Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

TAUTINIŲ MAŽUMŲ

ĮSTATYMAS

 

2013 m.                       d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Tautinių mažumų teisių ir laisvių apsaugos pagrindiniai principai

1. Lietuvos Respublika, vadovaudamasi tautų lygybės ir humanizmo principais, visoms jos teritorijoje gyvenančioms tautinėms mažumoms garantuoja laisvą vystymąsi, reiškia pagarbą kiekvienai tautybei ir kalbai.

2. Bet kokia diskriminacija rasės, tautybės, kalbos ar kitais su žmogaus tautybe susijusiais pagrindais yra draudžiama. Už šio principo pažeidimą asmenys atsako įstatymų numatyta tvarka.

3. Tautinės mažumos, naudodamosi savo laisvėmis ir teisėmis, turi laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų, saugoti ir gerbti valstybės suverenumą ir  jos teritorijos vientisumą, valstybinę kalbą, kultūrą, tradicijas ir papročius, nepažeisti kitų asmenų teisių.

 

2 straipsnis. Tautinėms mažumoms priklausančių asmenų teisės

Valstybė vienodai gina visų tautybių Lietuvos Respublikos piliečius. Lietuvos Respublika, atsižvelgdama į tautinių mažumų interesus, įstatymų nustatytais pagrindais ir tvarka garantuoja:

1) teisę į valstybės paramą ugdyti tautinės mažumos kultūrą ir švietimą;

2) teisę mokytis gimtąja kalba, sudarant sąlygas turėti ikimokyklinio ugdymo įstaigas, pamokas ir bendrojo ugdymo mokyklas, taip pat grupes, fakultetus ir filialus aukštosiose mokyklose, rengiančiose auklėtojus, mokytojus ir kitus tautinių mažumų poreikiams tenkinti reikalingus specialistus;

3) teisę į leidinius ir informaciją gimtąja kalba;

4) teisę išpažinti bet kurią religiją ar neišpažinti jokios, atlikti gimtąja kalba religines apeigas ir nacionalinius ritualus;

5) teisę jungtis į tautines kultūros asociacijas;

6) teisę į kultūrinius ryšius su tautiečiais už Lietuvos Respublikos ribų;

7) teisę laisvai rengti taikius susirinkimus;

8) teisę į žodžio, minties laisvę;

9) teisę būti atstovaujamiems visų pakopų valstybinės valdžios organuose, remiantis visuotinių, lygių ir tiesioginių rinkimų principais.

 

3 straipsnis. Tautinių mažumų švietimas

Atsižvelgdamos į poreikius ir galimybes Lietuvos aukštosios mokyklos pagal sutartis su tautinių mažumų asociacijomis rengia specialistus tautinių bendrijų kultūrinėms reikmėms tenkinti.

 

4 straipsnis. Tautinių mažumų kalbų vartojimas

1. Administracinių teritorinių vienetų, kuriuose kompaktiškai gyvena kuri nors tautinė mažuma, savivaldybių institucijose ir įstaigose greta valstybinės kalbos vartojama tos tautinės mažumos kalba.

2. Šio straipsnio 1 dalyje minimuose administraciniuose teritoriniuose vienetuose informaciniai užrašai greta lietuvių kalbos gali būti ir tautinės mažumos kalba.

 

 

 

5 straipsnis. Tautinių mažumų kultūros vertybių apsauga

Kultūros vertybės, susijusios su kuria nors tautine mažuma, yra sudedamoji Lietuvos Respublikos kultūros paveldo dalis ir Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka yra saugomos valstybės.

 

6 straipsnis. Tautinių mažumų asociacijos

1. Tautinių mažumų asociacijos savo lėšomis įstatymų nustatyta tvarka gali steigti kultūros ir švietimo įstaigas. Valstybė remia asociacijas ir įstaigas, skirtas tautinių  mažumų kultūros ir švietimo poreikiams tenkinti.

2. Tautinių mažumų asociacijos steigiamos, veikia ir savo veiklą nutraukia įstatymų nustatyta tvarka.

 

7 straipsnis. Asmenų priklausymas tautinei mažumai

1. Niekas negali būti verčiamas įrodinėti savo tautybės.

2. Versti atsisakyti tautybės draudžiama.

 

8 straipsnis. Valstybės politikos tautinių mažumų srityje įgyvendinimas

Valstybės politiką tautinių mažumų srityje prižiūri ir įgyvendina Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos remdamosi šiuo bei kitais įstatymais ir tarptautinėmis sutartimis.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

Teikia   Seimo narys                                                                                      Leonard Talmont