Projektas  Nr. P- 1114(2)

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

KULTŪROS IR  SPORTO  RĖMIMO FONDO

 

Į S T A T Y M A S

 

1998 m.                                  d. Nr.

 

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas reglamentuoja Lietuvos Respublikos kultūros ir sporto rėmimo fondo (toliau – Fondas), kurio lėšos skiriamos remti profesionalųjį ir liaudies meną bei  kūno kultūrą ir sportą, valdymą, lėšų šaltinius, veiklos sritis, tikslus,  Fondo reorganizavimą ir likvidavimą.

 

2 straipsnis. Fondo samprata

1. Fondą steigia Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir paveda Kūno kultūros ir sporto departamentui  pagal Fondo tarybos priimtus sprendimus  disponuoti šio fondo lėšomis.

2. Fondas nėra juridinis asmuo, jo  lėšos laikomos  laikomos specialioje Kūno kultūros ir sporto departamento sąskaitoje.

 

3 straipsnis. Fondo lėšų šaltiniai

1. Fondo lėšas sudaro:

1)   dalis akcizo pajamų, gautų už alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius;

2)  valstybės ir savivaldybių biudžetų tiksliniai asignavimai;

3) juridinių ir fizinių asmenų dovanotos ( aukotos) lėšos;

4) palūkanos už bankuose saugomas Fondo lėšas;

5)  kitos teisėtai įgytos lėšos.

2. Fondo rėmėjas gali nustatyti jo skirtų lėšų (turto) naudojimo sritis, bet tik šio įstatymo numatytai remtinos veiklos sričiai. Rėmėjo prašymu Fondas privalo teikti informaciją, kaip Fondas panaudojo rėmėjo skirtas lėšas.

3. Planuojant kiekvienų metų valstybės biudžeto išlaidas, Fondui numatoma 2 procentai praėjusių metų faktinių įplaukų iš akcizo už alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius.

 

4 straipsnis. Fondo lėšų naudojimas ir kontrolė

1.   50 procentų Fondo gautų lėšų pagal Fondo tarybos patvirtintas programas naudojamos kūno kultūros ir sporto programoms finansuoti ir 50 procentų - kultūros programoms finansuoti.  

2.   Fondo lėšomis disponuoja ir jas tvarko pagal Fondo tarybos priimtus sprendimus finansuoti Fondo remiamų veiklos sričių programas ir projektus Kūno kultūros ir sporto departamentas.

3.   Fondo išlaidų sąmatą kasmet tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.

4.   Fondo lėšų naudojimo ketvirtines ataskaitas sudaro Kūno kultūros ir sporto departamentas ir patvirtintas Fondo tarybos  pateikia Finansų ministerijai.

5.   Fondui skirtų valstybės ir savivaldybių biudžeto lėšų naudojimą kontroliuoja   Valstybės kontrolė.

6.   Fondo taryba ataskaitą apie Fondo pajamų šaltinius bei gautų lėšų naudojimą du kartus per metus  skelbia visuomenei “Valstybės žiniose”.

 

5 straipsnis. Fondo remiamos veiklos sritys ir prioritetai

1. Fondas remia  kultūros projektus ir programas muzikos, literatūros, dailės, teatro, kino, šokio, liaudies meno ir cirko srityse.

2. Fondo taryba, priimdama sprendimus finansuoti kultūros projektus ir programas, taiko prioritetus Lietuvos kultūros sklaidai ir propagavimui, talentingų jaunųjų menininkų debiutų bei edukacinių programų rėmimui, nacionalinių premijų laureatų ir talentingiausių menininkų kūrybos propagavimui, reikšmingų meno kūrinių bei vertingų muzikos instrumentų įsigyjimui, atskirų menininkų bei meno kolektyvų dalyvavimui konkursuose, stažuotėse, konferencijose, seminaruose bei tarptautiniuose festivaliuose, lietuvių literatūros leidybai bei lietuvių literatūros  vertėjų rengimui ir mirusių menininkų įamžinimui bei paramai jų šeimoms.

3. Fondas remia kūno kultūros  ir sporto programas judėjimo “Sportas visiems”, elitinio sporto, sporto mokslo ir sporto specialistų rengimo bei jų tobulinimo bei sporto bazės priežiūros ir statybos srityse.

4. Fondo taryba, priimdama sprendimus finansuoti kūno kultūros ir sporto projektus ir programas, taiko prioritetus vaikų mokymo plaukti, plaukimų baseinų techninei rekonstrukcijai, moksleivių sporto propagavimui, studentų sporto plėtojimui, didelio meistriškumo sportininkų bei neįgaliųjų sportininkų rengimui olimpinėms žaidynėms ir parolimpinėms žaidynėms , žaidimų sporto aikštelių įrengimui, materialinės ir tecninės sporto bazės stiprinimui, atskirų asmenų bei sportinių komandų dalyvavimui konferencijose, seminaruose, varžybose ir kituose kūno kultūros ir sporto renginiuose, socialinės paramos teikimui nusipelniusiems sportininkams.

5. Prašymų programoms remti, jų pateikimo, lėšų skyrimo bei atsiskaitymo už panaudotas lėšas tvarką bei projektų ir  programų rėmimo kriterijus nustato Fondo taryba.

 

6 straipsnis. Fondo taryba

1.   Fondo taryba yra visuomeninė institucija  pagal ekspertų komisijų siūlymus nagrinėjanti ir priimanti sprendimus finansuoti kultūros, kūno kultūros ir sporto  programas ir projektus. Fondo tarybos sudėtį iš 7 asmenų ir jos pirmininką  3 metams tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Fondo tarybos nariai gali būti skiriami tik vienai kadencijai. Fondo tarybos nuostatus tvirtina Vyriausybė.          

2.   Į  Fondo tarybą po vieną narį deleguoja Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, Finansų ministerija,  Kultūros ministerija,   Švietimo ir mokslo ministerija, Kūno kultūros ir sporto departamentas ir tarybos ekspertų komisijos. Tarybos narį pasiūliusi institucija turi teisę kreiptis į Vyriausybę su prašymu atšaukti iš tarybos narių šios institucijos pasiūlytą narį ir jį pakeisti kitu.

3. Fondo tarybos posėdžiai rengiami pagal tarybos darbo planą, tačiau ne rečiau kaip 4 kartus į metus. Neeilinis tarybos posėdis gali būti sušauktas, jeigu to prašo ne mažiau kaip 1/3 tarybos narių arba tarybos pirmininko iniciatyva. Tarybos posėdžio medžiaga tarybos nariams pateikiama ne vėliau kaip 10 dienų iki posėdžio.  Tarybos posėdis laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip ¾ tarybos  narių , o sprendimai priimami , jeigu už juos balsuoja daugiau kaip pusė posėdyje dalyvaujančių tarybos narių.

4. Fondo taryba, remdamasi ekspertų komisijų išvadomis dėl Fondo remiamų veiklos sričių programų finansavimo,  priima sprendimą dėl lėšų skyrimo atskirų programų ir projektų įgyvendinimui.

5. Fondo tarybos darbo reglamentą tvirtina Fondo tarybos pirmininkas.

 

7 straipsnis. Fondo tarybos ekspertų komisijos

1.   Prie Fondo veikia  kultūros bei kūno kultūros ir sporto ekspertų komisijos, sudarytos  iš 5 asmenų.

2.   Kultūros ekspertų komisiją tvirtina kultūros ministras. Į kultūros ekspertų komisiją  narius deleguoja Lietuvos kultūros ir meno taryba.

3.   Kūno kultūros ir sporto ekspertų komisiją tvirtina Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius. Į kūno kultūros ir sporto ekspertų komisiją po vieną narį deleguoja  Kūno kultūros ir sporto departamentas,  Lietuvos sporto federacijų sąjunga,  Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Lietuvos asociacija “Sportas visiems” ir Lietuvos olimpinis sporto centras.

4.   Ekspertų komisijos nagrinėja pateiktus projektus ir programas ir, neviršijant lėšų , numatytų išlaidų sąmatose, teikia savo pasiūlymus Fondo tarybai finansuoti  Fondo remiamų veiklos sričių projektus ir programas.

5.   Ekspertų komisijų  darbo reglamentą tvirtina Fondo taryba.

6.   Fondo taryba negali priimti sprendimo finansuoti kultūros,  kūno kultūros ir sporto programos ar projekto, jeigu šios programos ar projekto įgyvendinime dalyvauja Fondo tarybos arba Fondo tarybos ekspertų komisijos narys.

7.   Ekspertų komisijų nariai vieną kartą į ketvirtį privalo pateikti jį delegavusiai institucijai ataskaitą apie ekspertų komisijos pasiūlytas finansuoti Fondo remiamų veiklos sričių projektus ir programas.

 

8 straipsnis. Fondo veiklos garantijos

1. Fondo pajamos negali būti perduodamos į valstybės biudžetą arba panaudojamos  kitų valstybės reikmių finansavimui.

2. Nepanaudotų pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos patvirtintą metinę sąmatą Fondo lėšų likutis panaudojamas kitų metų sąmatoje numatytoms programoms finansuoti.

 

9 straipsnis.  Fondo reorganizavimas ir likvidavimas

Fondas reorganizuojamas ir likviduojamas Vyriausybės nustatyta tvarka, o jo lėšos pervedamos į valstybės biudžetą.

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1.   Šio įstatymo 4  straipsnio nuostatos įsigalioja nuo 1999 m. sausio 1 d.

2.   Įsigaliojus šiam įstatymui, 1998 metais Finansų ministerija perveda į Fondą  10 mln. litų akcizo pajamų, gautų už alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius lygiomis dalimis kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 25 dienos.                 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS