Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ KONTROLĖS ĮSTATYMO

2, 8, 9, 12, 14, 17, 21, 24, 30, 32, 33, 35 IR 41 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2013 m.                                   d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2002, Nr. 13-467; 2010, Nr. 142-7261; 2012, Nr. 81-4221)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio 29 dalies pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnio 29 dalį ir ją išdėstyti taip:

29. Leidimas įsigyti ginklus, šaudmenis – dokumentas, patvirtinantis, kad ne Lietuvos Respublikoje įregistruotas juridinis asmuo arba ne Lietuvos Respublikos nuolatinis gyventojas gali įsigyti leidime įrašytus ginklus ir (ar) šaudmenis.“

 

2 straipsnis. 8 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Ginklų registras yra valstybės registras. Ginklų registro valdytojas yra Ginklų fondas. Ginklų registro tvarkytojus skiria Vyriausybė.“

 

3 straipsnis. 9 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Specialaus statuso subjektai privalo tvarkyti savo ginklų apskaitą. Šie subjektai duomenis apie turimus A, B, C kategorijų ginklus Ginklų registro nuostatų nustatyta tvarka privalo teikti Ginklų registrui.“

 

4 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

12 straipsnis. Bendrieji leidimų išdavimo reikalavimai

1. Leidimus įsigyti ginklus, šaudmenis (toliau – leidimai įsigyti ginklus), leidimus laikyti ir leidimus nešiotis A, B, C kategorijų ginklus išduoda policijos įstaigos, gavusios asmenų prašymus raštu arba elektroninėmis priemonėmis (per Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą arba Policijos elektroninių paslaugų sistemą), pagal kuriuos galima identifikuoti juos pateikusį asmenį (toliau – prašymas).

2. Leidimai laikyti ar leidimai nešiotis A, B, C kategorijų ginklus išduodami:

1) asmenims, turintiems teisę įsigyti tokių kategorijų ginklus;

2) Europos fiziniams ir Europos juridiniams asmenims, gavusiems šio įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 1, 5 ir 6 punktuose nurodytos veiklos licencijas ir turintiems teisę įsigyti tokių kategorijų ginklus;

3) Europos fiziniams ir Europos juridiniams asmenims, vykdantiems profesinę veiklą ir turintiems teisę įsigyti tokių kategorijų ginklus.

3. Patikrinimus, siekdamos nustatyti, ar asmenims, pretenduojantiems gauti leidimus įsigyti ginklus, leidimus laikyti ar leidimus nešiotis ginklus, netaikomi šio įstatymo nustatyti apribojimai, atlieka policijos įstaigos, gavusios prašymą. Patikrinimai atliekami, sprendimas dėl leidimo įsigyti ginklus išdavimo priimamas ir leidimas įsigyti ginklus išduodamas arba jį išduoti atsisakoma ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo dienos, o dėl leidimo laikyti ar leidimo nešiotis ginklus išdavimo – ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo dienos.

4. Gavusi prašymą, policijos įstaiga ne vėliau kaip per 5 darbo dienas raštu arba elektroninėmis priemonėmis (per Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą arba Policijos elektroninių paslaugų sistemą) išsiunčia pareiškėjui patvirtinimą, kad prašymas gautas. Patvirtinime taip pat nurodoma šio straipsnio 3 dalyje nurodytas terminas leidimui išduoti, sprendimo apskundimo tvarka bei terminai ir tai, kad tuo atveju, jeigu pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo atitinkamai per 10 ar per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo dienos negauna jokio atsakymo, yra laikoma, kad priimamas teigiamas sprendimas.

5. Leidimas laikyti ginklus suteikia teisę įsigyti jame nurodytus ginklus ir šaudmenis turimiems ginklams.

6. Atsisakymas išduoti leidimą įsigyti ginklus, leidimą laikyti ar leidimą nešiotis ginklus turi būti motyvuotas vadovaujantis šio įstatymo nustatytais reikalavimais. Pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo atsisakymą išduoti leidimą įsigyti ginklus, leidimą laikyti ar leidimą nešiotis ginklus turi teisę ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų apskųsti teismui.

7. Jeigu pareiškėjas ar jo įgaliotas asmuo per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo dėl leidimo laikyti ar leidimo nešiotis ginklus arba per 10 kalendorinių dienų nuo prašymo dėl leidimo įsigyti ginklus pateikimo dienos negauna jokio atsakymo, yra laikoma, kad priimamas teigiamas sprendimas.

8. Leidimas įsigyti ginklus galioja 6 mėnesius nuo leidimo įsigyti ginklus išdavimo dienos, tačiau ne ilgiau nei užsienio valstybės, kurios piliečiai ne Lietuvos Respublikos nuolatiniai gyventojai yra ar kurioje nuolat gyvena, kompetentingos institucijos išduotas išankstinis sutikimas dėl ginklų ir (ar) šaudmenų įvežimo arba kitas dokumentas, patvirtinantis teisę įvežti į užsienio valstybę ginklus ir (ar) šaudmenis. Neįsigijus ginklo ir (ar) šaudmenų iki leidimo įsigyti ginklus galiojimo termino pabaigos, dėl kito leidimo įsigyti ginklus gavimo galima kreiptis bendra tvarka į policijos įstaigą.

9. Leidimai įsigyti ginklus suteikia teisę įsigyti šaudmenų.

10. Leidimai įsigyti ginklus, leidimai laikyti ir leidimai nešiotis A, B, C kategorijų ginklus, jų šaudmenis fiziniams ir juridiniams asmenims išduodami Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka. Fiziniams asmenims gali būti išduodamas vienas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus. Jame nurodoma, kokius ginklus asmuo gali laikyti, kokius – nešiotis. Dėl šio įstatymo 5 straipsnio 5, 6, 7 ir 8 punktuose nurodytų ginklų gali būti išduodamas vienas bendras neterminuotas leidimas laikyti (nešiotis) ginklus. Išduodant šioje dalyje paminėtus leidimus ginklų identifikaciniai duomenys neįrašomi.

11. Leidimas įsigyti ginklus, leidimas laikyti ir leidimas nešiotis A, B, C kategorijų ginklus nepaprastosios ir karo padėties metu, kitais šio įstatymo nustatytais atvejais neišduodamas.“

 

5 straipsnis. 14 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 14 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Asmenys, nurodyti šio straipsnio 2 dalyje, norintys Lietuvos Respublikoje įsigyti B, C kategorijų ginklų ir (ar) šaudmenų, privalo pateikti valstybės, kurios piliečiai jie yra ar kurioje nuolat gyvena, kompetentingos institucijos išduotą išankstinį sutikimą dėl ginklų ir (ar) šaudmenų įvežimo arba kitą dokumentą, patvirtinantį teisę įvežti ginklą, šaudmenis į užsienio valstybę, ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka gauti leidimą įsigyti ginklus.“

 

6 straipsnis. 17 straipsnio 3 ir 5 dalių pakeitimas

1.   17 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžio „įsigyti“ įrašyti žodžius „laikyti ar leidimą nešiotis“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Fizinių asmenų, norinčių gauti leidimą laikyti ar leidimą nešiotis ginklus, medicininio patikrinimo tvarką nustato Sveikatos apsaugos ministerija, suderinusi su Vidaus reikalų ministerija.“

2.   17 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžio „įsigyti“ įrašyti žodžius „laikyti ar leidimą nešiotis“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Šio straipsnio 1 dalies 3, 4 ir 7 punktų nuostatos netaikomos specialaus statuso subjektų pareigūnams, turintiems teisę tarnybos metu nešiotis šaunamąjį ginklą ir norintiems gauti leidimą laikyti ar leidimą nešiotis ginklus.“

 

