Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

PENSIJŲ SISTEMOS REFORMOS ĮSTATYMO 1, 2, 3, 4, 7  IR 8

STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2012 m.                 d. Nr.
Vilnius

 

(Žin., 2002, Nr. 123-5511; 2003, Nr. 75-3474; 2004, Nr. 96-3522, Nr. 171-6301; 2009, Nr. 6-160,

Nr. 25- 971, Nr. 54-2136,  Nr. 141-6201; 2010, Nr. 82-4308; 2011, 146-6825, Nr. 160-7574)

 

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„Šio Įstatymo paskirtis – nustatyti valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies, papildomos asmens lėšomis mokamos pensijų įmokos ir papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už asmenį mokamos pensijų įmokos kaupimo, užtikrinančio Lietuvos Respublikos gyventojų papildomas pajamas senatvėje, teisinį pagrindą ir pagrindinius principus.“

 

2 straipsnis. 2 straipsnio 5, 7 ir 13 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Kaupiamoji pensijų įmoka (toliau – pensijų įmoka) – šio Įstatymo nustatyta valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos dalis, papildoma asmens lėšomis mokama pensijų įmoka ir papildoma iš valstybės biudžeto lėšų už asmenį mokama pensijų įmoka, kaupiamos dalyvio asmeninėje pensijų sąskaitoje, atidarytoje jo pasirinktoje pensijų kaupimo bendrovėje.“

2. Pakeisti 2 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

7. Pensijų kaupimo bendrovė – pensijų fondų valdymo įmonė ar gyvybės draudimo įmonė, turinti priežiūros institucijos išduotą licenciją Lietuvos Respublikos teritorijoje verstis šio Įstatymo nustatyta pensijų kaupimo veikla. Pensijų kaupimo bendrovę gali įsteigti valstybė.“

3. Pakeisti 2 straipsnio 13 dalį ir ją išdėstyti taip:

13. Valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies, papildomos asmens lėšomis mokamos pensijų įmokos ir papildomos iš valstybės biudžeto lėšų už asmenį mokamos pensijų įmokos kaupimas (toliau – pensijų kaupimas) – valstybės nustatytų priemonių sistema, suteikianti teisę Lietuvos Respublikos gyventojams, draudžiamiems valstybiniu socialiniu draudimu, kaupti pensijų kaupimo bendrovėje šio Įstatymo nustatytą pensijų įmoką, ją investuojant ar reinvestuojant į diversifikuotą investicijų portfelį, bei įstatymų nustatytomis sąlygomis gauti pensijų išmokas.“

 

3 straipsnis. 3 straipsnio 2 ir 4 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 3 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Pensijų kaupimo sutartis įsigalioja trečio mėnesio, skaičiuojant nuo šios sutarties įregistravimo Pensijų kaupimo sutarčių registre mėnesio, pirmą dieną. Asmenų, turinčių teisę perkelti pensines teises iš Europos Sąjungos institucijų pensijų sistemos pagal Lietuvos Respublikos Europos Sąjungos institucijų darbuotojų ir Europos Parlamento narių pensinių teisių išsaugojimo ir perkėlimo įstatymą, sudarytos pensijų kaupimo sutartys įsigalioja nuo įregistravimo Pensijų kaupimo sutarčių registre.“

2. Pakeisti 3 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Dalyviai turi teisę įstatymų nustatyta tvarka pereiti į kitą pensijų kaupimo bendrovę. Administravimo išlaidų, susijusių su dalyvio perėjimu iš vienos pensijų kaupimo bendrovės į kitą, atlyginimo tvarką reglamentuoja Pensijų kaupimo įstatymas. Pensijų kaupimo sutartis negali būti nutraukta tol, kol nesudaryta sutartis su kita pensijų kaupimo bendrove, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus.“

 

4 straipsnis. 4 straipsnio 1 ir 3 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Pensijų įmokos dydis 2004 metais yra 2,5 procento, 2005 metais – 3,5 procento, 2006 metais – 4,5 procento, 2007 ir 2008 metais – 5,5 procento, nuo 2009 m. sausio 1 d. iki 2009 m. birželio 30 d. – 3 procentai, nuo 2009 m. liepos 1 d. iki 2011 m. gruodžio 31 d. – 2 procentai, 2012 metais – 1,5 procento, 2013 metais – 2,5 procento dalyvių pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos. Nuo 2014 m. sausio 1 d. pensijų įmokos dydis yra 2 procentai dalyvio pajamų, taip pat į pensijų fondą pervedama papildoma 1 procento dalyvių pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, dydžio pensijų įmoka, mokama dalyvio lėšomis, ir papildoma 1 procento Lietuvos statistikos departamento paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio dydžio pensijų įmoka iš valstybės biudžeto lėšų. Nuo 2016 m. sausio 1 d. papildomos asmens lėšomis mokamos įmokos dydis yra 2 procentai dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, papildomos iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos įmokos dydis - 2 procentai Lietuvos statistikos departamento paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio. Nuo 2020 m. sausio 1 d.  pensijų įmokos dydis yra 3,5 procento dalyvio pajamų, papildomos asmens lėšomis mokamos įmokos dydis yra 2 procentai dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, papildomos iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos įmokos dydis - 2 procentai Lietuvos statistikos departamento paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio.  Papildomų pensijų įmokų apskaičiavimo ir pervedimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.“

2. Pakeisti 4 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Nuo 2014 m. sausio 1 d. už vieną iš tėvų, auginantį vaiką iki 3 metų ir gaunantį motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpą arba draudžiamą valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis, į pensijų fondą pervedama 2 procentų Lietuvos statistikos departamento paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio dydžio pensijų įmoka iš valstybės biudžeto lėšų. Vienam iš tėvų, auginančiam daugiau negu vieną vaiką iki 3 metų, pensijų įmoka pervedama už kiekvieną vaiką.“

 

5 straipsnis. 7 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

1.   Pakeisti 7 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Valstybinio  socialinio draudimo įmokos, kurių sudedamoji dalis yra  pensijų  įmoka,  ir papildomos asmens lėšomis mokamos įmokos, nurodytos šio Įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje, draudėjų  apskaičiuojamos  ir  pervedamos į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą įstatymų nustatyta tvarka.“

2.   Pakeisti 7 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Dalyvių  įskaitą tvarko ir pensijų įmokas bei papildomas asmens lėšomis mokamas pensijų įmokas ir papildomas iš valstybės biudžeto lėšų už asmenį mokamas pensijų įmokas į dalyvių pasirinktas pensijų  kaupimo  bendroves  Vyriausybės nustatyta tvarka perveda Valstybinio  socialinio  draudimo  fondo administravimo įstaigos. Pensijų  kaupimo  bendrovės  privalo  įstatymų  nustatyta  tvarka pranešti Valstybinio  socialinio  draudimo  fondo administravimo įstaigoms apie sudarytas ir nutrauktas pensijų kaupimo sutartis.“

 

6 straipsnis. 8 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Pensijų kaupimo bendrovė privalo ne rečiau kaip kartą per kalendorinius metus pranešti kiekvienam dalyviui apie jo pensijų sąskaitoje apskaičiuoto pensijų turto dydį. Šio pranešimo formą gali pasirinkti pats dalyvis. Bendrovė privalo sudaryti sąlygas dalyviui pagal pareikalavimą gauti informaciją apie jo pensijų sąskaitoje įrašytus apskaitos vienetus ir jų vertę, lėšų investavimo strategiją ir pagal ją gautą investicinę grąžą bei pensijų fondo auditoriaus išvadas.“ 

 

7 straipsnis. Pasiūlymas Lietuvos Respublikos  Vyriausybei

Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2013 m. sausio 1 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

8 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Šis įstatymas, išskyrus 7 straipsnį, įsigalioja 2013 m. sausio 1 d.

2. Pensijų kaupimo dalyviai iki 2013 m. rugsėjo 1 d. gali raštu kreiptis į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VSDF valdyba) ir pateikti sutikimą į pensijų fondą mokėti papildomą pensijų įmoką savo lėšomis. VSDF valdyba privalo per 3 darbo dienas apie tai pranešti atitinkamai pensijų kaupimo bendrovei ir asmens draudėjui. Už asmenis, kurie iki šioje dalyje nurodytos datos VSDF valdybai rašytinio sutikimo nepateikia, nuo 2014 m. sausio 1 d. Lietuvos Respublikos pensijų sistemos reformos  įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nustatyto dydžio dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, pensijų įmokos pervedimas į pensijų fondus sustabdomas.  Asmuo, kurio pensijų įmokų pervedimas yra sustabdytas, lieka pensijų kaupimo dalyviu tol, kol jo dalyvavimas pensijų kaupime pasibaigia Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatyme nustatytais pagrindais. Pensijų mokų pervedimą į pensijų fondą asmuo gali atnaujinti ne anksčiau kaip kitų metų, einančių po pensijų įmokų pervedimo sustabdymo metų, sausio 1 dieną, apie tai raštu pranešdamas pensijų kaupimo bendrovei. Už asmenis, kuriems pensijų įmokos pervedimas į pensijų fondus sustabdytas, papildoma iš valstybės biudžeto lėšų mokama pensijų įmoka nepervedama.

3. Asmenims, kurie pensijų kaupimo sutartis sudarys 2013 metais, šio straipsnio 2 dalies nuostatos netaikomos.

4. Konstatavus ekonominį sunkmetį, Lietuvos Respublikos Seimas Lietuvos Respublikos Vyriausybės siūlymu gali nustatyti naują pereinamąjį laikotarpį, per kurį dalyviai Vyriausybės nustatyta tvarka gali pateikti prašymus dėl pensijų įmokų pervedimo sustabdymo. Šie asmenys gali atnaujinti pensijų įmokų pervedimą  į pensijų fondą šio straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka

 

 

 

 

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS