Projektas

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. LAPKRIČIO
13 D. NUTARIMO NR. 1778 „DĖL PAVOJINGŲ KROVINIŲ VEŽIMO AUTOMOBILIŲ, GELEŽINKELIŲ IR VIDAUS VANDENŲ TRANSPORTU KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2011 m. _________ __ d. Nr. ____

Vilnius

 

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 13 d. nutarimą
Nr. 1778 „Dėl Pavojingų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų transportu kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr.
111-4908; 2009, Nr. 103-4290; 2010,
Nr.
76-3879) ir išdėstyti jį nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ VEŽIMO AUTOMOBILIŲ IR GELEŽINKELIŲ KELIAIS PATIKRINIMŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatymo (Žin. 2001, Nr. 111-4022; 2011, Nr. 71-3368) 7 straipsnio 1 dalies 3 punktu ir įgyvendindama 1995 m. spalio 6 d. Tarybos direktyvą 95/50/EB dėl pavojingų krovinių vežimo keliais vienodų tikrinimo procedūrų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 2 tomas, p. 282), Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

Patvirtinti Pavojingųjų krovinių vežimo automobilių ir geležinkelių keliais patikrinimų tvarkos aprašą (pridedama).

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. lapkričio 13 d. nutarimu Nr. 1778

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2011 m. __________ d. nutarimo Nr. ____

redakcija)

 

PAVOJINGŲJŲ KROVINIŲ VEŽIMO

AUTOMOBILIŲ IR GELEŽINKELIŲ KELIAIS PATIKRINIMŲ

TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pavojingųjų krovinių vežimo automobilių ir geležinkelių keliais patikrinimų tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatymo (Žin., 2001, Nr. 111-4022; 2011, Nr. 71-3368) 20 straipsnyje nurodytų pavojingųjų krovinių vežimo automobilių ir geležinkelių keliais ir įmonių, kurios yra pavojingųjų krovinių vežimo dalyvės, veiklos patikrinimų procedūras.

2. Aprašas privalomas visiems pavojinguosius krovinius automobilių ir geležinkelių keliais vežantiems (įskaitant vykdančius su tuo susijusį krovimą ir pripildymą) asmenims ir tikrinančiosioms institucijoms (pareigūnams), išskyrus Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatymo nustatytus atvejus.

3. Apraše vartojamos pagrindinės sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatyme.

 

II. TIKRINANČIOSIOS INSTITUCIJOS

 

4. Vežimo patikrinimus pagal kompetenciją atlieka šios institucijos:

4.1. išsamius patikrinimus:

4.1.1. automobilių keliuose – Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Valstybinė kelių transporto inspekcija), o pavojinguosius krovinius vežančioms transporto priemonėms atvykstant į Europos Sąjungą ar išvykstant iš jos pasienio kontrolės punktuose – Valstybinė kelių transporto inspekcija kartu su Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba) ir (arba) Muitinės departamentu prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas);

4.1.2. geležinkelių keliuose – Valstybinė geležinkelio inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Valstybinė geležinkelio inspekcija), o pavojinguosius krovinius vežančioms transporto priemonėms atvykstant į Europos Sąjungą ar išvykstant iš jos pasienio kontrolės punktuose – Valstybinė geležinkelio inspekcija kartu su Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir (arba) Muitinės departamentu;

4.2. dalinius patikrinimus:

4.2.1. automobilių keliuose – Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas), o pavojinguosius krovinius vežančioms transporto priemonėms atvykstant į Europos Sąjungą ar išvykstant iš jos pasienio kontrolės punktuose – Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir (arba) Muitinės departamentas;

4.2.2. geležinkelių keliuose – pavojinguosius krovinius vežančioms transporto priemonėms atvykstant į Europos Sąjungą ar išvykstant iš jos pasienio kontrolės punktuose – Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir (arba) Muitinės departamentas.

5. Įmonės veiklos patikrinimus atlieka šios institucijos:

5.1. kai įmonės veikla susijusi su pavojingųjų krovinių vežimu automobilių keliais – Valstybinė kelių transporto inspekcija;

5.2. kai įmonės veikla susijusi su pavojingųjų krovinių vežimu geležinkelių keliais – Valstybinė geležinkelio inspekcija.

6. Tikrinančiųjų institucijų pareigūnai, atliekantys patikrinimus, pagal kompetenciją privalo žinoti tarptautinių sutarčių, kuriomis reglamentuojamas pavojingųjų krovinių vežimas, ir kitų teisės aktų reikalavimus ir neatskleisti komercinių ar technologinių paslapčių, kurias jie sužinojo vykdydami tarnybines pareigas.

 

III. VEŽIMO PATIKRINIMAI

 

7. Vežimo patikrinimai organizuojami ir atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatymo 3 straipsnyje ir 20 straipsnio 2 dalyje nurodytais principais.

8. Pavojinguosius krovinius vežančios transporto priemonės tikrinamos dieną, o tinkamai apšviestose vietose – ir naktį.

9. Dalinio patikrinimo metu atliekamas dalinis pavojinguosius krovinius vežančios transporto priemonės ir krovinio patikrinimas pagal atskirus nustatytos formos pavojingųjų krovinių vežimo patikrinimo akto punktus. Dalinio patikrinimo metu tikrinama:

9.1. su pavojingųjų krovinių vežimu susiję dokumentai;

9.2. pavojinguosius krovinius vežančios transporto priemonės, konteinerio, cisternos ženklinimas;

9.3. pavojingųjų krovinių tekėjimas (byrėjimas), pakuočių pažeidimai;

9.4. saugos priemonės.

10. Išsamaus patikrinimo metu atliekamas visapusiškas pavojinguosius krovinius vežančios transporto priemonės ir krovinio patikrinimas pagal visus pavojingųjų krovinių vežimo patikrinimo akto punktus.

11. Patikrinimą atliekantis pareigūnas, pildydamas pavojingųjų krovinių vežimo patikrinimo aktą, į atitinkamus punktus įrašo tikrinimo metu nustatytus duomenis, reikiamus langelius pažymi ženklu „X“, o skiltyje „Pastabos“ nurodo punktų, pagal kuriuos negalėjo atlikti patikrinimo, numerius. Šioje skiltyje taip pat nurodomi nustatyti pažeidimai.

12. Pavojingųjų krovinių vežimo patikrinimo aktas pildomas dviem egzemplioriais – vienas egzempliorius įteikiamas kelių transporto priemonės vairuotojui, stoties viršininkui ar kitam už pavojingųjų krovinių vežimą atsakingam asmeniui, o kitą egzempliorių pasilieka patikrinimą atlikęs pareigūnas. Pareikalavus už pavojingųjų krovinių vežimą atsakingas asmuo pavojingųjų krovinių vežimo patikrinimo aktą pateikia kitam pavojingųjų krovinių vežimo patikrinimą atliekančiam pareigūnui, kad vėlesnius tos pačios siuntos patikrinimus būtų galima atlikti paprasčiau arba jų išvengti.

13. Pavojingųjų krovinių vežimo patikrinimo aktai, pagal kuriuos buvo atlikti daliniai patikrinimai, ar patvirtintos jų kopijos kas ketvirtį (iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 15 d.) pateikiami pagal kompetenciją Valstybinei kelių transporto inspekcijai arba Valstybinei geležinkelio inspekcijai. Pavojingųjų krovinių vežimo patikrinimo aktai ir jų apskaitos žurnalai saugomi 5 (penkerius) metus.

14. Dalinį patikrinimą atliekančios institucijos pareigūnas, pagrįstai įtaręs ar vizualiai įsitikinęs, jog yra pažeidimų, kurie nepriskirti dalinio patikrinimo sričiai, turi teisę laikinai sustabdyti transporto operaciją ir iškviesti Valstybinės kelių transporto inspekcijos arba Valstybinės geležinkelio inspekcijos pareigūnus, kad šie atliktų išsamų patikrinimą.

15. Nustatęs pažeidimą, patikrinimą atliekantis pareigūnas, atsižvelgdamas į konkrečias tikrinimo aplinkybes, duoda už pavojingųjų krovinių vežimą atsakingam asmeniui nurodymus pašalinti trūkumus.

16. Esant situacijai, kai dėl pavojingųjų krovinių vežimo sąlygų nesilaikymo kyla avarijos grėsmė, pavojus žmonių sveikatai, gyvybei, aplinkai ar eismo saugai ir nustatytų trūkumų negalima pašalinti vietoje transporto priemonėje turimomis priemonėmis, iškviečiami Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai.

17. Jeigu pagrįstai įtariama, kad vežami ne tie pavojingieji kroviniai, kurie nurodyti dokumentuose, gali būti imami vežamų pavojingųjų krovinių pavyzdžiai ar bandiniai. Tokiu atveju tolesnė transporto operacija laikinai sustabdoma, kol paimti pavyzdžiai ar bandiniai bus ištirti kompetentingų institucijų akredituotose laboratorijose.

18. Nustačius šiurkščius arba pakartotinius pavojingųjų krovinių vežimo, kurį vykdo kitos Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių, kuriomis reglamentuojamas pavojingųjų krovinių vežimas, susitariančiosios šalies pavojinguosius krovinius vežanti transporto priemonė ar įmonė, reikalavimų pažeidimus, keliančius pavojų pavojingųjų krovinių vežimo saugai, Valstybinė kelių transporto inspekcija ar Valstybinė geležinkelio inspekcija pagal kompetenciją privalo informuoti kitos šalies kompetentingą instituciją apie šiuos pažeidimus ir, susitarusi su ja dėl tarpusavio tarnybinės pagalbos, turi teisę reikalauti, kad ši kompetentinga institucija taikytų pažeidėjui ar pažeidėjams atitinkamas poveikio priemones. Gavus analogišką informaciją apie nustatytus pavojingųjų krovinių vežimo automobilių keliais, kurį vykdė Lietuvos Respublikos pavojinguosius krovinius vežanti transporto priemonė ar įmonė, pažeidimus iš kitų susitariančiųjų šalių kompetentingų institucijų, Valstybinė kelių transporto inspekcija ar Valstybinė geležinkelio inspekcija pagal kompetenciją Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka taiko pažeidėjui ar pažeidėjams atitinkamas poveikio priemones ir apie šias priemones praneša kitos šalies kompetentingai institucijai.