7 straipsnis. 21 straipsnio 2 dalies 11 punkto pakeitimas

Pakeisti 21 straipsnio 2 dalies 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11) Vyriausybės nustatyta tvarka įvežęs į Lietuvos Respubliką ginklus, šaudmenis, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, o norėdamas išvežti ginklus, šaudmenis iš Lietuvos Respublikos, ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki numatomo ginklų, šaudmenų išvežimo, elektroninėmis priemonėmis (per Policijos elektroninių paslaugų sistemą) pateikti įvežtų ar numatomų išvežti B ir C kategorijų šaunamųjų ginklų identifikacinius duomenis (ginklo šalį gamintoją ir gamybos vietą, markę, modelį, kalibrą, gamintojo pavadinimą, pagaminimo metus ir numerį), šaudmenų duomenis (identifikacinį gamintojo žymenį, gamintojo pavadinimą, šaudmenų partijos identifikacinį numerį, kalibrą ir šaudmenų tipą, kiekį), ginklų, šaudmenų tiekėjų ar gavėjų duomenis (pavadinimą, vardą, pavardę, adresą) policijos įstaigoms, kurios tvarko civilinėje apyvartoje esančių ginklų, jų savininkų ir valdytojų apskaitą.“

 

8 straipsnis. 24 straipsnio 2 dalies 2, 3, 5, 6, 7 punktų ir 3 dalies 1 ir 2 punktų pakeitimas

1.   Pakeisti 24 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) reikalauti iš pirkėjo pateikti leidimą įsigyti ginklus arba leidimą laikyti B, C kategorijų ginklus ir naudodamasis elektroninėmis priemonėmis Policijos elektroninių paslaugų sistemoje patikrinti, ar leidimas yra galiojantis ir nepanaikintas;“.

2. Pakeisti 24 straipsnio 2 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) reikalauti iš pirkėjo pateikti leidimą laikyti ginklą ar leidimą įsigyti ginklus, jeigu pirkėjas nori įsigyti B, C kategorijų ginklų šaudmenis, taip pat naudodamasis elektroninėmis priemonėmis Policijos elektroninių paslaugų sistemoje patikrinti, ar leidimas yra galiojantis ir nepanaikintas ir kokius šaudmenis leidžiama įsigyti pirkėjui;“.

3. Pakeisti 24 straipsnio 2 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

5) registruoti visų kategorijų ginklų, ginklų priedėlių ir šaudmenų (išskyrus šaudmenis D kategorijos ginklams, dujinius aerozolinius įrenginius ir D kategorijos šaltuosius ginklus), parako, kapsulių ir tūtelių su įstatytomis kapsulėmis tiekėjus ir pirkėjus nustatytos formos žurnale;“.

4.   Pakeisti 24 straipsnio 2 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6) pateikti teritorinei policijos įstaigai vieną kartą per pusmetį duomenis apie visus fiziniams ir juridiniams asmenims parduotus D kategorijos ginklus, ginklų priedėlius ir šaudmenis pagal Policijos departamento nustatytą formą;“.

5.   Pakeisti 24 straipsnio 2 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

7) kiekvieno įgyto ar parduoto B, C kategorijos ginklo identifikacinius duomenis (ginklo šalį gamintoją ir gamybos vietą, markę, modelį, kalibrą, gamintojo pavadinimą, pagaminimo metus ir numerį), taip pat asmens, įsigijusio ar pateikusio ginklą, duomenis (asmens kodą, vardą, pavardę, adresą ir leidimo įsigyti ginklus ar leidimo laikyti ginklus numerį) ginklo įgijimo ar pardavimo dieną elektroninėmis priemonėmis (per Policijos elektroninių paslaugų sistemą) perduoti policijos įstaigoms, kurios tvarko civilinėje apyvartoje esančių ginklų, jų savininkų ir valdytojų apskaitą, o asmeniui, įsigijusiam ginklą, išduoti ginklo pažymėjimą, patvirtinantį, kad duomenys apie ginklą yra perduoti policijos įstaigoms, tvarkančioms civilinėje apyvartoje esančių ginklų, jų savininkų ir valdytojų apskaitą, arba grąžinti leidimą įsigyti ginklus su įrašytais ginklo identifikaciniais duomenimis;“.

6. Pakeisti 24 straipsnio 3 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) B, C kategorijų ginklus fiziniams ir juridiniams asmenims, nepateikusiems galiojančio (nepanaikinto) leidimo įsigyti ginklus arba galiojančio (nepanaikinto) leidimo laikyti ginklus;“.

7. Pakeisti 24 straipsnio 3 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) B, C kategorijų ginklams skirtus šaudmenis ir ginklų priedėlius fiziniams ir juridiniams asmenims, nepateikusiems galiojančio (nepanaikinto) leidimo įsigyti ginklus arba galiojančio (nepanaikinto) leidimo laikyti ginklus, arba neturintiems teisės įsigyti tokių šaudmenų;“.

 

9 straipsnis. 30 straipsnio 1 dalies 3, 4, 6, 7 ir 9 punktų ir 2 dalies 1 ir 2 punktų pakeitimas

1.   30 straipsnio 1 dalies 3 punkte po žodžių „ginklus, šaudmenis“ įrašyti žodžius „taip pat ginklo pažymėjimą“ ir šį punktą išdėstyti taip:

3) sudaryti sąlygas kontroliuojančiųjų valstybės institucijų tarnautojams patekti į ginklų, šaudmenų laikymo vietas ir jų reikalavimu pateikti patikrinti ginklą, šaudmenis ir leidimą nešiotis ar leidimą laikyti ginklus, šaudmenis, taip pat ginklo pažymėjimą;“.

2.   30 straipsnio 1 dalies 4 punkte po žodžių „leidimą laikyti“ įrašyti žodžius „taip pat ginklo pažymėjimą“ ir šį punktą išdėstyti taip:

4) teisėsaugos institucijų pareigūnų reikalavimu pateikti ginklus, šaudmenis ir leidimą juos nešiotis ar leidimą laikyti, taip pat ginklo pažymėjimą;“.

3.   Pakeisti 30 straipsnio 1 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6) nedelsdamas pranešti policijos įstaigai apie ginklo, šaudmenų, leidimo įsigyti ginklus,  leidimo nešiotis ar leidimo laikyti ginklą, taip pat ginklo pažymėjimo vagystę ar praradimą ir pateikti prašymą policijos įstaigai dėl leidimo įsigyti ginklus, leidimo nešiotis ar leidimo laikyti ginklą, taip pat ginklo pažymėjimo dublikato išdavimo;“.

4.   Pakeisti 30 straipsnio 1 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

7) perdavęs parduoti ginklą, turimą ginklo pažymėjimą atiduoti subjektui, prekiaujančiam ginklais, per kurį parduodamas ginklas;“.

5.   Pakeisti 30 straipsnio 1 dalies 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9) pasibaigus leidimo nešiotis ar leidimo laikyti ginklą galiojimo terminui, leidimą, ginklą ir šaudmenis kartu su turimu ginklo pažymėjimu nedelsdamas pristatyti laikinai saugoti į teritorinę policijos įstaigą.“

6.   Pakeisti 30 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) ginklą nešiotis neturint su savimi leidimo jį nešiotis ir ginklo pažymėjimo, jeigu leidime neįrašyti ginklo identifikaciniai duomenys;“.

7.   Pakeisti 30 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir šį punktą išdėstyti taip:

2) ginklą gabenti neturint su savimi leidimo jį nešiotis ir ginklo pažymėjimo (jeigu leidime neįrašyti ginklo identifikaciniai duomenys) ar leidimo laikyti ginklus ir ginklo pažymėjimo (jeigu leidime neįrašyti ginklo identifikaciniai duomenys);“.

 

10 straipsnis. 32 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 32 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Leidimas nešiotis ar leidimas laikyti ginklus suteikia teisę įsigyti šaudmenų tik tam ginklui, kuris nurodytas leidime ar ginklo pažymėjime, ir juos nešiotis ar laikyti. Leidimas nešiotis ir leidimas laikyti ginklus, šaudmenis išduodamas 5 metams.“

 

11 straipsnis. 33 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 33 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Leidimas įsigyti ginklus suteikia teisę įsigytus ginklus, šaudmenis gabenti iki Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir juos laikyti (ne ilgiau kaip 10 kalendorinių dienų nuo jų įsigijimo dienos).“

 

12 straipsnis. 35 straipsnio 2 dalies 2 punkto pakeitimas

35 straipsnio 2 dalies 2 punkte po žodžių „nešiotis ginklus“ įrašyti žodžius „ir ginklo pažymėjimą“ ir šį punktą išdėstyti taip:

2) pažymimi ir išdavus leidimą laikyti ar leidimą nešiotis ginklus ir ginklo pažymėjimą grąžinami juos radusiam asmeniui, arba“.

 

13 straipsnis. 41 straipsnio 5 dalies pakeitimas

41 straipsnio 5 dalyje po žodžių „leidimas nešiotis ginklus“ įrašyti žodžius „taip pat ginklo pažymėjimai“, po žodžių „leidimą nešiotis ginklus“ įrašyti žodžius „taip pat ginklo pažymėjimus“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Šio straipsnio 1 dalies 5 punkte nurodytais atvejais ginklai, ginklo priedėliai ir šaudmenys, leidimas laikyti ginklus, leidimas nešiotis ginklus, taip pat ginklų pažymėjimai paimami iki ikiteisminio tyrimo ar baudžiamosios bylos nutraukimo arba kardomosios priemonės – suėmimo – asmeniui panaikinimo įstatymų nustatyta tvarka. Šio straipsnio 1 dalies 6, 7 ir 10 punktuose nurodytais atvejais policijos įstaigos ginklus, ginklo priedėlius, šaudmenis, leidimą laikyti ginklus, leidimą nešiotis ginklus, taip pat ginklų pažymėjimus paima, iki bus priimtas atitinkamas sprendimas dėl leidimo panaikinimo ar ginklo, ginklo priedėlio ar šaudmenų grąžinimo. Tais atvejais, kai ginklai, ginklo priedėliai, šaudmenys buvo paimti pasibaigus licencijos, rašytinio sutikimo ar leidimo galiojimo laikui, tačiau jų galiojimo terminas teisės aktų nustatyta tvarka buvo pratęstas, ginklai, ginklų priedėliai ir šaudmenys grąžinami jų savininkui.“

 

 

14 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 4 dalį, įsigalioja 2013 m. rugsėjo 30 d.

2. Iki šio įstatymo įsigaliojimo išduoti:

1)  leidimai įsigyti ginklus, šaudmenis galioja iki jų galiojimo pabaigos ir suteikia teisę įsigyti juose įrašytus ginklus ir (ar) šaudmenis;

2) leidimai laikyti ar leidimai nešiotis ginklus galioja iki jų galiojimo pabaigos ir suteikia teisę laikyti, nešiotis ar gabenti juose nurodytus ginklus;

3) leidimai laikyti ar leidimai nešiotis ginklus pasibaigus jų galiojimo terminui keičiami nustatyta tvarka pateikus prašymą policijos įstaigai. Naujus leidimus laikyti ginklus ar leidimus nešiotis ginklus policijos įstaigos išduoda kartu su ginklo pažymėjimais.

3. Prašymai išduoti leidimus įsigyti ginklus, pateikti iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, baigiami nagrinėti pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusią tvarką.

4. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki šio įstatymo įsigaliojimo patvirtina šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS