti investuojama į akcijas, perleidžiamuosius vertybinius popierius, laikomus akcijomis, ir įmonių obligacijas, kuriomis prekiaujama reguliuojamose rinkose. Pensijų asociacija turi teisę nuspręsti dėl šių vertybinių popierių santykinės dalies investicijų portfelyje.“

2. 48 straipsnio 4 dalyje po žodžio „kitus“ įrašyti žodį „perleidžiamuosius“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Draudžiama investuoti daugiau kaip 30 procentų pensijų fondo grynųjų aktyvų į akcijas, kitus perleidžiamuosius vertybinius popierius, kurie laikomi akcijomis, ir į skolos vertybinius popierius, kuriais neleidžiama prekiauti reguliuojamoje rinkoje, arba investuojama ne mažiau kaip 70 procentų pensijų fondo grynųjų aktyvų į akcijas, kitus perleidžiamuosius vertybinius popierius, kurie laikomi akcijomis, ir į skolos vertybinius popierius, kuriais leidžiama prekiauti reguliuojamoje rinkoje.“

3. 48 straipsnio 5 dalyje po žodžio „kitus“ įrašyti žodį „perleidžiamuosius“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Ne daugiau kaip 5 procentai pensijų fondo grynųjų aktyvų gali būti investuojama į akcijas ir kitus perleidžiamuosius vertybinius popierius, laikomus akcijomis, obligacijas, skolos vertybinius popierius ir kitas pinigines bei kapitalo rinkos priemones, išleistas to paties subjekto, taip pat ne daugiau kaip 10 procentų – į akcijas ir kitus perleidžiamuosius vertybinius popierius, laikomus akcijomis, obligacijas, skolos vertybinius popierius ir kitas pinigines bei kapitalo rinkos priemones, kurias išleido vienai grupei priklausantys subjektai.“

 

12 straipsnis. 49 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 49 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

49 straipsnis. Metinės finansinės ataskaitos ir metinės veiklos ataskaitos

1. Pensijų asociacija turi parengti ir įstatuose nurodytame šalies dienraštyje ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo ataskaitinių finansinių metų pabaigos paskelbti visuotinio pensijų asociacijos narių susirinkimo patvirtintą metines finansines ataskaitas ir metinę veiklos ataskaitą, atsižvelgdama į kiekvieną pensijų asociacijos pensijų fondą ir, kai taikoma, metines finansines ataskaitas ir metines veiklos ataskaitas dėl kiekvieno pensijų fondo.

2. Pensijų asociacijos turto ir pensijų turto apskaita ir finansinės ataskaitos sudaromos Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.“

3. Metinės finansinės ataskaitos ir metinės veiklos ataskaitos turi būti parengtos taip, kad atspindėtų tikrąją ir teisingą pensijų turto, pensijų asociacijos įsipareigojimų ir finansinę padėtį.

4. Metinėse finansinėse ataskaitose ir kitose ataskaitose pateikiama informacija turi būti nuosekli, suprantama, teisingai pateikta ir pasirašyta pensijų asociacijos valdybos narių.

5. Metinių finansinių ataskaitų auditas turi būti atliktas Lietuvos Respublikos audito įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka. Audito ataskaita turi būti pateikiama kaip auditoriaus išvados priedas. Audito ataskaitoje turi būti nurodyta, ar tinkamai vykdomas grynųjų aktyvų vertės skaičiavimas, ar pensijų turtas investuotas pagal nustatytas taisykles, taip pat išvardyti visi šio įstatymo ir kitų teisės aktų pažeidimai. Vertybinių popierių komisijos reikalavimu pensijų asociacija ir (ar) auditorius privalo pateikti jai visą audito ataskaitą ir paaiškinimus dėl pensijų asociacijos turto ir pensijų fondo finansinių ataskaitų.

 

13 straipsnis. 50 straipsnio 2 dalies pakeitimas

50 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „metinė finansinė atskaitomybė“ įrašyti žodžius „metinės finansinės ataskaitos“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Dalyvių, išmokų gavėjų ar jų atstovų prašymu turi būti pateikiama šio įstatymo 49 straipsnyje nurodyta metinės finansinės ataskaitos ir metinė veiklos ataskaita, o kai pensijų asociacija valdo daugiau negu vieną pensijų fondą, – ataskaita, susijusi su konkrečiu pensijų fondu, investavimo politikos principai, pensijų fondo taisyklės.“

 

14 straipsnis. 51 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktų pakeitimas

1. 51 straipsnio 1 dalies 1 punkte vietoj žodžių „finansinę atskaitomybę“ įrašyti žodžius „finansines ataskaitas“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1) kiekvienų finansinių metų finansines ataskaitas ir metų ataskaitą – per 4 mėnesius nuo ataskaitinių finansinių metų pabaigos;“

2. 51 straipsnio 1 dalies 2 punkte vietoj žodžių „finansinę atskaitomybę“ įrašyti žodžius „finansines ataskaitas“ ir šį punktą išdėstyti taip:

2) kiekvienų finansinių metų pirmųjų 6 mėnesių (pusmečio) finansines ataskaitas ir ataskaitą – per 2 mėnesius nuo ataskaitinio pusmečio pabaigos.“

 

15 straipsnis. 52 straipsnio 6 dalies 4 punkto pakeitimas

52 straipsnio 6 dalies 4 punkte vietoj žodžių „metinę finansinę atskaitomybę“ įrašyti žodžius „metines finansines ataskaitas“ ir šį punktą išdėstyti taip:

4) periodiškai gauti iš pensijų asociacijos ir pensijų turto valdytojo informaciją apie pensijų fondo investavimo politikos principus, metines finansines ataskaitas ir metines veiklos ataskaitas bei visus kitus priežiūrai būtinus dokumentus ir ataskaitas;“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS