Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ TURTO VALDYMO, NAUDOJIMO IR DISPONAVIMO JUO ĮSTATYMO 2, 3, 4, 6, 9, 10, 13, 14, 15, 16¹, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 16² STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS

 

2011 m.                 d. Nr.

Vilnius

(Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412; 2003, Nr. 38-1721, Nr. 47-2065, Nr. 57-2534, Nr. 70-3165; 2004, Nr. 96-3520, Nr. 168-6175; 2006, Nr. 87-3397; 2008, Nr. 19-673,     Nr. 36-1273, Nr. 87-3471; 2009, Nr. 71-2891, Nr. 93-3967; 2010, Nr. 158-8020)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio papildymas 12 dalimi

Papildyti 2 straipsnį 12 dalimi:

12. Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas – įstatymų nustatyta tvarka įsteigta valstybės nekilnojamojo turto centralizuotą valdymą įgyvendinanti įmonė, veikianti pagal jos veiklą reglamentuojantį įstatymą.“

 

2 straipsnis.  3 straipsnio 2 dalies 3 punkto pakeitimas

Pakeisti 3 straipsnio 2 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) Lietuvos bankui, valstybės institucijoms ir įstaigoms, valstybės įmonėms, viešosioms įstaigoms, kurios savininkė ar dalininkė yra valstybė, savivaldybėms ir šio Įstatymo 9 straipsnyje nustatytais atvejais kitiems juridiniams asmenims patikėjimo teise perduoti statiniai, patalpos ar jų dalys (toliau – valstybės nekilnojamasis turtas);“.

 

3 straipsnis. 4 straipsnio 2 dalies 1 punkto pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) žemė, patalpos ar jų dalys (toliau – savivaldybės nekilnojamasis turtas), kiti nekilnojamieji daiktai, nuosavybės teise priklausantys savivaldybei;“.

 

4 straipsnis. 6 straipsnio 2 punkto pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) savivaldybės tarybos sutikimu perimdama valstybės turtą savivaldybių savarankiškosioms funkcijoms įgyvendinti, kai šis turtas perduodamas savivaldybių nuosavybėn pagal Vyriausybės nutarimus;“.

 

5 straipsnis. 9 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Valstybės turtas patikėjimo teise valdyti, naudoti ir disponuoti juo perduodamas Vyriausybės nustatyta tvarka, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymai nenustato kitaip.“

2. Pakeisti 9 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Valstybės turtą patikėjimo teise valdo, naudoja ir juo disponuoja valstybės institucijos ir įstaigos, Lietuvos bankas, valstybės įmonės, viešosios įstaigos, kurių savininkė ar dalininkė yra valstybė, taip pat šio Įstatymo 10 straipsnyje nustatytais atvejais savivaldybės.“

 

6 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

10 straipsnis. Savivaldybėms perduodamo valstybės turto valdymas, naudojimas ir disponavimas juo patikėjimo teise

1. Patikėjimo teise savivaldybės valdo, naudoja ir disponuoja:

1) valstybės turtu, kuris pagal Valstybės turto perdavimo savivaldybių nuosavybėn įstatymą priskirtas savivaldybių nuosavybei, bet dar neperduotas jų nuosavybėn. Jeigu savivaldybė atsisako perimti nuosavybėn jai perduodamą valstybės turtą, Vyriausybės nutarimu šis turtas gali būti perduotas valstybės institucijoms, valstybės įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms;

2) valstybės turtu, kuris Vyriausybės nutarimais savivaldybėms perduodamas valstybinėms (valstybės perduotoms savivaldybėms) bei savarankiškosioms funkcijoms atlikti.

2. Jeigu pasikeičia valstybinės (valstybės perduotos savivaldybėms) ar savarankiškosios funkcijos ar jų subjektai arba perduotas valstybės turtas tapo nereikalingas šioms funkcijoms įgyvendinti, Vyriausybės nutarimu šis turtas patikėjimo teise gali būti perduotas kitiems šio Įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje nurodytiems subjektams.“

 

7 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 13 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

13 straipsnis. Valstybės ir savivaldybių turto panauda

1. Valstybės ir savivaldybių turtas gali būti perduodamas panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis:

1) viešojo administravimo subjektams, išskyrus administracinius pastatus;

2) viešosioms įstaigoms, kai bent vienas iš jų dalininkų yra valstybė ar savivaldybė, kurioms atstovauja valstybės ar savivaldybės institucija, taip pat viešosioms įstaigoms mokykloms ir viešosioms įstaigoms, tenkinančioms visuomenės interesą muziejų sistemoje;

3) socialinės įmonės statusą turintiems juridiniams asmenims;

4) labdaros ir paramos fondams;

5)  politinėms partijoms;

6) kitiems subjektams, jei tai nustatyta įstatymuose arba tarptautinėse sutartyse.

2. Valstybės ir savivaldybių turtas Vyriausybės nustatyta tvarka gali būti perduodamas panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis, jeigu šis turtas reikalingas panaudos subjekto steigimo dokumentuose nurodytai veiklai vykdyti ir tikslams įgyvendinti ir jeigu panaudos subjektai, išskyrus viešojo administravimo subjektus, atitinka bent vieną iš šių kriterijų:

1) panaudos subjektas ne mažiau kaip 3 metus teikia viešąsias paslaugas (šis kriterijus netaikomas politinėms partijoms);

2) labdaros ir paramos fondai bei politinės partijos paskutinius 3 metus neturi nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais įgyto turto, panaudos pagrindais perduotų laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausančių nekilnojamųjų daiktų savivaldybėje, kurioje prašoma panauda suteikti nekilnojamuosius daiktus.

3. Panaudos subjektai, atitinkantys šio straipsnio 2 dalies kriterijus, privalo sprendimą dėl panaudos suteikimo priimančiai institucijai pateikti:

1) valstybės institucijos, koordinuojančios tą veiklos sritį, kurioje veikia panaudos subjektas, išvadą dėl šio straipsnio 2 dalies 1 punkte nustatyto kriterijaus pagrindimo;

2) informaciją apie  turto panaudojimo paskirtį ir dokumentais pagrįsti, kad turto naudojimo paskirtis atitinka panaudos subjekto steigimo dokumentuose nurodytą veiklą ir veiklos tikslus, taip pat pateikti turto  poreikio pagrindimo dokumentus.

4. Valstybės nekilnojamasis turtas šio straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktuose nurodytiems panaudos subjektams gali būti perduodamas panaudos pagrindais, jeigu šis turtas nereikalingas valstybinėms ar savivaldybių funkcijoms įgyvendinti.

5. Sprendimą dėl valstybės turto perdavimo pagal panaudos sutartį priima Vyriausybė ar turto valdytojai Vyriausybės nustatyta tvarka. Sprendimą dėl savivaldybės turto perdavimo pagal panaudos sutartį šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems subjektams priima savivaldybės taryba.. Sprendime turi būti nurodytas panaudos sutarties terminas ir turto panaudojimo paskirtis, taip pat gali būti nurodytos kitos panaudos sąlygos. Šios sąlygos privalo būti įrašytos į panaudos sutartį. Sudarant panaudos sutartį su panaudos subjektais, kartu su rengiamu sprendimo projektu turi būti pateiktas rašytinis panaudos gavėjo įsipareigojimas numatytu laikotarpiu panaudoti savo lėšas perduoto nekilnojamojo daikto einamajam remontui. Valstybės ar savivaldybės turto panaudos sutartį sudaro valstybės ar savivaldybės turto valdytojas, valdantis valstybės ar savivaldybės turtą patikėjimo teise.

6. Valstybės ar savivaldybės turto panaudos sutartyje turi būti nustatyta pagal panaudos sutartį perduodamo turto naudojimo paskirtis, panaudos gavėjo pareiga savo lėšomis apdrausti gaunamą turtą ir kitos Civiliniame kodekse nustatytos panaudos sąlygos. Panaudos davėjas privalo nutraukti panaudos sutartį, jei panaudos gavėjas nesiverčia veikla, dėl kurios buvo perduotas valstybės ar savivaldybės turtas, ar šį turtą naudoja ne pagal paskirtį. Panaudos gavėjui, pagerinusiam pagal panaudos sutartį perduotą turtą, už pagerinimą neatlyginama.

7. Asmenys, kuriems valstybės ir savivaldybių turtas perduotas neatlygintinai naudotis, negali jo išnuomoti ar kitaip perduoti naudotis tretiesiems asmenims.

8. Šio straipsnio nuostatos netaikomos, kai vadovaujantis šio Įstatymo 161 straipsniu valstybei nuosavybės teise priklausantis nekilnojamasis turtas suteikiamas pagal panaudos sutartį.“

 

8 straipsnis. 14 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 14 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

14 straipsnis. Valstybės ir savivaldybių materialiojo turto nuoma

1. Sprendimą dėl valstybės ilgalaikio materialiojo turto nuomos gali priimti valstybės turto valdytojas, jei tas ilgalaikis materialusis turtas:

1) neskirtas šalies gynybai ar saugumui užtikrinti;

2) nenaudojamas valstybinėms funkcijoms įgyvendinti.

2. Valstybės ilgalaikis materialusis turtas išnuomojamas viešo konkurso būdu, išskyrus atvejus, kuriais Vyriausybės nustatyta tvarka ir sąlygomis ilgalaikį materialųjį turtą išnuomoja  be konkurso:

1) Vyriausybė, vykdydama Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, arba kai toks turtas išnuomojamas užsienio valstybių ambasadoms ar konsulinėms įstaigoms, taip pat tarptautinių organizacijų atstovybėms;

2) valstybės turto valdytojas, kai ilgalaikis materialusis turtas išnuomojamas trumpalaikiam neatidėliotinam darbui (avarijų, stichinių nelaimių likvidavimui ir pan.) ar trumpalaikiam renginiui (parodai, sporto varžyboms, pasitarimams, seminarams, šventėms, kultūros renginiams, darbuotojų socialinėms reikmėms) organizuoti. Bendra turto nuomos trukmė šiems darbams ar renginiams negali būti ilgesnė kaip 30 dienų per kalendorinius metus;

3) valstybės turto valdytojas, kai perkamos paslaugos, kuriom teikti bus naudojamas valstybės ar savivaldybių ilgalaikis materialusis turtas ir šis turtas išnuomojamas Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka vykdomo viešojo paslaugų pirkimo metu;

4) centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas, kai valstybės nekilnojamasis turtas išnuomojamas šio Įstatymo 16² straipsnio  3 dalies 1 punkte  numatytais atvejais.

3. Valstybės trumpalaikis materialusis turtas Vyriausybės nustatyta tvarka gali būti išnuomojamas kartu su ilgalaikiu materialiuoju turtu, jei tuo siekiama užtikrinti efektyvią ilgalaikio materialiojo turto nuomą.

4. Vyriausybė turi nustatyti viešo nuomos konkurso organizavimo taisykles, kuriose turi būti:

1) nuomos konkurso taikymo tvarka;

2) reglamentuotos valstybės turto valdytojo pareigos organizuojant nuomos konkursą;

3) pagrindiniai nuomos sutarties reikalavimai ir patvirtinta pavyzdinė nuomos sutartis.

5. Nuomos sutartyje, išskyrus šio Įstatymo 16² straipsnio 3 dalies 1 punkte nustatytą atvejį, turi būti nustatyti Vyriausybės ar savivaldybės tarybos numatyto dydžio delspinigiai už nuomininko praleistą nuomos mokesčio mokėjimo terminą, jeigu kiti įstatymai nenustato ko kita. Jei nuomos sutartyje delspinigiai nenustatyti, tai nuomininkas moka 0,05 procento dydžio delspinigius už kiekvieną pavėluotą dieną. Nuomininkui, pagerinusiam išsinuomotą turtą, už pagerinimą neatlyginama.

6. Savivaldybei nuosavybės teise priklausantis materialusis turtas išnuomojamas savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.“

 

9 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

15 straipsnis. Valstybės ir savivaldybių turto apskaita, indeksavimas ir valstybei ir savivaldybėms nuosavybės teise priklausančio turto ataskaita

1. Valstybės ir savivaldybių turto apskaita tvarkoma įstatymų nustatyta tvarka.

2. Pagal Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymą Finansų ministerijos rengiamas metinis nacionalinis ataskaitų  rinkinys apima  valstybei nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitos duomenis. Valstybei nuosavybės teise priklausančio turto valdymo ataskaitą rengia centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas Vyriausybės nustatyta tvarka.

3. Savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto ir patikėjimo teise valdomo valstybės turto ataskaitą rengia savivaldybės administracija Vyriausybės nustatyta tvarka. Šią ataskaitą savivaldybės administracija teikia Vietos savivaldos įstatyme numatytoms savivaldybės institucijoms.

4. Valstybei ir savivaldybei nuosavybės teise priklausantis registruotinas turtas turi būti teisės aktų nustatyta tvarka registruojamas viešuosiuose registruose.

5. Užtikrinant sprendimų, susijusių su valstybei nuosavybės teise priklausančio turto valdymu, naudojimu ir disponavimu juo, kokybę ir jų priėmimo procedūrų koordinavimą, naudojamasi valstybės turto informacinės paieškos sistema. Valstybės turto informacinės paieškos sistemą tvarko  centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas. Vyriausybė tvirtina valstybės turto informacinės paieškos sistemos nuostatus.“

 

10 straipsnis. 161 straipsnio 4 ir 8 dalių  pakeitimas

1. Pakeisti 16 1 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo organizavimo ir koordinavimo funkcijas įgyvendina centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas (valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo organizatorius).“

2.  Pakeisti 161 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo organizatorius jam perduotą valstybės nekilnojamąjį turtą, kurį reikia atnaujinti įsigyjant naują turtą, arba valstybės nekilnojamąjį turtą, kurį reikia parduoti valstybės nekilnojamąjį turtą atnaujinant rekonstrukcijos būdu, parduoda aukciono būdu Vyriausybės nustatyta tvarka. Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas jam perduotą parduoti valstybės nekilnojamąjį turtą iki pardavimo gali išnuomoti Vyriausybės nustatyta tvarka. Pajamos, gautos iš valstybės nekilnojamojo turto nuomos, turi būti naudojamos valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo objektui įsigyti. Kartu su šiuo turtu parduodamas jam priskirtas valstybinės žemės sklypas, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus. Įstatymų reikalaujamos formos atnaujinamo valstybės nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sutartis su aukciono laimėtoju turi būti sudaryta per trisdešimt dienų nuo turto pardavimo aukcione dienos. Jeigu kartu su atnaujinamu valstybės nekilnojamuoju turtu aukcione parduodamas jam priskirtas valstybinės žemės sklypas, įstatymų reikalaujamos formos šio žemės sklypo pirkimo–pardavimo sutartis su aukciono laimėtoju turi būti sudaryta per dešimt dienų nuo momento, kai pirkėjas sumoka visas pagal atnaujinamo valstybės nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sutartį jam priklausančias mokėti sumas. Lėšos, gautos už parduotą valstybės nekilnojamąjį turtą ir kartu parduotą jam priskirtą valstybinės žemės sklypą, naudojamos su turto atnaujinimu susijusioms prievolėms įvykdyti, Vyriausybės nustatyta tvarka apskaičiuotam atlygiui už valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo koordinavimą, organizavimą mokėti ir kitoms faktinėms su turto įsigijimu susijusioms išlaidoms padengti.“

 

11 straipsnis. Įstatymo papildymas 16² straipsniu

Papildyti Įstatymą 16² straipsniu:

162 straipsnis. Valstybės nekilnojamojo turto centralizuotas valdymas, naudojimas ir disponavimas juo

1. Valstybės nekilnojamasis turtas (pastatai) pagal naudojimo paskirtį skirstomas į šias grupes:

1) administraciniai pastatai, naudojami valstybės institucijų ir įstaigų funkcijoms atlikti;

2) kultūros ir sporto paskirties pastatai, naudojami kultūros, sporto reikmėms ir viešiesiems pramoginiams renginiams;

3) mokslo paskirties pastatai, naudojami švietimo ir mokslo reikmėms;

4) sveikatos priežiūros ir gydymo paskirties pastatai, naudojami sveikatos priežiūros reikmėms, kuriuose teikiama medicinos pagalba;

5) pagalbinio ūkio paskirties pastatai, naudojami gamybai vykdyti, produkcijai laikyti ar sandėliuoti;

6) specialiosios paskirties pastatai, naudojami specialiems tikslams (karinės paskirties pastatai, įkalinimo įstaigos, policijos, priešgaisrinės tarnybos, pasienio ir kitų specialiųjų tarnybų naudojami pastatai);

7) kiti pastatai, kurių negalima priskirti prie šios dalies 1–6 punktuose nurodytų pastatų grupių.

2. Valstybės nekilnojamasis turtas, išskyrus Lietuvos banko, Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Respublikos Prezidento rūmų turtą, valstybės saugumo ir gynybos funkcijoms atlikti reikalingi pastatai ir valstybės įmonių valdomas valstybės nekilnojamasis turtas, laikantis šiame Įstatyme nustatytų principų, gali būti valdomas centralizuotai – perduodant valstybės nekilnojamojo turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo veiklas vykdyti vienam subjektui (toliau – centralizuotas valdymas).

3. Valstybės nekilnojamojo turto centralizuotą valdymą sudaro:

1) valstybės administracinių pastatų perdavimas patikėjimo teise valdyti centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui. Sprendimą dėl valstybės administracinių pastatų perdavimo patikėjimo teise valdyti centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui priima Vyriausybė, kuri nustato valstybės administracinių pastatų perdavimo tvarką ir etapus. Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui perduotus administracinius pastatus, reikalingus valstybės institucijų ir įstaigų funkcijoms atlikti, valstybės turto valdytojai iš centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojo nuomojasi teisės aktų nustatyta tvarka. Nuomos mokesčio apskaičiavimo tvarką nustato Vyriausybė;

2) kito valstybės nekilnojamojo turto, nenaudojamo valstybės institucijų ir įstaigų funkcijoms atlikti, perdavimas patikėjimo teise valdyti centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui, kuris šiuo turtu disponuoja Vyriausybės nustatyta tvarka;

3) centralizuotas valstybės nekilnojamojo turto, kuris nenaudojamas valstybės  institucijų ir įstaigų funkcijoms atlikti, taip pat nekilnojamojo turto, pripažinto netinkamu (negalimu) naudoti, ir jiems priskirtų žemės sklypų pardavimas pagal Vyriausybės patvirtintą parduodamo valstybės nekilnojamojo turto sąrašą viešo aukciono būdu Vyriausybės nustatyta tvarka;

4) turto valdytojų sprendimų dėl jų patikėjimo teise valdomo turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo privalomas derinimas (priėmimo koordinavimas) su centralizuotai valdomo valstybės turto valdytoju;

5) valstybės administracinių pastatų panaudojimo efektyvumo vertinimas, taip pat apsirūpinimo administraciniais pastatais alternatyvų sąnaudų ir naudos analizės įvertinimas, vadovaujantis Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatytais apsirūpinimo administraciniais pastatais, reikalingais veiklai vykdyti ir funkcijoms atlikti, normatyvais;

6) naujų administracinių pastatų įsigijimas (perkant, statant ar išsinuomojant), esamų administracinių pastatų atnaujinimo organizavimas ir koordinavimas Vyriausybės nustatyta tvarka;

7) valstybės perduoto patikėjimo teise valdyti turto eksploatavimo ir priežiūros paslaugų pirkimas.

4. Valstybės nekilnojamojo turto pardavimo viešo aukciono būdu taisyklėse, be kitų Vyriausybės nustatytų sąlygų, turi būti nustatyta:

1) valstybės nekilnojamojo turto pardavimo viešo aukciono būdu sąlygas tvirtina Privatizavimo komisija, kai aukcione parduodamo valstybės nekilnojamojo turto ir jam priskirto žemės sklypo kaina didesnė nei  20 mln. litų;

2) lėšos, gautos pardavus valstybės nekilnojamąjį turtą, atskaičius centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojo atlygį už turto pardavimą, pervedamos į Privatizavimo fondą;

3) valstybinės žemės sklypų, priskirtų parduodamam valstybės nekilnojamajam turtui, pardavimo, nuomos ar kitokio perleidimo tvarką nustato žemės santykius reglamentuojantys teisės aktai;

4) už aukcione parduotą nekilnojamąjį turtą gali būti sumokama iš karto (per 5 darbo dienas po pirkimo–pardavimo sutarties pasirašymo dienos) arba dalimis (etapais). Vėliausias galimas atsiskaitymo už aukcione parduotą turtą terminas nustatomas pirkimo–pardavimo sutartyje, tačiau jis negali būti ilgesnis kaip 5 metai. Mokėjimo už nekilnojamąjį turtą tvarka ir terminai nustatomi pirkimo–pardavimo sutartyje;

5) už aukcione įsigytą turtą mokant dalimis, pirmoji dalis turi būti sumokama ne vėliau kaip per penkias darbo dienas po pirkimo–pardavimo sutarties pasirašymo dienos. Pirmąja dalimi turi būti sumokama ne mažiau kaip 25 procentai pirkimo–pardavimo sutartyje nustatytos pardavimo kainos;

6) už atidėtą mokėjimą pirkėjas moka palūkanas, apskaičiuotas nuo likusios pardavimo kainos. Palūkanų normos dydis lygus jo nustatymo (perskaičiavimo) dieną Lietuvos banko tinklalapyje skelbiamai naujausio mėnesio suteiktų naujų paskolų nefinansinėms korporacijoms ir namų ūkiams palūkanų normai (iš  viso).“

 

12 straipsnis. 17 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 17 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Valstybei nuosavybės teise priklausantis turtas kitų subjektų nuosavybėn perduodamas:

1)  privatizuojant akcijas pagal įstatymus;

2) parduodant valstybės nekilnojamąjį turtą viešo aukciono būdu Vyriausybės nustatyta tvarka;

3) parduodant statinius, patalpas ar jų dalis užsienio valstybėms jų diplomatinėms ir konsulinėms įstaigoms įkurti, taip pat tarptautinėms organizacijoms jų atstovybėms įkurti;

4) parduodant užsienio valstybėje esantį nekilnojamąjį turtą;

5) nematerialųjį ir materialųjį turtą (išskyrus nekilnojamuosius daiktus) Vyriausybės nutarimu perduodant savivaldybių nuosavybėn savivaldybių savarankiškosioms funkcijoms įgyvendinti;

6) valstybės nekilnojamuosius daiktus Vyriausybės nutarimu perduodant savivaldybių nuosavybėn savivaldybių savarankiškosioms funkcijoms įgyvendinti, jei šis turtas yra pripažintas nereikalingu pagal šio Įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 8 punkto nuostatas;

7) valstybei priklausančių viešųjų įstaigų dalininko (savininko) teises Vyriausybės nutarimu perduodant savivaldybėms savivaldybių savarankiškosioms funkcijoms įgyvendinti;

8) kitais šio Įstatymo ir kitų įstatymų nustatytais būdais.“

2. Pakeisti 17 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Savivaldybei nuosavybės teise priklausantis turtas kitų subjektų nuosavybėn perduodamas:

1)  privatizuojant akcijas pagal įstatymus;

2) parduodant savivaldybės nekilnojamąjį turtą pagal sudarytas su centralizuotai valdomo valstybės turto valdytoju turto pardavimo sutartis – viešo aukciono būdu Vyriausybės nustatyta tvarka;

3) perduodant jį valstybės arba kitos savivaldybės nuosavybėn;

4) kitais šio Įstatymo ir kitų įstatymų nustatytais būdais.“

 

13 straipsnis. 19 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 19 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Valstybės ar savivaldybių turtas negali būti investuojamas įmonei ar nuosavybės  vertybiniams popieriams įsigyti iš fizinių ir privačiųjų juridinių asmenų, taip pat privačiajam juridiniam asmeniui steigti, išskyrus šio ir kitų įstatymų nustatytus atvejus.“

 

14 straipsnis. 20 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 20 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Valstybės turtas negali būti įkeistas, išskyrus šio straipsnio 2 dalyje nustatytą išimtį.“

 

15 straipsnis. 22 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 22 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Sprendimą dėl valstybės ar savivaldybių turto pripažinimo nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti priima turto valdytojas, išskyrus šio Įstatymo 9 straipsnio 4 dalyje bei 11 straipsnio 3 dalyje numatytus asmenis. Sprendimas dėl turto, kurį valdo šio Įstatymo 9 straipsnio 4 dalyje bei 11 straipsnio 3 dalyje numatyti asmenys, pripažinimo nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti priimamas jį grąžinus valstybės ar savivaldybės institucijai, įstaigai ar centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui, sudariusiam sutartį. Pagal šio straipsnio 1 dalies 8 punkto nuostatas priimami turto valdytojų sprendimai dėl valstybės nekilnojamųjų daiktų pripažinimo nereikalingais valstybės ir savivaldybės funkcijoms įgyvendinti turi būti suderinti su centralizuotai valdomo valstybės turto valdytoju.“

 

16 straipsnis. 23 straipsnio 1 dalies 5 ir 8 punktų ir 7 dalies pakeitimas

1. Pakeisti 23 straipsnio 1 dalies 5 punktą  ir jį išdėstyti taip:

5) valstybės ir savivaldybių nekilnojamąjį turtą parduodant viešo aukciono būdu Vyriausybės nustatyta tvarka“.

 

 

2. Pakeisti 23 straipsnio 1 dalies 8 punktą  ir jį išdėstyti taip:

8) gyvūnus parduodant ar perleidžiant Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos ar savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.“

3. Pakeisti 23 straipsnio 7 dalį  ir ją išdėstyti taip:

7. Lėšos, gautos pardavus nereikalingą arba netinkamą (negalimą) naudoti valstybės ir savivaldybių turtą, išskyrus valstybės nekilnojamąjį turtą, atskaičius jo saugojimo ir pardavimo išlaidas, pervedamos:

1) atitinkamai į valstybės arba savivaldybės biudžetą;

2) investicijoms į valstybės ar savivaldybės įmonę, valdžiusią šį turtą.

 

17 straipsnis. 24 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 24 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Turto valdytojas Vyriausybės nustatyta tvarka perduoda patikėjimo teise nereikalingą arba netinkamą (negalimą) naudoti valstybės turtą, išskyrus šio Įstatymo 16² straipsnyje numatytus atvejus, šio Įstatymo 23 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytiems asmenims.“

 

 

18 straipsnis. Įstatymo taikymas

Šiuo įstatymu keičiamo Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 161 straipsnio nuostatos galioja iki šio įstatymo įsigaliojimo datos sudarytiems susitarimams dėl valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo.

 

19 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 9 straipsnio 1 dalį, įsigalioja  2012 m.  sausio 1 d.

2. Šio įstatymo 9 straipsnio 1 dalis taikoma sudarant 2011 metų valstybei nuosavybės teise priklausančio turto ataskaitą ir galioja iki 2011 m. gruodžio 31 d.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS