Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 18, 55, 58, 247, 260, 264, 283, 294, 306,

371, 373, 414, 425 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

 

1998m.                  d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 1961, Nr.18-147; 1967, Nr.30-275; 1983, Nr.34-364; 1992, Nr.3-31; 1994, Nr.60-1182; 1994, Nr.95-1862; 1995, Nr.55-1352; 1996, Nr.67-1605; 1998, Nr.57-1583)

 

 

1 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

18 straipsnio pavadinime vietoj žodžių “pilnutinis ir objektyvus” įrašyti žodžius “pilnutinis, objektyvus ir greitas”,1 dalyje vietoj žodžių “pilnutinai ir objektyviai” įrašyti žodžius “pilnutinai, objektyviai ir greitai” ir pavadinimą bei 1 dalį išdėstyti taip:

 

18 straipsnis. Visapusiškas, pilnutinis, objektyvus ir greitas bylos aplinkybių ištyrimas

Teismas, prokuroras, tardytojas ir kvotėjas privalo imtis visų įstatymo numatytų priemonių, kad būtų visapusiškai, pilnutinai, objektyviai ir greitai ištiriamos bylos aplinkybės, privalo išaiškinti tiek kaltinamąjį įkaltinančias, tiek ir jį teisinančias aplinkybes, taip pat jo atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes.”

 

2 straipsnis. 55 straipsnio 3 dalies papildymas

55 straipsnio 3 dalyje po žodžių “dalyvauti byloje” įrašyti žodžius “arba pakartotinai be svarbios priežasties neatvyksta dalyvauti procese” ir šią dalį išdėstyti taip:

“Tais atvejais, kai įtariamojo, kaltinamojo ar teisiamojo pasirinktas gynėjas daugiau negu penkias dienas negali dalyvauti byloje arba pakartotinai be svarbios priežasties neatvyksta dalyvauti procese, kvotėjas, tardytojas, teisėjas ar teismas turi teisę pasiūlyti įtariamajam, kaltinamajam ar teisiamajam pasikviesti kitą gynėją arba patys paskirti gynėją iš advokatų.”

 

3 straipsnis. 58 straipsnio 4 dalies papildymas

Papildyti 58 straipsnio 4 dalį antruoju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

“Jeigu gynėjas, šaukiamas dalyvauti bylos procese, be svarbios priežasties neatvyksta pas kvotėją, tardytoją, teisėją ar į teismą, jis atsako šio kodekso 643 straipsnyje nustatyta tvarka. Jeigu gynėjas tuo pačiu metu yra šaukiamas pas kvotėją ar tardytoją ir pas teisėją ar į teismą, jis privalo atvykti pas teisėją ar į teismą.”

 

4 straipsnis. 247 straipsnio 2 dalies papildymas

Papildyti 247 straipsnio 2 dalį ketvirtuoju, penktuoju ir šeštuoju sakiniais ir šią dalį išdėstyti taip:

“Tvarkomajame teismo posėdyje gali dalyvauti nukentėjusysis ir jo atstovas, civilinis ieškovas ir jo atstovas, kaltinamasis, jo įstatyminis atstovas, civilinis atsakovas ir jo atstovas. Šių asmenų, jeigu jie laiko buvo informuoti apie tvarkomojo posėdžio dieną, neatvykimas nagrinėti bylą nekliudo. Jeigu tvarkomajame posėdyje yra sprendžiamas kardomojo kalinimo (suėmimo) paskyrimo ar termino pratęsimo kaltinamajam klausimas, kaltinamojo dalyvavimas tvarkomajame posėdyje yra būtinas. Jeigu baudžiamojoje byloje yra daug nukentėjusiųjų ar civilinių ieškovų, teisėjas apie tvarkomojo posėdžio laiką ir vietą paskelbia spaudoje. Skelbimas turi būti išspausdintas vietiniame ir centriniame laikraščiuose ne vėliau kaip likus 10 dienų iki tvarkomojo posėdžio dienos. Šiuo atveju yra laikoma, kad nukentėjusiesiems ir civiliniams ieškovams yra pranešta apie tvarkomojo posėdžio laiką ir vietą. Skelbimo išspausdinimo diena laikoma šaukimo minėtiems asmenims įteikimo diena.”

 

5 straipsnis. 260 straipsnio 1 dalies papildymas

Papildyti 260 straipsnio 1 dalį antruoju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

“Teisėjas paskiria baudžiamosios bylos nagrinėjimo laiką bei vietą ir patvarko šaukti į teisiamąjį posėdį asmenis, nurodytus pridėtame prie kaltinamosios išvados sąraše arba asmenis, nurodytus teisėjo ar teismo tvarkomojo posėdžio nutartyje atiduoti kaltinamąjį teismui, taip pat imasi kitų priemonių teisiamajam posėdžiui paruošti. Jeigu baudžiamojoje byloje yra daug nukentėjusiųjų ar civilinių ieškovų, tai šaukimai šiems asmenims gali būti nesiunčiami, o apie baudžiamosios bylos nagrinėjimo laiką ir vietą jie gali būti informuojami per spaudą šio kodekso 247 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka.”

 

6 straipsnis. 264 straipsnio pakeitimas

1.Pakeisti 264 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

264 straipsnis. Teisminio nagrinėjimo betarpiškumas ir žodiškumas”;

2. 264 straipsnio 2dalį pripažinti netekusia galios.

 

7 straipsnis. 283 straipsnio 1 dalies papildymas

Papildyti 283 straipsnio 1 dalį antruoju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

“Kai negalima nagrinėti bylos tame teisiamajame posėdyje dėl kurio nors iš pašauktujų asmenų neatvykimo arba ryšium su reikalingumu išreikalauti naujus įrodymus, teismas atideda bylos nagrinėjimą ir imasi priemonių neatvykusiems asmenims pašaukti arba naujiems įrodymams išreikalauti, jeigu tai galima. Teismas turi siekti, kad kitas atidėtos bylos teisiamasis posėdis būtų surengtas per įmanomai trumpiausią laiką.”

 

8 straipsnis. 294 straipsnio 1 dalies papildymas

Papildyti 294 straipsnio 1dalį ir ją išdėstyti taip:

“Neatvykus prokurorui ar gynėjui ir nesant galimumo juos pakeisti tame posėdyje, bylos nagrinėjimas atidedamas. Pakeisti gynėją, neatvykusį į teisiamąjį posėdį, leidžiama tik teisiamajam sutinkant, išskyrus šio kodekso 55 straipsnio 3 dalyje numatytus atvejus. Tuo atveju, kai teisiamasis turi kelis gynėjus ir bent vienas iš jų atvyksta į teisiamąjį posėdį, teismas, išklausęs teisminio nagrinėjimo dalyvių nuomones, gali nuspręsti bylą nagrinėti.”

 

9 straipsnis. 306 straipsnio 3 dalies papildymas

Papildyti 306 straipsnio 3 dalį antruoju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

“Teismas, išklausęs kitų teisminio nagrinėjimo dalyvių nuomonės, turi apsvarstyti kiekvieną pareikštą prašymą, patenkinti jį, jeigu išaiškintos aplinkybės turi reikšmės bylai, arba priimti motyvuotą nutartį atmesti pareikštą prašymą. Patenkinęs pareikštą prašymą teismas turi imtis priemonių, kad nebūtų vilkinamas bylos nagrinėjimas.”

 

10 straipsnis. 371 straipsnio 1 dalies papildymas

Papildyti 371 straipsnio 1 dalį antruoju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

“Apie apeliacinio skundo padavimą priėmęs nuosprendį teismas praneša nuteistajam, išteisintajam ar kitiems proceso dalyviams, kurių interesus liečia skundas. Jeigu skundas liečia nukentėjusiųjų ar civilinių ieškovų, kurių baudžiamojoje byloje yra daug, interesus, šie asmenis apie paduotą skundą ir apie galimybę susipažinti su juo gali būti informuojami per vietinę ir centrinę spaudą.”

 

11 straipsnis. 373 straipsnio 2 dalies papildymas

Papildyti 373 straipsnio 2 dalį trečiuoju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

“Pirmosios instancijos teismas turi pranešti proceso dalyviams apie bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka vietą ir laiką. Jeigu apeliacinis skundas paduodamas pagrindais, bloginančiais nuteistojo ar išteisintojo padėtį, apylinkės teismas išsiunčia reikalavimą pristatyti suimtą nuteistajį į teismą. Jeigu baudžiamojoje byloje yra daug nukentėjusiųjų ar civilinių ieškovų, apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką jiems gali būti pranešta per spaudą, šio kodekso 247 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka.”

 

12 straipsnis. 414 straipsnio 7 dalies papildymas

Papildyti 414 straipsnio 7 dalį trečiuoju sakiniu, buvusį trečiąjį sakinį laikyti ketvirtuoju ir šią dalį išdėstyti taip:

“Teisiamajame posėdyje dalyvauja prokuroras, taip pat šaukiamas nuteistasis. Jeigu klausimas liečia nuosprendžio vykdymą civilinio ieškinio atžvilgiu, šaukiami taip pat civilinis ieškovas ir civilinis atsakovas arba jų atstovai. Jeigu civilinių ieškovų yra daug, apie teisiamojo posėdžio vietą ir laiką jiems gali būti pranešama per spaudą šio kodekso 247 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka. Nurodytųjų asmenų neatvykimas bylos nagrinėjimo nesustabdo.”

 

13 straipsnis. 425 straipsnio 2 dalies papildymas

Papildyti 425 straipsnio 2 dalį antruoju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

“Posėdyje turi teisę dalyvauti nuteistasis, išteisintasis, jų įstatyminis atstovas, nukentėjusysis, civilinis ieškovas, civilinis atsakovas ir jų atstovai. Jeigu nukentėjusiųjų ar civilinių ieškovų baudžiamojoje byloje yra daug, apie kasacinės bylos nagrinėjimo vietą ir laiką jiems gali būti pranešta per spaudą šio kodekso 247 straipsnyje nustatyta tvarka.”

 

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS