Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

FINANSINIO TVARUMO ĮSTATYMO 2, 4, 11, 14 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO, TREČIOJO SKIRSNIO PAVADINIMO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 71 IR 131 STRAIPSNIAIS

ĮSTATYMAS

 

2011 m.                     d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2009, Nr. 93-3985)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio 1 dalies papildymas ir pakeitimas

1. Papildyti 2 straipsnio 1 dalį nauju 4 punktu:

4) banko, kurio visos akcijos nuosavybės teise priklauso valstybei ir kurio tikslas laikinai vykdyti veiklą, susijusią su iš banko, dėl kurio finansinės būklės kyla grėsmė bankų sistemos stabilumui ir patikimumui, perimtu turtu, teisėmis ir įsipareigojimais (toliau – laikinasis bankas) įsteigimas;

2. Buvusį 2 straipsnio 1 dalies 4 punktą laikyti 5 punktu.

 

2 straipsnis. 4 straipsnio 1 ir 6 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Kai Vyriausybė ar jos įgaliota institucija priima sprendimą dėl finansinio stabilumo stiprinimo priemonės taikymo, išskyrus nutarimą įsteigti laikinąjį banką arba nutarimą paimti banko akcijas visuomenės poreikiams, kartu nustatomos finansinio stabilumo stiprinimo priemonės taikymo sąlygos, kurias finansinio stabilumo stiprinimo priemonės taikymo laikotarpiu turi vykdyti bankas ir (arba) banką kontroliuojantys akcininkai (užsienio banko filialą įsteigęs asmuo).“

2. Pakeisti 4 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Finansinio stabilumo stiprinimo priemonė, išskyrus laikinojo banko įsteigimas arba banko akcijų paėmimas visuomenės poreikiams, taikoma tik su banku ir (arba) banką kontroliuojančiais akcininkais sudarius sutartį. Šioje sutartyje numatomi banko ir (arba) banką kontroliuojančių akcininkų įsipareigojimai vykdyti finansinio stabilumo stiprinimo priemonės taikymo sąlygas.“

 

3 straipsnis. Trečiojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti trečiojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

TREČIASIS SKIRSNIS

VALSTYBĖS DALYVAVIMAS BANKO KAPITALE IR LAIKINOJO BANKO ĮSTEIGIMAS“

 

4 straipsnis. Įstatymo papildymas 71 straipsniu.

Papildyti Įstatymą 71 straipsniu:

71 straipsnis. Laikinojo banko įsteigimas

1. Laikinasis bankas gali būti įsteigiamas tuo atveju, jei Lietuvos bankas pateikia išvadą, kad tokio banko įsteigimas būtinas tam, kad jam galėtų būti perduoti banko, dėl kurio finansinės būklės kyla grėsmė bankų sistemos stabilumui ir patikimumui, turtas, teisės, sandoriai ir įsipareigojimai.

2. Sprendimą įsteigti laikinąjį banką priima Vyriausybė. Laikinojo banko akcijas patikėjimo teise valdo, naudoja ir jomis disponuoja Vyriausybės įgaliota institucija ar kitas Vyriausybės įgaliotas juridinis asmuo.

3. Steigiamo laikinojo banko akcijos apmokamos pinigais arba Vyriausybės vertybiniais popieriais iš valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ administruojamų fondų arba iš šio įstatymo 9 straipsnyje nurodytų finansavimo šaltinių.

4. Laikinojo banko įsteigimą, licencijavimą, veiklą ir jos priežiūrą reglamentuoja Lietuvos Respublikos bankų įstatymas ir kiti teisės aktai. Steigiant laikinąjį banką Bankų įstatymo 8 straipsnyje nustatytas leidimas steigti laikinąjį banką nėra išduodamas. Laikinojo banko atitikimas reikalavimams, kurie nustatyti leidimui įsteigti banką gauti, įvertinami Lietuvos bankui sprendžiant klausimą dėl licencijos laikinajam bankui išdavimo.

5. Lietuvos bankas spręsdamas klausimą dėl banko licencijos išdavimo laikinajam bankui ir vertindamas laikinojo banko atitikimą reikalavimams, kurie nustatyti leidimui įsteigti banką ir banko licencijai gauti, atsižvelgia į laikinojo banko įsteigimo tikslus ir kitas laikinojo banko įsteigimo ir numatomos veiklos aplinkybes. Esant reikalui, Lietuvos bankas laikinajam bankui išduodamas banko licenciją turi teisę nustatyti terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip 3 mėnesiai, per kurį laikinasis bankas privalo įvykdyti visus leidimui įsteigti banką ir banko licencijai gauti nustatytus reikalavimus.

6. Laikinajam bankui gali būti taikomos kitos šio įstatymo nustatytos finansinio stabilumo stiprinimo priemonės.

7. Laikinojo banko valdymo organai banko veiklą turi organizuoti taip, kad laikinojo banko akcijos arba turtas, teisės, sandoriai ir įsipareigojimai būtų kaip galima greičiau perleisti kitiems asmenims. Laikinojo banko turtą, teises, sandorius ir įsipareigojimus perleidžiant kitam bankui, mutatis mutandis taikomos Lietuvos Respublikos bankų įstatymo 761 straipsnio nuostatos.

8. Jei per 2 metus nuo kito banko turto, teisių, sandorių ir įsipareigojimų perdavimo laikinajam bankui dienos, o jei laikinajam bankui perduodamas ne vieno banko turtas, teisės ir įsipareigojimai – per 2 metus nuo paskutinio banko turto, teisių, sandorių ir įsipareigojimo perdavimo laikinajam bankui dienos, laikinojo banko akcijos arba turtas, teisės, sandoriai ir įsipareigojimai nėra perleidžiami kitiems asmenims, laikinasis bankas įstatymų nustatyta tvarka likviduojamas. Dėl svarbių priežasčių Vyriausybė, suderinusi su Lietuvos banku, turi teisę pratęsti šį 2 metų laikotarpį, tačiau ne daugiau kaip 3 kartus, kiekvieną kartą pratęsiant ne ilgiau kaip 1 metams.“

 

5 straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 11 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

11 straipsnis. Banko akcijų pardavimas

Pagal šį įstatymą valstybės įsigytos ar paimtos banko akcijos, išskyrus turimos laikinojo banko akcijos, parduodamos nedelsiant, kai banko finansinė būklė nebekelia grėsmės bankų sistemos stabilumui ir patikimumui ar kitu, atsižvelgiant į situaciją Lietuvos Respublikos finansų sektoriuje ir pasaulio finansų rinkose bei kitas reikšmingas aplinkybes, Vyriausybės nustatytu metu Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.“

 

6 straipsnis. Įstatymo papildymas 131 straipsniu

Papildyti Įstatymą 131 straipsniu:

131 straipsnis. Su finansinio stabilumo stiprinimo priemonių taikymu susijusių

administracinių ir civilinių bylų nagrinėjimo teismuose ypatumai

1. Bylose, kuriose nagrinėjami ieškiniai ar skundai (prašymai) dėl Vyriausybės, jos įgaliotos institucijos, Lietuvos banko ar kitų institucijų ar subjektų veiksmų (aktų), susijusių su šiame įstatyme nustatytų finansinio stabilumo stiprinimo priemonių taikymu, negali būti taikomos Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 145 straipsnio 1 dalies 6, 7, 12 ir 13 punktuose numatytos ar kitos laikinosios apsaugos priemonės, kurios ribotų su finansinio stabilumo stiprinimo priemonių taikymu susijusių veiksmų atlikimą (jei byla nagrinėjama Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka), arba reikalavimo užtikrinimo priemonės, numatytos Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 71 straipsnio 2 dalies 1 ir 3 punktuose (jei byla nagrinėjama Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka).

2. Teismas, išnagrinėjęs ieškinį ar skundą (prašymą) dėl Vyriausybės, jos įgaliotos institucijos, Lietuvos banko ar kitų institucijų ar subjektų veiksmų (aktų), susijusių su šiame įstatyme nustatytų finansinio stabilumo stiprinimo priemonių taikymu, turi teisę esant įstatyme nustatytoms sąlygoms priteisti atlyginti žalą, tačiau neturi teisės tenkindamas ieškinį ar skundą (prašymą) panaikinti skundžiamą veiksmą (aktą), įpareigoti pašalinti padarytą pažeidimą ar įvykdyti kitokį teismo patvarkymą arba išspręsti ginčą bet kokiu kitu būdu, dėl kurio būtų sustabdomas ar panaikinamas skundžiamo veiksmo (akto) galiojimas arba kitaip atkuriama buvusi iki ginčijamo veiksmo (akto) priėmimo padėtis.“

 

7 straipsnis. 14 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 14 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Kai valstybė steigia laikinąjį banką ar įsigyja naujai išleistas banko akcijas, Akcinių bendrovių įstatymo 8 straipsnio 8, 9, 10 dalių, 45 straipsnio 5 dalies, 50 straipsnio 2 dalies nuostatos netaikomos.“

2. Pakeisti 14 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Kai valstybė steigia laikinąjį banką, įsigyja banko akcijas ar jas paima visuomenės poreikiams, Bankų įstatymo 5 straipsnio 2–8 dalių, 6 straipsnio 3 dalies, 8 straipsnio, 23 straipsnio 1 dalies, 24, 25 straipsnių ir 41 straipsnio 3, 4 ir 8 dalių nuostatos netaikomos.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS