Projektas

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO PROCESO KODEKSO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMo 117, 330 ir 387 straipsnių pakeitimo

įstatymas

 

2012 m.                                d.   Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2011, Nr. 85-4126)

 

1 straipsnis. 117 straipsnio pakeitimas

Pakeisti šio įstatymo 117 straipsnyje išdėstytą 1751 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

1751 straipsnis. Informacinių ir elektroninių ryšių technologijų naudojimo teismo

procese ypatumai

1. Be šio Kodekso, informacinių ir elektroninių ryšių technologijų naudojimo teismo procese, taip pat elektroninės bylos tvarkymo ypatumus nustato Teismų įstatymas.

2. Procesiniai dokumentai teismui gali būti pateikiami elektroninės formos elektroninių ryšių priemonėmis. Procesinių dokumentų pateikimo teismui elektroninių ryšių priemonėmis tvarką ir formą nustato teisingumo ministras.

3. Procesiniame dokumente, pateikiamame teismui elektroninių ryšių priemonėmis, be šio Kodekso 111 straipsnyje nustatytų reikalavimų, turi būti:

1) dalyvaujančių byloje asmenų elektroninio pašto adresai, telefono ir fakso numeriai, kitų turimų elektroninių ryšių priemonių adresai, pareiškėjui žinomi kitų dalyvaujančių byloje asmenų elektroninio pašto adresai, telefono ir fakso numeriai, kitų turimų elektroninių ryšių priemonių adresai;

2) asmenų, kuriems šiame Kodekse nenustatyta pareiga gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis, pageidavimai dėl procesinių dokumentų įteikimo elektroninių ryšių priemonėmis. Asmenys, kuriems šiame Kodekse nustatyta pareiga gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis, taip pat asmenys, kurie išreiškia pageidavimą gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis, privalo nurodyti savo elektroninio pašto adresus, telefono ir fakso numerius, kitų turimų elektroninių ryšių priemonių adresus.

4. Procesiniai dokumentai, kuriuos asmuo pateikia teismui elektroninės formos elektroninių ryšių priemonėmis teisingumo ministro nustatyta tvarka ir forma, patvirtinęs savo tapatybę kitais būdais (per elektroninės bankininkystės sistemas,  užsiregistravęs teismų informacinėje sistemoje ir pan.) prilyginami saugiu elektroniniu parašu pasirašytiems elektroniniams dokumentams.

5. Dalyvaujantys byloje asmenys privalo nedelsdami pranešti teismui ir kitiems dalyvaujantiems byloje asmenims apie kiekvieną savo elektroninio pašto adreso, telefono ir fakso numerių, taip pat kitų elektroninių ryšių priemonių adresų pasikeitimą.

6. Kai byla vedama per advokatą, be šio Kodekso 135 ir 142 straipsniuose nustatytų reikalavimų, atitinkamai ieškinyje arba atsiliepime į ieškinį taip pat nurodomas advokato elektroninio pašto adresas, telefono ir fakso numeriai, kitų turimų elektroninių ryšių priemonių adresai.

7. Kai procesinis dokumentas teismui teikiamas elektroninių ryšių priemonėmis, asmens tapatybė patvirtinama Teismų įstatymo nustatyta tvarka.

8. Elektroniniai duomenys teismui pateikiami teisingumo ministro nustatyta tvarka ir forma. Elektroninių duomenų įrodomoji galia yra tokia pat kaip ir kitų įrodymų.

9. Jeigu procesiniai dokumentai išsiųsti elektroninių ryšių priemonėmis iki paskutinės termino dienos dvidešimt ketvirtos valandos nulis minučių, procesinis terminas nelaikomas praleistu.

10. Advokatams, advokatų padėjėjams, antstoliams, antstolių padėjėjams, notarams, valstybės ir savivaldybių įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, finansų įstaigoms, draudimo įmonėms teismas procesinius dokumentus įteikia elektroninių ryšių priemonėmis. Be to, elektroninių ryšių priemonėmis dokumentai įteikiami asmenims, kuriems teisės aktuose ar su teismų informacinės sistemos valdytoju sudarytoje sutartyje nustatyta pareiga gauti procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis. Kitiems asmenims teismas procesinius dokumentus įteikia elektroninių ryšių priemonėmis, jeigu jie šio Kodekso nustatyta tvarka pageidavo procesinius dokumentus gauti elektroninių ryšių priemonėmis ir yra nurodę reikalingus kontaktinius duomenis. Procesinių dokumentų įteikimo elektroninių ryšių priemonėmis tvarką ir formą nustato teisingumo ministras.

11. Šio Kodekso nustatytais atvejais ir tvarka įteikiant dalyvaujančiam byloje asmeniui procesinį dokumentą elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo dalyvaujančiam byloje asmeniui diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena.“

 

2 straipsnis. 330 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 330 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

330 straipsnis. 689 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 689 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„689 straipsnis. Disponavimo piniginėmis lėšomis apribojimas kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose ir išieškojimas iš piniginių lėšų, esančių kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose atidarytoje skolininko sąskaitoje (sąskaitose)

1. Išieškojimą iš piniginių lėšų, esančių kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose atidarytoje skolininko sąskaitoje (sąskaitose), arba disponavimo tokioje sąskaitoje (sąskaitose) laikomomis piniginėmis lėšomis apribojimą antstolis ir kitos institucijos ar pareigūnai, turintys teisę areštuoti ar duoti nurodymus nurašyti skolininko lėšas arba nutraukti lėšų išmokėjimą iš skolininko sąskaitos (sąskaitų), vykdo elektroninių ryšių priemonėmis per Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą, išskyrus, kai kituose teisės aktuose nustatyta kitaip (šios sistemos nuostatus tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija). Už naudojimąsi Piniginių lėšų apribojimų informacine sistema imamas šios sistemos administravimo atlyginimas, kurį privalo sumokėti skolininkas. Piniginių lėšų apribojimų informacinės sistemos administravimo atlyginimo dydį ir apmokėjimo tvarką nustato minėtos sistemos valdytojas.

2. Nukreipdamas išieškojimą į skolininko pinigines lėšas arba apribodamas disponavimą skolininko piniginėmis lėšomis, antstolis priima nustatytos formos patvarkymą. Šio patvarkymo kopija siunčiama skolininkui. Antstolis elektroninių ryšių priemonėmis per Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą pateikia nurodymą apriboti disponavimą skolininko piniginėmis lėšomis arba priverstinai nurašyti skolininko pinigines lėšas įsiskolinimui ir vykdymo išlaidoms padengti. Nurodyme turi būti informacija apie disponavimo piniginėmis lėšomis ribojimo ar priverstinio lėšų nurašymo pagrindą, piniginių lėšų, kuriomis disponavimas yra ribojamas, ar priverstinai nurašomų piniginių lėšų sumą ir reikalavimų patenkinimo eilę.

3. Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema duomenis apie elektroninių ryšių priemonėmis gautą nurodymą išsiunčia kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigoms.

4. Kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigos, gavusios iš Piniginių lėšų apribojimų informacinės sistemos nurodymą apriboti disponavimą skolininko piniginėmis lėšomis arba priverstinai nurašyti skolininko pinigines lėšas, privalo jį įvykdyti tą pačią dieną ir visus reikalaujamus duomenis apie disponavimo skolininko piniginėmis lėšomis apribojimą arba skolininko pinigines lėšas, laikomas kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose atidarytoje skolininko sąskaitoje (sąskaitose), elektroninių ryšių priemonėmis pateikti Piniginių lėšų apribojimų informacinei sistemai.

5. Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema iš kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų gautus duomenis apie disponavimo piniginėmis lėšomis apribojimą arba pinigines lėšas kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose elektroninių ryšių priemonėmis teikia antstoliui ir (ar) institucijoms ar pareigūnams, pateikusiems nurodymą apriboti disponavimą skolininko piniginėmis lėšomis.

6. Vykdant išieškojimą iš piniginių lėšų, Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema, gavusi duomenis iš kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų apie skolininko sąskaitoje (sąskaitose) esančias pinigines lėšas, šias pinigines lėšas paskirsto pagal reikalavimų patenkinimo eilę ir reikalaujamas sumas ir elektroninių ryšių priemonėmis išsiunčia nurodymus vykdyti į kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigas, kuriose atidaryta skolininko sąskaita (sąskaitos). Jeigu skolininko sąskaitoje (sąskaitose) visiems pareikštiems reikalavimams patenkinti piniginių lėšų nepakanka, Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema pinigines lėšas paskirsto pagal šio Kodekso 754 straipsnyje nustatytas taisykles. Kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigos, iš Piniginių lėšų apribojimų informacinės sistemos gavusios nurodymus dėl piniginių lėšų nurašymo, privalo nurodytas sumas tą pačią dieną pervesti atitinkamai į antstolio depozitinę sąskaitą ir (ar) institucijos sąskaitą.

7. Piniginių lėšų apribojimo informacinei sistemai nurodymą nurašyti pinigines lėšas pateikęs antstolis, institucija ar pareigūnas, nustatę, kad gauta pinigų suma yra didesnė, negu reikia reikalavimams padengti, nedelsdami privalo pinigines lėšas, viršijančias reikalavimus, grąžinti skolininkui.“

 

3 straipsnis. 387 straipsnio 5 dalies pakeitimas

387 straipsnio 5 dalyje vietoj datos „2012 m. liepos 1 d.“ įrašyti datą „2013 m. liepos 1 d.“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Šio įstatymo 330 straipsnis įsigalioja 2013 m. liepos 1 d.“

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS