Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

išmokų vaikams ĮSTATYMO 2, 6, 12, 13, 15, 17, 18 STRAIPSNIŲ IR ŠEŠTOJO SKIRSNIO PAVADINIMO pakeitimo

ĮSTATYMAS

 

2011 m.                                   d. Nr.
Vilnius

 

(Žin., 1994, Nr. 89-1706; 2004, Nr. 88-3208, Nr. 152-5534; 2006, Nr. 17-592,  Nr. 68-2496; 2008, Nr. 81-3175, Nr. 149- 6016; 2009, Nr. 25-983, Nr. 25-984; 2010, Nr.41-1933; Nr. 157-7972;    2011, Nr. 77-3721)

 

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Bazinė socialinė išmoka – rodiklis socialinės apsaugos išmokoms apibrėžti ir apskaičiuoti, kurio dydį teisės aktų nustatyta tvarka tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

2. Bendrai gyvenantys asmenyskaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.

3. Globojamas vaikas – vaikas, kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta vaiko laikinoji arba nuolatinė globa ar rūpyba.

4. Išmokos vaikams (toliau – išmokos) – periodinės ir vienkartinės piniginės išmokos, skiriamos ir mokamos vaikams ir pilnamečiams asmenims, nėščioms moterims, vienam iš vaiko tėvų ar globėjų (rūpintojų) šio įstatymo nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

5. Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenantys asmenys – Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenantys užsieniečiai, kurių duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčių gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje gyvena, yra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą.

6. Socialinė rizika – kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.

7. Šeima – kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.

8. Vaiko globėjas (rūpintojas) – fizinis ar juridinis asmuo, kuriam įstatymų nustatyta tvarka pavesta be tėvų globos likusio vaiko priežiūra, auklėjimas, teisių bei interesų gynimas ir atstovavimas jam.“

 

2 straipsnis. 6 straipsnio 1, 2, 3 ir 4 dalių pakeitimas

1. 6 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „Šeimoje, auginančioje“ įrašyti žodžius „Jei šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Jei šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina vieną ar du vaikus, kiekvienam vaikui skiriama 0,75 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį nuo vaiko gimimo dienos, iki sukaks 3 metai.“

2. 6 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Šeimoje, auginančioje“ įrašyti žodžius „Jei šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina“ ir ją išdėstyti taip:

2. Jei šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina tris ar daugiau vaikų, kiekvienam vaikui skiriama 1,1 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį nuo vaiko gimimo dienos, iki sukaks 3 metai.“

3. 6 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „Šeimoje, auginančioje“ įrašyti žodžius „Jei šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina“ ir ją išdėstyti taip:

3. Jei šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina vieną ar du vaikus, kiekvienam vaikui nuo 3 iki 18 metų ir vyresniam, kuris mokosi pagal bendrojo lavinimo programą ir (ar) pagal formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti, bet ne ilgiau, kaip iki jam sukanka 21 metai, skiriama 0,4 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį.“

4. 6 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „Šeimoje, auginančioje“ įrašyti žodžius „Jei šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina“ ir ją išdėstyti taip:

4. Jei šeima ar bendrai gyvenantys asmenys augina tris ar daugiau vaikų, kiekvienam vaikui nuo 3 iki 18 metų ir vyresniam, jei jis mokosi pagal bendrojo lavinimo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal dieninės studijų formos nuosekliųjų studijų programą ar nuolatinės studijų formos programą (įskaitant ir akademinių atostogų laikotarpį), bet ne ilgiau, kaip iki jam sukanka 24 metai, skiriama 0,75 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį.“

 

3 straipsnis. 12 straipsnio 9 dalies pakeitimas

12 straipsnio 9 dalyje vietoj žodžių „socialinės rizikos šeimas“ įrašyti žodžius „tuos, kurie yra patekę į socialinę riziką“ ir šią dalį išdėstyti taip:

9. Išmoka vaikui mokama vienam iš vaiką (vaikus) auginančių tėvų (ar turimam vieninteliam iš tėvų), globėjui (rūpintojui) arba pačiam 18 metų ir vyresniam asmeniui. Išmokos gavimo būdą pasirenka išmokos gavėjas, išskyrus tuos, kurie yra patekę į socialinę riziką.“

 

4 straipsnis. 13 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 13 straipsnio 2 dalį  ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Išmoka privalomosios tarnybos kario vaikui, globos (rūpybos) išmoka ir išmoka vaikui skiriama ir mokama nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių nuo visų dokumentų, būtinų išmokai skirti, pateikimo savivaldybės administracijai dienos. Šio įstatymo 6 straipsnio 8 dalyje nustatytais atvejais išmoka vaikui skiriama 12 mėnesių, o pasibaigus paskirtos išmokos vaikui mokėjimo laikotarpiui, dėl tolesnio išmokos vaikui skyrimo asmuo turi kreiptis ir pateikti būtinus dokumentus išmokai gauti, taip pat nurodyti duomenis apie šeimos ar bendrai gyvenančių asmenų pajamas už praėjusius kalendorinius metus. Socialinę pašalpą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą ir (ar) socialinę paramą mokiniams pagal Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymą gaunančiai šeimai ar bendrai gyvenantiems asmenims išmoka vaikui be atskiro prašymo skiriama ir mokama 12 mėnesių.“

 

5 straipsnis. 15 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Savivaldybių administracijos socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka turi teikti duomenis apie jų teritorijose gyvenantiems asmenims, šeimoms ar bendrai gyvenantiems asmenims išmokėtas išmokas.“

 

6 straipsnis. Įstatymo šeštojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti įstatymo šeštojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

IŠMOKŲ TEIKIMAS ESANT SOCIALINEI RIZIKAI

 

7 straipsnis. 17 straipsnio pavadinimo, 1 ir 2 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 17 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

17 straipsnis. Išmokų teikimas šeimoms ar bendrai gyvenantiems asmenims, patekusiems į socialinę riziką

2. Pakeisti 17 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Šeimoms ar bendrai gyvenantiems asmenims, patekusiems į socialinę riziką, šio įstatymo nustatytos išmokos teikiamos savivaldybių tarybų nustatyta tvarka.“

3. Pakeisti 17 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Išmokos šeimoms ar bendrai gyvenantiems asmenims, patekusiems į socialinę riziką, gali būti teikiamos:

1) piniginėmis lėšomis vaiką prižiūrinčiai motinai ar tėvui (įmotei ar įtėviui);

2) piniginėmis lėšomis vyresniam kaip 16 metų vaikui;

3) maisto produktais, drabužiais, avalyne, higienos reikmenimis ir kitomis vaikams būtinomis prekėmis;

4) kortelėmis, skirtomis pirkti maisto parduotuvėse;

5) talonais maitinimui;

6) paslaugomis vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu;

7) apmokant vaikų maitinimo išlaidas mokyklose ar dienos centruose;

8) apmokant vaikų išlaikymo išlaidas ikimokyklinėse įstaigose;

9) kitais savivaldybių tarybų nustatytais būdais.“

 

8 straipsnis. 18 straipsnio 2 punkto pakeitimas

Pakeisti 18 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) tikrinti šeimų ar bendrai gyvenančių asmenų gyvenimo sąlygas ir, surašius buities tyrimo aktą, priimti sprendimą laikyti šeimą ar bendrai gyvenančius asmenis patekus į socialinę riziką;“.

 

 

 

9 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2012 m. sausio 1 d.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS