Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL GEneRALINIO PROKURORO, JO PAVADUOTOJŲ ASMENS IR JŲ ŠEIMOS NARIŲ AR TURTO APSAUGOS užtikrinimo TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2011 m. d. Nr.
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo (Žin., 1994, Nr.81-1514; 2003, Nr. 42-1919; 2011, Nr. 91-4333) 23 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių ar turto apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašą (pridedama).
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2011 m. d. nutarimu Nr.
GENERALINIO PROKURORO, JO PAVADUOTOJŲ ASMENS IR JŲ ŠEIMOS NARIŲ AR TURTO APSAUGOS UŽTIKRINIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių ar turto apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių (vaiko, įvaikio, sutuoktinio, sugyventinio (partnerio), tėvų, įtėvių) ar turto apsaugą, jos taikymo tvarką ir sąlygas.
2. Aprašas netaikomas, jeigu yra pagrindas taikyti apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemones, nustatytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso bei operatyvinės veiklos dalyvių, teisingumo ir teisėsaugos institucijų pareigūnų apsaugos nuo nusikalstamo poveikio įstatyme (Žin., 1996, Nr. 20-520).
3. Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens apsaugą vykdo Vadovybės apsaugos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Vadovybės apsaugos departamentas).
II. apsaugos Paskyrimas
5. Generalinis prokuroras, jo pavaduotojai gali prašyti savo apsaugos nuo jų paskyrimo į atitinkamas pareigas momento. Generalinis prokuroras, jo pavaduotojai raštišką prašymą skirti apsaugą pateikia vidaus reikalų ministrui.
6. Apsauga skiriama kai vidaus reikalų ministras pagal gautą generalinio prokuroro, jo pavaduotojų raštišką prašymą priima sprendimą skirti jiems apsaugą.
7. Vidaus reikalų ministras, gavęs generalinio prokuroro, jo pavaduotojų prašymą, per 1 darbo dieną priima sprendimą dėl apsaugos paskyrimo ar neskyrimo ir ant prašymo užrašo rezoliuciją „Skirti apsaugą“ arba „Apsaugos neskirti“.
8. Priėmęs sprendimą skirti apsaugą generaliniam prokurorui, jo pavaduotojams, vidaus reikalų ministras paveda sprendimo vykdymą organizuoti Vadovybės apsaugos departamentui, kuris gavęs vidaus reikalų ministro pavedimą organizuoti apsaugą, per 1 darbo dieną apie tai informuoja saugotiną asmenį.
9. Priėmus sprendimą neskirti apsaugos generaliniam prokurorui, jo pavaduotojams, Vidaus reikalų ministras per 3 darbo dienas apie tai raštu informuoja prašymą pateikusį asmenį. Rašte nurodomos priežastys, dėl kurių apsauga nėra skiriama.
10. Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų šeimos nariams ar turtui apsauga paskiriama, jeigu yra reali grėsmė šių asmenų gyvybei, sveikatai ar turtui dėl priežasčių, susijusių su generalinio prokuroro ar jo pavaduotojo pareigų atlikimu.
11. Generalinis prokuroras ar jo pavaduotojas raštišką prašymą skirti apsaugą jo šeimos nariams ar turtui (toliau – prašymas) pateikia Lietuvos policijos generaliniam komisarui.
12. Prašyme nurodoma:
13. Lietuvos policijos generalinis komisaras prašymą išnagrinėja ir sprendimą, ar tikslinga skirti apsaugą generalinio prokuroro, jo pavaduotojų šeimos nariams ar turtui, priima ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo įregistravimo dienos. Esant akivaizdžiai grėsmei, prašymas nagrinėjamas ir sprendimas priimamas nedelsiant. Sprendimas surašomas pagal šios tvarkos 1 arba 2 priede nustatytą formą.
14. Su priimtu sprendimu dėl apsaugos paskyrimo prašymą pateikęs asmuo ir asmuo, kurį priimtas sprendimas saugoti supažindinamas pasirašytinai per 1 darbo dieną nuo sprendimo priėmimo. Su priimtu sprendimu dėl apsaugos neskyrimu prašymą pateikęs asmuo supažindinamas pasirašytinai per vieną 1 darbo dieną nuo sprendimo priėmimo.
15. Priėmus sprendimą skirti saugotinam asmeniui apsaugą, su juo sudaroma sutartis dėl apsaugos taikymo tvarkos ir sąlygų (toliau – sutartis) pagal Aprašo 3 priede nustatytą formą. Sutartis dėl apsaugos taikymo saugotino asmens nepilnamečiams vaikams (įvaikiams) sudaroma su teisėtais jų atstovais.
16. Priėmus sprendimą skirti generalinio prokuroro ar jo pavaduotojų turtui apsaugą, su asmeniu, kurio turtas saugotinas sudaroma sutartis dėl apsaugos taikymo tvarkos ir sąlygų.
17. Lietuvos policijos generalinis komisaras, turėdamas pakankamai duomenų apie Aprašo 10 punkte nurodytas aplinkybes, gali pats, t. y. be generalinio prokuroro ar jo pavaduotojo prašymo, pasiūlyti skirti apsaugą arba pasiūlyti šiam asmeniui pačiam naudotis apsaugos priemonėmis. Tais atvejais, kai saugotinas asmuo, kuriam buvo pasiūlyta apsauga, jos atsisako, surašomas siūlomos apsaugos atsisakymo protokolas pagal Aprašo 4 priede nustatytą formą. Protokolą pasirašo apsaugos atsisakęs asmuo ir Lietuvos policijos generalinis komisaras.
18. Lietuvos policijos generalinio komisaro sprendimas neskirti fizinės apsaugos per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo gali būti apskųstas vidaus reikalų ministrui, kuris turi jš išnagrinėti ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo skundo įregistravimo.
19. Vidaus reikalų ministro sprendimas neskirti apsaugos generaliniam prokurorui, jo pavaduotojui ar sprendimas pritarti Lietuvos policijos generalinio komisaro sprendimui neskirti apsaugos Aprašo 10 nurodytiems asmenims ar turtui gali būti skundžiamas administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.
III. Apsaugos taikymas
20. Apsauga gali būti vykdoma visą parą arba tam tikrą laiką saugomo asmens nuolatinėje gyvenamojoje, darbo ar poilsio vietoje, kelionėje ar kitose jo buvimo vietose Lietuvos Respublikos teritorijoje.
21. Generaliniam prokurorui, jo pavaduotojams saugumo užtikrinimo lygis (apsaugos mastas) nustatomas ir jų saugumui užtikrinti naudojamos apsaugos priemonės planuojamos, organizuojamos ir vykdomos atsižvelgiant į grėsmės lygį (žinomų ir esamų, taip pat galinčių kilti grėsmių visuma). Grėsmės lygį generaliniam prokurorui, jo pavaduotojams nustato Vadovybės apsaugos departamentas, atlikęs gautos informacijos analizę.
22. Nustatęs grėsmės lygį, Vadovybės apsaugos departamentas taiko jį atitinkantį saugumo užtikrinimo lygį.
23. Nustatomi šie saugumo užtikrinimo lygiai:
23.1. I saugumo užtikrinimo lygis taikomas esant I grėsmės lygiui (didelis), – kai turima tiksli informacija, rodanti, kad generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams gresia užpuolimas, arba pastarojo laikotarpio nusikalstamų grupuočių ar pavienių asmenų veikla rodo, kad generalinis prokuroras ir jo pavaduotojai galėtų būti šių grupuočių ar pavienių asmenų užpuolimo objektu;
23.2. II saugumo užtikrinimo lygis taikomas esant II grėsmės lygiui (vidutinis), – kai pastarojo laikotarpio bendro pobūdžio informacija rodo, kad generalinis prokuroras ir jo pavaduotojai galėtų būti nusikalstamų grupuočių ar pavienių asmenų užpuolimo objektu;
23.3. III saugumo užtikrinimo lygis taikomas esant III grėsmės lygiui (mažas), – kai nėra tikslios ar bendro pobūdžio informacijos apie konkrečią grėsmę generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams, tačiau atsižvelgiant į veiksnius, susijusius su jų užimamomis pareigomis, potenciali grėsmė jų saugumui išlieka.
24. Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų šeimos narių ir turto apsaugą vykdo policijos padaliniai, prireikus – kitų Vidaus reikalų ministerijos reguliavimo sričiai priskirtų įstaigų valstybės tarnautojai. Lietuvos policijos generalinis komisaras ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas nustato reikiamą jėgų ir priemonių kiekį, postų išdėstymą ir judėjimo maršrutus.
IV. SAUGOMO ASMENS TEISĖS IR PAREIGOS
25. Saugomas asmuo turi teisę:
26. Saugomas asmuo privalo:
26.2. vykdyti Lietuvos policijos generalinio komisaro, Vadovybės apsaugos departamento direktoriaus ar jų įgaliotų valstybės tarnautojų arba valstybės tarnautojų, vykdančių apsaugą, teisėtus reikalavimus;
26.3. pranešti Lietuvos policijos generaliniam komisarui, Vadovybės apsaugos departamento direktoriui ar jų įgaliotiems valstybės tarnautojams arba valstybės tarnautojams, vykdantiems apsaugą, apie kiekvieną grasinimo jam atvejį ar kitus jo atžvilgiu padarytus neteisėtus veiksmus;
26.4. be Lietuvos policijos generalinio komisaro, Vadovybės apsaugos departamento direktoriaus ar jų įgaliotų valstybės tarnautojų arba valstybės tarnautojų, vykdančių apsaugą, sutikimo neskelbti informacijos apie jam taikomą apsaugą, jos pobūdį ir mastą; taip pat neskelbti valstybės ir tarnybos paslaptį sudarančių žinių.
V. Taikomos apsaugOS PANAIKINIMAS IR INFORMACIJOS
SAUGOJIMAS
27. Generaliniam prokurorui, jo pavaduotojams paskirta apsauga panaikinama:
28. Jeigu atsiranda Aprašo 29 punkte nurodytų aplinkybių, Lietuvos policijos generalinis komisaras per 3 darbo dienas priima sprendimą dėl Lietuvos policijos saugomiems asmenims ir turtui taikomos apsaugos panaikinimo. Sprendimas surašomas pagal šios Tvarkos 5 priede nustatytą formą. Saugomas asmuo su šiuo sprendimu supažindinamas pasirašytinai.
29. Lietuvos policijos generalinis komisaras sprendimą skirti apsaugą panaikina, jeigu:
30. Lietuvos policijos generalinio komisaro sprendimas panaikinti apsaugos priemonę gali būti apskųstas per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos vidaus reikalų ministrui, kuris turi jį išnagrinėti per 3 darbo dienas nuo skundo įregistravimo dienos. Vidaus reikalų ministro sprendimas gali būti skundžiamas administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.
31. Informacija apie apsaugos taikymą ir organizavimą yra įslaptinama Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 105-3019) nustatyta tvarka.
VI. APSAUGOS FINANSAVIMAS
33. Generalinė prokuratūra iš Generalinei prokuratūrai skirtų lėšų finansuoja apsaugos vykdymo išlaidas, pasirašydama su Policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos sutartis, kurios sudaromos ne vėliau kaip per 14 dienų nuo apsaugos skyrimo.
Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų
asmens ir jų šeimos narių ar turto
apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo
1 priedas
(slaptumo žyma – užpildžius)
SPRENDIMAS
DĖL APSAUGOS PASKYRIMO
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
Išnagrinėjus _______________________________________________________________,
(dokumento pavadinimas, data ir numeris, kita gauta informacija)
nustatyta, kad ___________________________________________________________________
(įvykio aplinkybės)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________.
Kadangi pagal gautą informaciją yra reali grėsmė _______________________________________
(saugotino asmens pareigos, vardas ir pavardė)
______________________________________________________________________________,
(gyvybei, sveikatai ar turtui, susijusių su generalinio prokuroro ar jo pavaduotojo pareigų atlikimu)
vadovaudamasis Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių ar turto apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo nuostatomis, nusprendžiu:
Skirti apsaugą______________________________________________________________
(saugotino asmens pareigos, vardas ir pavardė, turto adresas)
Lietuvos policijos generalinis komisaras (parašas) (vardas ir pavardė)
Su sprendimu susipažinau.
Saugotinas asmuo (parašas) (vardas ir pavardė)
(data)
(slaptumo žyma – užpildžius)
Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų
asmens ir jų šeimos narių ar turto
apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo
2 priedas
(slaptumo žyma – užpildžius)
IŠVADA
DĖL APSAUGOS NESKYRIMO
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
Išnagrinėjus _______________________________________________________________,
(dokumento pavadinimas, data ir numeris, kita gauta informacija)
nustatyta, kad _____________________________________________________________________ (įvykio aplinkybės)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.
Kadangi pagal gautą informaciją nėra realios grėsmės ____________________________________
(saugotino asmens pareigos, vardas ir pavardė)
_______________________________________________________________________________,
(gyvybei, sveikatai ar turtui, susijusių su generalinio prokuroro ar jo pavaduotojo pareigų atlikimu)
vadovaudamasis Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių ar turto apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo nuostatomis, nusprendžiu:
Neskirti apsaugos __________________________________________________.
(saugotino asmens pareigos, vardas ir pavardė, turto adresas)
Lietuvos policijos generalinis komisaras (parašas) (vardas ir pavardė)
Su sprendimu susipažinau. Man paaiškinta Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių ar turto apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo nuostatomis nustatyta Lietuvos policijos generalinio komisaro sprendimo apskundimo tvarka.
Saugotinas asmuo (parašas) (vardas ir pavardė)
(data)
(slaptumo žyma – užpildžius)
Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų
asmens ir jų šeimos narių ar turto
apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo
3 priedas
(slaptumo žyma – užpildžius)
SUTARTIS DĖL APSAUGOS
TAIKYMO TVARKOS IR SĄLYGŲ
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
________________________, atstovaujama (-as) _________________________________
(saugančios įstaigos pavadinimas) (pareigų pavadinimas, vardas ir pavardė)
_______________________________________________________________________________,
toliau vadinama (-as) vykdytoju, ir ___________________________________________________,
(saugomo asmens pareigos, vardas ir pavardė)
toliau vadinama (-as) – saugomu asmeniu, sudaro šią sutartį dėl apsaugos taikymo tvarkos ir sąlygų:
1. Vykdytojas įsipareigoja:
2. Saugomas asmuo įsipareigoja:
2.1. nedelsdamas informuoti apsaugą vykdančius pareigūnus apie savo ir (ar) savo šeimos narių sveikatai, gyvybei ar turtui gresiantį pavojų;
2.2. rūpintis, kad apsaugą vykdantiems pareigūnams būtų teikiama informacija apie jo dienotvarkę ir jos pasikeitimus;
2.3. gavęs iš apsaugą vykdančių pareigūnų informaciją apie galimą pavojų savo gyvybei, sveikatai ar turtui, atsižvelgti į jų siūlomus dienotvarkės ar kelionės maršrutų pakeitimus;
2.4. nenaudoti savo apsaugai skirtų transporto priemonių pašaliniams žmonėms vežti, jeigu tai galėtų trukdyti jo paties saugumui užtikrinti;
3. Saugomo asmens teisės:
3.1. į privataus gyvenimo neliečiamumą. Apsaugą vykdantiems pareigūnams draudžiama pažeisti asmeninį saugomų asmenų gyvenimo, jų tarpusavio santykių su šeimos nariais ar kitais asmenimis privatumą, išskyrus atvejus, kai šios teisės užtikrinimas iš esmės pakenktų saugomo asmens saugumui užtikrinti;
3.2. motyvuotai reikalauti, kad būtų pakeisti apsaugą vykdantys pareigūnai, užtikrinantys jo apsaugą;
4. Atsakomybė:
4.1. apsaugą vykdančių pareigūnų neteisėta veika saugomam asmeniui ar jo turtui padaryta žala atlyginama įstatymų nustatyta tvarka;
(slaptumo žyma – užpildžius)
4.2. apsaugą vykdantys pareigūnai, veikiantys pagal įstatymų ir kitų teisės aktų suteiktus įgaliojimus, už padarytą žalą neatsako;
4.3. saugomam asmeniui nevykdant sutarties sąlygų, vadovaudamasis Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių ar turto apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo 17 punktu, Lietuvos policijos generalinis komisaras gali priimti sprendimą dėl taikomos apsaugos panaikinimo;
8. Sutarties sąlygos gali būti keičiamos tik abipusiu šalių susitarimu.
Ši sutartis sudaroma 2 egzemplioriais: vienas – vykdytojui (į saugomo asmens bylą), kitas – saugomam asmeniui. Abu sutarties egzemplioriai turi vienodą teisinę galią.
Vykdytojo adresas ___________________________________________________________
Saugomo asmens adresas ______________________________________________________
(Vykdytojo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
Saugomas asmuo (parašas) (vardas ir pavardė)
Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų
asmens ir jų šeimos narių ar turto
apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo
4 priedas
(slaptumo žyma – užpildžius)
SIŪLOMOS APSAUGOS ATSISAKYMO
PROTOKOLAS
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
Vadovaudamasis Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių ar turto apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo nuostatomis ir atsižvelgdamas į žinomas aplinkybes, s i ū l a u:
Skirti apsaugą _____________________________________________________________
(saugotino asmens pareigos, vardas ir pavardė, turto adresas)
_______________________________________________________________________________.
Lietuvos policijos generalinis komisaras (parašas) (vardas ir pavardė)
Atsisakau man siūlomos apsaugos.
(Saugotino asmens pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
20 ___ m. __________ d.
________ val. ____ min.
(slaptumo žyma – užpildžius)
Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų
asmens ir jų šeimos narių ar turto
apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo
5 priedas
(slaptumo žyma – užpildžius)
SPRENDIMAS
DĖL TAIKOMOS APSAUGOS PANAIKINIMO
______________ Nr. ____
(data)
_____________
(sudarymo vieta)
Išnagrinėjus gautą informaciją dėl apsaugos taikymo __________________________________________________________________________,
(saugomo asmens vardas ir pavardė)
nustatyta, kad ______________________________________________________________
(apsaugos panaikinimo aplinkybės)
___________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________.
Atsižvelgdamas į tai ir vadovaudamasis Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių ar turto apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo 17 punktu, nusprendžiu:
1. Nuo 20___ m. _______________ d. panaikinti taikomą apsaugą ___________________________________________________________________________.
(saugomo asmens pareigos, vardas ir pavardė, turto adresas)
2. Supažindinti _________________________________________________________
(saugomo asmens vardas ir pavardė)
su vidaus reikalų ministro sprendimu dėl taikomos apsaugos panaikinimo ir paaiškinti, kad jis turi teisę apskųsti šį sprendimą.
3. Informuoti apie šį sprendimą suinteresuotus valstybės tarnautojus.
Lietuvos policijos generalinis komisaras (parašas) (vardas ir pavardė)
Su sprendimu susipažinau. Man paaiškinta Generalinio prokuroro, jo pavaduotojų asmens ir jų šeimos narių ar turto apsaugos užtikrinimo tvarkos aprašo nuostatomis nustatyta Lietuvos policijos generalinio komisaro sprendimo apskundimo tvarka.
Saugotinas asmuo (parašas) (vardas ir pavardė)(data)