Projektas

 

                                                                                                        

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

Baudžiamojo Proceso kodekso

 

2, 5, 91, 17, 561, 60 ir 112 straipsnių pakeitimo ir papildymo

 

įstatymas

 

 

 

2000 m.                       d. Nr.
Vilnius

 

 

(Žin., 1961, Nr.18-148; 1996, Nr. 53-1248; 1997, Nr. 118-3046; 1999, Nr. 107-3101)

 

 

 

Bottom of Form 1

 

1 straipsnis. 2 straipsnio 1 dalies pakeitimas

1. 2 straipsnio 1 dalyje po žodžio “kaltininkus” įrašyti žodžius “, atlyginti žalą nukentėjusiems nuo nusikaltimų asmenims” ir šią dalį išdėstyti taip:

“Baudžiamojo proceso uždaviniai yra greitai ir pilnutinai išaiškinti nusikaltimus, įkaltinti kaltininkus, atlyginti žalą nukentėjusiems nuo nusikaltimų asmenims ir tinkamai pritaikyti įstatymą, kad kiekvienas nusikaltimą padariusis asmuo būtų teisingai nubaudžiamas  ir nė vienas nekaltas asmuo nebūtų  patraukiamas

baudžiamojon atsakomybėn ir nuteisiamas.”

 

2 straipsnis. 5 straipsnio 3 dalies papildymas

1. 5 straipsnio 3 dalyje po žodžio “kaltinamasis” įrašyti žodžius “ar nukentėjęs nuo nusikaltimo asmuo” ir šią dalį išdėstyti taip:

“Nutraukti bylą šio straipsnio 3 ir 4 punktuose nurodytais pagrindais neleidžiama, jeigu tam prieštarauja kaltinamasis ar nukentėjęs nuo nusikaltimo asmuo. Tuo atveju bylos procesas toliau vyksta įprastine tvarka.

 

3 straipsnis. 91 straipsnio 1 dalies papildymas

1. 91 straipsnio 1 dalį papildyti sakiniu “Teismas gali nutraukti ir bet kurią kitą bylą, jeigu ji buvo iškelta pagal nukentėjusiojo skundą, kai kaltininkas visiškai atlygino asmeniui padarytą žalą ir bylą nutraukti paprašė nukentėjusysis” ir šią dalį išdėstyti taip:

“Teismas, teisėjas, taip pat  teisėjo sutikimu prokuroras, tardytojas ir  kvotos organas turi teisę, remdamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 531 straipsnyje nurodytais pagrindais, nekelti baudžiamosios bylos arba iškeltą bylą nutraukti. Teismas gali nutraukti ir bet kurią kitą bylą, jeigu ji buvo iškelta pagal nukentėjusiojo skundą, kai kaltininkas visiškai atlygino asmeniui padarytą žalą ir bylą nutraukti paprašė nukentėjusysis.”

 

4 straipsnis. 17 straipsnio pakeitimas ir papildymas   

1.   Pakeisti 17 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

17 straipsnis. Nukentėjusiojo būtinojo atstovavimo ir kaltinamojo teisės į gynybą užtikrinimas

Kaltinamajam užtikrinama teisė į gynybą. Nukentėjusiajam nuo nusikaltimo asmeniui užtikrinamas būtinas teisininko atstovavimas byloje, jeigu jis yra nepilnametis, nemoka kalbos, kuria vyksta procesas, ar turi fizinių ar psichinių trūkumų, dėl kurių pats negali pasinaudoti savo teisėmis.

Teismas, prokuroras, tardytojas ir kvotėjas privalo užtikrinti kaltinamajam galimybę  įstatymo nustatytomis  priemonėmis  ir būdais gintis nuo  jam pareikšto  kaltinimo, o nukentėjusiajam kaip ir kaltinamajam  užtikrinti jo  asmeninių bei turtinių teisių apsaugą.

 

5 straipsnis. 561 straipsnio pirmosios ir antrosios dalių pakeitimas ir papildymas

1. 561 straipsnio 1 dalyje po žodžio “teisiamąjį” įrašyti žodžius “ar nukentėjusįjį” ir šią dalį išdėstyti taip:

“Kvotėjas, tardytojas, prokuroras,  teisėjas ir  teismas, kurių žinioje yra byla, taip pat advokatų susivienijimo vadovas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta  tvarka turi  teisę visiškai arba iš dalies atleisti  įtariamąjį, kaltinamąjį, teisiamąjį ar nukentėjusįjį nuo teisinės pagalbos apmokėjimo.

 

2. 561 straipsnio 2 dalyje po žodžio “teisiamąjį” įrašyti žodžius “ar nukentėjusįjį”, po žodžio “advokato” įrašyti žodžius “ar kito atstovo”ir šią dalį išdėstyti taip:

“Kai įtariamąjį, kaltinamąjį, teisiamąjį ar nukentėjusįjį nuo teisinės pagalbos apmokėjimo atleidžia  kvotėjas, tardytojas, prokuroras, teisėjas arba teismas, advokato ar kito atstovo darbo apmokėjimo išlaidas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka atlygina valstybė.”

 

6 straipsnis. 60 straipsnio pirmosios ir trečiosios dalių pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 60 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

“Nukentėjusiuoju  nedelsiant pripažįstamas asmuo, kai paaiškėja, kad jam padaryta moralinės, fizinės ar turtinės žalos.”

 

2. Pakeisti 60 straipsnio 3 dalies 3 punktą, papildyti šią dalį nauju 4 punktu ir šiuos punktus išdėstyti taip:

3) susipažinti  su nutarimu iškelti baudžiamąją bylą, įtariamojo sulaikymo protokolu, nutarimu patraukti kaltinamuoju, ekspertizių aktais, o kvotėjui ar tardytojui leidus, susipažinti su bet kuriais kitais byloje esančiais įrodymais;

4) baigus parengtinį tardymą, susipažinti su visa bylos medžiaga ir daryti jos išrašus;”

 

3. 60 straipsnio 3 dalies 4, 5, 6, 7 punktus laikyti atitinkamai 5, 6, 7, 8 punktais.

 

7 straipsnis. 112 straipsnio antrosios dalies papildymas

1. 112 straipsnio 2 dalyje po žodžio “pranešti” įrašyti žodžius “nukentėjusiajam ir” ir šią dalį išdėstyti taip:

“Parengtinio tyrimo metu prokuroras turi teisę paleisti į laisvę suimtą  kaltinamąjį  ar  įtariamąjį. Apie tokio sprendimo priėmimą prokuroras  privalo pranešti nukentėjusiajam ir kardomąjį kalinimą (suėmimą) paskyrusiam ar  kardomojo kalinimo (suėmimo) terminą  pratęsusiam  teisėjui ar teismui.  Šiuo atveju teisėjo arba teismo nutartis paskirti kardomąjį kalinimą (suėmimą) netenka galios.”

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

Projektą teikia Seimo Pirmininkas                                          Vytautas Landsbergis