19. Jeigu pavojingųjų krovinių vežimo automobilių keliais, kurį vykdo kitos Europos Sąjungos valstybės narės ar Europos ekonominės erdvės valstybės kelių transporto priemonė, patikrinimo metu yra pagrindas manyti, kad padaryta šiurkščių ar pakartotinių pažeidimų, keliančių pavojų pavojingųjų krovinių vežimo saugai, tačiau pažeidimų nepavyko nustatyti dėl reikiamų duomenų trūkumo, Valstybinė kelių transporto inspekcija ir atitinkama kitos šalies kompetentinga institucija susitaria dėl tarpusavio tarnybinės pagalbos, siekiant išsiaiškinti padėtį. Jei tuo tikslu Valstybinė kelių transporto inspekcija atlieka susijusios įmonės veiklos patikrinimą, kitos šalies kompetentinga institucija informuojama apie tokio patikrinimo rezultatus.

 

IV. ĮMONĖS VEIKLOS PATIKRINIMAI

 

20. Įmonės veiklos patikrinimai pagal Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatymo 20 straipsnio 3 dalį  atliekami pasirinktinai, siekiant nustatyti, ar įmonės veikla atitinka teisės aktų, reglamentuojančių pavojingųjų krovinių vežimą atskiromis transporto rūšimis, reikalavimus.

21. Įmonės veiklos patikrinimui atlikti tikrinančioji institucija gali pasitelkti specialistų iš kitų institucijų, įmonių ar organizacijų. Duomenys apie pasitelkiamus specialistus įrašomi pavedime atlikti patikrinimą. Už tinkamą specialistų parinkimą, jų darbą ir išvadų pagrįstumą atsako juos pasitelkusi institucija.

22. Įmonės veiklos patikrinimus atliekančios institucijos turi teisę:

22.1. gauti reikiamą informaciją ir dokumentus apie įmonės vykdomą pavojingųjų krovinių vežimą ir su tuo susijusią veiklą;

22.2. stebėti įmonės darbo procesą, prireikus imti pavyzdžius ar bandinius;

22.3. tikrinti įmonės pateiktas ataskaitas;

22.4. tikrinti asmenų, susijusių su pavojingųjų krovinių vežimu, kompetenciją patvirtinančius dokumentus;

22.5. bet kuriuo paros metu netrukdomos įeiti (įvažiuoti) į visas įmonei priklausančias teritorijas, gamybines, administracines ir kitas (taip pat ir užplombuotas) patalpas (išskyrus gyvenamąsias) su tos įmonės atstovu, jeigu tai būtina jų funkcijoms atlikti;

22.6. nustačiusios pažeidimus, įstatymų nustatyta tvarka taikyti poveikio priemones, įskaitant laikiną įmonės pavojingųjų krovinių vežimo ar su tuo susijusios veiklos sustabdymą, kol bus pašalinti pažeidimai, jeigu dėl tokio sustabdymo nekyla pavojaus žmonių sveikatai, gyvybei, negresia aplinkos tarša ar eismo įvykis, neatsiranda nepagrįstai didelių materialinių ir finansinių nuostolių.

23. Įmonės veiklos patikrinimo rezultatai surašomi atitinkamame patikrinimo akte, su kuriuo supažindinamas patikrintos įmonės vadovas ar atsakingas asmuo.

 

V. ATSAKOMYBĖ

 

24. Pavojinguosius krovinius vežantys (įskaitant vykdančius su tuo susijusį krovimą ir pripildymą) asmenys už padarytus pažeidimus ir aprašo reikalavimų nesilaikymą atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Kai tikrinančioji institucija (pareigūnas) papildomai taiko Lietuvos Respublikos pavojingųjų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių ir vidaus vandenų keliais įstatymo 20 straipsnio 4 dalyje numatytas priemones, su tuo susijusias galimas išlaidas ar nuostolius padengia pažeidimą padarę ar kiti už pavojingųjų krovinių vežimą atsakingi asmenys.

25. Tikrinančiųjų institucijų pareigūnai, atliekantys patikrinimus ir nesilaikantys aprašo reikalavimų, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

26. Tikrinančiųjų institucijų ir pareigūnų sprendimai gali būti apskundžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.“

2. Šis nutarimas įsigalioja 2012 m. sausio 1 d.

 

 

 

 

Ministras Pirmininkas

 

 

 

           

 

Susisiekimo ministras