Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO KODEKSO 3.172 , 3.176, 3.182, 3.183, 3.210, 3.212, 3.241, 3.250,  3.254, 3.257, 3.262, 3.264, 3.269 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ir papildymo

ĮSTATYMAS

 

2013 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2000, Nr. 74-2262)

 

1 straipsnis. 3.172  straipsnio pakeitimas

3.172  straipsnyje išbraukti žodį „artimaisiais“ ir jį išdėstyti taip:

3.172 straipsnis. Kitų giminaičių bendravimas su vaiku

Tėvai (jei jų nėra – globėjai (rūpintojai) turi sudaryti sąlygas vaikams bendrauti su vaiko giminaičiais, su kuriais vaikus sieja emociniai ryšiai, jeigu tai atitinka vaiko interesus.“

 

2 straipsnis. 3.176 straipsnio pakeitimas

3.176 straipsnio pavadinime ir 1, 2, 3 dalyse išbraukti žodį „artimaisiais“ išdėstyti jį taip:

3.176 straipsnis. Ginčai dėl vaiko bendravimo su giminaičiais

1. Jeigu tėvai atsisako sudaryti sąlygas bendrauti vaikams su vaiko giminaičiais, su kuriais vaikus sieja emociniai ryšiai, valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija gali įpareigoti tėvus sudaryti sąlygas giminaičiams bendrauti su vaikais.

2. Valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija gali atsisakyti įpareigoti tėvus sudaryti sąlygas vaikui bendrauti su vaiko giminaičiais, su kuriais vaikus sieja emociniai ryšiai, jei toks bendravimas yra priešingas vaiko interesams.

3. Jei tėvai nevykdo valstybinės vaikų teisių apsaugos institucijos įpareigojimo ar vaiko giminaičiai, su kuriais vaikus sieja emociniai ryšiai, nesutinka su valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos sprendimu, kuriuo atsisakoma įpareigoti tėvus sudaryti sąlygas bendrauti su jų vaiku, giminaičiai gali kreiptis į teismą.

4. Teismas, atsižvelgdamas į vaiko interesus, gali įpareigoti tėvus sudaryti sąlygas vaikui bendrauti su vaiko giminaičiais, su kuriais vaikus sieja emociniai ryšiai, jei tai neprieštarauja vaiko interesams.“

 

3 straipsnis. 3.182 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. 3.182 pavadinime po žodžio „teisę“ įrašyti žodžių junginį „ir pareigą“ ir išdėstyti jį taip:

3.182 straipsnis. Asmenys, turintys teisę ir pareigą kreiptis dėl tėvų valdžios apribojimo ar apribojimo panaikinimo“.

2. Papildyti 3.182 straipsnį nauja 3 dalimi:

3. Ieškinį dėl laikino tėvų valdžios apribojimo pareiškia valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija, jei per 6 mėnesius neišnyksta aplinkybės, dėl kurių vaikui buvo nustatyta laikinoji globa pagal šio kodekso 3.254 straipsnio 3 punkto normas.“

3. Buvusias 3.182  straipsnio  3 ir 4 dalis laikyti atitinkamai  4 ir 5 dalimis.

 

4 straipsnis. 3.183 straipsnio 4 dalies pakeitimas

3.183 straipsnio 4 dalyje išbraukti žodžius „skiria vaikui globą (rūpybą) ir nustato jo gyvenamąją vietą“ ir vietoj jų įrašyti žodžius „išsprendžia vaiko globos (rūpybos) ir jo gyvenamosios vietos nustatymo klausimą“ ir jį išdėstyti taip:

4. Priėmęs sprendimą apriboti tėvų valdžią, teismas tuo pačiu sprendimu išsprendžia vaiko globos (rūpybos) ir jo gyvenamosios vietos nustatymo klausimą (jei globa (rūpyba) vaikui nebuvo nustatyta arba yra pagrindas keisti jos rūšį) bei priteisia išlaikymą vaikui.“

 

5 straipsnis. 3.210 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 3.210 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Įvaikintojai negali būti asmenys, teismo pripažinti neveiksniais arba ribotai veiksniais, asmenys, kuriems yra ar buvo apribota tėvų valdžia, nuo kurių yra atskirtas vaikas, buvę vaiko globėjai (rūpintojai), jei globa (rūpyba) panaikinta dėl jų kaltės. Jeigu įvertinus kas geriausia vaiko interesams bei padarytos nusikalstamos veikos sunkumą ir pobūdį nenusprendžiama kitaip, įvaikintojais negali būti asmenys, kurie yra teisti už tyčinę nusikalstamą veiką, neatsižvelgiant į teistumo išnykimą ar panaikinimą, taip pat teisti už kitą nusikalstamą veiką, jeigu teistumas neišnykęs arba nepanaikintas.“

 

6 straipsnis. 3.212 straipsnio 2 dalies pakeitimas

3.212 straipsnio 2 dalį išdėstyti taip:

2. Jei įvaikinamo vaiko tėvai yra nepilnamečiai būtinas jų tėvų arba globėjų (rūpintojų) rašytinis sutikimas, patvirtintas teismo. Jei įvaikinamo vaiko tėvai yra neveiksnūs, teismas, nagrinėjantis įvaikinimo bylą, įvertina vaiko ir tėvų tarpusavio emocinį ryšį bei neveiksnių tėvų globėjų (rūpintojų) nuomonę dėl įvaikinimo.“

 

7 straipsnis. 3.241 straipsnio 3 dalies pakeitimas

3.241 straipsnio 3 dalį išdėstyti taip:

3. Nepilnamečių, likusių be tėvų globos arba paimtų iš tėvų ar kitų teisėtų atstovų įstatymų nustatytais pagrindais, globos ir rūpybos institucijos yra šioje knygoje numatytos institucijos. Valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija atlieka nepilnamečio atstovo pagal įstatymus funkciją tol, kol nepilnamečiui paskiriamas globėjas ar rūpintojas.

 

8 straipsnis. 3.250 straipsnio 2 dalies pakeitimas

3.250 straipsnio 2 dalyje po žodžio „privalo“ įrašyti „per tris darbo dienas kreiptis į teismą dėl leidimo nustatyti vaikui laikinąją globą (rūpybą) išdavimo ir“, išbraukti žodžius „per tris dienas“, po žodžio „paskyrimą“ įrašyti žodžių junginį „ne vėliau kaip kitą darbo dieną po teismo nutarties išduoti leidimą įsiteisėjimo dienos“  ir ją išdėstyti taip:

2.Vaikus, kuriems reikalinga globa (rūpyba), nustato ir tokių vaikų apskaitą tvarko ir užtikrina valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija. Ši institucija, gavusi informaciją apie vaiką, kuriam reikalinga globa (rūpyba), privalo per tris darbo dienas kreiptis į teismą dėl leidimo nustatyti vaikui laikinąją globą (rūpybą) ir užtikrinti laikinosios globos (rūpybos) jam paskyrimą ne vėliau kaip kitą darbo dieną po teismo nutarties išduoti leidimą įsiteisėjimo dienos.“

 

9 straipsnis. 3.254 straipsnio 3 punkto pakeitimas

3.254 straipsnio 3 punkte išbraukti žodžių junginį „kol teismo tvarka vaikas bus atskirtas nuo tėvų“ ir išdėstyti ją taip:

3) tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų nesirūpina, nesidomi vaiku, jo neprižiūri, netinkamai auklėja, naudoja fizinį ar psichinį smurtą, ir dėl to kyla pavojus vaiko fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi ir saugumui.“

 

10 straipsnis. 3.257 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 3.257 straipsnio 3 punktą, įrašant žodžių junginį „kai yra duomenų, kad padėtis nepasikeis“ bei išdėstyti šį punktą taip:

3) vaikas įstatymų nustatyta tvarka atskirtas nuo tėvų, kai yra duomenų, kad padėtis nepasikeis;“

2. Papildyti 3.257 straipsnį nauju 6 punktu bei išdėstyti šį straipsnį taip:

6) kai abiem tėvams arba turimam vieninteliam iš tėvų yra neterminuotai apribota tėvų valdžia.“

 

11 straipsnis. 3.262 straipsnio 1 dalies pakeitimas

3.262 straipsnio 1 dalį išdėstyti taip:

1. Vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatoma rajono (miesto) savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu pagal valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos teikimą, ne vėliau kaip sekančią darbo dieną po teismo nutarties dėl leidimo nustatyti globą (rūpybą) įsiteisėjimo arba teismo sprendimu šio kodekso numatytais atvejais.“

 

12 straipsnis. 3.264 straipsnio  1 ir 2 dalies pakeitimas

1. 3.264 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „valdybos (mero) sprendimu (potvarkiu)“ įrašyti žodžius „administracijos direktoriaus įsakymu“ ir ją išdėstyti taip:

1. Jeigu nustatoma vaiko laikinoji globa (rūpyba), vaiko globėjas (rūpintojas) skiriamas rajono (miesto) savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu pagal to rajono (miesto) valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos teikimą arba teismo sprendimu. Rekomendacijas dėl globėjo skyrimo valstybinei vaiko teisių apsaugos institucijai gali pateikti valstybinės ir nevalstybinės organizacijos, susijusios su vaiko teisių apsauga.“

2. 3.264 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „valdybos (mero) sprendime (potvarkyje)“ įrašyti žodžius „administracijos direktoriaus įsakyme“ ir ją išdėstyti taip:

2. Rajono (miesto) savivaldybės administracijos direktoriaus įsakyme dėl vaiko globėjo skyrimo nurodoma: institucijos, priėmusios sprendimą, pavadinimas, sprendimo priėmimo data, vaiko globos rūšis, vaiko globėjas, globojamas vaikas, vaiko globos vieta, institucija, atsakinga už globojamam vaikui nuosavybės teise priklausančio turto apsaugą, kitos svarbios aplinkybės, turinčios reikšmės vaiko globai ir jos nustatymui.“

 

13 straipsnis. 3.269 straipsnio pakeitimas

1. 3.269 straipsnio 3 punkte po žodžio „nuo“ įrašyti žodžius „kurio yra ar“ ir šį punktą išdėstyti taip:

3) nuo kurio yra atskirtas vaikas;“

2. Pakeisti 3.269 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) kuriam yra ar buvo apribota tėvų valdžia;“

3. Pakeisti 3.269 straipsnio 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6) jeigu įvertinus kas geriausia vaiko interesams bei padarytos nusikalstamos veikos sunkumą ir pobūdį nenusprendžiama kitaip – asmenys, kurie yra teisti už tyčinę nusikalstamą veiką, neatsižvelgiant į teistumo išnykimą ar panaikinimą, taip pat teisti už kitą nusikalstamą veiką, jeigu teistumas neišnykęs arba nepanaikintas.“

 

14 straipsnis. Pasiūlymai Vyriausybei

Vyriausybė ir jos įgaliotos institucijos per 3 mėnesius nuo šio įstatymo paskelbimo leidinyje „Valstybės žinios“ dienos parengia ir patvirtina šiam įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.

 

15 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas, išskyrus 14 straipsnį, įsigalioja 2014 m.sausio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

Teikia

Seimo narė                                                                              Rimantė Šalaševičiūtė