Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SAUGOMŲ TERITORIJŲ ĮSTATYMO 2, 12, 13, 18, 19, 20, 22, 23 IR 28 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2013 m.                       d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 1993, Nr. 63-1188; 2001, Nr. 108-3902)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio 35 ir 38 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 35 dalį ir ją išdėstyti taip:

35. Saugomų teritorijų tipiniai apsaugos reglamentai – Vyriausybės patvirtinti kraštovaizdžio tvarkymo zonų, nustatomų rengiant valstybinių parkų, valstybinių rezervatų ir biosferos rezervatų planavimo schemas (ribų ir tvarkymo planus) ir draustinių tvarkymo planus, kraštovaizdžio apsaugos, naudojimo ir tvarkymo reikalavimai.“

2. Pakeisti 2 straipsnio 38 dalį ir ją išdėstyti taip:

38. Saugomų teritorijų planavimo dokumentai – saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo dokumentai, nustatantys saugomų teritorijų sistemą arba jos dalis, saugomų teritorijų ribas, funkcinio prioriteto ir (ar) kraštovaizdžio tvarkymo zonas, patikslinantys apribojimus bei nustatantys priemones gamtos ir (ar) kultūros paveldo teritoriniams kompleksams ir objektams (vertybėms) išsaugoti, atkurti ir racionaliai naudoti, rekreacijai, ypač pažintiniam turizmui, organizuoti, gamtos paveldo objektų schemos, taip pat strateginio planavimo dokumentai, nustatantys veiksmus bei tvarkymo priemones, jų įgyvendinimo eiliškumą, lėšų poreikį ir atsakingas institucijas.“

 

2 straipsnis. 12 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Valstybinių parkų planavimo schemose (ribų ir tvarkymo planuose) išskiriamos šios funkcinio prioriteto zonos: konservacinio (rezervatai ir draustiniai), ekologinės apsaugos, rekreacinio bei ūkinio (žemės, miškų ar vandenų ūkio) prioriteto ir kitos paskirties zonos. Šiuose dokumentuose taip pat išskiriamos kraštovaizdžio tvarkymo zonos, kuriose kraštovaizdžio apsauga, naudojimas ir tvarkymas reguliuojamas pagal saugomų teritorijų tipinius apsaugos reglamentus.“

 

3 straipsnis. 13 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 13 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Statiniai valstybiniuose parkuose projektuojami, statomi ar rekonstruojami vadovaujantis teisės aktais, valstybinių parkų planavimo schemų (ribų ir tvarkymo planų) sprendiniais, atsižvelgiant į miestelių ir kaimų architektūros, kraštovaizdžio ypatumus, paveldo objektų apsaugos reikalavimus. Leistinas ir rekomenduojamas statinių formas, dydžius, teritorijos užstatymo tankį, atstumus nuo vandens telkinių ir šlaitų nustato valstybinių parkų individualūs apsaugos reglamentai. Juose gali būti sugriežtinti šio straipsnio 2 dalyje išvardyti reikalavimai bei nustatyti papildomi reikalavimai.“

 

4 straipsnis. 18 straipsnio 5 dalies pakeitimas

Pakeisti 18 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Ekologinės apsaugos zonos nustatomos atitinkamo lygmens teritorijų planavimo dokumentuose arba kituose dokumentuose šio įstatymo, Žemės įstatymo, Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo, Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo, Statybos įstatymo, Pajūrio juostos įstatymo nustatyta tvarka.“

 

5 straipsnis. 19 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 19 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Buferinės apsaugos zonos nustatomos tvirtinant valstybinių rezervatų, valstybinių parkų ir biosferos rezervatų planavimo schemas (ribų ir tvarkymo planus), valstybinių draustinių ribų planus, gamtos paveldo objektų schemas.“

 

6 straipsnis. 20 straipsnio 6 dalies pakeitimas

Pakeisti 20 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Sodybose už pakrantės apsaugos juostos ribų gali būti statoma tik po vieną ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnę kaip 4,5 metrų (aukštis skaičiuojamas nuo statiniu užstatomo ploto žemės paviršiaus vidutinės altitudės iki pastato stogo kraigo) asmeninio naudojimo pirtį be rūsio.“

 

7 straipsnis. 22 straipsnio 3 dalies pakeitimas ir 5 dalies pripažinimas netekusia galios

1. Pakeisti 22 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Pagal svarbą gali būti skiriamas europinės, nacionalinės, regioninės ir vietinės reikšmės gamtinis karkasas, kuris nustatomas teritorijų planavimo dokumentuose Vyriausybės įgaliotos institucijos patvirtintų Gamtinio karkaso nuostatų nustatyta tvarka. Aukštesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentuose nustatytas gamtinis karkasas detalizuojamas žemesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentuose.“

2. Pripažinti 22 straipsnio 5 dalį netekusia galios.

 

8 straipsnis. 23 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 23 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

23 straipsnis. Saugomų teritorijų steigimas ir ribų nustatymas

1. Valstybinius rezervatus, biosferos rezervatus ir valstybinius parkus steigia, jų ribas nustato ir keičia Vyriausybė, tvirtindama šių saugomų teritorijų planavimo schemas (ribų ir tvarkymo planus), savo įgaliotos institucijos teikimu.

2. Rezervatines apyrubes ir valstybinius draustinius steigia, ribas nustato ir keičia Vyriausybė, tvirtindama šių saugomų teritorijų ribų planus, savo įgaliotos institucijos teikimu.

3. Biosferos poligonus, atkuriamuosius ir genetinius sklypus steigia, ribas nustato ir keičia Vyriausybės įgaliota institucija, tvirtindama šių saugomų teritorijų ribų planus.

4. Gamtos paveldo objektus (saugomus gamtinio kraštovaizdžio objektus) saugomais skelbia Vyriausybės įgaliota institucija, tvirtindama jų schemas.

5. Savivaldybių tarybos Vyriausybės nustatyta tvarka steigia savivaldybių draustinius, tvirtindamos jų ribų planus, saugomais skelbia savivaldybių gamtos paveldo objektus, tvirtindamos jų schemas.

6. Šio straipsnio 1-5 dalyse nurodytų saugomų teritorijų steigimo kriterijus nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.

7. Kultūros paveldo objektai ir vietovės (nekilnojamosios kultūros vertybės) skelbiami saugomais, jų teritorijos ir apsaugos zonos nustatomos Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nustatyta tvarka.

8. Pasiūlymai steigti valstybinius rezervatus, valstybinius parkus, valstybinius draustinius, biosferos stebėsenos (monitoringo) teritorijas turi būti pagrįsti moksliniais tyrimais, kurių pagrindu parengiama atitinkamos saugomos teritorijos planavimo schema (ribų ir tvarkymo planas) arba ribų planas.

9. Savivaldybių institucijos, nevyriausybinės organizacijos, fiziniai ar juridiniai asmenys Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka gali inicijuoti rezervatų, valstybinių parkų, draustinių, biosferos monitoringo teritorijų, atkuriamųjų ir genetinių sklypų įsteigimą arba jų ribų pakeitimą, gamtos paveldo objektų paskelbimą saugomais.

10. Vietovės saugomoms teritorijoms steigti gali būti numatomos kompleksinio teritorijų planavimo dokumentuose.

11. Kai gamtos ar kultūros paveldo teritoriniams kompleksams ir objektams (vertybėms) gresia išnykimas, sunaikinimas arba vertės praradimas, Vyriausybės įgaliotos institucijos teikimu Vyriausybė nustato laikinus apsaugos reikalavimus, kol bus išspręstas saugomos teritorijos įsteigimo ar gamtos paveldo objekto paskelbimo saugomu klausimas, tačiau ne ilgesniam kaip 5 metų laikotarpiui.“

 

9 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 28 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

28 straipsnis. Saugomų teritorijų planavimas

1. Saugomos teritorijos tvarkomos ir veikla jose plėtojama pagal bendrojo ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir jais nustatomus reglamentus, parengtus vadovaujantis Teritorijų planavimo bei Statybos įstatymų nuostatomis, bei pagal saugomų teritorijų strateginio planavimo dokumentus.

2. Saugomų teritorijų sistemai, jos dalims ar atskiroms saugomoms teritorijoms planuoti rengiami šie teritorijų planavimo dokumentai:

1) saugomų teritorijų sistemos ar jos dalių schemos – rengiamos saugomų teritorijų sistemos arba jos dalių plėtros bendrajai strategijai nustatyti;

2) valstybinių ir savivaldybių draustinių, rezervatinių apyrubių, atkuriamųjų ir genetinių sklypų ribų planai rengiami jiems steigti, riboms nustatyti ar keisti;

3) biosferos poligonų ribų planai rengiami jiems steigti, jų riboms ir funkcinio prioriteto zonų riboms nustatyti ar joms keisti;

4) valstybinių parkų, valstybinių rezervatų ir biosferos rezervatų planavimo schemos (ribų ir tvarkymo planai) – rengiamos jiems steigti ir/ar veiklai juose vykdyti. Jose nustatomos atitinkamos saugomos teritorijos ribos, funkcinio prioriteto zonų ribos, naudojimą ir apsaugą reguliuojančios kraštovaizdžio tvarkymo zonos bei jų reglamentai, gamtos ir kultūros paveldo teritorinių kompleksų ir objektų (vertybių) apsaugos ir tvarkymo kryptys bei priemonės, taip pat kraštovaizdžio formavimo, rekreacinės infrastruktūros kūrimo bei kitos tvarkymo priemonės. Kai valstybiniuose ir savivaldybių draustiniuose reikia nustatyti kraštovaizdžio tvarkymo zonas bei jų reglamentus, draustiniams gali būti rengiami tvarkymo planai, kuriuos pagal kompetenciją tvirtina Vyriausybės įgaliotos institucijos arba savivaldybių tarybos.

3. Gamtos paveldo objektui paskelbti saugomu Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka parengiama jo schema, kurioje pažymima gamtos paveldo objekto buvimo vieta (jeigu gamtos paveldo objektas yra riedulys, medis ar kitas taškinis objektas) arba nustatomos gamtos paveldo objekto teritorijos ribos (jeigu gamtos paveldo objektui apibūdinti reikia nurodyti jo užimamą plotą).

4. Šio straipsnio 2 dalyje nurodyti saugomų teritorijų planavimo dokumentai rengiami pagal Teritorijų planavimo įstatymo nuostatas ir Vyriausybės įgaliotos institucijos patvirtintas šių dokumentų rengimo taisykles, kurios nustato saugomų teritorijų planavimo dokumentų struktūrą, jų rengimą, derinimą, tvirtinimą bei galiojimą.

5. Rengiant valstybinių rezervatų, biosferos rezervatų ir valstybinių parkų planavimo schemas (ribų ir tvarkymo planus) naudojami Vyriausybės patvirtinti saugomų teritorijų tipiniai apsaugos reglamentai.

6. Rengiant planavimo schemas (ribų ir tvarkymo planus) naujiems valstybiniams rezervatams, biosferos rezervatams ir valstybiniams parkams, ribų planus valstybiniams ir savivaldybių draustiniams ir biosferos poligonams steigti, atliekamas ekonominis vertinimas, numatomos reikalingos nutraukti veiklos (jeigu tai būtina) kompensavimo, žemės išpirkimo (pirkimo pagal Viešųjų pirkimų įstatymu nustatytą tvarką arba žemės paėmimo visuomenės poreikiams pagal Žemės įstatyme nustatytą procedūrą), pažeistų teritorijų atkūrimo išlaidos bei saugomos teritorijos steigimo ir išlaikymo finansavimo šaltiniai. Jei apsaugos negali užtikrinti teisės aktai ar saugomų teritorijų tipiniai apsaugos reglamentai, steigiamo valstybinio parko ir biosferos rezervato tvarkymo plane gali būti nurodyti papildomi reglamentai, nustatantys galimas arba ribojamas (draudžiamas) veiklos rūšis, leidžiamus statyti statinius, aukštį bei statybos produktus, teritorijos užstatymo tankį, statybos ribas ar statinių statybos zonas.

7. Saugomose teritorijose inžinerinė ir socialinė infrastruktūra numatoma rengiant bendrojo ir detaliojo teritorijų planavimo dokumentus ar specialiuosius inžinerinės infrastruktūros vystymo planus.

8. Rezervatų, draustinių, valstybinių parkų, biosferos monitoringo teritorijų, atkuriamųjų ir genetinių sklypų specialiojo teritorijų planavimo dokumentus rengia atestuoti specialistai (saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo vadovai) ir gali rengti juridiniai asmenys, kai tiems darbams vadovauja saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo vadovo atestatą turintys specialistai. Atestavimo, atestatų išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir galiojimo panaikinimo tvarką nustato Vyriausybės įgaliota institucija.

9. Apie šio straipsnio 2 dalyje nurodytų planavimo dokumentų rengimą ir su tuo susijusius veiklos apribojimus žemės ir kito nekilnojamojo turto savininkai, valdytojai ir naudotojai informuojami Teritorijų planavimo įstatymo nustatyta tvarka.

10. Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka gali būti rengiami šie saugomų teritorijų strateginio planavimo dokumentai: gamtotvarkos planai, įvairios tikslinės programos, veiksmų planai.

11. Saugomų teritorijų gamtotvarkos planus ir kitus strateginio planavimo dokumentus gali rengti Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, valstybinių rezervatų, valstybinių parkų, biosferos rezervatų direkcijos, kitos Vyriausybės įgaliotos institucijos, nevyriausybinės bei kitos organizacijos, turinčios saugomų teritorijų planavimo ir tvarkymo patirties.

12. Nevyriausybinės organizacijos, taip pat fiziniai ir juridiniai asmenys pagal Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytą saugomų teritorijų strateginio planavimo dokumentų rengimo tvarką gali teikti pasiūlymus rengiant šiuos dokumentus ir dalyvauti juos įgyvendinant.“

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1. Šis Įstatymas, išskyrus šio Įstatymo 9 straipsniu keičiamo 28 straipsnio 8 dalis, įsigalioja 2014 m. sausio 1 d.

2. Šio Įstatymo 9 straipsniu keičiamo 28 straipsnio 8 dalis įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS