Projektas-865A(6)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMAS

“DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO LAIKINŲJŲ

TYRIMO KOMISIJŲ”

 

1999 m.           d.      Nr......

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato Lietuvos Respublikos Seimo laikinųjų  tyrimo komisijų sudarymą, uždavinius,  įgaliojimus ir darbo tvarką.

2 straipsnis. Komisijos sudarymas ir jos veiklos trukmė

1. Seimas, pripažinęs būtinybę, ištirti valstybinės svarbos klausimą, gali sudaryti Seimo laikinąją tyrimo komisiją (toliau tekste - Komisija)

2. Komisijos sudarymo tvarką reglamentuoja Seimo statutas. Komisiją niekada negali sudaryti vienos Seimo narių frakcijos atstovai.

3.  Komisijos tiriamas klausimas  ir darbo trukmė nustatomi  Seimo nutarimu.

3 straipsnis. Komisijos uždaviniai

1. Komisija turi ištirti jai pavestą klausimą: išsiaiškinti ir nustatyti, ar buvo atlikti veiksmai, priimti sprendimai, kuriuos Komisijai pavesta ištirti, taip pat išsiaiškinti kitas su tiriamu klausimu susijusias aplinkybes. Komisijos nustatytos aplinkybės turi būti patvirtinamos dokumentais ar kitais įrodymais.

2. Komisija, tirdama jai pavestą klausimą ir įgyvendindama savo teises nesikiša į teismo, teisėjo, prokuroro, tardytojo ar kvotėjo  veiklą atliekant kvotą, parengtinį tardymą ar nagrinėjant bylą teisme.

4  straipsnis. Komisijos teisės

1. Komisija turi teisę:

1) susipažinti su informacija, susijusia su tiriamu klausimu ir gauti iš visų valstybės valdžios ir valdymo institucijų, Lietuvos banko, valstybės ir savivaldybių įmonių (taip pat ir jų kontroliuojamų), įstaigų ir organizacijų dokumentus, duomenis, informaciją ar žinias, nepriklausomai nuo to ar jie sudaro valstybės,  komercinę, banko, tarnybinę paslaptį ir nepriklausomai nuo to kokia forma jie užfiksuoti, o taip pat gauti pirminius  bei kitus dokumentus, kuriuose šie duomenys, informacija ar žinios atsispindi (užfiksuoti). Jeigu žinios sudaro valstybės paslaptį, jos Komisijai turi būti pateiktos Valstybės paslapčių ir jų apsaugos  bei Operatyvinės veiklos įstatymų  nustatyta tvarka;

2) gauti iš visų valstybės valdžios ir valdymo institucijų, Lietuvos banko, valstybės ir savivaldybių įmonių (taip pat ir jų kontroliuojamų), įstaigų ar organizacijų, vadovų bei kitų darbuotojų žodinius, raštiškus paaiškinimus ar pažymas Komisijos  tiriamais klausimais,  taip pat pažymas apie valstybės institucijose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose turimą medžiagą (dokumentus);

3) kviesti į posėdžius valstybės ir savivaldybių politikus, pareigūnus, tarnautojus taip pat kitus valstybės ir savivaldybių institucijose dirbančius asmenis, išklausyti jų pranešimus ar paaiškinimus, reikalauti ir gauti iš jų informaciją ar duomenis raštu ar žodžiu  Komisijos tiriamu klausimu;

4) kviesti į posėdžius kitus asmenis ir prašyti jų pateikti pranešimus,  paaiškinimus,  informaciją ar duomenis raštu ar žodžiu  Komisijos tiriamu klausimu;

5) suderinusi  su Generaline prokuratūra, valstybės kontrole, valstybės saugumo departamentu ar valstybės institucija, atliekančia kvotą ar parengtinį tardymą įstatymu nustatyta tvarka susipažinti su jų žinioje esančia baudžiamąja byla  ar kita medžiaga (dokumentais);

6) suderinusi su valstybės institucijų, įstaigų, įmonių ar organizacijų vadovais  pasitelkti tikrinimams ir revizijoms atlikti jų darbuotojus;

7) kreiptis į gyventojus per visuomenės informavimo priemones prašydama jų pagalbos dėl tiriamo klausimo;

8) teikti pasiūlymus Seimui, Vyriausybei,  kitoms valstybės institucijoms dėl klausimų, susijusių su pavestu tyrimu, sprendimo;

9) teikti Seimui, Vyriausybei pasiūlymus dėl teisės norminių aktų pakeitimo,  papildymo, pripažinimo netekusiais galios ar naujų teisės norminių aktų parengimo ir priėmimo;

10) teikti Seimui pasiūlymus dėl Komisijos nario pašalinimo iš Komisijos už šio įstatymo pažeidimus.

2. Tais atvejais, kai atsisakoma pateikti šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytus Komisijos reikalaujamus dokumentus (medžiagą), Komisija turi teisę pasitelkti policijos pareigūnus ir paimti šiuos dokumentus (medžiagą), esančius šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytose įmonėse, įstaigose ir organizacijose,  išskyrus atvejus, kai tokie dokumentai (medžiaga) yra baudžiamojoje,  operatyvinės įskaitos byloje arba kortelėje, civilinėje ar administracinėje byloje, taip pat Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka daromo patikrinimo medžiagoje. Asmenys, paimantys dokumentus (medžiagą) surašo jų paėmimo aktą (protokolą) ir palieka dokumentų (medžiagos) kopijas. Jeigu nėra galimybės palikti kopijų,  protokole surašomi visi paimtų dokumentų  (medžiagos) rekvizitai.

3. Šio straipsnio 1 dalies 2, 3 ir 4 punktuose nurodyti asmenys, teikiantys Komisijai paaiškinimus, negali būti verčiami teikti paaiškinimus prieš save, savo šeimos narius ar artimus giminaičius.

5 straipsnis. Komisijos narių pareigos

1. Komisijos nariai privalo:

1) savo veikloje vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, kitais teisės norminiais aktais;

2) laikyti paslaptyje duomenis,  informaciją ar žinias, kuriuos jie sužinojo vykdydami tyrimą, jeigu tokie duomenys, informacija ar žinios sudaro valstybės, komercinę, banko, tarnybinę arba  kitą   įstatymo saugomą paslaptį;

3) nenaudoti šio straipsnio 1 dalies 2 punkte  nurodytų duomenų, informacijos ar žinių  asmeninei ar kitų asmenų  naudai;

4) iki Komisija neužbaigs tyrimo, niekam  neteikti jokios informacijos apie vykdomo tyrimo aplinkybes, su tyrimu susijusius asmenis, turimą medžiagą, duomenis ar informaciją.

2. Šio straipsnio nuostatos galioja ir Komisijos pasitelktiems asmenims ir  jos darbuotojams.

3. Komisijos nariai, už šiame straipsnyje nustatytų pareigų pažeidimą atsako įstatymų nustatyta tvarka.

6 straipsnis. Komisijos darbo organizavimas

1. Komisija, suderinusi su atitinkamų valstybės institucijų vadovais, turi teisę pasitelkti  atlikti tyrimą prokuratūros, valstybės kontrolės, valstybės saugumo departamento, taip pat bet kurių kitų valstybės valdymo institucijų darbuotojus. Komisijos pasitelkti asmenys privalo vykdyti Komisijos pavedimus.

2. Prireikus, Komisija iš savo narių gali sudaryti tyrimo grupes. Šios grupės turi tik  tuos  įgaliojimus, kuriuos joms suteikė Komisija.

7 straipsnis.  Komisijos darbo tvarka

1. Komisijos darbo tvarka nustatoma jos reglamentu.

2. Komisija savo sprendimus priima posėdyje. Komisijos  posėdis yra teisėtas kai jame dalyvauja daugiau kaip pusė jos narių.

3. Komisijos posėdžiams pirmininkauja Komisijos pirmininkas arba jo pavedimu - pirmininko pavaduotojas.

4. Komisijos sprendimai priimami atviru balsavimu paprasta posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma.

5. Komisijos nariai, nesutikdami su Komisijos sprendimu, turi teisę pareikšti atskirąją nuomonę, kuri pridedama prie sprendimo.

6. Komisijos posėdžiai yra uždari. Komisijos sprendimu posėdžiuose gali dalyvauti Komisijos pasitelkti asmenys.

7.  Po kiekvieno posėdžio gali būti parengiamas pranešimas visuomenės informavimo priemonėms. Tokį pranešimą raštu arba žodžiu gali pateikti tik Komisijos pirmininkas ar Komisijos įgaliotas komisijos  narys ir tik tokioje apimtyje, kiek jie yra Komisijos įgalioti.

8 straipsnis. Komisijos sprendimai

1. Komisijos tyrimo rezultatai  surašomi išvados projekte, kuriame nurodoma tyrimo metu išaiškintos aplinkybės, surinkti įrodymai bei situacijos juridinis įvertinimas.

2. Apsvarsčiusi išvados projektą Komisija gali nuspręsti:

1) perduoti medžiagą tardymo organams;

2) pasiūlyti valstybės valdymo, savivaldos institucijoms patraukti pažeidimus padariusius asmenis drausminėn atsakomybėn arba spręsti  šių asmenų atitikimo užimamoms pareigoms klausimus;

3) konstatuoti, kad Komisijos nuomone, nebuvo atlikti veiksmai ar priimti sprendimai kuriuos Komisijai pavesta ištirti, taip pat, kad atlikti veiksmai ar priimti sprendimai neprieštarauja įstatymams ir kitiems teisės aktams.

3. Komisijos išvada ne vėliau kaip kitą dieną po jų priėmimo turi būti pateikta Seimui.

4. Komisijos išvada  taip pat perduodama valstybės valdymo ar  savivaldos institucijoms, kurios per Komisijos sprendime nurodytą laiką, privalo jį  išnagrinėti ir informuoti Komisiją apie nagrinėjimo rezultatus.

5.  Komisija, pateikusi Seimui savo išvadą apie tyrimo rezultatus ir priimtą sprendimą, praneša visuomenės informavimo priemonėms. Neskelbiami duomenys,  informacija ar žinios,  kurie yra valstybės, komercinė,  banko, tarnybinė,   privataus gyvenimo  ar kita įstatymo saugoma paslaptis.

6.  Informaciją visuomenės informavimo priemonėms Komisijos vardu teikia  jos pirmininkas ar Komisijos įgaliotas  narys. Komisijos nariai, posėdyje pareiškę atskirąją nuomonę dėl tyrimo išvadų, turi teisę pateikti informaciją apie tai.

 

9 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Vykdydami  tyrimą, Komisijos nariai ir  jų pasitelkti asmenys  netrikdo valstybės institucijų, kitų įmonių, įstaigų  ar organizacijų darbo ir privalo susilaikyti nuo preliminarių vertinimų ir išvadų iki kol nebus užbaigtas  tyrimas ir nėra Komisijos išvados.

2.  Komisijos nariai ir kiti asmenys pažeidę šį įstatymą atsako įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                            V.Adamkus

 

Pranešėjas - Teisės ir teisėtvarkos komitetas

Komiteto pirmininkas                                                                                     St.Stačiokas