Projektas 2

LIETUVOS RESPUBLIKOS

PETICIJOS

ĮSTATYMAS

1998 m. gegužės__ d. Nr.__

Vilnius

 

 

 

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato Lietuvos Respublikos Konstitucijos laiduojamos piliečiams peticijos teisės įgyvendinimo tvarką valstybės valdžios, valdymo ir vietos savivaldos institucijose.

 

2 straipsnis. Pagrindinės įstatyme vartojamos sąvokos

Šiame įstatyme:

1) peticija- raštiškas vieno ar grupės Lietuvos Respublikos piliečių kreipimasis į valdžios institucijas su reikalavimu ar siūlymu spręsti visuomenei ir valstybei reikšmingus klausimus,

2) valdžios institucijos- valstybės valdžios, valdymo ir vietos savivaldos institucijos, išskyrus teismus,

3) pareiškėjas- pilietis, parašęs peticiją valdžios institucijai,

4) pareiškėjų atstovas- pirmasis peticiją pasirašęs pilietis arba kitas peticijoje nurodytas pilietis, kuriam valdžios institucijos privalo pranešti apie peticijos nagrinėjimą.

 

3 straipsnis. Peticijos turinys

Piliečiai peticijose pateiktuose reikalavimuose ir siūlymuose gali iškelti tokius klausimus:

1) dėl valdžios institucijų veiklos;

2) dėl asmens teisių ir laisvių pažeidimų;

3) dėl kitų visuomenei ir valstybei svarbių problemų.

 

4 straipsnis. Įstatymo galiojimo ribos

Šis įstatymas netaikomas:

1) piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos teisei realizuoti;

2) piliečių teisei inicijuoti referendumus įgyvendinti;

3) piliečių pareiškimams, siūlymams ir skundams valdžios institucijoms, kurių nagrinėjimo tvarką nustato kiti įstatymai ir teisės aktai.

 

5 straipsnis. Piliečių peticijos įforminimas

Peticija pateikiama valdžios institucijai raštu. Peticija turi būti pasirašyta vieno ar grupės Lietuvos Respublikos piliečių. Peticijoje greta parašo nurodomi šie duomenys: vardas, pavardė asmens kodas ir gyvenamoji vieta. Nepasirašyta peticija neregistruojama ir nenagrinėjama.

 

 

6 straipsnis. Peticijos parengimas piliečių susirinkimuose

Peticija gali būti parengiama įstatymo nustatyta tvarka organizuojamų susirinkimų, mitingų ar piketų metu. Tokią peticiją pasirašo piliečiai, kurie dalyvauja susirinkime, mitinge ar pikete. Šiuo atveju pareiškėjams nėra būtina nurodyti asmens kodą.

 

7 straipsnis. Peticijos įteikimas

Peticija turi būti įteikta tai valdžios institucijai, kurios kompetencijai įstatymu ar kitu teisės aktu priskirta spręsti piliečių kreipimesi pateiktus reikalavimus ar siūlymus.

 

8 straipsnis. Peticijos priėmimas

Peticiją iš ją pasirašiusio asmens ar grupės piliečių arba iš pareiškėjų atstovo priima valdžios institucijos vadovas arba jo įgaliotas pareigūnas.

 

9 straipsnis. Draudimas nepriimti peticiją

Valdžios institucija negali atsisakyti priimti peticiją dėl to, kad joje keliami klausimai neatitinka jos kompetenciją, ar dėl kitų motyvų, išskyrus tą, kuris nurodytas šio įstatymo 5 straipsnyje.

 

10 straipsnis. Peticijos įregistravimas

Peticija registruojama atskirai nuo kitos gaunamos korespondencijos ir nagrinėjama toje valdžios institucijoje, kurioje ji yra gauta arba kuriai yra persiųsta arba tarpinstitucinė komisija.

 

 

11 straipsnis. Peticijos persiuntimas kitai valdžios institucijai

Valdžios institucijos, išskyrus Lietuvos Respublikos Seimą, Respublikos Prezidentą ir Vyriausybę, vadovas ar jo įgaliotas pareigūnas, gavęs peticiją, kurioje keliami klausimai neatitinka šios valdžios institucijos kompetencijos, ne vėliau kaip per penkias dienas persiunčia peticiją kompetentingai valdžios institucijai ir apie tai raštu praneša pareiškėjui ar pareiškėjų atstovui.

 

12 straipsnis. Draudimas persiųsti peticiją

Lietuvos Respublikos Seimas, Respublikos Prezidentas ir Vyriausybė negali piliečių įteiktą peticiją persiųsti nagrinėti kitai valdžios institucijai.

 

13 straipsnis. Peticijos nagrinėjimo komisijos

Valdžios institucija konkrečiai peticijai nagrinėti sudaro savo komisiją arba kartu su kitomis valdžios institucijomis- tarpinstitucinę komisiją. Valdžios institucija gali sudaryti nuolatinę komisiją visoms gaunamoms peticijoms nagrinėti.

 

14 straipsnis. Peticijos nagrinėjimo terminai

Peticijos nagrinėjimo komisija privalo ją išnagrinėti ne ilgiau kaip per 25 dienas nuo jos gavimo dienos ir pateikti valdžios institucijos vadovui ar jo įgaliotam pareigūnui savo išvadas, siūlymus bei atsakymo pareiškėjui ar pareiškėjų atstovui projektą.

 

15 straipsnis. Valdžios institucijų bendradarbiavimas nagrinėjant peticijas

Jeigu pareiškėjai tą pačią peticiją pateikia kelioms valdžios institucijoms arba peticijoje keliami klausimai priskiriami kelių valdžios institucijų kompetencijai, tokiais atvejais sudaroma bendra atitinkamų valdžios institucijų tarpinstitucinė komisija tokiai peticijai išnagrinėti. Už tokios komisijos veiklą atsako visos, ją sudarę valdžios institucijos. 

 

 

 

16 straipsnis. Atsakomybė už peticijos išnagrinėjimą

Už savalaikį ir objektyvų peticijos išnagrinėjimą ir joje iškeltų pagristų reikalavimų bei problemų sprendimą asmeniškai atsako peticiją nagrinėjusios valdžios institucijos vadovas ar jo įgaliotas pareigūnas.

 

17 straipsnis. Atsakymas pareiškėjui ar pareiškėjų atstovui

 

Valdžios institucijos vadovas ar jo įgaliotas pareigūnas privalo raštu atsakyti pareiškėjui ar pareiškėjų atstovui ne vėliau kaip per mėnesį nuo peticijos gavimo dienos.

 

18 straipsnis. Išaiškinimai pareiškėjui ar pareiškėjų atstovams

Jeigu peticijoje keliami nepagrįsti reikalavimai, prieštaraujantys galiojantiems įstatymams, valdžios institucijos, priėmusios peticiją, vadovas ar jo įgaliotas pareigūnas ne vėliau kaip per mėnesį pateikia pareiškėjui ar pareiškėjų atstovui motyvuotų išaiškinimų, kodėl atsisako nagrinėti peticiją.

 

19 straipsnis. Sprendimų dėl peticijos apskundimas

Peticiją pasirašęs pilietis ar jų grupė, nesutinkantys su valdžios institucijos išaiškinimu ar sprendimu dėl peticijoje iškeltų reikalavimų tenkinimo bei siūlymų įgyvendinimo, turi teisę apskųsti šiuos sprendimus tai valdžios institucijai arba pareigūnui, kuriam tiesiogiai pavaldi sprendimą priėmusi institucija ar pareigūnas, arba teismui.

 

20 straipsnis. Respublikos Prezidentui ar Vyriausybei pateiktos peticijos nagrinėjimas iš naujo

Jeigu pareiškėjai nesutinka su sprendimais dėl Respublikos Prezidentui ar Vyriausybei pateiktos peticijos, jie gali prašyti Seimo peticiją pakartotinai išnagrinėti. Tokią peticiją Lietuvos Respublikos Seimas nagrinėja įstatymuose nustatyta tvarka ir terminais.

 

21 straipsnis. Atsakomybę už įstatymo pažeidimus

Valdžios institucijų vadovai ir pareigūnai, pažeidę šį įstatymą, atsako pagal darbo įstatymus ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksą.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

Projektą parengė ir teikia Seimo narys Juozas Bernatonis