Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
SAVANORIŠKOS VEIKLOS
ĮSTATYMAS
2011 m. d. Nr.
Vilnius
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
1. Savanoriška veikla – savanorio neatlyginamai atliekama visuomenei naudinga veikla, kurios sąlygos nustatomos savanorio ir šios veiklos organizatoriaus susitarimu.
3 straipsnis. Savanoriškos veiklos ypatumai
4 straipsnis. Savanoriškos veiklos principai
Savanoriška veikla atliekama vadovaujantis šiais principais:
1) naudos visuomenei ir asmeniui – dalyvavimas savanoriškoje veikloje sudaro asmenims galimybę aktyviai prisidėti prie visuomenės gerovės kūrimo ir skatina savanorių asmeninę saviraišką ir tobulėjimą;
2) bendradarbiavimo – savanoriška veikla remiasi savanorių ir savanoriškos veiklos organizatorių tarpusavio bendradarbiavimu, siekiant suderinti savanorių ir savanoriškos veiklos organizatorių poreikius ir galimybes.
ANTRASIS SKIRSNIS
SAVANORIAI IR SAVANORIŠKOS VEIKLOS ORGANIZATORIAI
5 straipsnis. Reikalavimai savanoriui
1. Savanoriais gali būti vyresni kaip 14 metų Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikos teritorijoje teisėtai esantys užsieniečiai.
2. Asmenys, jaunesni kaip 18 metų, gali dalyvauti savanoriškoje veikloje, jeigu tam neprieštarauja vaiko atstovas pagal įstatymą.
3. Savanoriui kvalifikacija nėra būtina, išskyrus tokį savanoriškos veiklos pobūdį, kuris reikalauja specialios kvalifikacijos pagal kitus teisės aktus arba pagal savanoriškos veiklos organizatorių reikalavimus.
6 straipsnis. Savanoriškos veiklos organizatoriai
Savanoriškos veiklos organizatoriais gali būti Lietuvos Respublikoje įregistruoti:
7 straipsnis. Savanorio teisės ir pareigos
1. Savanoris turi teisę:
1) būti informuotas apie savanoriškos veiklos mastą ir apimtis, apie esančius ir galimus rizikos veiksnius sveikatai ir saugai, kurie gali iškilti savanoriškos veiklos metu, ir apsisaugojimo nuo jų priemonių panaudojimą;
2) gauti savanoriškai veiklai atlikti reikalingas priemones, informaciją, mokymus, konsultacinę ir techninę pagalbą;
2. Savanorio pareigos:
2) dalyvauti pasirengimo savanoriškai veiklai kursuose, jeigu tokių numato savanoriškos veiklos organizatorius;
3) nepažeisti savanoriškos veiklos organizatoriaus ir asmenų, kurių labui atliekama savanoriška veikla, teisėtų interesų;
8 straipsnis. Savanoriškos veiklos organizatoriaus teisės ir pareigos
1. Savanoriškos veiklos organizatoriaus teisės:
2. Savanoriškos veiklos organizatoriaus pareigos:
1) informuoti savanorį apie savanoriškos veiklos pobūdį ir mastą, jos eigą, esančius ir galimus rizikos veiksnius sveikatai ir saugai, kurie gali iškilti savanoriškos veiklos metu ir apsisaugojimo nuo jų priemonių panaudojimą;
2) suteikti savanoriui savanoriškai veiklai atlikti reikalingą informaciją, rengti mokymus, teikti konsultacinę ir techninę pagalbą, ir savanorio pageidavimu aprūpinti jį savanoriškai veiklai atlikti reikalingomis priemonėmis;
3) sudaryti su savanoriu savanoriškos veiklos sutartį šio įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodytais atvejais;
TREČIASIS SKIRSNIS
SAVANORIŠKOS VEIKLOS ORGANIZAVIMAS, SAVANORIO DRAUDIMAS IR IŠLAIDŲ KOMPENSAVIMAS
9 straipsnis. Savanoriškos veiklos organizavimas
1. Savanoriškos veiklos organizatorius su savanoriu sudaro rašytinę savanoriškos veiklos sutartį, jeigu:
2. Sutartyje gali būti susitariama dėl savanoriškos veiklos trukmės ir laiko, išlaidų, išvardytų šio įstatymo 11 straipsnio 1 dalyje kompensavimo, kitų sąlygų.
3. Atsižvelgiant į savanoriškos veiklos pobūdį ir teisės aktų nustatytus reikalavimus, savanoriškos veiklos organizatorius iš savanorišką veiklą norinčių atlikti asmenų gali reikalauti pateikti tokiai veiklai atlikti reikalingus dokumentus (sveikatos pažymėjimą, pažymą apie teistumą ir kt.).
10 straipsnis. Savanorio draudimas
1. Atsižvelgdamas į savanoriškos veiklos trukmę ir pobūdį, savanoriškos veiklos organizatorius gali drausti savanorį draudimo įmonėse arba kompensuoti savanoriui draudimo įmokas teisės aktų nustatyta tvarka.
11 straipsnis. Savanoriškos veiklos išlaidų kompensavimas
1. Savanoriškos veiklos organizatorius gali kompensuoti savanoriui su savanoriška veikla susijusias:
2. Savanoriškos veiklos išlaidų kompensavimo sąlygas ir tvarką nustato Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
SAVANORIŠKOS VEIKLOS PRIPAŽINIMAS
12 straipsnis. Savanoriškos veiklos pripažinimas
1. Dalyvavimas savanoriškoje veikloje, atsižvelgiant į jos tikslus ir pobūdį, gali būti pripažįstamas savanorio praktinio darbo ir (ar) mokymosi patirtimi.
PENKTASIS SKIRSNIS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS