Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBĖS ĮMONIŲ ĮSTATYMO

4, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 19 STRAIPSNIŲ  PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

2011 m.                    d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 1994, Nr. 102-2049; 2004, Nr. 4-24; 2005, Nr. 122-4360; 2010, Nr. 1-16)

 

 

1 straipsnis. 4 straipsnio 4 dalies 6 punkto pakeitimas

4 straipsnio 4 dalies 6 punkte vietoj žodžių „metinės finansinės atskaitomybės“ įrašyti žodžius „metinių finansinių ataskaitų rinkinį“ ir šį punktą išdėstyti taip:

6) tvirtina įmonės metinių finansinių ataskaitų rinkinį ir pelno (nuostolių) paskirstymą;“.

 

2 straipsnis. 10 straipsnio 2 dalies 4 punkto pakeitimas

10 straipsnio 2 dalies 4 punkte vietoj žodžių „metinės finansinės atskaitomybės“ įrašyti žodžius „metinių finansinių ataskaitų rinkinio“ ir šį punktą išdėstyti taip:

4) pritaria įmonės metinių finansinių ataskaitų rinkinio projektui bei įmonės paskirstytinojo pelno (nuostolių) paskirstymo projektui;“.

 

3 straipsnis. 11 straipsnio  6 dalies 3 punkto pakeitimas

11 straipsnio 6 dalies 3 punkte vietoj žodžių „metinės finansinės atskaitomybės“ įrašyti žodžius „metinių finansinių ataskaitų rinkinio“ ir šį punktą išdėstyti taip:

3) įmonės metinių finansinių ataskaitų rinkinio sudarymą ir jo pateikimą kartu su auditoriaus išvada bei audito ataskaita įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai per 3 mėnesius nuo finansinių metų pabaigos;“.

 

4 straipsnis. 12 straipsnio  6 dalies pakeitimas ir papildymas 7 dalimi

1. Pakeisti 12 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Kiti rezervai sudaromi įstatuose nustatyta tvarka iš įmonės paskirstytinojo pelno, naudojami įmonės įstatuose nustatytiems tikslams ir naikinami įmonės įstatuose nustatyta tvarka.  Šie rezervai gali būti sudaromi tik po to, kai yra atliktas šio straipsnio 4 dalyje nustatyto dydžio atskaitymas į privalomąjį rezervą.“

2. Papildyti 12 straipsnį 7 dalimi:

7. Jeigu šio straipsnio 6 dalyje nurodyti rezervai nepanaudoti ir nenumatoma jų panaudoti, skirstant kitų finansinių metų pelną jie turi būti perskirstyti.“

 

5 straipsnis. 14 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 14 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

14 straipsnis. Įmonės finansinių ataskaitų rinkinys

1. Įmonės finansinių ataskaitų rinkinys sudaromas buhalterinę apskaitą ir finansinę atskaitomybę reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka.

2. Įmonės metinių finansinių ataskaitų rinkinį ne vėliau kaip per 4 mėnesius, pasibaigus įmonės finansiniams metams, turi patvirtinti įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija.

3. Tvirtinamas tik audituotas metinių finansinių ataskaitų rinkinys.

4. Patvirtintas metinių finansinių ataskaitų rinkinys per 30 dienų nuo jo patvirtinimo dienos kartu su auditoriaus išvada ir audito ataskaita turi būti pateiktas Juridinių asmenų registrui.

5. Įmonės tarpinių finansinių ataskaitų rinkinys turi būti sudaromas per 25 dienas, pasibaigus įmonės finansinių metų ketvirčiui. Įmonės tarpinių finansinių ataskaitų rinkinius įmonės vadovas pateikia valdybai ir įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai jų reikalavimu.“

 

6 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

15 straipsnis. Pelno (nuostolių) paskirstymas

1. Įmonės paskirstytinasis pelnas (nuostoliai) turi būti paskirstytas (paskirstyti) ne vėliau kaip per 4 mėnesius, pasibaigus įmonės finansiniams metams.

2. Įmonės vadovas turi parengti ir kartu su įmonės metinių finansinių ataskaitų rinkiniu pateikti įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai tvirtinti sprendimo dėl įmonės paskirstytinojo pelno (nuostolių) paskirstymo projektą. Projekte turi būti nurodyta:

1) ankstesnių finansinių metų nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai) ataskaitinių finansinių metų pabaigoje;

2) ataskaitinių finansinių metų grynasis pelnas (nuostoliai);

3) pelno (nuostolių) ataskaitoje nepripažintas ataskaitinių finansinių metų pelnas (nuostoliai);

4) paskirstytinasis pelnas (nuostoliai) ataskaitinių finansinių metų pabaigoje;

5) pervedimai iš rezervų;

6) paskirstytinasis pelnas (nuostoliai);

7) pelno dalis, skiriama į privalomąjį rezervą;

8) pelno dalis, skiriama į rezervus, naudojamus darbuotojų premijoms, socialiniams, kultūriniams ir panašiems tikslams;

9) pelno dalis, skiriama į kitus rezervus;

10) pelno dalis, skiriama valstybės įmonės valdomo turto savininkei – valstybei – išmokėti, naudojama valstybės viešiesiems interesams tenkinti;

11) nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai), perkeliamas (perkeliami) į kitus finansinius metus.

3. Į rezervus darbuotojų premijoms, socialiniams, kultūriniams ir panašiems tikslams gali būti skiriama ne daugiau kaip  1/10 paskirstytinojo pelno.

4. Įmonės paskirstytinąjį pelną (nuostolius) sudaro ataskaitinių finansinių metų pelno (nuostolių) ir ankstesnių finansinių metų nepaskirstytojo pelno (nuostolių) ataskaitinių finansinių metų pabaigoje bei pervedimų iš rezervų suma.

5. Įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija negali priimti sprendimo skirti pelno dalies valstybės įmonės valdomo turto savininkei – valstybei – išmokėti, naudojamos valstybės viešiesiems interesams tenkinti, jeigu tenkinama bent viena iš šių sąlygų:

1) įmonė yra nemoki ar pervedus dalį pelno taptų nemoki;

2) paskirstytinojo pelno (nuostolių) suma yra neigiama (gauta nuostolių);

3) įmonės nuosavas kapitalas yra mažesnis arba pervedus pelno dalį į valstybės biudžetą taptų mažesnis už įmonės savininko kapitalo, privalomojo rezervo, perkainojimo rezervo  sumą.

6. Įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija privalo užtikrinti, kad iš įmonės  paskirstytinojo pelno skiriama pelno dalis valstybės įmonės valdomo turto savininkei – valstybei – išmokėti, naudojama valstybės viešiesiems interesams tenkinti, būtų ne mažesnė kaip 50 procentų įmonės paskirstytinojo pelno.

7. Lietuvos Respublikos Vyriausybė sprendimu gali siūlyti skirti mažesnę už nustatytą šio straipsnio 6 dalyje pelno dalį, jeigu įmonės prekių (paslaugų) kainos (tarifai) reguliuojamos įstatymų nustatyta tvarka ir todėl neužtikrina pelningumo, pakankamo nustatytojo dydžio pelno daliai, skiriamai valstybės įmonės valdomo turto savininkei – valstybei – išmokėti.

8. Įmonė turi išmokėti skiriamą valstybės įmonės valdomo turto savininkei – valstybei – pelno dalį, naudojamą valstybės viešiesiems interesams tenkinti, ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo sprendimo paskirstyti pelną priėmimo dienos.“

 

7 straipsnis. 16 straipsnio 1 dalies pakeitimas

16 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „metine finansine atskaitomybe“ įrašyti žodžius „metinių finansinių ataskaitų rinkiniu“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Įmonės vadovas turi parengti ir kartu su įmonės  metinių finansinių ataskaitų rinkiniu pateikti įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai ataskaitinių finansinių metų įmonės veiklos ataskaitą.“

 

8 straipsnis. 17 straipsnio 1, 2 ir 3 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 17 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Valstybės įmonės metinių finansinių ataskaitų rinkinį turi patikrinti įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos parinktas auditorius ar audito įmonė. Auditorius ar audito įmonė parenkama Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka. Sutartis sudaroma tarp auditoriaus ar audito įmonės, įmonės ir įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos. Audito paslaugas apmoka įmonė.“

2. Pakeisti 17 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Savivaldybės įmonės metinių finansinių ataskaitų rinkinį turi patikrinti savivaldybės kontrolės ir audito institucija. Savivaldybės taryba gali priimti sprendimą atlikti tam tikros veiklos nepriklausomą auditą. Auditorius ar audito įmonė parenkama Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka. Sutartis sudaroma tarp auditoriaus ar audito įmonės,  įmonės ir savivaldybės vykdomosios institucijos. Audito paslaugas apmoka įmonė.“

3. Pakeisti 17 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Atlikus auditą, įmonei pateikiama auditoriaus išvada ir audito ataskaita.“

 

9 straipsnis. 19 straipsnio 4 dalies 6 punkto pakeitimas

19 straipsnio 4 dalies 6 punkte vietoj žodžių „metinėmis finansinėmis atskaitomybėmis“ įrašyti žodžius „metinių finansinių ataskaitų rinkiniais“ ir šį punktą išdėstyti taip:

6) kur ir nuo kada galima susipažinti su juridinio asmens, kuris veiks po pertvarkymo, steigimo dokumentais ir pertvarkomos įmonės praėjusių 3 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkiniais.“

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2012 m. sausio 1 dieną.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS