Projektas    priëmimui Nr.      


LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

SEIMO KONTROLIERIØ

 

ÁSTATYMAS

 

1998 m. lapkrièio    d. Nr.      
Vilnius

 

 

 

I DALIS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Ástatymo paskirtis

Ðis ástatymas nustato Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriø (toliau - Seimo kontrolieriai) veiklos teisinius pagrindus, taip pat Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriø ástaigos (toliau - Seimo kontrolieriø ástaiga) organizacinæ struktûrà ir ágaliojimus.

 

2 straipsnis. Pagrindinës ðio ástatymo sàvokos

1. Pareigûnas - tai valstybës valdþios ir valdymo institucijos darbuotojas, savivaldybës vykdomosios institucijos atstovas, savivaldybës administracijos darbuotojas ar ágaliotas asmuo, atliekantis organizacines, tvarkomàsias ar administracines funkcijas.

2. Piktnaudþiavimas - tokie pareigûno veiksmai ar neveikimas, kai tarnybinë padëtis naudojama ne tarnybos interesais arba ne pagal ástatymus bei kitus teisës aktus, arba savanaudiðkais tikslais (neteisëtai pasisavinamas ar kitiems perleidþiamas svetimas turtas, lëðos ir t.t.) ar dël kitokiø asmeniniø paskatø (kerðto, pavydo, karjerizmo, neteisëtø paslaugø teikimo ir t.t.), taip pat tokie pareigûno veiksmai, kai virðijami suteikti ágaliojimai ar savavaliaujama.

3. Biurokratizmas - tokia pareigûno veika, kai vietoj reikalø sprendimo ið esmës sistemingai laikomasi nereikalingø ar iðgalvotø formalumø, nepagrástai atsisakoma spræsti þinybingus dalykus, vilkinama priimti sprendimus ar atlikti savo pareigas bei kitaip blogai ar netinkamai valdoma (atsisakoma informuoti asmená apie jo teises, sàmoningai pateikiamas klaidinantis ar netinkamas patarimas ir t.t.). Biurokratizmu taip pat laikomas toks pareigûnø darbas, kai nevykdomi arba blogai vykdomi ástatymai ar kiti teisës aktai.

 

3 straipsnis. Seimo kontrolieriø veiklos teisiniai pagrindai

Seimo kontrolieriai savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, ðiuo ástatymu, kitais ástatymais, tarptautinëmis sutartimis ir susitarimais.

 

II DALIS

SEIMO KONTROLIERIUS

 

4 straipsnis. Seimo kontrolieriø tiriami skundai

1. Seimo kontrolieriai tiria pilieèiø skundus dël valdþios, valdymo, savivaldos, kariniø bei joms prilygintø institucijø pareigûnø piktnaudþiavimo ir biurokratizmo. Karinëms institucijoms prilyginamos Kraðto apsaugos ministerija, Vidaus reikalø ministerija, Valstybës saugumo departamentas ir jiems pavaldþios institucijos.

2. Seimo kontrolieriai netiria Respublikos Prezidento, Ministro Pirmininko, Seimo nariø, Vyriausybës (kaip kolegialios institucijos), Valstybës kontrolieriaus ir Konstitucinio Teismo ir kitø teismø teisëjø veiklos, vietos savivaldybiø tarybø (kaip kolegialiø institucijø) veiklos, taip pat prokurorø, tardytojø ir kvotëjø procesiniø sprendimø teisëtumo ir pagrástumo, taèiau tiria piktnaudþiavimo ir biurokratizmo atvejus, atliekant procesinius veiksmus.

3. Seimo kontrolieriai netiria skundø, kylanèiø ið darbo teisiniø santykiø, skundø, kuriuos turi nagrinëti teismas, taip pat netikrina teismø priimtø sprendimø, nuosprendþiø ir nutarèiø pagrástumo ir teisëtumo.

 

5 straipsnis. Seimo kontrolieriui keliami reikalavimai

Seimo kontrolieriumi gali bûti skiriamas nepriekaiðtingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, turintis aukðtàjá teisiná iðsimokslinimà ir ne maþesná kaip 5 metø teisinio darbo arba darbo valstybës valdþios bei valdymo institucijose staþà.

 

6 straipsnis. Seimo kontrolieriø skyrimas

1. Seimo kontrolierius skiria Seimas 4 metams ið kandidatø, kuriuos pateikia Seimo Pirmininkas.

2. Seimo Pirmininkas, teikdamas Seimo kontrolieriø kandidatûras, nurodo, kokiø pareigûnø veiklai tirti jie skiriami.

3. Seimas skiria 5 Seimo kontrolierius: 2 valstybës ástaigø pareigûnø, 1 kariniø ir joms prilygintø institucijø pareigûnø ir 2 vietos savivaldybiø ástaigø pareigûnø veiklai tirti, nurodydamas kiekvieno kontrolieriaus veiklos sritá.

4. Seimo kontrolieriui mirus ar atleidus já ið pareigø ðio ástatymo 7 straipsnyje nurodytais atvejais, Seimas skiria naujà Seimo kontrolieriø visai kadencijai.

5. Seimo kontrolieriø kadencijø skaièius neribojamas.

 

7 straipsnis. Seimo kontrolieriaus ágaliojimø pasibaigimas.

1. Seimo Pirmininko teikimu visø Seimo nariø balsø dauguma Seimo kontrolierius atleidþiamas ið pareigø:

1) paties praðymu;

2) kai pasibaigia ágaliojimø laikas, jei jis neskiriamas ið naujo;

3) kai jam sueina pagal Pensijø ástatymà nustatytas senatvës pensijos amþius;

4) iðrinkus á kitas pareigas arba jo sutikimu perkëlus á kità darbà;

5) kai negali eiti pareigø dël sveikatos bûklës, t.y. per vienerius kalendorinius metus kontrolierius serga ilgiau kaip 4 mënesius arba jei suserga nepagydoma ar kita ilgalaike liga, kliudanèia jam eiti savo pareigas;

6) kai dël jo ásiteisëja apkaltinamasis teismo nuosprendis;

7) kai daugiau kaip pusë visø Seimo nariø pareiðkia jam nepasitikëjimà;

8) kai savo poelgiu paþemino Seimo kontrolieriaus vardà.

2. Seimo kontrolieriø ágaliojimai gali bûti nutraukti tik ðio ástatymo numatytais pagrindais.

3. Ðio straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nustatytais atvejais Seimo kontrolierius eina pareigas tol, kol á jo vietà paskiriamas kitas Seimo kontrolierius.

4. Ðio straipsnio 1 dalies 5 punkte nustatytu atveju klausimà dël Seimo kontrolieriø ágaliojimø nutraukimo Seimas sprendþia tik tuomet, kai yra Seimo kontrolieriø ástaigos valdybos sprendimas ir sveikatos apsaugos ministro sudarytos gydytojø komisijos iðvada.

5. Prireikus Þmogaus ir pilieèio teisiø bei tautybiø reikalø komitetas rengia ir teikia já svarstyti Seimui nepasitikëjimo Seimo kontrolieriumi nutarimo projektà. Ðis komitetas taip pat teikia Seimui iðvadas dël tokiø nutarimø projektø, kai juos parengia kiti Seimo komitetai.

 

8 straipsnis. Pagrindiniai Seimo kontrolieriø veiklos principai

1. Seimo kontrolieriø teisës ir pareigos yra lygios. Kiekvienas ið jø veikia savarankiðkai.

2. Seimo kontrolieriai savo veiklà grindþia teisëtumo, beðaliðkumo ir vieðumo principais.

 

9 straipsnis. Draudimai Seimo kontrolieriams

Seimo kontrolieriaus pareigos nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybës ástaigose ir organizacijose, taip pat su darbu verslo, komercijos bei kitose privaèiose ástaigose ar ámonëse. Seimo kontrolierius negali gauti kità atlyginimà, iðskyrus jam nustatytàjá pagal einamas pareigas bei uþmokestá uþ kûrybinæ veiklà. Seimo kontrolieriaus atlyginimu uþ kûrybinæ veiklà laikomas autorinis honoraras uþ meno kûrinius bei jø atlikimà, uþ publikacijas bei knygas, uþ medþiagà radijo bei televizijos laidoms, taip pat atlygis uþ pedagoginæ bei mokslinæ veiklà.

 

III DALIS

SEIMO KONTROLIERIØ ÁSTAIGA

 

10 straipsnis. Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriø ástaiga

1. Seimo kontrolieriø ástaiga yra savarankiðka valstybës institucija. Ji yra juridinis asmuo, turintis atsiskaitomàjà sàskaità banke ir antspaudà su Lietuvos valstybës herbu bei pavadinimu “Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriø ástaiga” ir finansuojamas ið valstybës biudþeto. Uþ Seimo kontrolieriø ástaigos antspaudo naudojimà ir saugojimà atsako Seimo kontrolieriø ástaigos vadovas.

 

11 straipsnis. Seimo kontrolieriø ástaigos struktûra

1. Seimo kontrolieriø ástaigà sudaro Seimo kontrolieriai, Seimo kontrolieriø ástaigos valdyba, Seimo kontrolieriø padëjëjai, skyriai, taip pat kiti padaliniai, kuriuos tvirtina Seimo kontrolieriø ástaigos valdyba.

2. Seimo kontrolieriø ástaigai vadovauja Seimo kontrolieriø ástaigos vadovas. Jeigu Seimo kontrolieriaus - ástaigos vadovo - nëra, já pavaduoja vyriausias pagal amþiø Seimo kontrolierius.

3. Seimo kontrolieriø ástaigos padaliniø funkcijas ir ástaigos darbuotojø kompetencijà nustato Seimo kontrolieriø ástaigos reglamentas, kurá tvirtina Seimo kontrolieriø ástaigos valdyba.

 

IV DALIS

SEIMO KONTROLIERIØ ÁSTAIGOS VALDYBA

 

12 straipsnis. Seimo kontrolieriø ástaigos valdyba

1. Seimo kontrolieriø ástaigos valdybà sudaro penki Seimo kontrolieriai.

2. Seimo kontrolieriø ástaigos valdyba:

1) svarsto svarbiausius Seimo kontrolieriø veiklos klausimus bei iðklauso kitus Seimo kontrolieriø teikiamus klausimus;

2) tvirtina Seimo kontrolieriø, tirianèiø pilieèiø skundus dël valstybës ir savivaldybiø ástaigø, pasiskirstymà veiklos sritimis, nurodydamas kiekvieno kontrolieriaus veiklos sritá;

3) iðklauso Seimo kontrolieriø ástaigos skyriø praneðimus darbo organizavimo klausimais;

4) tvirtina Seimo kontrolieriø ástaigos reglamentà;

5) teikia siûlymus dël Seimo kontrolieriø ástaigos finansavimo;

6) tvirtina Seimo kontrolieriø ástaigos struktûrà, etatø sàraðà bei atlyginimø koeficientus;

7) materialiai skatina Seimo kontrolieriø ástaigos darbuotojus;

8) materialiai skatina Seimo kontrolierius, pritarus Seimo Þmogaus ir pilieèio teisiø bei tautybiø reikalø komitetui;

9) pritaria metø ataskaitoms;

10) siunèia Seimo kontrolierius bei ástaigos darbuotojus á uþsienio komandiruotes ar staþuotes, taip pat á ilgesnes kaip vienas mënuo komandiruotes ar staþuotes Lietuvoje.

 

 

 

13 straipsnis. Seimo kontrolieriø ástaigos valdybos darbo tvarka

1. Valdybos posëdþiams pirmininkauja Seimo kontrolieriø ástaigos vadovas, o jeigu jo nëra - vyriausias pagal amþiø Seimo kontrolierius.

2. Seimo kontrolieriø ástaigos valdyba savo kompetencijos klausimais leidþia nutarimus, kurie priimami valdybos nariø balsø dauguma.

3. Seimo kontrolieriø ástaigos valdybos darbo tvarkà nustato Seimo kontrolieriø ástaigos reglamentas.

 

V DALIS

SEIMO KONTROLIERIØ ÁSTAIGOS VADOVAS

 

14 straipsnis. Seimo kontrolieriø ástaigos vadovas

1. Seimo Pirmininko teikimu Seimas skiria Seimo kontrolieriø ástaigos vadovu vienà ið paskirtø Seimo kontrolieriø.

2. Seimo kontrolieriø ástaigos vadovas, be tiesioginiø kontrolieriaus pareigø, atlieka ir ðias funkcijas:

1) ðaukia valdybos posëdþius ir jiems pirmininkauja;

2) vadovauja ástaigos darbui ir jai atstovauja;

3) Seimo kontrolieriø teikimu priima Seimo kontrolieriø padëjëjus ir atleidþia juos ið pareigø;

4) priima ir atleidþia kitus ástaigos darbuotojus;

5) priþiûri ástaigos darbuotojø darbà ir priima sprendimus Seimo kontrolieriø ástaigos darbui gerinti;

6) nustato darbuotojø pareigines algas;

7) suteikia Seimo kontrolieriams ir darbuotojams atostogas;

8) sprendþia klausimus dël Seimo kontrolieriø bei ástaigos darbuotojø kvalifikacijos këlimo, staþuoèiø ir komandiruoèiø Lietuvoje, jei staþuoèiø ir komandiruoèiø laikas ne ilgesnis kaip vienas mënuo;

9) teikia valdybai tvirtinti Seimo kontrolieriø ástaigos struktûrà, etatø sàraðus ir atlyginimø koeficientus;

10) skiria darbuotojams drausmines nuobaudas;

11) siûlo valdybai nustatyti darbuotojø atlyginimø priedus bei premijas;

12) organizuoja metø ataskaitø Seimui rengimà;

13) paveda laikinai eiti kitam kontrolieriui pareigas to kontrolieriaus, kuris dël ligos, atostogø, iðvykimo á uþsiená ar kitø prieþasèiø negali eiti savo pareigø;

14) paveda tirti konkretø skundà kitam tos paèios kategorijos skundus tirianèiam Seimo kontrolieriui, jeigu privalantis tirti tà skundà kontrolierius dël giminystës ryðiø ar kitø prieþasèiø negali neðaliðkai jo tirti, o jeigu ðis negali, - bet kuriam kitam Seimo kontrolieriui.

3. Seimo kontrolieriø ástaigos vadovas savo kompetencijà ágyvendina leisdamas ásakymus.

 

VI DALIS

SKUNDØ PRIËMIMAS IR TYRIMAS

 

15 straipsnis. Skundø pateikimas ir priëmimas

1. Kiekvienas pilietis turi teisæ pateikti Seimo kontrolieriui skundà dël valstybës ar savivaldybës institucijos, priskirtos kontrolieriaus kompetencijai, pareigûno piktnaudþiavimo ar biurokratizmo.

2. Seimo kontrolierius taip pat tiria Seimo nariø jam Lietuvos Respublikos perduotus pilieèiø skundus, kurie atitinka ðio ástatymo reikalavimus, taip pat gali tirti uþsienio valstybiø pilieèiø bei asmenø be pilietybës skundus.

3. Skundai paprastai paduodami raðtu. Skundø registravimo bei apyvartos tvarkà nustato Seimo kontrolieriø ástaigos reglamentas.

4. Jeigu skundas gautas þodþiu, telefonu arba Seimo kontrolierius nustatë pareigûnø piktnaudþiavimo ar biurokratizmo poþymius ið spaudos ir kitø visuomenës informavimo priemoniø bei ið kitokiø ðaltiniø, Seimo kontrolierius gali pradëti tyrimà savo iniciatyva.

5. Pilieèiø kreipimaisi þodþiu ar raðtu, kuriuose neskundþiami pareigûnai, o praðoma paaiðkinti, suteikti kità informacijà ar pageidaujamus dokumentus ir t.t., nelaikomi skundais ir apskaitomi atskirai Seimo kontrolieriø ástaigos reglamento nustatyta tvarka. Seimo kontrolierius gali atsisakyti paaiðkinti, suteikti kità informacijà, pageidaujamus dokumentus ar t.t.

 

16 straipsnis. Skundo reikalavimai

1. Skunde nurodoma:

1) adresatas - Seimo kontrolieriø ástaiga (Seimo kontrolierius);

2) pareiðkëjo vardas, pavardë ir adresas;

3) apskundþiamø pareigûnø vardai, pavardës ir pareigos, ástaiga, kurioje jie dirba;

4) skundþiamo sprendimo arba skundþiamø veiksmø apibûdinimas, jø padarymo laikas ir aplinkybës;

5) suformuluotas praðymas Seimo kontrolieriui;

6) skundo suraðymo data ir pareiðkëjo paraðas.

2. Prie skundo gali bûti pridedama:

1) ginèijamo sprendimo nuoraðas;

2) turimi árodymai ar jø apraðymas;

3) siûlomø apklausti asmenø sàraðas, nurodant jø adresus ir kokias aplinkybes kiekvienas ið jø gali patvirtinti.

3. Ðio straipsnio 1 dalyje nurodytos skundo formos nesilaikymas ar rekvizitø nenurodymas negali bûti pagrindu atsisakyti nagrinëti skundà, iðskyrus atvejus, kai neámanoma pradëti tyrimo dël duomenø trûkumo, o pareiðkëjas Seimo kontrolieriaus praðymu jø nepateikia.

 

17 straipsnis. Skundø padavimo terminas

Skundams paduoti nustatomas vieneriø metø nuo skundþiamø veiksmø padarymo terminas. Skundai, paduoti praëjus ðiam terminui, nenagrinëjami, jeigu Seimo kontrolierius nenusprendþia kitaip.

 

18 straipsnis. Anoniminiai skundai

Anoniminiai skundai nenagrinëjami, jeigu Seimo kontrolierius nenusprendþia kitaip.

 

19 straipsnis. Atsisakymas nagrinëti skundà

1. Seimo kontrolierius atsisako nagrinëti skundà ir ne vëliau kaip per 7 dienas gràþina já pareiðkëjui, jeigu:

1) padaro iðvadà, kad skundo dalykas yra maþareikðmis;

2) skundas paduotas praëjus ðio ástatymo 17 straipsnyje nustatytam terminui;

3) skunde nurodytø aplinkybiø Seimo kontrolieriai netiria;

4) skundas tuo paèiu klausimu buvo iðnagrinëtas, yra nagrinëjamas teisme arba pagal ástatymus turi bûti nagrinëjamas teisme;

5) dël skundo dalyko yra priimtas procesinis sprendimas iðkelti baudþiamàjà bylà, atsisakyti iðkelti baudþiamàjà bylà arba nutraukti baudþiamàjà bylà.

2. Jeigu pareiðkëjui skundas gràþinamas, turi bûti nurodyti atsisakymo já nagrinëti pagrindai. Tais atvejais, kai skundas nepriskirtas Seimo kontrolieriø kompetencijai, atsisakyme nagrinëti nurodoma, á kokià institucijà tuo klausimu galëtø kreiptis pareiðkëjas.

3. Po iðtyrimo pakartotinai paduotas skundas nenagrinëjamas, iðskyrus atvejus, kai nurodomos naujos aplinkybës ar pateikiami nauji faktai.

4. Jeigu skundo tyrimo metu iðaiðkëja ðio straipsnio 1 dalyje nurodytos aplinkybës arba jeigu pareiðkëjas nepateikia duomenø, be kuriø neámanoma pradëti skundà tirti, skundas paliekamas nenagrinëtu.

5. Jeigu privalantis nagrinëti skundà Seimo kontrolierius dël giminystës ryðiø ar kitø prieþasèiø negali neðaliðkai jo nagrinëti, jis atsisako nagrinëti skundà ir perduoda já Seimo kontrolieriø ástaigos vadovui.

6. Jeigu gaunamas pareiðkëjo praðymas nenagrinëti skundo, Seimo kontrolierius atsisako nagrinëti skundà ir já gràþina pareiðkëjui. Seimo kontrolierius gali padaryti prie skundo buvusiø dokumentø kopijas bei pradëti tyrimà savo iniciatyva.

 

20 straipsnis. Skundo iðtyrimo terminai

Skundas turi bûti iðtirtas ir pareiðkëjui atsakyta per 3 mënesius nuo skundo gavimo dienos. Prireikus Seimo kontrolierius tyrimo terminà gali pratæsti iki 6 mënesiø, apie tai pareiðkëjas informuojamas.

 

21 straipsnis. Skundo tyrimas

1. Seimo kontrolierius, tirdamas skundà, iðsiaiðkina:

1) ar priimti skunde minimi sprendimai, ar buvo skundþiama veika (veiksmai ar neveikimas, elgsena);

2) kuo remiantis ir kokiomis aplinkybëmis tai padaryta;

3) ar skunde minimi sprendimai arba veiksmai prieðtarauja ástatymams bei kitiems teisës aktams, ar pareigûno veikoje yra piktnaudþiavimo arba biurokratizmo;

4) kokie pareigûnai padarë paþeidimø, dël kokiø prieþasèiø (ar tikslø) tai padaryta ir kokia konkreèiø pareigûnø kaltë, kaip padaræ paþeidimà pareigûnai aiðkina savo veiksmus;

5) kokie faktai ar árodymai patvirtina padarytà nusiþengimà;

6) visas objektyvias prieþastis, sàlygojanèias pareigûnø piktnaudþiavimà ir (ar) biurokratizmà.

2. Baigus nagrinëti skundà, suraðoma paþyma, kurioje nurodoma tyrimo metu iðaiðkintos aplinkybës, surinkti árodymai bei pareigûno veikos juridinis ávertinimas. Paþymà pasiraðo Seimo kontrolierius. Su tyrimo rezultatais, iðsiunèiant arba áteikiant paþymos nuoraðà, supaþindinamas skundo autorius, ástaigos, kurioje buvo atliekamas tyrimas, vadovas bei pareigûnas, kurio veiksmai buvo tiriami, o prireikus - ir aukðtesnës pagal pavaldumà institucijos vadovas, kitos institucijos ar asmenys. Tais atvejais, kai paþymoje yra þiniø apie ástatymø saugomas paslaptis, siunèiama ne visa paþyma.

 

22 straipsnis. Seimo kontrolieriaus sprendimai

1. Seimo kontrolierius, atlikæs tyrimà, gali priimti sprendimà:

1) perduoti medþiagà tardymo organams, kai aptinkami nusikaltimo poþymiai;

2) pareikðti ieðkiná teisme, siûlydamas atleisti ið uþimamø pareigø arba skirti kità drausminæ nuobaudà kaltiems piktnaudþiavimu ir (ar) biurokratizmu pareigûnams;

3) pareikðti ieðkiná teisme, kad bûtø kompensuojami moraliniai ar materialiniai nuostoliai, kuriuos patyrë asmuo dël pareigûnø padarytø paþeidimø;

4) siûlyti kolegialiai institucijai ar pareigûnui ástatymø nustatyta tvarka panaikinti, sustabdyti ar pakeisti ástatymams bei kitiems teisës aktams prieðtaraujanèius sprendimus ar siûlyti priimti sprendimus, kurie nepriimti dël piktnaudþiavimo ar biurokratizmo;

5) siûlyti kolegialiai institucijai, tikrinamos ástaigos vadovui ar aukðtesniajai institucijai skirti nusiþengusiems pareigûnams drausmines nuobaudas;

6) siûlyti prokurorui ástatymo nustatyta tvarka rengti medþiagà civilinei bylai teisme iðkelti, jeigu nustato, kad paþeisti neveiksniø, ribotai veiksniø, invalidø, nepilnameèiø bei kitø asmenø, turinèiø ribotas galimybes ginti savo teises, interesai;

7) atkreipti pareigûnø dëmesá á aplaidumà darbe, ástatymø nesilaikymà, tarnybinës etikos paþeidimà ar biurokratizmà ir siûlyti imtis priemoniø, kad bûtø paðalinti ástatymo paþeidimai, jø prieþastys ir sàlygos;

8) siûlyti, kad ástatymø nustatyta tvarka bûtø kompensuojami moraliniai ar materialiniai nuostoliai, kuriuos patyrë asmuo dël pareigûnø padarytø paþeidimø;

9) atmesti skundà, kai nepasitvirtina jame nurodyti paþeidimai;

10) praneðti Seimui ar Respublikos Prezidentui apie ministrø ar kitø Seimui ar Respublikos Prezidentui atskaitingø pareigûnø (iðskyrus 4 straipsnio 2 dalyje iðvardytuosius) padarytus paþeidimus.

2. Laikas, per kurá buvo tirtas skundas, neáskaitomas á darbo ástatymuose nustatytà senaties terminà drausminei nuobaudai skirti.

3. Seimo kontrolieriaus siûlymà panaikinti, pakeisti ar priimti sprendimà, paðalinti ástatymo paþeidimus, jø prieþastis ir sàlygas, privalo nagrinëti institucija ar pareigûnas, kuriems toks siûlymas adresuojamas.

4. Teismo sprendimas Seimo kontrolieriaus siûlymu atleisti ið uþimamø pareigø kaltus piktnaudþiavimu ar biurokratizmu pareigûnus privalomas darbdaviui ir yra pagrindas nutraukti darbo sutartá ar skirti drausminæ nuobaudà.

 

 

23 straipsnis. Iðvadø pateikimas

Ðio ástatymo 4 straipsnio 1 dalyje nurodyti pareigûnai gali kreiptis á Seimo kontrolieriø praðydami pateikti iðvadà, ar sprendimai nesukels pasekmiø, kurios vëliau galëtø bûti apskøstos Seimo kontrolieriui. Seimo kontrolierius gali atsisakyti pateikti tokià iðvadà.

 

 

24 straipsnis. Pareiga saugoti valstybës, profesines ir kitas ástatymo saugomø paslaptis

Seimo kontrolieriai ir Seimo kontrolieriø ástaigos darbuotojai privalo iðsaugoti valstybës, profesines ar kitas ástatymø saugomas paslaptis, kurias suþinojo eidami savo tarnybines pareigas. Ði pareiga galioja ir asmenims, nedirbantiems Seimo kontrolieriø ástaigoje, bet dalyvavusiems tiriant skundà.

 

 

 

 

VII DALIS

SEIMO KONTROLIERIØ METØ ATASKAITOS

IR JØ VEIKLOS VIEÐUMAS

 

25 straipsnis. Metø ataskaitø pateikimas ir svarstymas Seime

1. Seimo kontrolieriai kasmet iki kovo 15 raðtu pateikia Seimui praëjusiø kalendoriniø metø darbo ataskaità, kuri turi bûti paskelbta ir nagrinëjama Seime.

2. Tuo pat metu pateikiamas ir svarstomas Seime Þmogaus ir pilieèio teisiø bei tautybiø reikalø komiteto praneðimas apie Seimo kontrolieriø ástaigos veiklà ir siûlymai ðios ástaigos veiklai pagerinti.

 

26 straipsnis. Seimo kontrolieriø veiklos vieðumas

1. Seimo kontrolieriai pagal pareigûnø veiklos tyrimo sritis arba jø sutikimu Seimo kontrolieriø ástaigos atstovas vieðiesiems ryðiams ir informacijai teikia spaudai ir kitoms visuomenës informavimo priemonëms informacijà apie pareigûnø piktnaudþiavimo tarnybine padëtimi arba biurokratizmo atvejus.

2. Seimo kontrolieriai neteikia visuomenei informacijos, kuri yra neskelbtina pagal Lietuvos Respublikos valstybës paslaptá sudaranèiø þiniø sàraðà.

 

VIII DALIS

SEIMO KONTROLIERIØ VEIKLOS IR KITOS GARANTIJOS

 

27 straipsnis. Seimo kontrolieriø nepriklausomumas nuo kitø institucijø

1. Seimo kontrolieriai, atlikdami savo funkcijas, vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, ástatymais bei tarptautinëmis sutartimis ir susitarimais ir yra nepriklausomi nuo Seimo nariø, kitø institucijø, pareigûnø ar asmenø.

2. Seimui adresuojamus skundus, atsiliepimus ir pasiûlymus dël Seimo kontrolieriø darbo svarsto Seimo Þmogaus ir pilieèio teisiø bei tautybiø reikalø komitetas.

 

28 straipsnis. Seimo kontrolieriaus teisës

1. Seimo kontrolierius, atlikdamas savo pareigas, turi teisæ:

1) reikalauti nedelsiant pateikti informacijà, medþiagà ir dokumentus, bûtinà savo funkcijoms atlikti, taip pat susipaþinti su neskelbtinais bei valstybinæ paslaptá sudaranèiais dokumentais. Prireikus ágyvendinti ðià teisæ pasitelkiami policijos pareigûnai ir suraðomas atitinkamas aktas apie dokumentø paëmimà;

2) áeiti á kontroliuojamø ámoniø, ástaigø, organizacijø patalpas ir nekliudomai matytis bei kalbëtis su jose esanèiais asmenimis. Á kariniø bei joms prilygintø institucijø teritorijà ir patalpas áeinama, lydint ðiø institucijø -pareigûnams;

3) reikalauti, kad pareigûnai, kuriø veikla tiriama, pasiaiðkintø raðtu ar þodþiu;

4) apklausti pareigûnus ir kitus asmenis;

5) dalyvauti Seimo, Vyriausybës, kitø valstybës bei savivaldybiø institucijø posëdþiuose, kai svarstomi klausimai, susijæ su Seimo kontrolieriø veikla;

6) pasitelkti Vyriausybës ástaigø, taip pat ministerijø, apskrièiø bei savivaldybiø pareigûnus ir ekspertus;

7) informuoti Seimà, Vyriausybæ ar atitinkamos savivaldybës tarybà apie ðiurkðèius ástatymø paþeidimus arba ástatymø ar kitø teisës aktø trûkumus, prieðtaravimus ar spragas;

8) siûlyti Seimui, Vyriausybei ar kitoms valstybës institucijoms, kad bûtø pakeisti ástatymai ar kiti norminiai aktai, varþantys þmogaus teises ir laisves.

2. Ðio straipsnio 1 dalies 1-5 punktuose iðvardytas teises turi ir Seimo kontrolieriø padëjëjai, Seimo kontrolieriaus pavedimu tirdami skundus.

 

29 straipsnis. Seimo kontrolieriø reikalavimø privalomumas

1. Valstybës ir savivaldybiø ástaigos bei jø tarnautojai privalo Seimo kontrolieriø reikalavimu nedelsdami pateikti jiems informacijà, dokumentus ir medþiagà, bûtinus kontrolieriø funkcijoms atlikti.

2. Nagrinëdamas skundà, Seimo kontrolierius turi teisæ kreiptis á pareigûnà, kurio veikla nagrinëjama, praðydamas ðá pasiaiðkinti per Seimo kontrolieriaus nustatytà terminà. Jeigu pasiaiðkinimas nepateikiamas, Seimo kontrolierius turi teisæ kreiptis á aukðtesná pareigûnà (kolegialø organà), kuris privalo iðreikalauti pasiaiðkinimà arba pats paaiðkinti per Seimo kontrolieriaus nustatytà terminà.

3. Asmenys, trukdantys Seimo kontrolieriui vykdyti savo pareigas, atsako ástatymø nustatyta tvarka.

 

30 straipsnis. Seimo kontrolieriø darbo apmokëjimas ir garantijos

1. Seimo kontrolieriui mokamas vidutinis Aukðèiausiojo Teismo teisëjo atlyginimas be priedø uþ iðtarnautà laikà, o Seimo kontrolieriui - ástaigos vadovui - 10 procentø didesnis atlyginimas negu Seimo kontrolieriui. Seimo kontrolieriui mokamas atlyginimas negali bûti maþinamas iki kadencijos pabaigos.

2. Seimo kontrolieriai turi tokias garantijas, kokios ástatymu nustatytos Lietuvos Aukðèiausiojo Teismo teisëjams.

 

X DALIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

Ásigaliojus ðiam ástatymui, pripaþástami netekusiais galios 1994 m. sausio 11 d. Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriø ástatymas (Þin., 1994, Nr.22-345) ir 1995 m. vasario 22 d. Lietuvos Respublikos ástatymas “Dël Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriø ástaigos statuto patvirtinimo”, iðskyrus 15 straipsná, kuris bus pripaþintas netekusiu galios pasibaigus 1994 metø paskirtø Seimo kontrolieriø kadencijai (Þin., 1995, Nr.19-434).

 

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

Projektà teikia: Teikia: Þmogaus ir pilieèio teisiø bei tautybiø reikalø komitetas