PROJEKTAS

 

 

 

 

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

VISUOMENINĖS RŪPYBOS VAIKŲ,

IŠLAIKOMŲ RIZIKOS GRUPĖS ŠEIMOSE

 

 

Į S T A T Y M A S

1999 m………………………d.  Nr. ……..

 

Vilnius

 

 

PIRMASIS SKYRIUS

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

 

1straipsnis. Įstatymo paskirtis

 

Šis įstatymas reguliuoja visuomeninės rūpybos vaikų, išlaikomų rizikos grupės šeimose teisinius santykius,rūpybos steigimo, organizavimo, vykdymo bei pasibaigimo tvarką, nustato rūpybą steigiančios visuomeninės organizacijos, valstybinės tarnybos, atsakingos už vaikų priežiūrą, visuomeninio rūpintojo,  vaiko bei jo tėvų ( įtėvių) arba teisėtų atstovų teises, pareigas,taip pat visuomeninės vaikų rūpybos valstybinio finansavimo tvarka.

 

2straipsnis.Pagrindinių sąvokų aiškinimas

 

1.vaikas – asmuo, neturintis 18 metų ( išskyrus atvejus, kai vaiko teises reguliuojantis įstatymas nustato kitokį jo amžių).

2.rizikos grupės šeimašeima, kurioje vaiko tėvai ( įtėviai), teisėti atstovai ar vienas iš jų piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais arba narkotinėmis medžiagomis, nesirūpina ar nepakankamai rūpinasi vaiku, nepakankamai jį prižiūri, neužtikrina jo mokymosi, netinkamai auklėja,  vartoja prieš vaiką fizinį ar psichinį smurtą, dėl ko yra realus pavojus vaiko fiziniam, psichiniam, protiniam, doroviniam bei dvasiniam vystymuisi ar asmeniniam saugumui taip pat kitokia šeima, kuri rajono ( miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos nutartimi pripažinta kaip negalinti reikiamai vaiką prižiūrėti bei auklėti.

 

3.visuomeninė rūpyba – vaiko priežiūra, auklėjimas ir jo teisių  bei interesų apsauga natūralioje

( biologinėje ) šeimos aplinkoje.

4.visuomeninis rūpintojas  – asmuo, kuris šio įstatymo nustatyta tvarka įpareigotas prižiūrėti, auklėti bei ginti vaiko teises ir teisėtus interesus rizikos grupės šeimoje, visuomenėje, valstybinėse ir visuomeninėse institucijose.

 

3straipsnis.Visuomeninės rūpybos tikslai

 

Visuomeninė rūpyba steigiama, siekiant:

 

1)sudaryti vaikui tinkamas gyvenimo ir vystymosi sąlygas natūralioje šeimoje;

2) padėti tėvams ( įtėviams) arba teisėtiems atstovams vaiką prižiūrėti, auklėti, mokyti ir parengti pilnaverčiam savarankiškam gyvenimui.

 

4straipsnis.Vaiko teisių ir teisėtų interesų pirmumas

 

Visuomeninė rūpyba vaikui steigiama, vykdoma ar naikinama, skiriamas jam visuomeninis rūpintojas, siekiant užtikrinti tik vaiko interesus ir jo teisių apsaugą .

 

5straipsnis. Visuomeninės rūpybos trukmė

 

Visuomeninės rūpybos trukmė nustatoma vaiko  visuomeninės rūpybos steigimo sutartyje, tačiau ji gali būti steigiama tik iki vaiko pilnametystės.

 

 

ANTRASIS SKYRIUS

 

 

VISUOMENINĖS RŪPYBOS STEIGIMAS,

VYKDYMAS IR  PASIBAIGIMAS

 

6straipsnis.Visuomeninės rūpybos steigimo prielaidos

 

Visuomeninė rūpyba gali būti steigiama:

 

1)vaikui, išlaikomam rizikos grupės šeimoje, jeigu  teismine tvarka jis neatskiriamas nuo tos šeimos ir nesteigiama jam globa;

2)vaikui, kurio tėvams (įtėviams), teisėtiems atstovams ar vienam iš jų taikyta administracinė ar baudžiamoji atsakomybė už netinkamą vaiko priežiūrą ir auklėjimą, trukdymą mokytis, fizinį prieš jį smurtą ar kitokį žiaurų su juo elgesį;

3)vaikui, likusiam be tėvų ir artimų giminaičių globos, kuriam nesteigiama globa Lietuvos Respublikos vaiko globos įstatymo nustatyta tvarka.

 

7straipsnis. Visuomeninės rūpybos steigimo ir vykdymo teisiniai pagrindai

 

1.Visuomeninė rūpyba steigiama rajono ( miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos nutarimu.

 

2. Siūlymą steigti vaikui visuomeninę rūpybą rajono ( miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai gali pateikti rajono (miesto) apylinkės teismas, kitos valstybinės ir visuomeninės organizacijos, taip pat atskiri piliečiai. Ji gali būti steigiama ir pačios rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos teisių apsaugos tarnybos iniaciatyva.

 

8 straipsnis. Visuomeninės rūpybos sutartis

 

1.Šiame įstatyme nustatyta visuomeninės rūpybos tvarka ir  sąlygos, konkretizuojamos bei detalizuojamos trišalėje sutartyje, sudaromoje tarp visuomeninės vaikų teisių apsaugos organizacijos, skiriančios visuomeninį rūpintoją, rajono ( miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos ir paskirto visuomeninio rūpintojo.

 

2.Visuomeninės rūpybos sutartyje turi būti įtvirtintas tėvų, įtėvių ar teisėtų atstovų sutikimas steigti vaikui rūpybą, taip pat vaiko, galinčio pareikšti savo nuomonę, sutikimas su jam steigiama rūpyba ir skiriamu rūpintoju. 

 

2.Visuomeninės rūpybos organizavimo ir finansavimo tvarką, trišalės sutarties formą bei turinį nustato šio įstatymo pagrindais parengti ir Vyriausybės patvirtinti Vaiko visuomeninės rūpybos nuostatai.

 

9 straipsnis.Visuomeninės rūpybos pradžia ir vieta

 

1.Visuomeninė rūpyba prasideda nuo trišalės sutarties pasirašymo momento.

 

2.Visuomeninė rūpyba steigiama ir vykdoma vaiko gyvenamoje  vietoje.

 

10 straipsnis.Visuomeninio rūpintojo parinkimas

 

1.Visuomeninis rūpintojas parenkamas iš vaiko kaimynų arba kitų toje pačioje gyvenvietėje (kaime, gatvėje ir pan.) gyvenančių asmenų, turinčių darbo su vaikais patirtį ir galinčių bei norinčių vaiką prižiūrėti ir auklėti.

 

2.Parenkant visuomeninį rūpintoją privalo būti atsižvelgiama į jo asmenines savybes, santykius su vaiku ir jo tėvais ( įtėviais) arba teisėtais atstovais.

 

11straipsnis. Visuomeniniais  rūpintojais neskirtini asmenys

 

Visuomeniniu  rūpintoju negali būti skiriamas asmuo:

 

1)neturintis 21 metų amžiaus;

2)pripažintas neveiksniu arba ribotai veiksniu;

3) kuriam buvo atimtos tėvystės(motinystės) teisės arba iš kurio paimtas vaikas, neatimant tėvystės teisių;

4)buvęs įtėviu ( įmote), jeigu įvaikinimas panaikintas dėl netinkamai atliktų pareigų;

5)buvęs globėju (globėja), jeigu  globa buvo panaikinta dėl netinkamai atliktų pareigų;

6)teistas už tyčinius nusikaltimus;

7)nesugyvenantis su vaiku, jo tėvais (įtėviais) arba teisėtais atstovais.

12straipsnis.Visuomeninio rūpintojo skyrimas

 

1.Visuomeninį rūpintoją skiria vaikų teisių apsaugos visuomeninė organizacija, suderinusi skiriamo asmens kandidatūrą su rajono (miesto) savivaldybės Vaikų teisių apsaugos tarnyba.

 

2.Visuomeninės organizacijos nutarime skirti rūpintoją nurodoma: rūpintoją paskyrusios organizacijos pavadinimas, nutarimo priėmimo laikas, visuomeninio rūpintojo ir vaiko vardai, pavardės, rūpybos vykdymo vieta, laikas bei  kitos aplinkybės, turinčios reikšmės vaiko rūpybai.

 

3.Visuomeninės organizacijos nutarimu paskirtas rūpintojas įgyja teisę pasirašyti trišalę visuomeninės rūpybos sutartį ir privalo vykdyti prisiimtus įsipareigojimus

 

13straipsnis.Visuomeninės rūpybos  priežiūra

 

Rūpybą prižiūri rūpintoją paskyrusi visuomeninė organizacija ir rajono ( miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba.

 

14straipsnis. Visuomeninės rūpybos pasibaigimo pagrindai

 

1.Visuomeninė rūpyba pasibaigia:

 

1)kai vaikui sukanka pilnametystė;

2)kai vaikui įsteigiama globa;

3) kai vaikas įvaikinamas;

4)kai vaikas susituokia;

5)kai pasibaigia visuomeninės rūpybos sutarties galiojimas;

 

2.Visuomeninės organizacijos, paskyrusios visuomeninį rūpintoją arba rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos nutarimu , sutartis gali būti nutraukta:

 

1)visuomeninio rūpintojo prašymu;

2) nustačius, kad visuomeninis rūpintojas neatlieka arba netinkamai atlieka savo pareigas;

3)paaiškėjus, kad lėšos ar labdara, skirta vaikui,  panaudota ne pagal paskirtį;

4)nustačius, kad tarp vaiko, jo tėvų (įtėvių) arba teisėtų atstovų ir visuomeninio rūpintojo yra nesuderinami prieštaravimai;

5)vaiko, jo tėvų ( įtėvių) arba teisėtų atstovų prašymu;

6)esant  aplinkybėms, dėl kurių visuomeninis rūpintojas nebegali tinkamai atlikti savo pareigas.

 

 

TREČIASIS SKYRIUS

 

 

VISUOMENINIO RŪPINTOJO, VAIKO IR JO TĖVŲ (ĮTĖVIŲ)  AR TEISĖTŲ

ATSTOVŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

15 straipsnis. Visuomeninio rūpintojo teisės

Visuomeninis rūpintojas turi teisę:

 

1)   bet kada susitikti su  vaiku ir jį išklausyti;

2)   reikalauti, kad  vaiko tėvai (įtėviai) arba teisėti atstovai nepažeidinėtų vaiko teisių;

3)   įspėti tėvus ( įtėvius) arba teisėtus atstovus, jeigu jie pažeidinėja vaiko teises, taiko vaikui fizinį ar psichinį smurtą, šiurkščiai su juo elgiasi;

4)   kreiptis dėl globos steigimo vaikui, jeigu jo gyvenimo sąlygos šeimoje yra nepakenčiamos ir jas pakeisti nėra jokių galimybių;

5)   bendradarbiauti su valstybinėmis ir savivaldos institucijomis bei visuomeninėmis  organizacijomis, gauti paramą saugant ir įgyvendinant vaiko teises ir teisėtus interesus;

6)   reikalauti sustabdyti ar panaikinti gyvenamųjų patalpų pirkimo – pardavimo ar  dovanojimo sandorius, jeigu jie yra priešingi vaiko interesams;

7)   imtis visų reikiamų  priemonių, saugant vaiko sveikatą ir gyvybę.

 

16 straipsnis.Visuomeninio rūpintojo pareigos

Visuomeninis rūpintojas privalo:

 

1                      1) rūpintis vaiko fiziniu ir psichiniu saugumu;

2          2) rūpintis vaiko sveikata ;

3    3)rūpintis vaiko mokymusi;

4) auklėti vaiką;

5) išaiškinti vaikui, jo tėvams (įtėviams) arba teisėtiems atstovams vaiko teises;

6) informuoti vaiko tėvus (įtėvius) arba teisėtus atstovus apie vaiko sveikatą, mokymąsi ir kitas svarbias aplinkybes, susijusias su vaiku;

7) informuoti jį paskyrusią visuomeninę organizaciją ir rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybą apie  vaiko rūpybos problemas;

8) rūpintis vaiko laisvalaikiu, atsižvelgiant į jo amžių, sveikatą bei polinkius;

9)esant reikalui, aparūpinti vaiką maistu, avalyne, drabužiais, laikinai apgyvendinti jį savo namuose;

10) padėti parengti vaiką savarankiškam gyvenimui.

 

17straipsnis.Vaiko kuriam įsteigta visuomeninė rūpyba, pareigos ir teisės

 

1. Vaikas, galintis pareikšti savo nuomonę, turi teisę pareikšti savo pastabas ir pasiūlymus visuomeniniam rūpintojui arba jį paskyrusiai organizacijai, araba rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai rūpybos klausimais ir į jo nuomonę turi būti atsižvelgta, priimant sprendimus.

 

2.Vaikas privalo  vykdyti visus teisėtus visuomeninio rūpintojo nurodymus ir reikalavimus.

 

18straipsnis. Vaiko, kuriam įsteigta visuomeninė rūpyba arba teisėtų atstovų teisės ir pareigos

 

1.Vaiko tėvai ( įtėviai) arba teisėti atstovai turi teisę reikalauti iš visuomeninio rūpintojo žinių apie vaiko sveikatą, mokymąsi ir kitas su jo ugdymu susijusias aplinkybes;

 

2.Vaiko tėvai ( įtėviai) arba teisėti atstovai turi teisę prašyti visuomeninę organizaciją , paskyrusią rūpintoją, taip pat rajono ( miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos, pakeisti rūpintoją arba atleisti jį iš pareigų;

 

3. Vaiko tėvai ( įtėviai) arba teisėti atstovai privalo sudaryti visuomeniniam rūpintojui tinkamas  sąlygas  vykdyti.jam savo pareigas.

 

 

 

 

KETVIRTASIS SKYRIUS

 

VISUOMENINĖS RŪPYBOS LĖŠOS IR JŲ NAUDOJIMAS

 

19 straipsnis. Visuomeninės rūpybos lėšos

Visuomeninės rūpybos lėšas sudaro:

 

1)lėšos skiriamos  vaikų visuomeninės rūpybos išlaidoms finansuoti pagal   Lietuvos Respublikos Valstybinių pašalpų šeimoms, auginančioms vaikus, įstatymą;

2)valstybinių institucijų ir visuomeninių organizacijų lėšos, skirtos vaikų visuomeninei rūpybai;

3)kitos teisėtai gautos lėšos, skirtos vaikų visuomeninei rūpybai, teisėtai skirtos lėšos.

 

20 straipsnis. Visuomeninei vaikų rūpybai skirtų lėšų naudojimas

 

1.Valstybės biudžeto visuomeninei vaikų rūpybai skirtas lėšas tvarko rajono (miesto) savivladybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba.

 

2.Iš kitų finansavimo šaltinių gautas lėšas, skirtas vaikų visuomeninei rūpybai tvarko visuomeninį rūpintoją paskyrusi visuomeninė organizacija.

 

3.Konkretaus vaiko rūpybos tikslams skirtomis  lėšomis disponuoja tik visuomeninis rūpintojas,tik vaiko interesais ir už jų panaudojimą atsiskaito jį paskyrusiai visuomeninei organizacijai ir rajono (miesto) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai.

 

4. Rajono ( miesto ) savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyba gali įgalinti visuomeninį rūpintoją disponuoti ir vaiko išlaikymo šeimai skiriamomis pašalpomis, jeigu nustatoma, kad tėvai (įtėviai) arba teisėti atstovai panaudoja jas ne pagal paskirtį.

 

PENKTASIS SKYRIUS

 

 

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

 

Šis įstatymas įsigalioja nuo 2000 m. ………………..d.

 

22 straipsnis. Pasiūlymas vyriausybei

 

Pasiūlyti Vyriausybei iki 1999 m. gruodžio 30 d. parengti ir patvirtinti Vaiko visuomeninės rūpybos nuostatus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą Įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas                                                                                 Valdas Adamkus

 

Teikia: Seimo narys Aloyzas Sakalas