Projektas Nr. XIP-1304(3)                                                                                       

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

NEĮGALIŲJŲ SOCIALINĖS INTEGRACIJOS ĮSTATYMO

1, 2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 21 STRAIPSNIŲ, ANTROJO, KETVIRTOJO SKIRSNIŲ PAVADINIMŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

2011 m.                               d.  Nr.

Vilnius

 

 

(Žin., 1991, Nr. 36-969; 2004, Nr. 83-2983; 2005, Nr. 127-4534; 2010, Nr. 60-2958)

 

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. Įstatymo tikslas

1. Šio Įstatymo tikslas – užtikrinti neįgaliųjų lygias teises ir galimybes visuomenėje,  nustatyti  neįgaliųjų socialinės integracijos principus, apibrėžti  socialinės integracijos sistemą, jos veikimo sąlygas, neįgaliųjų socialinę integraciją įgyvendinančias institucijas, neįgalumo lygio ir darbingumo lygio nustatymą, medicininės, socialinės ir profesinės reabilitacijos paslaugų teikimą, specialiųjų poreikių nustatymo ir tenkinimo principus, neįgaliųjų įdarbinimo ir dalyvavimo darbo rinkoje sąlygas.

2. Šis Įstatymas taikomas Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenantiems neįgaliesiems ir  neįgaliųjų socialinę integraciją įgyvendinančioms institucijoms.“

 

2 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Papildyti 2 straipsnį nauja 3 dalimi:

3. Biopsichosocialinės funkcijos – žmogaus funkcijos: biologinės, pasireiškiančios fiziologinėmis ir biologinėmis savybėmis; psichologinės, pasireiškiančios psichologinėmis savybėmis; socialinės, pasireiškiančios žmogaus aktyvumu, jo dalyvavimu bendruomenėje ir visuomenėje.“

2. Buvusias 2 straipsnio 3, 4, 5 dalis laikyti atitinkamai 4, 5, 6 dalimis.

3. Papildyti 2 straipsnį nauja 7 dalimi:

7. Neįgaliųjų asociacijos – pagal Lietuvos Respublikos įstatymus įsteigti pelno nesiekiantys viešieji juridiniai asmenys, savanoriškumo pagrindu vienijantys neįgaliuosius, atstovaujantys savo nariams ir ginantys jų teises ir teisėtus interesus, padedantys įgyvendinti ir tenkinti neįgaliųjų socialinės integracijos poreikius.“

4. Buvusias 2 straipsnio 6-9 dalis laikyti atitinkamai 8-11 dalimis.

5. Buvusią 2 straipsnio 13 dalį laikyti 12 dalimi, ją pakeisti ir išdėstyti taip:

12. Socialinė reabilitacija – socialinio poveikio priemonių visuma, skirta asmens biopsichosocialinėms funkcijoms, atsižvelgiant į susirgimo pobūdį,  atkurti ir parengti jį profesinei reabilitacijai, skatinanti neįgaliųjų socialinį savarankiškumą, dalyvavimo galimybių didėjimą ir veiklos ribojimo mažėjimą, siekiant užtikrinti lygias teises ir galimybes dalyvauti visuomenės gyvenime.“

6. Buvusias 2 straipsnio 10, 11, 12, 14, 15 dalis laikyti atitinkamai 13, 14, 15, 16, 17 dalimis.

 

3 straipsnis. 3 straipsnio papildymas ir pakeitimas

Papildyti ir pakeisti 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Pagrindiniai neįgaliųjų socialinės integracijos principai

1. Neįgaliųjų socialinė integracija vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais, Europos Sąjungos teisės aktais,  tarptautinėmis konvencijomis ir sutartimis.

2. Neįgaliųjų socialinė integracija organizuojama vadovaujantis šiais principais:

1) lygių teisių – neįgalieji turi tokias pačias teises kaip ir kiti visuomenės nariai;

2) lygių galimybių – neįgaliesiems, kaip ir kitiems visuomenės nariams, sudaromos tokios pat ugdymosi, darbo, laisvalaikio leidimo, dalyvavimo visuomenės, politiniame ir bendruomenės gyvenime galimybės. Tik tais atvejais, kai tokios pat sąlygos ir priemonės yra neveiksmingos, numatomos specialiosios priemonės, gerinančios neįgaliųjų padėtį;

3) diskriminavimo prevencijos – neįgalieji apsaugomi nuo bet kokios diskriminacijos ar išnaudojimo;

4) visapusiško dalyvavimo – visais lygmenimis visi su neįgaliųjų gyvenimu ir veikla susiję klausimai sprendžiami derinant su jais ir (ar) jų atstovais pagal įstatymą bei atsižvelgiant į jų patirtį;

5) savarankiškumo ir pasirinkimo laisvės užtikrinimo – neįgalieji nuolat skatinami būti savarankiški;

6) prieinamumo – neįgaliesiems sudaromos sąlygos veiklai visose gyvenimo srityse ir galimybė naudotis ištekliais;

7) neįgalumo kompensavimo – neįgalumo pasekmės kompensuojamos neįgaliesiems skirtomis įvairiomis piniginės ir nepiniginės paramos formomis;

8) decentralizacijos – pagalba neįgaliesiems priartinama prie jų gyvenamosios vietos, bendruomenė įtraukiama į socialinę neįgaliųjų reabilitaciją;

9) destigmatizacijos – visuomenė šviečiama siekiant šalinti neigiamas nuostatas ir stereotipus, susijusius su neįgaliaisiais;

10) perimamumo ir lankstumo – visos institucijos veikia darniai teikdamos socialines paslaugas ir ugdydamos neįgaliuosius;

11) skirtingų poreikių derinimo ir tenkinimo – neįgalieji, atsižvelgiant į susirgimus, sudaro labai įvairialypę visuomenės grupę, todėl, teikiant paramą, atsižvelgiama į skirtingus ir individualius neįgaliųjų poreikius;

12) viešumo – visų neįgaliųjų socialinę integraciją įgyvendinančių institucijų ir neįgaliųjų asociacijų veikla  yra vieša.“

 

4 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti 4 straipsnio pavadinimą, straipsnį papildyti 2 dalimi ir  visą straipsnį  išdėstyti taip:

4 straipsnis. Neįgaliųjų bendravimo ypatumai

1. Gestų kalba yra kurčiųjų gimtoji kalba.

2. Brailio raštas yra aklųjų abėcėlė.“

 

5 straipsnis. Įstatymo antrojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti Įstatymo antrojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

 

ANTRASIS SKIRSNIS

NEĮGALIŲJŲ SOCIALINĖS INTEGRACIJOS SISTEMA,  JOS VEIKIMO SĄLYGOS“

 

6 straipsnis. 5 straipsnio 1 dalies  pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnio 1 dalį ir  ją išdėstyti taip:

5 straipsnis. Neįgaliųjų socialinės integracijos sistema

1. Neįgaliųjų socialinės integracijos sistemą sudaro neįgaliųjų asmens sveikatos priežiūra, neįgalumo lygio ir darbingumo lygio nustatymas, medicininės, socialinės ir profesinės reabilitacijos paslaugų teikimas, socialinių paslaugų teikimas,  specialiųjų poreikių nustatymas ir tenkinimas specialiosios pagalbos priemonėmis, ugdymo paslaugų teikimas, neįgaliųjų užimtumo rėmimas, socialinės paramos teikimas, Valstybinio socialinio draudimo fondo pensijų ir išmokų skyrimas ir mokėjimas, Privalomojo sveikatos draudimo fondo išmokų skyrimas ir mokėjimas, neįgaliųjų socialinės integracijos duomenų banko kaupimas, lygių galimybių dalyvauti kultūros, sporto ir kitose visuomenės gyvenimo srityse užtikrinimas.“

 

7 straipsnis.  8 straipsnio 1 ir 2  dalių pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnio 1 ir 2 dalis ir visą straipsnį išdėstyti taip:

8 straipsnis. Medicininės reabilitacijos paslaugos

1. Medicininės reabilitacijos paslaugos yra teikiamos, atsižvelgiant į susirgimo pobūdį, asmens biopsichosocialinei funkcinei būklei maksimaliai pagerinti, sveikatos būklei stabilizuoti ir fiziniam bei socialiniam savarankiškumui atkurti.

2. Medicininės reabilitacijos paslaugos gali būti teikiamos kartu su būtinomis pagal susirgimus savarankiško gyvenimo įgūdžių atstatymo paslaugomis.

3. Už medicininės reabilitacijos paslaugų teikimo organizavimą ir šių paslaugų kokybės užtikrinimą atsako Sveikatos apsaugos ministerija.“

 

8 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti 10 straipsnio 1 ir 2 dalis, straipsnį papildyti 4 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

10 straipsnis. Socialinės reabilitacijos paslaugos

1. Socialinės reabilitacijos paslaugos teikiamos asmenims siekiant atkurti jų biopsichosocialines funkcijas, suformuoti arba atkurti jų socialinius ir savarankiško gyvenimo įgūdžius, parengti juos profesinei reabilitacijai ir integracijai į visuomenę, užtikrinti jų galimybes dalyvauti visuomenės gyvenime ir darbo rinkoje.

2. Skiriamos šios pagrindinės socialinės reabilitacijos paslaugos: socialinių ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymas, palaikymas ir atkūrimas, biopsichosocialinių funkcijų palaikymas ir atkūrimas, motyvacijos įgyti išsilavinimą ir dirbti  didinimas, meninių, sportinių bei kitų gebėjimų lavinimas.

3. Už socialinės reabilitacijos paslaugų teikimo organizavimą ir šių paslaugų kokybės užtikrinimą atsako Socialinės apsaugos ir darbo ministerija  ir savivaldybių institucijos.

4. Bendrųjų ir specialiųjų socialinių paslaugų teikimą nustato Socialinių paslaugų įstatymas, už tų paslaugų suteikimą ir jų kokybę atsako savivaldybių institucijos. Šią funkciją jos įgyvendina pasitelkdamos neįgaliųjų asociacijas ir kitas organizacijas, dirbančias neįgaliųjų socialinės integracijos srityje.“

 

9 straipsnis. 16 straipsnio 2 dalies 2 punkto keitimas

Pakeisti 16 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Ji vykdo visas neįgaliųjų socialinės integracijos politikos įgyvendinimo priemones, įgyvendina Nacionalinę neįgaliųjų socialinės integracijos programą, administruoja neįgaliųjų socialinės integracijos duomenų banką, teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei siūlymus dėl valstybinių neįgaliųjų socialinės integracijos programų ir strategijų,  įstatymų ir kitų teisės aktų projektus dėl neįgaliųjų socialinės integracijos sistemos tobulinimo. Kitos ministerijos pagal savo kompetenciją rengia ir teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei siūlymus, įstatymų ir kitų teisės aktų projektus dėl neįgaliųjų socialinės integracijos sistemos tobulinimo ir organizuoja neįgaliųjų socialinės integracijos sistemos įgyvendinimą;“

 

10 straipsnis. Įstatymo Ketvirtojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti Įstatymo Ketvirtojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

NEĮGALUMO LYGIO IR DARBINGUMO LYGIO NUSTATYMAS, SOCIALINĖS IR PROFESINĖS REABILITACIJOS PASLAUGŲ TEIKIMAS, REABILITACIJOS PAŠALPA IR GINČŲ SPRENDIMAS“

 

11 straipsnis. 21 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 21 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

21 straipsnis.  Socialinės ir profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio tenkinimas

1. Socialinės reabilitacijos paslaugų poreikį nustato sveikatos priežiūros įstaigos ir (ar) Tarnyba, o  profesinės reabilitacijos paslaugų poreikį nustato Tarnyba.

2. Socialinės ir profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio nustatymo kriterijus, profesinės reabilitacijos paslaugų teikimo bei finansavimo taisykles tvirtina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

3. Socialinės reabilitacijos programas įgyvendina ir paslaugas teikia neįgaliųjų asociacijos, įsteigtos pagal atitinkamus susirgimus, ir specializuotos socialinės reabilitacijos institucijos. Profesinės reabilitacijos programas įgyvendina asmens sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios reabilitacijos paslaugas, profesinės reabilitacijos centrai, profesinio rengimo ir kitos ugdymo institucijos.

4. Socialinės ir  profesinės reabilitacijos paslaugų teikimas finansuojamas iš valstybės biudžeto, Užimtumo fondo ir kitų lėšų.“

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

 

Teikia Seimo nariai:

 

Dangutė Mikutienė

Virginija Baltraitienė

Saulius Bucevičius

Valentinas Bukauskas

Vytautas Gapšys

Mečislovas Zasčiurinskas

Rima Baškienė

Ingrida Valinskienė

Vincė Vaidevutė Margevičienė