Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MOKESČIŲ ADMINISTRAVIMO ĮSTATYMO 5, 17, 32, 33, 34, 35, 36 IR 37

STRAIPSNIŲ PAKEITIMO, 291 STRAIPSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS

IR PAPILDYMO 321 STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS

 

1999 m.        d. Nr.

Vilnius

(Žin., 1995, Nr. 61 – 1525; 1996, Nr. 57–1342, Nr. 66 – 1574; 1997, Nr. 66 – 1594;

1998, Nr. 68 – 1978, Nr. 90 – 2483, Nr. 114 – 3190; 1999, Nr. 36 - 1060)

 

 

1 straipsnis. 5 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Administruojant muitų ir socialinio draudimo mokesčius, taikomos tik šio įstatymo normos, reglamentuojančios  mokesčio mokėtojo turto arešto tvarką.”

 

2 straipsnis. 17 straipsnio 1 dalies 15 punkto pakeitimas ir 17 punkto

pripažinimas netekusiu galios

1. Pakeisti 17 straipsnio 1 dalies 15 punktą ir jį išdėstyti taip:

15) areštuoti mokesčio mokėtojo turtą šiame įstatyme nustatytais pagrindais ir tvarka;”.

2. 17 straipsnio 1 dalies 17 punktą pripažinti netekusiu galios.

 

3 straipsnis. 291 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

291 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

4 straipsnis. 32 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 32 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

32 straipsnis. Mokesčio mokėtojo turto arešto pagrindai,  būdai, areštuojamo turto kiekis

1. Turto areštas - šio ir kitų įstatymų nustatyta tvarka ir sąlygomis taikomas mokesčio mokėtojo nuosavybės teisės į turtą arba atskirų šios teisės sudėtinių dalių – valdymo, naudojimosi, disponavimo – priverstinis laikinas apribojimas, siekiant užtikrinti mokestinės nepriemokos išieškojimą.

2. Mokesčio mokėtojo turto areštuojama tiek, kad būtų galima realiai ir visiškai užtikrinti mokestinių nepriemokų išieškojimą ir padengti su turto areštu bei išieškojimu susijusias išlaidas. Areštuojant turtą, mokesčio mokėtojas turi teisę pareikšti mokesčio administratoriui, į kuriuos daiktus reikia nukreipti išieškojimą pirmiausia, tačiau mokesčio administratorius neprivalo tenkinti tokio prašymo, jei tai gali kliudyti tinkamai užtikrinti mokestinės nepriemokos bei su turto areštu susijusių išlaidų išieškojimą.

3. Mokesčio mokėtojo turtas gali būti areštuojamas, jeigu mokesčio mokėtojas mokesčio įstatymo nustatyta tvarka nesumokėjo (nepervedė) mokesčių, delspinigių, baudų ir kitų įmokų arba jeigu mokesčio administratoriaus pareigūnams surašius patikrinimo, ar teisingai apskaičiuotas ir sumokėtas mokestis, aktą, kuriame nurodyti priskaičiuoti mokesčiai, delspinigiai, kitos įmokos ir (ar) paskirtos baudos, yra pavojus, kad mokesčio mokėtojas jam priklausantį turtą gali paslėpti, parduoti ar kitokiu būdu jo netekti ir dėl to gali būti sunku arba neįmanoma išieškoti mokesčius, delspinigius, baudas ir kitas įmokas.

4. Mokesčio mokėtojo turtas taip pat gali būti areštuojamas, jeigu patikrinimo, ar teisingai apskaičiuotas ir sumokėtas mokestis, metu (kai tikrinimo metu nustatomi mokesčio įstatymo pažeidimai) yra pavojus, kad mokesčio mokėtojas jam priklausantį turtą gali paslėpti, parduoti ar kitokiu būdu jo netekti ir dėl to gali būti sunku arba neįmanoma išieškoti priskaičiuotus mokesčius, delspinigius ir (ar) paskirtas baudas. Šiuo atveju gali būti areštuojamas tik  toks  mokesčio  mokėtojo  turtas, kuris  registruojamas   turto registre. Patikrinimo metu nenustačius mokestinės nepriemokos, turto areštas panaikinamas.

5. Mokesčio mokėtojo nuosavybės teisė į turtą gali būti visiškai apribota, uždraudžiant mokesčio mokėtojui šiuo turtu disponuoti, naudotis ir jį valdyti. Šiuo atveju mokesčio mokėtojo turtas yra perduodamas saugoti arba perduodamas administruoti turto administratoriui. Mokesčio mokėtojo nuosavybės teisė gali būti apribota ir iš dalies – apribojamos tik kai kurios nuosavybės teisės sudėtinės dalys. Areštavus turtą, taip pat gali būti apribotos neturtinės teisės, kurias areštuotas turtas suteikia mokesčio mokėtojui, taip pat gali būti uždrausta kitiems asmenims perduoti turtą mokesčio mokėtojui, kurio nuosavybės teisė į šį turtą apribota, taip pat vykdyti mokesčio mokėtojo, kurio nuosavybės teisė apribota, atžvilgiu kitas prievoles. Konkretus mokesčio mokėtojo turto arešto būdas (nuosavybės teisės ar atskirų šios teisės sudėtinių dalių apribojimas) ir areštuojamo turto kiekis nurodomi turto arešto akte.

6. Mokesčio mokėtojo turto areštas panaikinamas, kai to nebereikia.”

 

5 straipsnis. Įstatymo papildymas 321 straipsniu

Papildyti Įstatymą  321 straipsniu:

321 straipsnis. Sprendimas areštuoti turtą

1. Sprendimas areštuoti turtą įforminamas turto arešto aktu.

2. Turto arešto akte turi būti nurodyti nuosavybės teisės į turtą apribojimo motyvai ir:

1) sprendimo priėmimo laikas , vieta;

2) turto arešto pagrindas;

3) mokesčio mokėtojas, kurio turtas areštuojamas, – fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, asmens kodas; juridinio asmens ar įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, pavadinimas, buveinės adresas, identifikavimo kodas;

4) areštuoto turto pavadinimas, identifikavimo kodas (jeigu turtas registruojamas turto registre), buvimo vieta, kiti turtą identifikuojantys duomenys;

5) areštuoto turto savininkas (bendrasavininkiai) - fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, asmens kodas; juridinio asmens ar įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, pavadinimas, buveinės adresas, identifikavimo kodas;

6) turto arešto būdai (visos nuosavybės teisės ar tik atskirų jos dalių apribojimas) ir areštuojamo turto kiekis, taip pat kalendorine data apibrėžtas turto arešto terminas, jeigu jis nustatomas;

7) kiti teisių apribojimai, susiję su turto areštu, jeigu jie taikomi;

8) turto saugotojas ar turto administratorius - fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, asmens kodas; juridinio asmens ar įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, pavadinimas, buveinės adresas, identifikavimo kodas;

9) turto arešto akto apskundimo tvarka;

10) atsakomybė už turto arešto akte nustatytų apribojimų pažeidimą.

3. Jeigu turto arešto akto įforminimo dieną nėra žinoma mokesčio mokėtojo, kurio turtas areštuojamas, turto sudėtis, buvimo vieta, turto arešto akte konkretus turtas gali būti nenurodytas. Šiuo atveju mokesčio administratorius privalo imtis priemonių išsiaiškinti mokesčio mokėtojo, kurio turtas areštuojamas, turto sudėtį ir buvimo vietą bei išsiaiškinus įforminti papildomą turto arešto aktą ir pakeisti ankstesnį turto arešto aktą. Papildomas turto arešto aktas įforminamas laikantis šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytų reikalavimų.

4. Turto arešto aktas įteikiamas mokesčio mokėtojui, kurio turtas areštuojamas. Jeigu mokesčio mokėtojas atsisako priimti turto arešto aktą arba mokesčio mokėtojo ar jo atstovų nerandama mokesčio mokėtojo buveinėje, apie tai turto arešto aktą pristatantis asmuo pažymi turto arešto akte ir laikoma, kad turto arešto aktas yra įteiktas. Mokesčio administratorius privalo nedelsiant pateikti mokesčio mokėtojo turto arešto aktą Turto arešto aktų registrui. Turto arešto aktas nepateikiamas Turto arešto aktų registrui, jeigu areštuotas kilnojamasis turtas (produktai, kiti greitai gendantys daiktai, gyvūnai) įstatymų nustatyta tvarka paimamas ir nedelsiant perduodamas realizuoti.

5. Turto areštas įsigalioja nuo turto arešto akto įteikimo, o jei šio akto įteikti nėra galimybės, – nuo turto arešto akto įregistravimo Turto arešto aktų registre momento. Tais atvejais, kai areštuotas kilnojamasis turtas (produktai, kiti greitai gendantys daiktai, gyvūnai) įstatymų nustatyta tvarka paimamas ir nedelsiant perduodamas realizuoti, turto areštas įsigalioja nuo turto aprašymo momento.

6. Mokesčio administratorius gali pakeisti turto arešto būdą ir areštuojamo turto kiekį, įformindamas naują turto arešto aktą.

7. Mokesčio administratorius, pakeitęs turto arešto aktą ar panaikinęs turto areštą, turi nedelsiant apie tai informuoti Turto arešto aktų registrą.            

8. Mokesčio mokėtojo turto arešto aktai ir areštuoto turto apyrašai registruojami Turto arešto aktų registre ir išregistruojami iš šio registro Turto arešto aktų registro įstatymo nustatyta tvarka.

9. Mokesčio mokėtojas, kurio turtas areštuotas, turi teisę skųsti turto arešto aktą šio įstatymo X skyriuje nustatyta tvarka. Skundo padavimas nesustabdo turto arešto akto vykdymo. Kiti asmenys, kurie mano, kad turto areštas pažeidžia jų teises ar įstatymo saugomus interesus, gali kreiptis į teismą įstatymų nustatyta tvarka.”

 

6 straipsnis. 33 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 33 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

33 straipsnis. Mokesčio mokėtojo turto apyrašas

1. Tais atvejais, kai turtas areštuojamas apribojant visas nuosavybės teises į turtą  ir turtas perduodamas kitiems  asmenims saugoti ar administruoti, taip pat tais atvejais, kai areštuojamas turto registre neregistruojamas kilnojamasis turtas, turi būti sudarytas šio turto apyrašas.

2. Aprašydamas turtą mokesčio administratorius gali atlikti papildomus veiksmus: antspaudavimą, plombavimą, kontrolinį svėrimą, matavimą, skaičiavimą, įrašyti žymas ir pan.

3. Mokesčio   mokėtojo   turtas  aprašomas  dalyvaujant  pačiam mokesčio  mokėtojui,  o tuo atveju, kai mokesčio mokėtojas yra ne fizinis  asmuo,  -  dalyvaujant  mokesčio  mokėtojo darbuotojams, atsakingiems už mokesčio deklaracijos užpildymo teisingumą. Mokesčio mokėtojui ar jo darbuotojui atsisakius dalyvauti aprašant turtą, apie tai pažymima turto apyraše ir turtas gali būti aprašomas ir minėtiems asmenims nedalyvaujant.

 

7 straipsnis. 34 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 34 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

“34 straipsnis. Areštuojamo turto apyrašo turinys

1. Areštuojamo turto apyraše turi būti nurodyta:

1) turto apyrašo surašymo laikas ir vieta;

2) asmenų, dalyvavusių aprašant turtą, vardai, pavardės, asmens kodai, pareigos;

3) turto apyrašą sudarančio mokesčio administratoriaus pareigūno, vardas, pavardė, pareigos;

4) areštuojamo turto pavadinimas, identifikavimo kodas (jei turtas registruojamas turto registre), buvimo vieta, trumpas aprašymas, kiti turtą identifikuojantys duomenys;

5) turto savininkas - fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, asmens kodas; juridinio asmens ar įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, pavadinimas, buveinės adresas, identifikavimo kodas;

6) turto vertė;

7) su turtu susijusios teisės ir prievolės (jei jos žinomos);

8) turto saugotojas (administratorius) - fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, asmens kodas; juridinio asmens ar įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, pavadinimas, buveinės adresas, identifikavimo kodas;

9) turto saugotojo (administratoriaus) atsakomybė už turto praradimą, sugadinimą.

2. Turto apyrašą pasirašo jį surašęs pareigūnas ir asmenys, dalyvavę aprašant turtą.

3. Turto apyrašas pasirašytinai įteikiamas mokesčio mokėtojui, kurio turtas aprašomas. Jeigu turtas perduodamas saugoti ne mokesčio mokėtojui arba perduodamas administruoti, turto apyrašas pasirašytinai įteikiamas turto saugotojui (administratoriui). Jeigu mokesčio mokėtojas, kurio turtas areštuojamas, atsisako priimti turto apyrašą arba nėra galimybės turto apyrašo akto jam įteikti, apie tai pažymima turto apyraše.”

 

8 straipsnis. 35 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 35 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

35 straipsnis. Areštuoto  turto įvertinimas

Areštuotą aprašytą mokesčio mokėtojo turtą mokesčio administratoriaus pareigūnas įvertina atsižvelgdamas į tos rūšies turto kainas toje vietovėje bei į turto nusidėvėjimą. Jeigu  kai kuriuos daiktus įvertinti sunku, taip pat jeigu mokesčio mokėtojas prieštarauja mokesčio administratoriaus pareigūno atliktam turto įvertinimui, mokesčio administratorius turto vertei nustatyti kviečia turto vertintoją. Turto vertintojui nustačius kitokią areštuoto turto vertę, mokesčio administratorius įformina naują turto apyrašą. Išlaidas, susijusias su areštuoto turto vertės nustatymu, jei turto vertintojas kviečiamas mokesčio mokėtojo iniciatyva, atlygina mokesčio mokėtojas.”

 

9 straipsnis. 36 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 36 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

36 straipsnis. Areštuoto turto saugojimas ir administravimas

1. Areštuotas  turtas perduodamas saugoti arba administruoti šio įstatymo ir Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

2. Areštuoto turto saugotojo ir administratoriaus teises ir pareigas nustato Civilinis kodeksas.

3. Perduoto  saugoti  turto  išeikvojimas,  perleidimas  ar paslėpimas, taip  pat nusikalstamas  šio  turto  sunaikinimas  ar sužalojimas užtraukia saugotojui ir administratoriui baudžiamąją atsakomybę.”

 

10 straipsnis. 37 straipsnio 1 dalies pripažinimas netekusia galios

37 straipsnio 1 dalį pripažinti  netekusia galios.

 

11 straipsnis. Įstatymo nuostatų, susijusių su turto arešto aktų registravimu

Turto arešto aktų registre, įsigaliojimas

1. Šio įstatymo nuostatos, susijusios su turto arešto aktų registravimu Turto arešto aktų registre, įsigalioja Turto arešto aktų registrui pradėjus darbą.

2. Iki Turto arešto aktų registras pradės darbą, sprendimas areštuoti  turto registre registruojamą turtą siunčiamas atitinkamam turto registrui, kuris apie turto areštą nedelsiant turi pažymėti turto registre.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS